logo
logo
zbudujmydom.pl
Nowoczesny portal informacyjny

Zbiornik na olej opałowy i gaz płynny - minimalne odległości od granic działki

Data utworzenia: 22 listopada 2023
Słowa kluczowe: zbiornik na olej opałowy,zbiornik na gaz płynny,gdzie można umieścić zbiornik na gaz,odległość zbiornika od granicy działki
Porady prawne
Źródło: GAZGROD
Zastanawiasz się, jakie są minimalne odległości, które należy zachować przy umieszczaniu zbiornika na olej opałowy i gaz płynny na działce? Odpowiedź na to pytanie wcale nie jest oczywista. Poniższy poradnik pomoże Ci podjąć właściwą decyzję, która będzie zgodna z obowiązującymi przepisami prawa!

Co mówią przepisy?

  Zgodnie z przepisami techniczno-budowlanymi, umieszczenie zbiornika na olej opałowy i gaz płynny na działce musi spełniać skonkretyzowane odległości od granic działki i budynków. 

Dla zbiorników na gaz płynny o pojemności do 3 m3, minimalna odległość od granicy działki i budynków wynosi 1,5 m, ale można ją zmniejszyć do 1 m - jeśli zostanie wykonana ściana przeciwpożarowa. Dla zbiorników na olej opałowy, minimalna odległość od budynków mieszkalnych wynosi 10 m, ale może być zmniejszona do 3 m - jeśli zostaną spełnione odpowiednie warunki. 

  W przypadku zbiorników podziemnych, odległości od budynków mieszkalnych, zamieszkania zbiorowego i użyteczności publicznej wynoszą odpowiednio 3 m i 10 m. Ponadto, zbiorniki na olej opałowy nie mogą być umieszczone w zagłębieniach terenu, w miejscach podmokłych, ani w odległości mniejszej niż 5 m od rowów, studzienek kanalizacyjnych. Należy zawsze skonsultować się z projektem, aby upewnić się, że wszystkie przepisy zostaną spełnione.

Jak zmniejszyć minimalne odległości na zbiorniki?

Istnieje możliwość zmniejszenia minimalnych odległości dla zbiorników na olej opałowy, o ile spełnione zostaną odpowiednie warunki. Główne wymagania dotyczące tych warunków to:

  1. Projekt i wykonanie ściany przeciwpożarowej o odpowiednich parametrach.

  2. Wykonanie badania geotechnicznego terenu w celu oceny stabilności gruntu.

  3. Zapewnienie odpowiedniego drenażu, aby uniknąć gromadzenia się wody wokół zbiornika.

Po spełnieniu tych warunków istnieje możliwość zmniejszenia minimalnej odległości dla zbiornika na olej opałowy z 10 m do 3 m. 

Uwaga

Korzystając z możliwości zmniejszenia minimalnych odległości, należy pamiętać, że nadal istnieje konieczność przestrzegania wszystkich innych przepisów dotyczących technicznego wykonania zbiornika na olej opałowy. Ważne jest, aby skonsultować się z projektantem, który dokładnie oceni warunki terenowe i budowlane, co pozwoli upewnić się, że zmniejszenie minimalnych odległości jest odpowiednie dla danej lokalizacji.

Dodatkowe ograniczenia dla zbiorników na olej opałowy

Przy umieszczaniu zbiornika na olej opałowy trzeba pamiętać o dodatkowych ograniczeniach dotyczących zagłębień terenu, podmokłych miejsc, rowów i studzienek kanalizacyjnych. Zgodnie z przepisami techniczno-budowlanymi, zbiornik nie może być umieszczony w jakimkolwiek zagłębieniu terenu, gdyż może to prowadzić do problemów z odpływem wody i potencjalnie powodować zalewanie zbiornika. 

W przypadku podmokłych miejsc, konieczne jest podjęcie szczególnych środków ostrożności, aby uniknąć uszkodzenia zbiornika i ewentualnego wycieku oleju opałowego.

Kolejnym ograniczeniem jest odległość od rowów i studzienek kanalizacyjnych. 

Zgodnie z przepisami, zbiornik na olej opałowy musi być umieszczony w odległości nie mniejszej niż 5 metrów od dowolnego rowu lub studzienki kanalizacyjnej. W przeciwnym razie istnieje ryzyko, że rowy lub studzienki mogą ulec zanieczyszczeniu w przypadku wycieku oleju opałowego.

Podsumowanie

Umieszczenie zbiornika na olej opałowy i gaz płynny na działce wymaga przestrzegania określonych minimalnych odległości od granic działki i budynków. Bezpieczeństwo i komfort są tutaj najważniejsze, dlatego zawsze warto skonsultować się z projektem i przestrzegać przepisów techniczno-budowlanych. Jeśli planujesz umieszczenie zbiornika podziemnego na olej opałowy, pamiętaj o odpowiednich minimalnych odległościach od budynków mieszkalnych i miejsc użyteczności publicznej. 

Źródło: Zespół redakcyjny portalu zbudujmydom.pl

(Patryk Chodyniecki)
śledź nas na Facebook
Najnowsze
article placeholder
article placeholder
article placeholder
article placeholder
article placeholder
article placeholder
article placeholder
article placeholder
article placeholder
article placeholder
article placeholder
article placeholder
article placeholder
article placeholder
article placeholder
article placeholder
article placeholder
article placeholder
article placeholder
article placeholder
śledź nas na Facebook

Najczęściej czytane

article placeholder
article placeholder
article placeholder
article placeholder
article placeholder
article placeholder
article placeholder
article placeholder
zbudujmydom.pl
Nowoczesny portal budowlany
Portal zbudujmydom.pl tworzy zespół inżynierów budownictwa, którzy posiadają zarówno podstawy teoretyczne jak i duże doświadczenie praktyczne, zdobyte na budowach w całej Polsce. Część z naszych ekspertów stanowią czynni kierownicy budów, doświadczeni zarówno przy domach jednorodzinnych jak i przy dużych inwestycjach budowlanych. Staramy się w jasny i przejrzysty sposób omawiać cały proces budowlany od fundamentów aż po dach i ostatecznie wykończenie domu. Przedstawiamy również porady związane z kwestiami formalno-prawnymi, aby ułatwić poruszanie się we właściwych przepisach, co wcześniej czy później spotka każdego inwestora.
Korzystając ze strony, akceptujesz naszą politykę prywatności i wyrażasz zgodę na zapisywanie cookies.