Budowa domu | Zbudujmydom.pl | Logo
Budowa domu | Zbudujmydom.pl | Logo
zbudujmydom.pl
Nowoczesny portal informacyjny

Dachówki ceramiczne czy cementowe?

Źródło: ShutterStock
Dachówki ceramiczne i cementowe to bardzo trwałe pokrycie odporne na wiele czynników atmosferycznych i mikrobiologicznych. Wielu inwestorów staje jednak przed zasadniczym pytaniem – dachówka ceramiczna czy betonowa (cementowa)? Omawiamy obie technologie pod względem najważniejszych różnic ważnych ze względów użytkowych.

Jedną z ważniejszych zalet dachówek ceramicznych i betonowych jest ich trwałość, sięgająca często nawet ponad 100 lat, co potwierdza wiele budowli zabytkowych. Dachy pokryte ceramiką lub dachówkami cementowymi zapewniają dużą szczelność i bardzo dobre warunki do spływu wody opadowej i roztopowej (w czasie rozmarzania śniegu zalegającego na dachu).

Obecnie producenci oferują szeroki wybór kolorystyki zarówno dachówek cementowych jak i ceramicznych angobowanych czy glazurowanych co pozwala ciekawie wkomponować je w architekturę całego budynku i krajobrazu.

 

 

Panuje wiele powszechnych opinii co do dużych różnic w trwałości i odporności na czynniki atmosferyczne dachówek betonowych i ceramicznych. W praktyce różnice te nie są tak duże, a tego typu opinie najczęściej dotyczą porównywania ceramiki naturalnej do dachówek betonowych.

Nie jest to do końca poprawne, gdyż powinno się raczej porównywać pokrycie cementowe z dachówkami angobowanymi lub glazurowanymi, które są dużo bardziej odporne na wiele czynników mikrobiologicznych niż najtańsze dachówki naturalne.

 

 

Dachówki cementowe dają dekarzowi nieco większa tolerancję przesuwania jednej dachówki na drugą co pozwala zniwelować niewielkie odchylenia i niedokładne łacenie dachu. W przypadku ceramiki łaty należy układać bardzo precyzyjnie gdyż zamki boczne i górne nie pozwalają na zbyt duże różnicowanie w nasuwaniu kolejnych elementów.

Dla doświadczonej ekipy dekarskiej nie ma jednak większego znaczenia czy układają pokrycie z ceramiki czy z dachówek betonowych więc nie należy tych argumentów brać pod uwagę przy decyzji co do wyboru pokrycia.

 

 

Jeśli chodzi o kolorystykę to zarówno dachówki ceramiczne angobowane czy glazurowane jak i dachówki cementowe można kupić w szerokiej gamie kolorów co z pewnością zadowoli nawet najbardziej wymagających klientów.

Wielu fachowców jako główne argumenty za ceramiką podaje ich dużą gładkość powierzchni – dotyczy to dachówek glazurowanych. Dachówki betonowe mają najczęściej bardziej chropowatą powierzchnię przez co jednocześnie nie odznaczają się takim połyskiem jak ceramiki glazurowana.

Po części jest to prawda, gdyż nawet najlepiej wygładzona dachówka cementowa nie da takiego efektu jak ceramika glazurowana. Warto jednak zastanowić się, czy na pewno zależy nam na uzyskaniu tak dużego efektu połysku pokrycia dachowego gdyż nie zawsze jest to pożądane.

Jeśli jednak wybieramy między najbardziej powszechną dachówką ceramiczną angobowane, a dachówką cementową to różnice w wykończeniu powierzchni nie są już tak duże. Wielu producentów oferuje nowoczesne technologie produkcji zapewniające bardzo dużą gładkość powierzchni dachówek.

 

 

W większości przypadków dachówki cementowe są tańsze od ceramiki. Wynika to głównie z samego procesu produkcyjnego, który przy ceramice wymaga wypalania gliny w bardzo wysokich temperaturach.

Konstrukcja więźby dachowej jest praktycznie taka sama gdyż zarówno ceramika jak i dachówki betonowe są dość dużym obciążeniem dla więźby.

Co zatem wybrać – ceramikę czy beton? Nie ma jednej dobrej odpowiedzi na to pytanie. Jeśli zależy nam na zmniejszeniu kosztów budowy domu to warto zastanowić się nad dobrej jakości dachówką cementową.

Nie zadowoli to jednak klientów, dla których istotną kwestią jest wykonanie pokrycia dachowego z wysokim połyskiem. Takie rozwiązanie obecnie zapewni tylko dachówka ceramiczna glazurowana.

Wybierając producenta zarówno dachówek ceramicznych jak i cementowych warto zwracać uwagę także na dostępność dodatkowych akcesoriów dachowych jak dachówki wentylacyjne, kominki odpowietrzające itp.

Koszty robocizny dekarzy są w wielu przypadkach porównywalne więc nie powinno to być istotne kryterium wybory rodzaju pokrycia. Warto jednak dokładnie sprawdzać ekipę wykonawczą pod kątem doświadczenia w układaniu wybranego przez nas typu dachówek aby uniknąć błędów, które byłby w przyszłości trudne do usunięcia.

Zespół redakcyjny portalu zbudujmydom.pl

zbudujmydom.pl
Nowoczesny portal budowlany
Portal zbudujmydom.pl tworzy zespół inżynierów budownictwa, którzy posiadają zarówno podstawy teoretyczne jak i duże doświadczenie praktyczne, zdobyte na budowach w całej Polsce. Część z naszych ekspertów stanowią czynni kierownicy budów, doświadczeni zarówno przy domach jednorodzinnych jak i przy dużych inwestycjach budowlanych. Staramy się w jasny i przejrzysty sposób omawiać cały proces budowlany od fundamentów aż po dach i ostatecznie wykończenie domu. Przedstawiamy również porady związane z kwestiami formalno-prawnymi, aby ułatwić poruszanie się we właściwych przepisach, co wcześniej czy później spotka każdego inwestora.
Korzystając ze strony, akceptujesz naszą politykę prywatności i wyrażasz zgodę na zapisywanie cookies.