Budowa domu | Zbudujmydom.pl | Logo
Budowa domu | Zbudujmydom.pl | Logo
zbudujmydom.pl
Nowoczesny portal informacyjny

Stolarka okienna drewniana czy PCV?

Źródło: ShutterStock
Najpopularniejsze są okna PCV, określane często jako „plastikowe”, co wynika przeważnie z ich najniższej ceny. Mimo wszystko okna drewniane również mają wielu zwolenników. Zanim podejmiemy ostateczną decyzję warto poznać podstawowe zalety i wady okien drewnianych i PCV.

Okna drewniane i PCV istotnie różnią się budową i sposobem produkcji, co przekłada się na ich parametry. Omawiamy najważniejsze różnice w zakresie właściwości i kwestii eksploatacji stolarki drewnianej i plastikowej.

 

Zalety i wady okien dachowych

 

Okna drewniane są wystarczająco sztywne, aby można je wykorzystywać zarówno do mniejszych jak i dużych przeszkleń. Jednocześnie sposób produkcji umożliwia wykonanie praktycznie dowolnych kształtów okien drewnianych, co nie zawsze jest możliwe przy oknach PCV. Pozwala to na zamawianie okien okrągłych, eliptycznych, trójkątnych czy w innych kształtach, zależnie od zapotrzebowania.

Oczywiście wiąże się to ze znacznie wyższą ceną takich okien, gdyż wymaga to często indywidualnego zaprogramowania maszyn obrabiających elementy drewniane. Okna drewniane można pokrywać warstwami różnego rodzaju lakierów, bejc itp., zależnie od gustu i otoczenia domu (czynników atmosferycznych w danym rejonie i czynników mikrobiologicznych). Drewno można również malować na praktycznie dowolny kolor, co umożliwi wpasowanie stolarki drewnianej w każdą elewację. Nie zawsze jednak drewno będzie dobrze komponować się z bardzo nowoczesną architekturą, nastawioną na dużą prostotę i minimalizm.

Drewno, zarówno w stolarce okiennej, jak i we wszystkich innych elementach, wymaga co kilka lat konserwacji. Przy dobrym utrzymaniu i konserwacji okna drewniane bez problemu będą nam służyć nawet przez 90-100 lat, co zresztą potwierdza wiele zabytkowych budowli, w których montowano właśnie stolarkę drewnianą.

Przy oknach drewnianych zaleca się wykonanie okapu dachu wystającego ok. 50-60cm poza obrys ścian budynku, co zapewni większą ochronę okien i jednocześnie wydłuży okresy między kolejnymi konserwacjami. Niektórzy producenci zalecają, aby okna konserwować nawet 2 razy do roku. W praktyce, w normalnych warunkach otoczenia, wystarczy konserwacja co 3-5 lat, a przy dobrych lakierach i bejcach nawet co 5-7 lat.

Drewno ma to do siebie, że wszelkie niewielkie uszkodzenia, wgniecenia, zarysowania itp. można stosunkowo łatwo naprawić, np. poprzez zeszlifowanie i naniesienie nowej warstwy powłoki zabezpieczającej lub uzupełnienie niewielkich ubytków specjalnymi masami (np. kity do drewna). Jest to duża zaleta w stosunku do stolarki PCV.

Stolarka drewniana, wbrew niektórym opiniom, jest równie szczelna i cicha w użytkowaniu jak okna PCV.

Dużą zaletą okien drewnianych jest ich lepsze pochłanianie wilgoci i oddawanie jej do wnętrza pomieszczenia. Pozwala to na zachowanie właściwego mikroklimatu w pomieszczeniach.

 

Istotną wadą dla wielu inwestorów jest dużo wyższa cena okien drewnianych w stosunku do stolarki PCV. Koszt ich eksploatacji również jest wyższy, gdyż dochodzą okresowe konserwacje i co kilkanaście lat zeszlifowanie z całkowitą odnową powłoki zewnętrznej. Warto jednak wziąć pod uwagę również aspekty ekologiczne oraz ponad dwukrotnie dłuższą trwałość drewna, w stosunku do okien PCV, których trwałość oceniana jest na 30-40 lat.Okna drewniane oraz okna plastikowe stanowią zdecydowaną większość w polskich domach. Okna PCV są znacznie tańsze, zatem co lepsze okna drewniane czy plastikowe? Stolarka okienna ma służyć na wiele lat dlatego to jakie okna do domu wybierzemy jest bardzo ważną decyzją. Czasami kształt okien drewnianych może być bardziej indywidualny niż okien plastikowych. To ile kosztują okna drewniane zależy od paru czynników, lecz na pewno są droższe niż stolarka PCV.

Zalety i wady okien plastikowych PCV

 

Okna PCV są równie stabilne i wytrzymałe jak drewno, jednakże tylko przy wyborze dobrych jakościowo profili. Przy większych przeszkleniach profile powinny być dodatkowo wzmacniane kształtownikami stalowymi.

PCV jest materiałem dużo bardziej odpornym na korozję i czynniki chemiczno-biologiczne, w związku z czym nie wymagają regularnej konserwacji, co jest konieczne przy stolarce drewnianej.

Minusem PCV jest duża wrażliwość na zmienne temperatury, znacznie większa niż stolarki drewnianej. Oznacza to, że niektóre profile mogą z czasem ulegać odkształceniom. Dotyczy to jednak głównie tanich profili o bardzo niskiej jakości, bez dodatkowych wzmocnień stalowych (które nie pozwolą na deformację ramy okiennej).

Kolorystykę okien PCV można kształtować praktycznie dowolnie. umożliwiają to bowiem specjalne okleiny w formie gładkiej powierzchni (np. do elewacji nowoczesnych) lub też okleiny imitując drewno. Niestety większość oklein, podobnie jak „fabryczna” biała barwa okien PCV, są wrażliwe na działanie promieni słonecznych i z biegiem lat ulegają odbarwieniom.

W większości okien PCV zmiana ich kolorystyki, czyli np. okleiny nie jest możliwa lub wymaga skomplikowanych i kosztownych zabiegów renowacyjnych. Czasami tańsza może okazać się całkowita wymiana okien na nowe.

Niektórzy producenci oferują możliwość wykonania okien PCV w formie okrągłej lub trójkątnej, jednakże wiąże się to często z dużymi kosztami i długim okresem oczekiwania na takie zamówienia.

W przypadku zarysowania czy uszkodzenia ramy okiennej konieczna jest najczęściej wymiana całego okna. W większości przypadków nie da się wykonać miejscowej naprawy tak jak w oknach drewnianych.

Wielu producentów okien plastikowych podkreśla ich bardzo dużą szczelność. Nie dajmy się jednak naciągnąć na ten chwyt. Pamiętajmy, że zbyt duża szczelność stolarki okiennej utrudnia prawidłową wentylację w pomieszczenia i zachowanie równowagi mikroklimatu. Większość okien PCV charakteryzuje się prawidłową szczelnością (nie za dużą i nie za małą pod kątem wentylacji), a tego typu reklamy producentów są przeważni jedynie tzw. „chwytem marketingowym”.Trwałość okien drewnianych jest szacowana na 100 lat, natomiast PCV na ok. 30-40 lat. Konieczna jest jednak konserwacja okien drewnianych ale też możliwa jest naprawa uszkodzeń okna, szczególnie jeśli jest to np. zarysowane okno drewniane. Profile PCV dostępne są także jako profile okienne wzmacniane. Producenci oferują dość duży wybór kolorystyki poprzez odpowiednie okleiny okienne.

 

Jakie okna wybrać - drewniane czy PCV?

 

Jeśli interesuje nas wyłącznie aspekt finansowy, to bez wątpienia wybierzemy okna PCV. Są one bowiem tańsze od stolarki drewnianej czasami nawet o 20-30%, w zależności od ilości okien i ich powierzchni oraz skomplikowania geometrii i konstrukcji.

Warto jednak pamiętać, że okna drewniane, przy odpowiedniej konserwacji, będą nam służyć nawet 100 lat. Stolarka PCV może wymagać wymiany po okresie 30-40 lat, gdyż prawdopodobnie po tym czasie profile zaczną się istotnie odkształcać, a okleina okienna wyblaknie lub pożółknie na skutek działania promieni słonecznych.

Okna drewniane umożliwiają w każdej chwili praktycznie dowolną zmianę kolorystyki i jednocześnie możliwe są naprawy niewielkich uszkodzeń czy zarysowań, czego nie wykonamy w oknach PCV.

Okna drewniane są całkowicie ekologiczne i zapewniają dobry mikroklimat w pokojach, dzięki zdolności drewna do wchłaniania i późniejszego oddawania nadmiaru wilgoci.

Jeśli kwestia finansowa na etapie budowy nie jest dla nas jedynym czynnikiem decyzyjnym, warto rozważyć zakup i montaż stolarki drewnianej. Należy jednak pamiętać, aby stolarkę dobierać również pod względem estetyki całej elewacji. Nie zawsze bowiem okna drewniane dobrze wpasują się w elewacje budynków nowoczesnych, choć oczywiście nie jest to regułą. Wszystko zależy od wizji architektonicznej, dlatego decyzję o rodzaju stolarki warto podjąć już na etapie projektu, pozostawiając architektowi możliwość prawidłowego pod względem estetycznym zaprojektowania wszystkich elewacji budynku.

Na rynku dostępne są również specjalne okna o konstrukcji mieszanej, drewniano-aluminiowej. Jest to dość drogie rozwiązanie, lecz w niektórych przypadkach pozwala pogodzić dwa aspekty – nowoczesny wygląd (zewnętrzna strona z aluminium) z ciepłem i ekologią drewna.

Zespół redakcyjny portalu zbudujmydom.pl

zbudujmydom.pl
Nowoczesny portal budowlany
Portal zbudujmydom.pl tworzy zespół inżynierów budownictwa, którzy posiadają zarówno podstawy teoretyczne jak i duże doświadczenie praktyczne, zdobyte na budowach w całej Polsce. Część z naszych ekspertów stanowią czynni kierownicy budów, doświadczeni zarówno przy domach jednorodzinnych jak i przy dużych inwestycjach budowlanych. Staramy się w jasny i przejrzysty sposób omawiać cały proces budowlany od fundamentów aż po dach i ostatecznie wykończenie domu. Przedstawiamy również porady związane z kwestiami formalno-prawnymi, aby ułatwić poruszanie się we właściwych przepisach, co wcześniej czy później spotka każdego inwestora.
Korzystając ze strony, akceptujesz naszą politykę prywatności i wyrażasz zgodę na zapisywanie cookies.