Budowa domu | Zbudujmydom.pl | Logo
Budowa domu | Zbudujmydom.pl | Logo
zbudujmydom.pl
Nowoczesny portal informacyjny

O czym warto pamiętać budując dom energooszczędny?

Źródło: ShutterStock
Coraz więcej Polaków, szukając dla siebie domu czy mieszkania, zwraca uwagę nie tylko na wygląd i lokalizację, ale również na zastosowanie nowoczesnych, energooszczędnych technologii. Budownictwo energooszczędne staje się standardem. Polacy coraz częściej decydują się budować domy z zastosowaniem technologii ograniczających zużycie energii. To głównie efekt opłacalności inwestycji oraz przepisów Unii Europejskiej. Warto również pamiętać, że w przypadku ewentualnej sprzedaży domu, jego wartość rynkowa z biegiem czasu zyskuje na atrakcyjności właśnie dzięki innowacyjnym rozwiązaniom.

Każdy rozsądny inwestor marzy o tym, aby jego dom był przede wszystkim energooszczędny, gwarantujący komfort ciepła zimą i przyjemny chłód latem przy niskich kosztach ogrzewania. Polacy najczęściej wybierają domy energooszczędne ze względu na wymierne oszczędności. Budowa tradycyjnego domu może być co prawda niższa o 5-15%, ale za to w domu energooszczędnym zapotrzebowanie na energię jest o ponad 50% mniejsze, a więc koszty budowy zwrócą się w ciągu kilku lat. Nowoczesne technologie energooszczędne pozwolą na kontrolę warunków panujących w domu i pozytywnie oddziaływają na środowisko naturalne poprzez zmniejszenie zapotrzebowania na energię. Ponadto w przypadku ewentualnej sprzedaży domu, jego wartość rynkowa z biegiem czasu zyskuje na atrakcyjności dzięki energooszczędnym technologiom.

O czym warto pamiętać planując budowę energooszczędnego domu?

Zgodnie z coraz bardziej restrykcyjnymi przepisami docelowo do 2021 roku optymalna grubość izolacji ścian będzie wynosiła co najmniej 20 cm, a w przypadku dachu 25-30 cm. Zgodnie z dyrektywą Parlamentu Europejskiego od początku 2021 roku wszystkie nowo powstające budynki mają być obiektami "o niemal zerowym zużyciu energii". Zapotrzebowanie na nieodnawialną energię pierwotną domu powinno być określane już na etapie projektu domu, który musi również zawierać sposób ogrzewania, wentylacji i innych czynników, które mają istotny wpływ na końcową wartość EP.

- Inwestując w budowę domu energooszczędnego należy pamiętać o tym, że sam wybór projektu nie zagwarantuje minimalnego zużycia energii. – mówi Krzysztof Krzemień z Termo Organiki - Dopiero zastosowanie wysokiej jakości materiałów izolacyjnych, np. grafitowego styropianu Termonium Plus Termo Organiki, w miejscach takich jak dach, podłoga oraz ściany budynku, montaż sprawnego systemu wentylacji, energooszczędnych okien, ale także sumienne wykonanie założeń projektu przez doświadczonych fachowców, przyniesie wymierne korzyści.

Budownictwo energooszczędne to już nie moda, a standard

Termo Organika, jako lider na rynku materiałów izolacyjnych, od lat angażuje się w główne projekty budownictwa energooszczędnego w Polsce. Grafitowy styropian Termo Organiki m.in. został wykorzystany przy ociepleniu pierwszego w Polsce certyfikowanego domu pasywnego (2004r.), pierwszej pasywnej hali sportowej w Słomnikach (2010r.), pierwszej energooszczędnej świątyni Jana Pawła II w Nowym Targu (2011r.), czy też pierwszej pasywnej szkoły podstawowej w Budzowie (2012 r.). Obecnie producent wspiera ambasadorkę marki Omenę Mensah oraz realizowane przez nią projekty, m.in. budowy szkoły dla dzieci ulicy w Ghanie oraz indywidualny projekt deweloperski budowy domów szeregowych w Trójmieście.

- Zależy mi przede wszystkim na tym, aby moja inwestycja była maksymalnie energooszczędna i gwarantująca komfort mieszkańcom - mówi Omenaa Mensah, ambasadorka Termo Organiki. – Dlatego planuję wykorzystanie najlepszych materiałów dostępnych na naszym rynku. Do jej ocieplenia na pewno zostanie zastosowany grafitowy styropian Termo Organiki w Kompletnym Systemie Ociepleń MAXIMUM.

Źródło: Materiały informacyjne firmy Termo Organika

Porady na co dzień

zbudujmydom.pl
Nowoczesny portal budowlany
Portal zbudujmydom.pl tworzy zespół inżynierów budownictwa, którzy posiadają zarówno podstawy teoretyczne jak i duże doświadczenie praktyczne, zdobyte na budowach w całej Polsce. Część z naszych ekspertów stanowią czynni kierownicy budów, doświadczeni zarówno przy domach jednorodzinnych jak i przy dużych inwestycjach budowlanych. Staramy się w jasny i przejrzysty sposób omawiać cały proces budowlany od fundamentów aż po dach i ostatecznie wykończenie domu. Przedstawiamy również porady związane z kwestiami formalno-prawnymi, aby ułatwić poruszanie się we właściwych przepisach, co wcześniej czy później spotka każdego inwestora.
Korzystając ze strony, akceptujesz naszą politykę prywatności i wyrażasz zgodę na zapisywanie cookies.