Dobra izolacyjność cieplna okien uwidacznia się szczególnie w okresie zimowym gdy panują duże różnice temperatur wewnątrz budynku i na zewnątrz. Należy pamiętać, że każde okno jest miejscem strat ciepła. Warto jednak wybierać takie produkty, które w jak największym stopniu będą ograniczać te straty co przełoży się na niższe koszty ogrzewania.
Często zakup najtańszych okien o wysokiej wartości współczynnika Uw rodzi w kolejnych latach znacznie większe koszty na ogrzewanie, czasami nawet o kilkaset złotych rocznie. W konsekwencji zatem zdarza się tak, że droższe okna o dobrej izolacyjności mogłyby się zwrócić już po 2-3 sezonach grzewczych.
Co to jest współczynnik przenikania ciepła?
Definicja fizyczna mówi o tym, że współczynnik przenikania ciepła oznacza ilość energii przenikającej przez okno o założonej powierzchni 1m2 przy różnicy temperatury wewnętrznej i zewnętrznej na poziomie jednego Kelwina.
Okna dobrej jakości powinny mieć współczynnik przenikania Uw mniejszy niż 1,3W/m2K. W domach energooszczędnych zaleca się montować stolarkę o współczynniku poniżej 1,0W/m2K.
Nie daj się oszukać sprzedawcom!
Współczynnik przenikania ciepła dla całego okna oznaczany powinien być jako „Uw” i oznacza on wypadkową kilku czynników. Związany jest on zatem m.in. ze współczynnikiem dla samego pakietu szybowego (Ug), zastosowanych profili okiennych (Uf) oraz rodzaju ramki montowanej wokół szyb (współczynnik „psi – ψ).
Niektórzy sprzedawcy wyszczególniają najmocniej jedynie najkorzystniejszy z powyższych czynników. Należy jednak pamiętać, że tylko współczynnik dla całego okna – oznaczany jako Uw – daje nam informacje na temat izolacyjności cieplnej stolarki. Na podstawie współczynnika Uw możemy również porównywać okna różnych producentów.
Na ostateczny współczynnik przenikania ciepła wpływ ma rodzaj wzmocnień profili, ilość i szerokości komór, rodzaj pakietu szybowego (szyby zespolone, laminowane itp.).
Na wartość współczynnika Uw duży wpływ ma także stosunek powierzchni profili do powierzchni pakietu szybowego. Dla wielu osób jak najmniejsza wartość współczynnika Uw jest kryterium decydującym o zakupie danego okna. Sprzedawcy zdając sobie z tego sprawę czasami posuwają się do podawania wartości współczynnika przenikania ciepła dla zawyżonej powierzchni okna – np. 1,5x1,5 (czyli 2,25m2). W takim oknie wpływ wysokiego współczynnika dla samych profili traci na ważności gdyż główny prym wiedzie współczynnik pakietu szybowego. W konsekwencji pozwala to podać małą wartość Uw. Należy jednak zdawać sobie sprawę, że podawany przez sprzedawcę współczynnik będzie znacznie wyższy jeśli zakupimy okna o mniejszych wymiarach niż 1,5x1,5m. Utrudnia to również porównywanie parametrów okien różnych producentów. Aby uniknąć takich problemów warto zawsze poprosić sprzedawcę o podanie współczynnika Uw dla okna referencyjnego o powierzchni 1m2.
Zdarza się również, że sprzedawcy podają niską wartość współczynnika przenikania ciepła dla okna z zamontowaną roletą. W takim przypadku podawany współczynnik osiągniemy jedynie w czasie zsunięcia rolety.
Podawany współczynnik odnosi się zawsze do konkretnego okna referencyjnego. Jeśli zatem kupujemy do domu okna o różnych wymiarach to dla każdego z nich wartość współczynnika Uw będzie inna.
Jeśli sprzedawca nie chce nam podać poszczególnych wartości Uw dla zamawianych okien to możemy skorzystać z wielu kalkulatorów energetycznych dostępnych w internecie. Pozwolą one obliczyć Uw dla okien jedno i dwuskrzydłowych o różnych parametrach w zakresie pakietu szybowego i profili.
Zespół redakcyjny portalu zbudujmydom.pl