Budowa domu | Zbudujmydom.pl | Logo
Budowa domu | Zbudujmydom.pl | Logo
zbudujmydom.plNowoczesny portal budowlany
Artykuł sponsorowany

Ile kosztuje ocieplenie dachu skośnego?

Ile kosztuje ocieplenie dachu skośnego?
Źródło: Rockwool
Termoizolacja dachu nie tylko podnosi poziom efektywności energetycznej budynku, ale także wycisza poddasze, dzięki paroprzepuszczalności zapewnia odpowiedni poziom wilgoci oraz podnosi bezpieczeństwo pożarowe, pod warunkiem, że jest wykonana z niepalnego materiału, jak wełna skalna. Czy to poddasze nieużytkowe, czy użytkowe, solidne ocieplenie jest konieczne w dobie coraz większej dbałości o środowisko i przede wszystkim dbałości o nasz portfel.

Czy warto ocieplać poddasze nieużytkowe?

Jak najbardziej warto, ale specjalnie do tego dostosowanymi produktami izolacyjnymi. Jeżeli nie ma w planie adaptacji poddasza nieużytkowego na mieszkalne, to najekonomiczniejszym rozwiązaniem jest ocieplenie stropodachu. Jednocześnie zbudowanie pomostu ażurowego na ocieplonym stropie umożliwia chodzenie po nim, a dzięki temu na strychu będzie można przechowywać rzadko używane rzeczy czy suszyć pranie.

Szukając odpowiedniego materiału na ocieplenie poddasza nieużytkowego, warto zainteresować się wełną skalną, która jest rozwiązaniem bardzo ekonomicznym.

Wytwarza się ją z materiału skalnego, szeroko dostępnego w naturze (bazalt, gabro, kamień wapienny, koks). To dzięki surowcowi z jakiego powstaje wełna skalna ma wiele zalet, mających szczególne znaczenie przy izolacji poddasza nieużytkowego.

Wełna skalna jest hydrofobowa, więc nie chłonie wilgoci z powietrza i ma znikomą wilgotność sorpcyjną. Jest także odporna biologicznie, nie pozwala na rozwój mikroorganizmów, nie gnije.

Do cieplenia stropu są przeznaczone odpowiednie produkty izolujące, zarówno na poddasze belkowe drewniane, jak i strop masywny betonowy.

ROCKWOOL oferuje takie produkty jak SUPERROCK PREMIU, TORPOCK PREMIUM, SUPERROCK, TOPROCK SUPER, ROCKMIN PLUS czy MEGAROCK PLUS. Standard ROCKWOOL przewiduje dwuwarstwową izolację o grubości 35 cm, układanej mijankowo w wypadku mat i płyt, co zapewnia wysoki komfort termiczny na poddaszu oraz spełnienie wymagań cieplnych stawianych w warunkach technicznych budynkom na rok 2021.

Innym alternatywnym rozwiązaniem pozwalającym w 1 dzień dokonać ocieplenia stropu, zapewniając szczelną izolacją miejsc trudnodostępnych jak i odpowiedniej izolacji instalacji elektrycznych czy wentylacyjnych jest rozwiązanie nadmuchu wełną skalną GRANROCK SUPER. GRANROCK SUPER to bezpieczny materiał do izolacji poddasza. Pracuje się z nim równie szybko i łatwo, jak z pianami natryskowymi, jednak ma nad nimi ogromną przewagę – jest całkowicie niepalny (najwyższa klasa reakcji na ogień A1), poza tym paroprzepuszczalny oraz ekologiczny (skład wełny skalnej to około 97% minerałów, wełnę skalną można poddać recyklingowi, bez utraty jakości).

Grubość ocieplenia GRANROCK SUPER należy tak dobrać, aby spełnić wymagania oszczędności energii i izolacyjności cieplnej w zakresie współczynników przenikania ciepła Uc(max). Nad pomieszczeniami ogrzewanymi o temperaturze > 160C grubość granulatu wynosi 30 cm (spełnia wymagania obowiązujące od 2021 r.).

Ciepłe poddasze użytkowe

Do izolacji poddasza użytkowego również polecana jest wełna skalna, bowiem skutecznie izoluje termicznie, jest niepalna, sprężysta, więc bardzo łatwa w montażu, klinuje się sama między krokwiami i nie wymaga dodatkowego mocowania. Jest trwała, nie odkształca się pod wpływem zmiennych warunków atmosferycznych i nie osiada. Co ważne jest paroprzepuszczalna, czyli zapewnia zdrowy mikroklimat w pomieszczeniach.

Ocieplanie od wewnątrz

Ocieplenie dachu nad poddaszem użytkowym powinno być dwuwarstwowe. Według standardu ROCKWOOL optymalna grubość izolacji to 35 cm.

Do układania pierwszej warstwy ocieplenia polecane są maty TOPROCK PREMIUM, TOPROCK SUPER lub MEGAROCK PLUS, drugiej płyty SUPERROCK PREMIUM, SUPERROCK lub ROCKMIN PLUS, które osłonią izolację i zagwarantują jej szczelność i ciągłość.

Ocieplanie od zewnątrz

Jeżeli przeprowadzana jest termomodernizacja budynku i trzeba docieplić dach, a chcemy uniknąć prac remontowych w pomieszczeniach, to można zamontować izolację z wełny skalnej od zewnątrz, stosując izolację nakrokwiową.

Do tego rodzaju izolacji ROCKWOOL poleca płyty z wełny skalnej TOPROCK PREMIUM lub SUPERROCK PREMIUM. Układa się je w dwóch warstwach – 18 i 12 cm, by docelowo izolacja miała grubość 30 cm.

Regulacja wilgotności pomieszczeń na poddaszu użytkowym

Obliczając koszty izolacji dachu, pamiętajmy, że ważnym aspektem jest wilgotność powietrza w pomieszczeniach na poddaszu.

Na przykład system ROCKTECT oferowany przez ROCKWOOL reguluje wilgotność w pomieszczeniach. Zabezpiecza warstwę izolacji z wełny skalnej przed przedostawaniem się wilgoci do przegrody w zimie, a w lecie z kolei pomaga ją osuszyć.

System składa się z aktywnej paroizolacji ROCKTECT Intello Climate Plus, taśmy ROCKTECT Twinline oraz masy klejącej ROCKTECT Multikit.

W połączeniu z paroprzepuszczalnym ociepleniem z wełny skalnej ROCKWOOL eliminuje ryzyko wystąpienia grzybów i pleśni oraz zapewnia zdrowy mikroklimat wnętrz.

Ile to wszystko razem kosztuje?

Chyba nie będzie dla nikogo zaskoczeniem, jeśli odpowiedź zabrzmi: to zależy… Wyliczając koszty uwzględnia się nie tylko ceny materiałów budowlanych, w tym wypadku izolacji dachowej, ale i koszt wykonania, ceny wszystkich potrzebnych produktów pomocniczych. Ważny jest też rejon, w jakim stoi budynek, jego stan techniczny i wiele innych parametrów.

Jak zatem zorientować się co nas czeka?

Najlepiej skorzystać z narzędzia do researchu rynku – a mianowicie aplikacji, dzięki której można się dowiedzieć ile będzie kosztowała wełna skalna w konkretnym zastosowaniu, ale i sprawdzić, jakie terminy i jakie ceny wykonania oferują ekipy montażowe. Gdzie znajduje się to narzędzie? Zapraszamy tutaj https://www.rockwool.com/pl/wsparcie-i-narzedzia/narzedzia-i-kalkulatory/zapytaj-o-cene-welny-skalnej/

To nowa funkcja w serwisie firmy ROCKWOOL, dzięki której można otrzymać ofertę na zakup ocieplenia z wełny skalnej bezpośrednio od Dystrybutora ROCKWOOL Polska. Poza tym można znaleźć od razu wykonawcę ocieplenia, wybierając pośród Certyfikowanych Wykonawców ROCKWOOL.

Jak to działa?

W kliku krokach podajemy, czego szukamy – oferty na zakup czy zakupu wraz z montażem, jakie miejsca w domu planujemy ocieplać, jaki jest ich metraż, podajemy rejon, w którym stoi dom, by system mógł najlepiej dopasować dostawcę wełny ROCKWOOL, jak i wykonawcę izolacji budynku. Po uzupełnieniu podstawowych danych i wysłaniu przez stronę, możemy otrzymać gotowe oferty od wybranych dystrybutorów i wykonawców.

Dlaczego warto skorzystać?

  • Uzyskujemy oferty na zakup izolacji z wełny skalnej od oficjalnego Dystrybutora ROCKWOOL. A to daje tak ważną podczas prac budowlanych wiarygodność i wysoką jakość wykonania.
  • Łatwo i szybko zostaną dobrane rozwiązania i produkty, bez konieczności bezpośredniego spotykania się z dystrybutorem czy wykonawcą. Wystarczy zaznaczyć w aplikacji co będziemy ocieplać (poddasze, stropodach, dach płaski, podłogi, ściany zewnętrzne czy działowe, kominek) i jaka to będzie powierzchnia.
  • Otrzymujemy kilka ofert na wykonanie izolacji od Certyfikowanych Wykonawców ROCKWOOL działających w naszej okolicy.
  • Możemy zamówić jednocześnie kilka ofert zarówno na zakup, jak i montaż ocieplenia z wełny skalnej.
  • Mamy pewność, co do jakości produktów.

Źródło: Materiały informacyjne firmy Rockwool

(28 maja 2021)
Kalkulator kredytu hipotecznego

Kalkulator kredytu hipotecznegoKalkulator kredytowy

Myślisz o zakupie domu czy mieszkania lub może planujesz rozpocząć budowę? Zobacz ile wyniesie cię orientacyjna rata kredytu hipotecznego.
Cena nieruchomości:
Udział własny: 20 %
(Wiele banków wymaga udziału własnego na poziomie min. 20%.)
5%80%
Okres spłaty: 30 lat
(Im krótszy okres tym wyższa rata miesięczna. Najczęściej wybierany okres to 25 lub 30 lat.)
5 lat35 lat
Szacunkowa rata miesięczna:
0
Powyższa kalkulacja ma charakter orientacyjny i nie stanowi oferty w rozumieniu art. 66 par. 1 Kodeksu Cywilnego. Ostateczne warunki finansowania zależą od decyzji banku i oceny zdolności kredytowej.
śledź nas na Facebook
Kalkulator kredytowy
Kalkulator kredytowy
Ceny mieszkań w Polsce
Ceny mieszkań w Polsce
Skalniak w domowym ogrodzie - jak wykonać, inspiracje, pomysły
Skalniak w domowym ogrodzie - jak wykonać, inspiracje, pomysły

Skalniak w Ogrodzie: Jak zaprojektować, wykonać i Ile kosztuje?

Skalniak w Ogrodzie: Jak zaprojektować, wykonać i Ile kosztuje?

Czy warto stosować nawóz ze skorupek do jaj?
Czy warto stosować nawóz ze skorupek do jaj?

Nawóz ze skorupek jaj: kiedy stosować i jak wpływa na rośliny?

Nawóz ze skorupek jaj: kiedy stosować i jak wpływa na rośliny?

Wybór grilla węglowego do domowego ogrodu
Wybór grilla węglowego do domowego ogrodu

Jaki grill węglowy wybrać?

Jaki grill węglowy wybrać?

Jak skutecznie i ekologicznie chronić rośliny ogrodowe?
Jak skutecznie i ekologicznie chronić rośliny ogrodowe?

Ekologiczne metody ochrony roślin w Twoim ogrodzie: Praktyczne porady i rozwiązania

Ekologiczne metody ochrony roślin w Twoim ogrodzie: Praktyczne porady i rozwiązania

Nowoczesne komody do małych pomieszczeń
Nowoczesne komody do małych pomieszczeń

Funkcjonalne komody do małych wnętrz - jak najlepiej wykorzystać przestrzeń?

Funkcjonalne komody do małych wnętrz - jak najlepiej wykorzystać przestrzeń?

Choroby drzew - jak z nimi walczyć?
Choroby drzew - jak z nimi walczyć?

Najpopularniejsze choroby drzew owocowych

Najpopularniejsze choroby drzew owocowych

Jak uprawiać i rzodkiewkę w domowym warzywniaku?
Jak uprawiać i rzodkiewkę w domowym warzywniaku?

Rzodkiewka - uprawa, pielęgnacja, choroby i szkodniki

Rzodkiewka - uprawa, pielęgnacja, choroby i szkodniki

Jak uprawiać cukinię we własnym ogrodzie?
Jak uprawiać cukinię we własnym ogrodzie?

Uprawa cukinii w ogrodzie

Uprawa cukinii w ogrodzie

Jak zrobić masę solną do zabawy z dziećmi?
Jak zrobić masę solną do zabawy z dziećmi?

Masa solna krok po kroku. Co można zrobić z masy solnej?

Masa solna krok po kroku. Co można zrobić z masy solnej?

Uprawa ogórków w ogrodzie
Uprawa ogórków w ogrodzie

W jaki sposób uprawiać i pielęgnować ogórki

W jaki sposób uprawiać i pielęgnować ogórki

Materac na wiosnę, jak dobrać wygodny materac do pory roku?
Materac na wiosnę, jak dobrać wygodny materac do pory roku?

Idealny materac na wiosnę - czy zmiana pory roku wpływa na komfort snu?

Idealny materac na wiosnę - czy zmiana pory roku wpływa na komfort snu?

Osa i szerszeń w mieszkaniu - jak je usunąć?
Osa i szerszeń w mieszkaniu - jak je usunąć?

Owady przypominające osy - co warto o nich wiedzieć?

Owady przypominające osy - co warto o nich wiedzieć?

Inwestycje mieszkaniowe na zachodzie Wrocławia WPBM Mój Dom
Inwestycje mieszkaniowe na zachodzie Wrocławia WPBM Mój Dom

Dlaczego zachód Wrocławia przyciąga inwestycje mieszkaniowe?

Dlaczego zachód Wrocławia przyciąga inwestycje mieszkaniowe?

Jak uprawiać szparagi w ogrodzie?
Jak uprawiać szparagi w ogrodzie?

Szparagi - odmiany, uprawa i pielęgnacja w ogrodzie

Szparagi - odmiany, uprawa i pielęgnacja w ogrodzie

Montaż rolet dzień noc
Montaż rolet dzień noc

Jak zamontować rolety dzień noc?

Jak zamontować rolety dzień noc?

Jak uprawiać wrzosy w ogrodzie?
Jak uprawiać wrzosy w ogrodzie?

Wrzosy - pielęgnacja i ich uprawa w ogrodzie

Wrzosy - pielęgnacja i ich uprawa w ogrodzie

Hortensje w ogrodzie - jak dbać i pielęgnować?
Hortensje w ogrodzie - jak dbać i pielęgnować?

Rabata z hortensjami - jak ją zaplanować i jakie rośliny do niej wybrać?

Rabata z hortensjami - jak ją zaplanować i jakie rośliny do niej wybrać?

Zalety i wady mieszkania od dewelopera oraz samodzielnej budowy domu
Zalety i wady mieszkania od dewelopera oraz samodzielnej budowy domu

Mieszkanie od dewelopera czy budowa domu - co wybrać?

Mieszkanie od dewelopera czy budowa domu - co wybrać?

Jak przycinać stare tuje i je odmłodzić?
Jak przycinać stare tuje i je odmłodzić?

Radykalne cięcie: sekret odmładzania starych tui

Radykalne cięcie: sekret odmładzania starych tui

śledź nas na Facebook
Jak pielęgnować i uprawiać kurkumę?
Jak pielęgnować i uprawiać kurkumę?

Kwiat kurkumy: Jaką ziemię wybrać, jak podlewać i pielęgnować?

Kwiat kurkumy: Jaką ziemię wybrać, jak podlewać i pielęgnować?

Mieszkanie z rynku pierwotnego od dewelopera - czy warto kupić?
Mieszkanie z rynku pierwotnego od dewelopera - czy warto kupić?

Czy warto inwestować w mieszkania na rynku pierwotnym?

Czy warto inwestować w mieszkania na rynku pierwotnym?

Tulipany - kiedy sadzić i jak o nie dbać?
Tulipany - kiedy sadzić i jak o nie dbać?

Sadzenie tulipanów - kiedy sadzić tulipany i jak to robić?

Sadzenie tulipanów - kiedy sadzić tulipany i jak to robić?

Pompa głębinowa czy zatapialna?
Pompa głębinowa czy zatapialna?

Czym różnią się pompy zatapialne od głębinowych?

Czym różnią się pompy zatapialne od głębinowych?

Jak uprawiać bratki w ogrodzie?
Jak uprawiać bratki w ogrodzie?

Bratki - uprawa krok po kroku. Jak dbać o bratki?

Bratki - uprawa krok po kroku. Jak dbać o bratki?

Wykańczanie samodzielne czy mieszkanie pod klucz?
Wykańczanie samodzielne czy mieszkanie pod klucz?

Mieszkania w stanie deweloperskim czy pod klucz - co się bardziej opłaca?

Mieszkania w stanie deweloperskim czy pod klucz - co się bardziej opłaca?

Inspiracje na ciekawe schody w domu
Inspiracje na ciekawe schody w domu

Schody z różnych materiałów - ciekawe projekty i galeria zdjęć

Schody z różnych materiałów - ciekawe projekty i galeria zdjęć

Ile kosztuje malowanie pokoju w mieszkaniu i domu?
Ile kosztuje malowanie pokoju w mieszkaniu i domu?

Malowanie pokoju - ile kosztuje i od czego zależy cena?

Malowanie pokoju - ile kosztuje i od czego zależy cena?

Bezpieczny balkon dla małych dzieci ze strefą zabawy
Bezpieczny balkon dla małych dzieci ze strefą zabawy

Balkon dla małych dzieci - jak stworzyć bezpieczną i atrakcyjną przestrzeń do zabawy?

Balkon dla małych dzieci - jak stworzyć bezpieczną i atrakcyjną przestrzeń do zabawy?

Jaką płytę wybrać do kuchni - ceramiczną czy indukcyjną?
Jaką płytę wybrać do kuchni - ceramiczną czy indukcyjną?

Płyta indukcyjna czy ceramiczna, ile zużywa prądu?

Płyta indukcyjna czy ceramiczna, ile zużywa prądu?

Czy warto kupić mieszkanie z rynku pierwotnego?
Czy warto kupić mieszkanie z rynku pierwotnego?

Plusy i minusy kupna mieszkania na rynku pierwotnym

Plusy i minusy kupna mieszkania na rynku pierwotnym

Laminat wysokociśnieniowy nowoczesnym rozwiązaniem do kuchni
Laminat wysokociśnieniowy nowoczesnym rozwiązaniem do kuchni

Laminat wysokociśnieniowy - idealny materiał do kuchni?

Laminat wysokociśnieniowy - idealny materiał do kuchni?

Ocieplenie celulozą - czy warto w to inwestować?
Ocieplenie celulozą - czy warto w to inwestować?

Ile kosztuje ocieplenie domu celulozą, jakie są wady i zalety tej technologii?

Ile kosztuje ocieplenie domu celulozą, jakie są wady i zalety tej technologii?

Agregat na budowie - dlaczego warto kupić?
Agregat na budowie - dlaczego warto kupić?

Dlaczego podczas budowy należy zaopatrzyć się w agregat prądotwórczy?

Dlaczego podczas budowy należy zaopatrzyć się w agregat prądotwórczy?

Zasady dofinansowania Mój Prąd 6 w roku 2025
Zasady dofinansowania Mój Prąd 6 w roku 2025

Program Mój Prąd 6.0 - nowe zasady dofinansowania dla prosumentów

Program Mój Prąd 6.0 - nowe zasady dofinansowania dla prosumentów

Kalkulator kredytu hipotecznego

Kalkulator kredytu hipotecznegoKalkulator kredytowy

Myślisz o zakupie domu czy mieszkania lub może planujesz rozpocząć budowę? Zobacz ile wyniesie cię orientacyjna rata kredytu hipotecznego.
Cena nieruchomości:
Udział własny: 20 %
(Wiele banków wymaga udziału własnego na poziomie min. 20%.)
5%80%
Okres spłaty: 30 lat
(Im krótszy okres tym wyższa rata miesięczna. Najczęściej wybierany okres to 25 lub 30 lat.)
5 lat35 lat
Szacunkowa rata miesięczna:
0
Powyższa kalkulacja ma charakter orientacyjny i nie stanowi oferty w rozumieniu art. 66 par. 1 Kodeksu Cywilnego. Ostateczne warunki finansowania zależą od decyzji banku i oceny zdolności kredytowej.

Polecane artykuły

Budowa

Więcej artykułów...
zbudujmydom.pl
Nowoczesny portal budowlany
Portal zbudujmydom.pl tworzy zespół inżynierów budownictwa, którzy posiadają zarówno podstawy teoretyczne jak i duże doświadczenie praktyczne, zdobyte na budowach w całej Polsce. Część z naszych ekspertów stanowią czynni kierownicy budów, doświadczeni zarówno przy domach jednorodzinnych jak i przy dużych inwestycjach budowlanych. Staramy się w jasny i przejrzysty sposób omawiać cały proces budowlany od fundamentów aż po dach i ostatecznie wykończenie domu. Przedstawiamy również porady związane z kwestiami formalno-prawnymi, aby ułatwić poruszanie się we właściwych przepisach, co wcześniej czy później spotka każdego inwestora.
Korzystając ze strony, akceptujesz naszą politykę prywatności i wyrażasz zgodę na zapisywanie cookies.