Budowa domu | Zbudujmydom.pl | Logo
Budowa domu | Zbudujmydom.pl | Logo
zbudujmydom.pl
Nowoczesny portal informacyjny

Zakładanie dachu ekstensywnego

Źródło: Optigruen
Zielone dachy znajdują coraz więcej zwolenników zarówno w budownictwie wielorodzinnym przy wykonywaniu pokrycia dachów w blokach jak również w budownictwie jednorodzinnym. Stale zwiększa się świadomość ekologiczna inwestorów co znajduje swoje odzwierciedlenie również w instalowaniu ogrodów dachowych w formie dachów intensywnych lub ekstensywnych.

Dachy ekologiczne mają wiele zalet użytkowych jak chociażby bardzo dobra izolacyjność termiczna. W lecie umożliwiają naturalne schładzanie pomieszczeń na poddaszu natomiast w zimie stanowią efektywny bufor zatrzymujący ciepło wewnątrz budynku. Ponad to zielone dachy zapewniają bardzo dobrą izolacyjność akustyczną co ma znaczenie szczególnie w zabudowie miejskiej.

Dlaczego dachy ekstensywne?

Wyróżniamy generalnie dwa rodzaje zielonych dachów – intensywne i ekstensywne. Dachy intensywne mogą być eksploatowane na cele rekreacyjne i wypoczynkowe lecz wymagają mocnego stropu, grubej warstwy substratu i częstych zabiegów pielęgnacyjnych.

Alternatywą są zielone dachy ekstensywne. Mają one wiele wspólnych cech użytkowych jak dobra izolacyjność termiczna i akustyczna lecz są tańsze w wykonaniu i późniejszym utrzymaniu. Dachów tych nie trzeba pielęgnować tak często jak pokryć intensywnych, a w wielu przypadkach mogą równie efektywnie prezentować się na budynku. Dodatkowym atutem dachów ekstensywnych jest możliwość ich realizacji na stromych dachach o nachyleniu nawet powyżej 35 stopni – wymaga to jednak odpowiedniego zabezpieczenia przed zsuwaniem się substratu i roślinności.

Jak zbudowany jest dach ekstensywny?

Pod nasadzenia sucholubne, a takie najczęściej występują na dachach ekstensywnych, wystarczy warstwa substratu o grubości ok. 15cm. Nie należy jednak rozkładać zwykłej ziemi lub gruntu wymieszanego z gliną, gdyż doprowadzi to do nadmiernego przeciążenia konstrukcji dachu i jednocześnie istotnie utrudni sprawne odprowadzenie nadmiaru wody opadowej.

Przed rozpoczęciem układania dachu należy upewnić się, że strop wytrzyma takie obciążenie, które może sięgać nawet kilkuset kilogramów na metrze kwadratowym co jest znacznie większym ciężarem niż pokrycia tradycyjne. Skonsultujmy więc tę kwestię z projektantem aby uniknąć problemów ze spękanymi i zarysowanymi stropami.

Powierzchnię dachu należy zawsze wyprofilować ze spadkiem nie mniejszym niż 2% co wykonujemy na wylewce betonowej. Pozwoli to odprowadzić wodę poza obręb dachu bez jej zalegania w miejscach gdzie dach byłby idealnie płaski.

Na tak wykonanym podkładzie należy ułożyć kilka warstw w następującej kolejności: izolacja cieplna (termiczna), hydroizolacja przeciwwilgociowa, izolacja przeciwkorzenna, warstwa drenażowa.

Jakie rośliny na dachu ekstensywnym?

Dopiero na warstwie drenażowej można rozkładać substrat i nasadzenia roślinne lub gotowe maty, np. z nasionami rozchodników.

Wybierając rośliny na dach ekstensywny należy zwracać szczególną uwagę na ich odporność na niekorzystne warunki klimatyczne, suchość powietrza, okresowe zmniejszone zawilgocenie podłoża i silne działanie promieni słonecznych. Dobrze sprawdzają się w tych warunkach rozchodniki, trawy zwykłe lub ozdobne oraz mchy.

Zespół redakcyjny portalu zbudujmydom.pl

zbudujmydom.pl
Nowoczesny portal budowlany
Portal zbudujmydom.pl tworzy zespół inżynierów budownictwa, którzy posiadają zarówno podstawy teoretyczne jak i duże doświadczenie praktyczne, zdobyte na budowach w całej Polsce. Część z naszych ekspertów stanowią czynni kierownicy budów, doświadczeni zarówno przy domach jednorodzinnych jak i przy dużych inwestycjach budowlanych. Staramy się w jasny i przejrzysty sposób omawiać cały proces budowlany od fundamentów aż po dach i ostatecznie wykończenie domu. Przedstawiamy również porady związane z kwestiami formalno-prawnymi, aby ułatwić poruszanie się we właściwych przepisach, co wcześniej czy później spotka każdego inwestora.
Korzystając ze strony, akceptujesz naszą politykę prywatności i wyrażasz zgodę na zapisywanie cookies.