Zdecydowanie najlepszym momentem na zakup tego typu rozwiązań jest budowa domu, ponieważ wówczas można dopasować je w pełni do własnych, indywidualnych potrzeb oraz w efektywny sposób zadbać o ekologię.
Oprócz tego, istnieje wiele programów wsparcia dla osób stawiających na tego typu rozwiązania, dlatego też dzięki dotacji taka inwestycja jest jeszcze bardziej opłacalna. Poniżej omawiamy szczegóły.
Odnawialne źródła energii w Twoim domu - jak działają?
Odnawialne źródła energii to doskonały wybór dla wszystkich, którzy chcieliby w długotrwałej perspektywie ograniczyć wysokość swoich rachunków za prąd czy ciepło i jednocześnie zależy im na ochronie środowiska naturalnego. Najważniejszym, sztandarowym przykładem odnawialnych źródeł energii są panele fotowoltaiczne. Ich podstawowym wyróżnikiem jest fakt, iż zamieniają energię słoneczną w prąd. Tego typu panele montowane są w instalacjach elektrycznych budynków bądź gospodarstw.
Na taką inwestycję decyduje się z roku na rok coraz większa liczba osób, ponieważ dzięki panelom uzyskuje się w pełni darmowy prąd. Dodatkowo, zgromadzone nadwyżki energii w okresie wiosenno-letnim można magazynować w specjalnych magazynach, a następnie zużywać, gdy zajdzie taka potrzeba. Jak wygląda działanie paneli w praktyce? Oto krótkie omówienie. Na początku foton, minimalna jednostka światła pada na pojedyncze ogniwa fotowoltaiczne i pochłania je krzem. Następnie wybijany jest elektron z pozycji i jest przymuszany on do ruchu. Ruch ten określany jest jako przepływ prądu elektrycznego. Złącze półprzewodnikowe typu p-n powoduje, że dochodzi do połączenia omawianego procesu z obiegiem elektronów w sieci energetycznej.
Innym przykładem bardzo ciekawego rozwiązania w zakresie OZE są pompy ciepła. Urządzenie te wykorzystują zasoby naturalne, aby następnie wykorzystać je do podgrzewania wody oraz ogrzewania mieszkania bądź domu. Na czym polega działanie pomp? Ich funkcjonowanie można porównać do odwróconego mechanizmu funkcjonowania lodówki. Mianowicie: w zamkniętym obiegu chłodniczym przepływa specjalny czynnik w postaci gazu - nagrzewa się on pod wpływem sprężania, a potem trafia dalej do wymiennika ciepła, gdzie jest skraplany do postaci ciekłej i wraca do stanu gazowego przez zawór rozprężny. W innym wymienniku dochodzi do odbioru ciepła z otoczenia, które z wykorzystaniem instalacji grzewczej trafia do ogrzewanego obiektu.
Planowanie OZE podczas budowy domu - najlepsze rozwiązanie
Inwestycja w OZE w trakcie budowy domu to zdecydowanie najrozsądniejsze, najlepsze rozwiązanie. Dzięki temu ma się pewność, iż inwestycja będzie w pełni odpowiadała wszelkim potrzebom domowników oraz da dostęp do prądu oraz ciepła na właściwym poziomie.
Na początku warto oszacować, ile energii potrzebuje dom, aby właściwie dobrać moc urządzeń. Warto też poznać jak najwięcej informacji na temat dostępnych dotacji dla inwestorów - dobrym źródłem informacji są dotacje na OZE z Woltair.pl.
Źródło: Materiały informacyjne Woltair