Okres pandemii mocno wpłynął na nasze postrzeganie domowych wnętrz. Zaczęliśmy bardziej zwracać uwagę na wystrój, otaczające nas kolory, materiały oraz klimat, jaki panuje w pomieszczeniach. Spędzanie większej ilości czasu w domu sprawiło, że chętniej skupiamy się na reorganizacji przestrzeni przede wszystkim pod kątem wygody i estetyki.
Ale nie tylko, walka z wirusem pokazała, jak ważna jest dbałość o wysoką higienę i łatwość utrzymania czystości w łazience. Ważnym punktem stała się także troska o środowisko naturalne. Z większą świadomością wybieramy rozwiązania ekologiczne i wyposażenie sprzyjające oszczędzaniu wody i prądu.
Bliskość natury - drewno i kamień
To jeden z najczęściej wykorzystywanych konceptów na urządzenie łazienki. Im więcej czasu spędzamy zamknięci w czterech ścianach, tym większa jest nasza tęsknota za bliskością przyrody, a to bardzo wyraźnie widać w aranżacjach wnętrz.
Drewno jest materiałem ponadczasowym i uniwersalnym. Ma też dużą siłę aranżacyjną - różnorodność odcieni i faktur sprawia, że można je wykorzystać w projekcie wnętrza w niemal nieograniczony sposób. Oprócz samego drewna, dużą rolę grają tu płytki drewnopodobne – idealnie wpisujące się w wilgotne warunki łazienkowe, odporne na działanie wody i łatwe w utrzymaniu. Co więcej, drewno świetnie łączy się z niemal całą paletą kolorystyczną oraz z innymi materiałami, takimi jak: cegła, beton, stal, ceramika czy szkło.
Nowością w aranżacjach łazienkowych są drewniane lamele, które świetnie sprawdzają się jako element wykończenia i jako niewielkie ścianki działowe. Optycznie separują przestrzeń, ale przepuszczają jednocześnie dużo światła, co nadaje im wizualną lekkość.
Świetnym uzupełnieniem drewna jest kamień. I to zarówno ten surowy o chropowatej i nieregularnej powierzchni, jak i gładki wypolerowany marmur. Kamień w łazience, połączony z drewnem, jednoznacznie kojarzy się z potęgą natury i obcowaniem z przyrodą. Te dwa materiały tworzą też ciekawy kontrast – surowość kamienia zestawiona z ciepłym odcieniem drewna idealnie się dopełniają.
Nowoczesna łazienka - trendy ekologiczne
Chęć zbliżenia się do natury zwiększyła naszą świadomość na temat troski o środowisko. Coraz więcej osób zwraca uwagę, aby wyposażenie jego domu było nie tylko funkcjonalne i estetyczne, ale też wykonane w zrównoważony sposób i przyjazne naturze. Zwracamy uwagę na zużycie zasobów, szukamy rozwiązań pozwalających na mniejsze wykorzystanie wody i prądu, sięgamy po ekologiczne środki czystości, które są bezpieczne dla przyrody.
Doskonałe przykłady takich proekologicznych rozwiązań to:
- spłuczki z przyciskami dwufunkcyjnymi oraz z mechanizmem STOP – spłukujemy toaletę mniejszą objętością wody z tym samym efektem
- bezkołnierzowe miski WC – mniejsze zużycie wody i łatwiejsze czyszczenie bez silnych detergentów
- baterie z perlatorami – napowietrzanie strumienia realnie zużywa o wiele mniej wody
- oświetlenie ledowe z czujnikami ruchu – instalacja zużywa znacznie mniej prądu i tylko wtedy, gdy to jest potrzebne.
Urban jungle - otoczenie zieleni
Tęsknimy za otoczeniem zieleni, a przecież w łazience panują idealne warunki do bujnego wzrostu wielu roślin. Wysoka wilgotność, ciepło i zaciemnienie – w takim otoczeniu świetnie czuje się wiele zielonych pnączy i roślin liściastych. Warto to wykorzystać, by w domowym zaciszu stworzyć swoją własną oazę zieleni. Na bazie tego trendu powstała nowa koncepcja aranżacyjna wnętrz określana jako urban jungle.
Otoczenie się zielenią korzystnie wpływa na nasze samopoczucie, wycisza i pozwala zrelaksować się. Rośliny twarzą swoistą strefę SPA, szczególnie potrzebną do wyciszenia umysłu.
Łazienka 2022 - czystość przede wszystkim
Pandemia koronawirusa i wprowadzone w związku z nią obostrzenia sprawiły, że bardziej zaczęliśmy zwracać uwagę na utrzymanie wysokiej higieny, nie tylko w miejscach publicznych, ale także w domowym zaciszu. To wprowadziło też małą rewolucję w wyposażeniu wnętrz. Antybakteryjne powłoki, automatyczne dozowniki i bezdotykowe baterie szturmem weszły do naszych łazienek.
Ciekawym rozwiązaniem są specjalne ultragładkie powłoki, którymi producenci wyposażenia łazienkowego pokrywają ceramikę i szkło kabin prysznicowych. Powłoki te utrudniają osadzanie się zanieczyszczeń i drobnoustrojów, co nie tylko podnosi poziom higieny, ale znacznie ułatwia też sprzątanie. Umywalki łazienkowe KOŁO pokryte są powłoką Reflex, która ułatwia spływanie kropel wody i utrudnia osadzanie się brudu na powierzchni ceramiki. To łatwy sposób na zachowanie czystości i znaczne ograniczenie użycia ciężkich detergentów łazienkowych.
Modna łazienka - marmur i złoto
Marmur przeżywa obecnie renesans. Ten szlachetny materiał kojarzony z luksusem i przepychem królewskich pokojów kąpielowych, szturmem wszedł do naszych domowych łazienek. Włączenie marmuru do aranżacji, nawet w pojedynczym elemencie wyposażenia, zupełnie odmienia wizualny odbiór wnętrza.
Biały, szary, beżowy, grafitowy i najszlachetniejszy – czarny marmur – wszystkie prezentują się po królewsku, szczególnie przyciągając uwagę unikalnym żyłkowaniem. Złociste refleksy na marmurze świetnie komponują się ze złotymi dodatkami: bateriami, pojemnikami, ramą lustra itd. Kamień lub płytki o wzorze marmuru można wykorzystać do zbudowania blatu pod umywalkę, do położenia na ścianie za strefą umywalkową lub do obudowy stelaża WC. Włączając marmur do projektu wnętrza pamiętajmy, aby zachować umiar, bo to materiał o dużej sile dekoracyjnej. Jego nadmiar, szczególnie w małej łazience, może przytłoczyć.
Biała łazienka - wyciszenie zmysłów
To świetny wybór dla osób, które przebodźcowane zewnętrznym światem szukają wyciszenia w domowym zaciszu. Ciepłe odcienie bieli, wnętrze pełne łagodnego światła, wizualny ład i porządek – w takim otoczeniu umysł i ciało mogą odpocząć. Aby wnętrze nie było nudne, warto zagrać fakturą, np. połyskliwą powierzchnię białej ceramiki przełamać surową chropowatą materią betonu lub naturalnego kamienia.
Biała łazienka to też świetna baza do realizacji innych konceptów. Wystarczy dodać pojedyncze wyraziste dodatki, by zupełnie odmienić klimat wnętrza. Drewniana szafka i bujna zielona roślina doniczkowa stworzą wnętrze przytulne i silnie nawiązujące do natury. Czarne matowe pojemniki i druciane oprawki do lamp wprowadzają styl loftowy, a wstawienie wyrazistych designerskich dodatków (mocna fuksja, czerwień, navy, pomarańcz, żółć) kieruje klimat wnętrza w stronę Art Deco i awangardy. Biała łazienka ma ogromny potencjał, warto go dobrze wykorzystać.
Mocne kolory - wyraziste aranżacje
Na drugim biegunie kolorystycznym są mocne wyraziste aranżacje, które nie boją się odważnych barw. Butelkowa zieleń, granat, pudrowy róż, przydymiony pomarańcz i beże odmieniane przez wszystkie odcienie – w nowatorskich pomysłach na nowoczesne łazienki dobrze sprawdzają się zarówno mocne kolory, jak i pastele. Pokrywają ściany, sufity, a nawet podłogi.
Wystarczy dobry koncept na zestawienie barw i materiałów, by stworzyć oryginalną aranżację, zupełnie odchodzącą od tradycyjnego postrzegania łazienki jako sterylnego pomieszczenia wyłożonego płytkami do posadzki po sufit. Mocne kolory dobrze komponują się ze złotem, czernią i bielą.
Źródło: Materiały informacyjne firmy Koło