Zalety i wady salonu z aneksem kuchennym

Data utworzenia: 11 października 2014

remont i wykończenie

wnętrza

Nowoczesne salony coraz częściej projektowane są w połączeniu z aneksem kuchennym. Rozwiązanie takie ma swoje wady i zalety. Doradzamy kiedy stosować tego typu układ pomieszczeń w domach jednorodzinnych.

Obecnie popularne są zarówno kuchnie otwarte, połączone z salonem jak i oddzielne pomieszczenia kuchenne. Wybór rozwiązania kuchni i salonu powinien zależeć zarówno od warunków przestrzennych domu czy mieszkania jak również od cech funkcjonalnych.

Kuchnia jako oddzielne pomieszczenie

Kuchnia aby była w pełni praktyczna wymaga dość dużej powierzchni. Dla wygodnej pracy zaleca się kuchnie o wymiarach min. 3,0x4,0m. W pomieszczeniu takim, w zależności od lokalizacji wnęki lub drzwi wejściowych, można nawet wydzielić wyspę (np. dla płyty indukcyjnej).

Podstawową zaletą oddzielnej kuchni jest zapewnienie prywatności i spokoju w kuchni podczas przygotowywania posiłków. Nie musimy się również martwić, że gotowanie i związany z tym nieporządek czy zapachy będą przeszkadzać innym domownikom czy gościom, znajdującym się w salonie.

Rozwiązanie takie sprawia, że zwiększona wilgotność związana z pracami kuchennymi, ograniczona zostaje wyłącznie do jednego pomieszczenia, ewentualnie również do korytarza. Para wodna z kuchni nie wpływa jednak znacząco na wilgotność w salonie, co przekłada się na lepsze warunki pracy sprzętów elektronicznych (telewizor, systemy nagłaśniające itp.).

Mniejsza wilgotność przekłada się również na lepsze warunki pracy ścian, szczególnie w przypadku farb mało odpornych na działanie wilgoci i pary wodnej. Pamiętajmy, że do kuchni i łazienek zaleca się stosować specjalne farby akrylowe o zwiększonej odporności na wilgoć lub wysokiej jakości farby lateksowe.

Odizolowanie osób przygotowujących posiłki od salonu może być jednocześnie wadą i zaletą. Wszystko zależy od naszych preferencji. W przypadku małych dzieci oddzielna kuchnia wymaga jednak częstego wychodzenia i obserwowania zachowania dzieci w salonie, co może utrudniać pracę. Rozwiązaniem tego problemu może być wykonanie salonu i kuchni w formie osobnych pomieszczeń lecz bez drzwi wejściowych, za to z szerokimi wnękami, które umożliwia obserwację części dziennej salonu z kuchni.

Jeśli zależy nam aby w kuchni zlokalizować wydzieloną wyspę, z przeznaczeniem bezpośrednio na przygotowywanie posiłków (wyspa z płytą indukcyjną lub płytą i zlewem oraz miejscem na przygotowanie składników) to lepszym rozwiązaniem będzie osobna kuchnia. W przypadku aneksu kuchennego w salonie takie rozwiązanie może być niepraktyczne, gdyż dostęp do wyspy będzie również bezpośrednio z części dziennej salonu.

Aneks kuchenny połączony z salonem

Kuchnie w formie aneksu połączonego w salonem są bardzo dobrym rozwiązaniem w przypadku małych domów lub mieszkań, w których zależy nam na wykonania otwartych i przestronnych pomieszczeń.

Jednakże rozwiązanie takie zaleca się w mieszkaniach tylko w sytuacji, gdy dysponujemy odpowiednią liczbą pomieszczeń (sypialni) dla wszystkich członków rodziny. Wykorzystanie salonu z aneksem w formie pokoju sypialnianego nie będzie komfortowym rozwiązaniem, szczególnie w rodzinach z dziećmi.

Wykonanie aneksu zamiast wydzielonej kuchni w wielu mieszkaniach pozwala zaoszczędzić nawet 3-5m2 (co często stanowi ok 10% całej powierzchni mieszkania).

Salon z aneksem daje wrażenie dużej, otwartej przestrzeni co daje możliwość efektywnej aranżacji i praktycznego umeblowania. Nie zaleca się rozdzielania małego aneksu kuchennego od salonu ściankami o pełnej wysokości (od podłogi do sufitu). Czasami stosuje się jedynie częściowe rozdzielenie ścianką działową, aby ukryć przed domownikami część blatu kuchennego. Rozwiązanie takie daje większy komfort pracy w kuchni w czasie przyjmowania gości (w zasłoniętym miejscu możemy spokojnie przygotowywać posiłki).

Należy jednak pamiętać, że w rozwiązaniu z aneksem kuchennym konieczne jest zachowanie ciągłego porządku w kuchni. Kuchnia wydzielona jako oddzielne pomieszczenie umożliwia nam „chwilowy” nieporządek, np. w czasie większych uroczystości rodzinnych, gdyż i tak goście nie będą bezpośrednio widzieli tego pomieszczenia.

Istotną zaletą aneksu kuchennego jest dostęp do naturalnego światła słonecznego, poprzez okna znajdujące się w salonie. Rozwiązanie takie nie zawsze jest możliwe jeśli chcemy wydzielić osobną kuchnię w bloku. W przypadku domków jednorodzinnych problem ten najczęściej nie występuje, gdyż dąży się zawsze do tego, aby każde pomieszczenie, bez względu na przeznaczenie, było oświetlone światłem naturalnym. Aneks kuchenny w domu nie zawsze spełni nasze oczekiwania, gdyż zalety aneksu kuchennego są większe w mieszkaniu. Pytanie jeszcze co lepsze, kuchnia otwarta czy częściowo otwarta. Warto poznać także wady aneksu kuchennego, gdyż wiele osób stawia sobie przy projekcie pytanie kuchnia z salonem czy oddzielna. Aneks kuchenny w salonie daje więcej przestrzeni, jednakże nie zawsze jest to lepsze rozwiązanie, więc dobrze trzeba przemyśleć co dla nas jest korzystniejsze – kuchnia oddzielna czy aneks. Salon to najczęściej użytkowana część domu dlatego projekt salonu powinien uwzględniać również funkcjonalne zagospodarowanie salonu. Rodzi się zatem pytanie co lepsze, aneks kuchenny czy oddzielna kuchnia. Kuchnia połączona z salonem ma wiele zalet jak np. dopływ światła naturalnego. Takie rozwiązania są ważne, jeśli nie mamy miejsca. Kuchnia w małym mieszkaniu najlepiej sprawdzi się jako aneks kuchenny w mieszkaniu, gdyż można go ciekawie zaaranżować.

Kuchnia oddzielna czy aneks?

Ze względów praktycznych zalecamy budowę kuchni w formie oddzielnego pomieszczenia. Dobrym rozwiązaniem jest wykonanie kuchni i salonu bez drzwi wejściowych, z wnękami o szerokości 1,2-1,5m co umożliwia swobodne przechodzenie 2 osób. Należy jednak pamiętać, że osobne kuchnie wymagają dużego metrażu, co nie zawsze jest możliwe do realizacji z mieszkaniach czy zabudowach szeregowych.

W przypadku dysponowania małą powierzchnią domu czy mieszkania, zalecamy wykonania salonu z aneksem otwartym lub częściowo otwartym. Rozwiązanie to zapewni większą przestronność pomieszczeń. W przypadku aneksu należy jednak dobrze zastanowić się nad rodzajem podłogi i ścian w salonie i części kuchennej. W aneksie zaleca się podłogę z płytek ceramicznych. Na ścianach można również ułożyć płytki lub wykończyć ściany farbą. w przypadku malowania ścian w salonie z aneksem zaleca się stosowanie farb lateksowych dobrej jakości lub specjalnych farb, dedykowanych do pomieszczeń o zwiększonej wilgotności.

Oczywiście nasze zalecenia nie uwzględniają prywatnych preferencji inwestora oraz kwestii dekoracyjnych i estetycznych (które jak mówi przysłowie są kwestią gustu). Wybierając rozwiązanie kuchni lub aneksu należy jednak liczyć się z zaletami i wadami obu rozwiązań.

Zespół redakcyjny portalu zbudujmydom.pl

Zobacz również...

Jak bezpiecznie montować szkło na elewacji?

Chociaż zawarty w powieści Stefana Żeromskiego motyw szklanych domów był uważany za mit, w rzeczywistości stał się przepowiednią. Jej spełnieniem jest współczesna architektura, w której szklane elewacje przyciągają uwagę odblaskiem światła i nowoczes...

Dla ciała i dla ducha – relaksująca kąpiel w saunie

Sauna to nieodłączny element takich miejsc jak baseny czy strefy Wellness oraz salony SPA. Korzystają z niej młodsi, starsi, mężczyźni i kobiety, znajdując w tych kilku chwilach przebywania w kabinie dużą dawkę relaksu i zastrzyk tak bardzo potrzebne...

5 powodów, dla których warto kupować odkurzacz samojezdny

Dla wielu osób odkurzanie to smutny obowiązek, który kosztuje wiele energii oraz czasu. Toteż coraz więcej osób kupuje odkurzacz samojezdny, który wykonuje całą pracę za nich. Koniecznie poznaj 5 głównych powodów, sprawiających, że kupowanie odkurzac...

Dewalt, makita, bosh – jaki sprzęt powinni wybrać profesjonaliści?

Na rynku dostępnych jest wiele profesjonalnych produktów narzędziowych, które mogą okazać się nieocenione podczas remontu, budowy lub prac w ogrodzie. Zresztą każdy szanujący się profesjonalista i majsterkowicz z zamiłowania ma swoje ulubione marki. ...

Drzwi wejściowe zewnętrzne - wszystko, co musisz wiedzieć przed ich zakupem

Producenci oferują liczne drzwi zewnętrzne, jakie wybrać można do swojego domu czy mieszkania. Zróżnicowanie pod względem cenowym, jak i pod względem poszczególnych parametrów sprawia, że możesz mieć niemały problem ze znalezieniem idealnego rozwiąza...

Kamień dekoracyjny - impregnować czy nie?

Są wszechstronne w zastosowaniu, a przede wszystkim piękne i niezwykle efektowne. Ponadto, bogata kolorystyka, różnorodność faktur i odcieni sprawia, że mogą nadać niepowtarzalnego charakteru każdej stylizacji. Dzięki temu płytki dekoracyjne świetnie...

Rankingi wybieranych marek

Najnowsze galerie

Średnie rynkowe ceny materiałów