Budowa domu | Zbudujmydom.pl | Logo
Budowa domu | Zbudujmydom.pl | Logo
zbudujmydom.plNowoczesny portal budowlany

Z czego wykonać wewnętrzne ściany działowe?

Ściany wewnętrzne lub inaczej ściany działowe w domu wymagają wyboru odpowiednich materiałów. Murowanie ścian może być realizowane poprzez bloczki betonowe lub materiały ceramiczne jak cegła pełna czy cegła dziurawka oraz klinkier. Pustaki ceramiczne są mniej wytrzymałe niż cegła klinkierowa ale ciekawą alternatywą są także bloczki silikatowe i bloczki keramzytowe, czyli z lekkiego betonu.
Źródło: ShutterStock
Wielu inwestorów zastanawia się z jakich materiałów budować ściany działowe. Na rynku dostępnych jest wiele materiałów i technologii. Doradzamy w wyborze wskazując zalety i wady różnych rozwiązań, abyśmy nie ponosili zbyt dużych kosztów a jednocześnie wykonali ładne i trwałe ścianki.

Ściany działowe powinny być wytrzymałe, aby móc utrzymać ciężar wiszących na nich przedmiotów (czasami bardzo ciężkich) oraz powinny charakteryzować się jak najlepszymi możliwościami izolacji akustycznej. Na rynku dostępnych jest wiele rozwiązań dla budowy ścian wewnętrznych. Omawiamy najbardziej popularnie technologie z analizą kosztów budowy 1m2 ściany w zależności od użytego materiału. W artykule omówiono również co raz częściej stosowane pustaki szklane, tzw. luksfery, stanowiące ciekawy element dekoracyjny ściany działowej.

Cegła pełna, dziurawka, klinkier

Ściany działowe wykonane z cegieł pełnych, dziurawek lub klinkieru są bardzo ciężkie, ale jednocześnie mają najlepsze parametry izolacyjności akustycznej. Na ścianach z cegły pełnej i klinkieru bez problemu możemy wieszać ciężkie przedmioty. Podobnie w przypadku cegły dziurawki, jednakże w tym wypadku warto zastosować mocniejsze kołki, gdyż mogą one znaleźć się w pustych przestrzeniach w cegle.

Ściany z cegły są bardzo odporne na uszkodzenia mechaniczne, lecz jednocześnie, dzięki dużemu ciężarowi, istotnie obciążają strop. Z tego względu ścianki z cegły stawia się na odpowiednio zaprojektowanych wzmocnieniach stropu lub na dodatkowych belkach żelbetowych, które oparte są na ścianach nośnych. Należy zatem z dużą ostrożnością zmieniać lokalizację ścianek działowych na wyższych kondygnacjach, konsultując zmiany z projektantem lub kierownikiem budowy.

Zastosowanie cegły dziurawki może zmniejszyć ciężar ściany o 20-30%. Jednakże jednocześnie cegła dziurawka będzie słabiej tłumiła dźwięki niż cegła pełna.

Dla ścianek działowych najczęściej stosuje się cegły (pełne, dziurawki, klinkier) o wymiarach 25x12x6,5cm.

Wykonanie takiej ścianki wewnętrznej jest bardzo pracochłonne, gdyż na 1m2 ściany przypada ok 60 szt. cegieł i duża ilość zaprawy.

Większość dostępnych na rynku cegieł pełnych i dziurawek ma duże odchylenia wymiarowe i nierówne powierzchni. Wymaga to zatem otynkowania ściany, na grubość tynku min. 1,0-1,5cm, co zwiększa całkowity koszt budowy ścianki działowej. Prace wykończeniowe można przyspieszyć jeśli zamiast tynkowania wykonamy obudowanie cegieł płytami g-k, których nie trzeba tynkować, a jedynie nanieść warstwę gładzi gipsowej przed malowaniem.

Ścian z cegły klinkierowej nie trzeba tynkować, jednakże jest to rozwiązanie bardzo drogie, z uwagi na wysokie ceny dobrej jakości klinkieru.

Beton komórkowy również jest często spotykanym materiałem podobnie jak ścianki szkieletowe czyli takie, w których główny element do płyty gipsowe. Są to tzw. ściany gipsowo-kartonowe które charakteryzują niskie koszty budowy ścian.

Pustaki ceramiczne

Pustaki ceramiczne o grubości 11,5cm są często stosowane do wznoszenia ścianek działowych. Jest to materiał stosunkowo niedrogi, tańszy od ścianki z cegły pełnej lub dziurawki.

Pustaki umożliwiają szybsze murowanie ścian w stosuku do cegły, ze względu na większy rozmiar (ok. 50x20x11,5cm) oraz możliwość układania na pióro i wpust.

Ścianki działowe z pustaków ceramicznych (np. Porotherm 11,5) zapewniają stosunkowo dobre parametry akustyczne w pomieszczeniach. Zaleca się jednak wykonanie dodatkowego wyciszenia ścianek dzielących pomieszczenia mieszkalne od łazienki i WC.

Pustaki ceramiczne należy otynkować, najczęściej tynkiem grubości 1,0-1,5cm. Można je również, podobnie jak ściany z cegieł, wykończyć płytami g-k.

Ściany z pustaków umożliwiają wieszanie ciężkich przedmiotów, jednakże przy dużym ciężarze może zajść konieczność stosowania specjalnie dedykowanych do ceramiki poryzowanej kołków rozprężnych.

Czasami stosuje się także luksfery czyli pustaki szklane. Zatem z czego wykonać ściany działowe aby maksymalnie zredukować koszt ścian działowych i zapewnić ich trwałość? Czasami alternatywą są również płyty gipsowe.

Bloczki betonowe

Bloczki z betonu komórkowego są bardzo popularnym materiałem do budowy ścianek działowych. Ich istotną zaletą jest możliwość łatwego docinania i kształtowania praktycznie dowolnych powierzchni. Umożiwiają także szybkie drążenie bruzd pod okablowanie.

Bloczki jednak charakteryzują się znacznie gorszymi zdolnościami izolacji akustycznej niż ceramika czy cegły pełne i dziurawki.

Ścianki z betonu komórkowego są mniej odporne na uszkodzenia mechaniczne, lecz stosunkowo łatwo naprawić wszelkie ubytki i wykruszenia.

Standardowe bloczki betonowe na ścianki działowe mają wymiary (60x20x11,5cm) co umożliwia szybkie wykonywanie ścianek i znacznie mniejsze zużycie zaprawy niż przy cegłach.

W przeciwieństwie do cegieł, bloczki betonowe produkowane są z mała odchyłką wymiarową, przez co możliwe jest murowanie na cienkie spoiny oraz naniesienie wykończeniowego tynku grubości 0,8-1,0cm. Jednakże, z uwagi na małą izolacyjność akustyczną, ścianki z betonu komórkowego zaleca się, szczególnie w pomieszczeniach mieszkalnych, tynkować grubszą warstwą masy (1,5cm), aby zwiększyć zdolność tłumienia dźwięków.

Dostępne są również specjalne płyty g-k z dodatkową warstwą izolacji akustycznej, jednakże znacząco podnosi to całkowite koszty budowy ściany.

Beton komórkowy charakteryzuje się stosunkowo małą wytrzymałością. Z tego względu należy z dużą ostrożnością wieszać na nim ciężkie przedmioty.Ściany wewnętrzne lub inaczej ściany działowe w domu wymagają wyboru odpowiednich materiałów. Murowanie ścian może być realizowane poprzez bloczki betonowe lub materiały ceramiczne jak cegła pełna czy cegła dziurawka oraz klinkier. Pustaki ceramiczne są mniej wytrzymałe niż cegła klinkierowa ale ciekawą alternatywą są także bloczki silikatowe i bloczki keramzytowe, czyli z lekkiego betonu.

Bloczki keramzytowo-betonowe

Bloczki keramzytowe stanowią ciekawą alternatywę dla zwolenników bloczków betonowych na ścianki działowe. Mają bowiem większą wytrzymałość, co umożliwi wieszanie cięższych przedmiotów (jednakże nadal wytrzymałość ta jest mniejsza niż cegły czy pustaka ceramicznego).

Pustaki z lekkiego betonu (na bazie kruszywa keramzytowego) maja również lepsze, w porównaniu do bloczków z betonu komórkowego, zdolności izolacji akustycznej.

Ściany z bloczków keramzytowych można murować na standardowe zaprawy i wykańczać typowymi tynkami gipsowymi, wapiennymi, cementowo-wapiennymi lub glinianymi (tzw. tynkami ekologicznymi).

Koszt wykonania 1m2 ściany z bloczków keramzytowych jest niższy od typowych bloczków z betonu komórkowego, jednakże materiał ten najczęściej trzeba kupować w większych ilościach, aby uzyskać dobre ceny. Przy niewielkiej liczbie bloczków, koszt może być zbliżony do betonu komórkowego.Beton komórkowy również jest często spotykanym materiałem podobnie jak ścianki szkieletowe czyli takie, w których główny element do płyty gipsowe. Są to tzw. ściany gipsowo-kartonowe które charakteryzują niskie koszty budowy ścian. Czasami stosuje się także luksfery czyli pustaki szklane.

Bloczki silikatowe (wapienno-piaskowe)

Dostępne są bloczki silikatowe (wapienno-piaskowe) pełne lub drążone, posiadające specjalne rowki np. dla ułożenia w nich kabli, przez co nie jest konieczne wykonywanie bruzd w ścianie.

Ścianki działowe z bloczków silikatowych mają bardzo dobre parametry akustyczne. Bloczki grubości 8cm charakteryzują się podwyższonymi standardami izolacji akustycznej dla ścian działowych. W praktyce zapewni to większy komfort mieszkania, szczególnie w pomieszczeniach zlokalizowanych przy łazience czy WC.

Bloczki silikatowe produkowane są z bardzo dużą dokładnością wymiarową, przez co nie wymagają tynkowania na dużą grubość. Przeważnie wystarczy naniesienie tynku o grubości 0,5-0,8cm. Jeśli ściany z bloczków wapienno-piaskowych zostaną wymurowane idealnie prosto, możliwe będzie nawet zrezygnowanie z tynkowania, i wykończenie powierzchni jedynie gładzią, po wcześniejszym zaszpachlowaniu miejscowych nierówności.

Silikaty odznaczają się dużą wytrzymałością i ciężarem. Dzięki temu można bez problemu wieszać na nich ciężkie przedmioty, bez ryzyka uszkodzenia ściany.

Koszt wykonania 1m2 ściany z bloczków silikatowych jest porównywalny do ścianek działowych z pustaków ceramicznych. Pustaki należy jednak otynkować, co zwiększy koszt takiej ścianki.

Zatem z czego wykonać ściany działowe aby maksymalnie zredukować koszt ścian działowych i zapewnić ich trwałość? Czasami alternatywą są również płyty gipsowe.

Prefabrykowane płyty gipsowe

Ścianki działowe można również wykonywać z prefabrykowanych płyt gipsowych, o grubości zazwyczaj 8 lub 10cm (na zamówienie dostępne są również płyty 6cm). Płyty łączy się na pióro i wpust z wykorzystaniem kleju gipsowego. Dostępne są również płyty wodoodporne, które można stosować jako ściany działowe w łazienkach.

Prefabrykowane płyty gipsowe mają średnią zdolność pochłaniania dźwięków. Charakteryzują się jednak możliwością zapewnienia w pomieszczeniach dobrego mikroklimatu, dzięki zdolności gipsu do wchłaniania i późniejszego oddawania pary wodnej zawartej w powietrzu.

Tak wykonane ściany wewnętrzne nie wymagaja tynkowania. Wystarczy zaszpachlować miejsca połączeń i nałożyć gładź gipsową.

Wieszanie ciężkich przedmiotów na płytach prefabrykowanych jest ograniczone, gdyż gips nie jest tak mocnym materiałem jak pustaki ceramiczne czy cegła. Nie zaleca się montażu na ścianach gipsowych przedmiotów i urządzeń o bardzo dużych ciężarach.

Płyty produkowane są w znormalizowanych wymiarach 66,6x50x8cm (ewentualnie grubości 6 lub 10cm).

Tego typu rozwiązanie spotykane jest dość rzadko z uwagi na wysoki koszt prefabrykatów gipsowych.

prefabrykowane płyty gipsowe do wykonania ścian działowych

Ścianki szkieletowe (gipsowo-kartonowe)

Konstrukcje szkieletowe ścian działowych oznaczają wykonanie ścianki z dwóch powierzchni płyt gipsowo-kartonowych, ewentualnie gipsowo-włóknowych, montowanych do specjalnych rusztów aluminiowych. Pomiędzy płyty najczęściej układa się wełnę mineralną. Całkowita grubość takiej ścianki ma najczęściej ok. 12cm.

Ścianki szkieletowe czyli ściany gipsowo-kartonowe to tanie rozwiązanie i szybka budowa ścian działowych.Tego typu konstrukcja ogranicza mokre prace na budowie, i pozwala w szybkim czasie postawić dużą ilość ścianek wewnętrznych. Po wykonaniu ścianki są gładkie i nie ma potrzeby ich tynkowania. Po zaszpachlowaniu połączeń płyt można nanosić gładź gipsową i docelowe powłoki malarskie.

Jeśli do budowy zostaną wykorzystane dobrej jakości płyty i wełna mineralna, można osiągnąć przyzwoite parametry izolacyjności akustycznej. Niestety nawet przy najlepszych materiałach nie będą one tak dobre jak przy cegłach, pustakach czy silikatach.

Dużą wadą konstrukcji szkieletowych jest ich bardzo mała wytrzymałość na uderzenie i uszkodzenie.

Kolejna wadą jest brak możliwości wieszania ciężkich przedmiotów. Częściowo problem ten można wykluczyć montując cięższe rzeczy bezpośrednio do rusztu aluminiowego, jednakże po wykończeniu ścianek nie zawsze dokładnie wiemy gdzie elementy konstrukcyjne się znajdują. Jeśli stosujemy konstrukcje z płytami g-k w łazienkach, zaleca się wykonanie dodatkowej warstwy izolacji w płynie (nawet na płytach wodoodpornych).

(8 czerwca 2014)
Dodaj firmę do katalogu

Stwórz wizytówkę swojej firmy w naszym katalogu:

zdobywaj nowych klientów
lepsza widoczność firmy w google
możliwość dodania linków www i social media
Kalkulator kredytu hipotecznego

Kalkulator kredytu hipotecznegoKalkulator kredytowy

Myślisz o zakupie domu czy mieszkania lub może planujesz rozpocząć budowę? Zobacz ile wyniesie cię orientacyjna rata kredytu hipotecznego.
Cena nieruchomości:
Udział własny: 20 %
(Wiele banków wymaga udziału własnego na poziomie min. 20%.)
5%80%
Okres spłaty: 30 lat
(Im krótszy okres tym wyższa rata miesięczna. Najczęściej wybierany okres to 25 lub 30 lat.)
5 lat35 lat
Szacunkowa rata miesięczna:
0
Powyższa kalkulacja ma charakter orientacyjny i nie stanowi oferty w rozumieniu art. 66 par. 1 Kodeksu Cywilnego. Ostateczne warunki finansowania zależą od decyzji banku i oceny zdolności kredytowej.
śledź nas na Facebook
Kalkulator kredytowy
Kalkulator kredytowy
Ceny mieszkań w Polsce
Ceny mieszkań w Polsce
Dodaj firmę do katalogu

Stwórz wizytówkę swojej firmy w naszym katalogu:

zdobywaj nowych klientów
lepsza widoczność firmy w google
możliwość dodania linków www i social media
Jak zrobić mulczowanie trawnika na wiosnę?
Jak zrobić mulczowanie trawnika na wiosnę?

Mulczowanie trawy: dlaczego warto to robić wiosną?

Mulczowanie trawy: dlaczego warto to robić wiosną?

Zalety i wady kory sosnowej jako ściółki pod rośliny
Zalety i wady kory sosnowej jako ściółki pod rośliny

Kora sosnowa jako ściółka: Wady, zalety i wybór odpowiedniej opcji

Kora sosnowa jako ściółka: Wady, zalety i wybór odpowiedniej opcji

Zmiany cen materiałów i robocizny - co na nie wpływa?
Zmiany cen materiałów i robocizny - co na nie wpływa?

Jakie czynniki wpływają na zmiany cen robocizny i materiałów budowlanych?

Jakie czynniki wpływają na zmiany cen robocizny i materiałów budowlanych?

Jak wybrać fachowca do remontu, z polecenia czy z ogłoszenia?
Jak wybrać fachowca do remontu, z polecenia czy z ogłoszenia?

Wybór fachowca do remontu - jak to dobrze zrobić, na co zwracać uwagę?

Wybór fachowca do remontu - jak to dobrze zrobić, na co zwracać uwagę?

Jak zwalczać pędziorki w ogrodzie?
Jak zwalczać pędziorki w ogrodzie?

Skuteczne sposoby na zwalczanie pędziorków w ogrodzie i domu

Skuteczne sposoby na zwalczanie pędziorków w ogrodzie i domu

Czy warto stosować nawóz ze skorupek do jaj?
Czy warto stosować nawóz ze skorupek do jaj?

Nawóz ze skorupek jaj: kiedy stosować i jak wpływa na rośliny?

Nawóz ze skorupek jaj: kiedy stosować i jak wpływa na rośliny?

Wybór grilla węglowego do domowego ogrodu
Wybór grilla węglowego do domowego ogrodu

Jaki grill węglowy wybrać?

Jaki grill węglowy wybrać?

Jak skutecznie i ekologicznie chronić rośliny ogrodowe?
Jak skutecznie i ekologicznie chronić rośliny ogrodowe?

Ekologiczne metody ochrony roślin w Twoim ogrodzie: Praktyczne porady i rozwiązania

Ekologiczne metody ochrony roślin w Twoim ogrodzie: Praktyczne porady i rozwiązania

Skalniak w domowym ogrodzie - jak wykonać, inspiracje, pomysły
Skalniak w domowym ogrodzie - jak wykonać, inspiracje, pomysły

Skalniak w Ogrodzie: Jak zaprojektować, wykonać i Ile kosztuje?

Skalniak w Ogrodzie: Jak zaprojektować, wykonać i Ile kosztuje?

Nowoczesne komody do małych pomieszczeń
Nowoczesne komody do małych pomieszczeń

Funkcjonalne komody do małych wnętrz - jak najlepiej wykorzystać przestrzeń?

Funkcjonalne komody do małych wnętrz - jak najlepiej wykorzystać przestrzeń?

Choroby drzew - jak z nimi walczyć?
Choroby drzew - jak z nimi walczyć?

Najpopularniejsze choroby drzew owocowych

Najpopularniejsze choroby drzew owocowych

Jak uprawiać i rzodkiewkę w domowym warzywniaku?
Jak uprawiać i rzodkiewkę w domowym warzywniaku?

Rzodkiewka - uprawa, pielęgnacja, choroby i szkodniki

Rzodkiewka - uprawa, pielęgnacja, choroby i szkodniki

Jak uprawiać cukinię we własnym ogrodzie?
Jak uprawiać cukinię we własnym ogrodzie?

Uprawa cukinii w ogrodzie

Uprawa cukinii w ogrodzie

Jak zrobić masę solną do zabawy z dziećmi?
Jak zrobić masę solną do zabawy z dziećmi?

Masa solna krok po kroku. Co można zrobić z masy solnej?

Masa solna krok po kroku. Co można zrobić z masy solnej?

Materac na wiosnę, jak dobrać wygodny materac do pory roku?
Materac na wiosnę, jak dobrać wygodny materac do pory roku?

Idealny materac na wiosnę - czy zmiana pory roku wpływa na komfort snu?

Idealny materac na wiosnę - czy zmiana pory roku wpływa na komfort snu?

Uprawa ogórków w ogrodzie
Uprawa ogórków w ogrodzie

W jaki sposób uprawiać i pielęgnować ogórki

W jaki sposób uprawiać i pielęgnować ogórki

Inwestycje mieszkaniowe na zachodzie Wrocławia WPBM Mój Dom
Inwestycje mieszkaniowe na zachodzie Wrocławia WPBM Mój Dom

Dlaczego zachód Wrocławia przyciąga inwestycje mieszkaniowe?

Dlaczego zachód Wrocławia przyciąga inwestycje mieszkaniowe?

Osa i szerszeń w mieszkaniu - jak je usunąć?
Osa i szerszeń w mieszkaniu - jak je usunąć?

Owady przypominające osy - co warto o nich wiedzieć?

Owady przypominające osy - co warto o nich wiedzieć?

Jak uprawiać szparagi w ogrodzie?
Jak uprawiać szparagi w ogrodzie?

Szparagi - odmiany, uprawa i pielęgnacja w ogrodzie

Szparagi - odmiany, uprawa i pielęgnacja w ogrodzie

śledź nas na Facebook
Montaż rolet dzień noc
Montaż rolet dzień noc

Jak zamontować rolety dzień noc?

Jak zamontować rolety dzień noc?

Jak uprawiać wrzosy w ogrodzie?
Jak uprawiać wrzosy w ogrodzie?

Wrzosy - pielęgnacja i ich uprawa w ogrodzie

Wrzosy - pielęgnacja i ich uprawa w ogrodzie

Hortensje w ogrodzie - jak dbać i pielęgnować?
Hortensje w ogrodzie - jak dbać i pielęgnować?

Rabata z hortensjami - jak ją zaplanować i jakie rośliny do niej wybrać?

Rabata z hortensjami - jak ją zaplanować i jakie rośliny do niej wybrać?

Zalety i wady mieszkania od dewelopera oraz samodzielnej budowy domu
Zalety i wady mieszkania od dewelopera oraz samodzielnej budowy domu

Mieszkanie od dewelopera czy budowa domu - co wybrać?

Mieszkanie od dewelopera czy budowa domu - co wybrać?

Jak przycinać stare tuje i je odmłodzić?
Jak przycinać stare tuje i je odmłodzić?

Radykalne cięcie: sekret odmładzania starych tui

Radykalne cięcie: sekret odmładzania starych tui

Jak pielęgnować i uprawiać kurkumę?
Jak pielęgnować i uprawiać kurkumę?

Kwiat kurkumy: Jaką ziemię wybrać, jak podlewać i pielęgnować?

Kwiat kurkumy: Jaką ziemię wybrać, jak podlewać i pielęgnować?

Mieszkanie z rynku pierwotnego od dewelopera - czy warto kupić?
Mieszkanie z rynku pierwotnego od dewelopera - czy warto kupić?

Czy warto inwestować w mieszkania na rynku pierwotnym?

Czy warto inwestować w mieszkania na rynku pierwotnym?

Tulipany - kiedy sadzić i jak o nie dbać?
Tulipany - kiedy sadzić i jak o nie dbać?

Sadzenie tulipanów - kiedy sadzić tulipany i jak to robić?

Sadzenie tulipanów - kiedy sadzić tulipany i jak to robić?

Pompa głębinowa czy zatapialna?
Pompa głębinowa czy zatapialna?

Czym różnią się pompy zatapialne od głębinowych?

Czym różnią się pompy zatapialne od głębinowych?

Jak uprawiać bratki w ogrodzie?
Jak uprawiać bratki w ogrodzie?

Bratki - uprawa krok po kroku. Jak dbać o bratki?

Bratki - uprawa krok po kroku. Jak dbać o bratki?

Wykańczanie samodzielne czy mieszkanie pod klucz?
Wykańczanie samodzielne czy mieszkanie pod klucz?

Mieszkania w stanie deweloperskim czy pod klucz - co się bardziej opłaca?

Mieszkania w stanie deweloperskim czy pod klucz - co się bardziej opłaca?

Inspiracje na ciekawe schody w domu
Inspiracje na ciekawe schody w domu

Schody z różnych materiałów - ciekawe projekty i galeria zdjęć

Schody z różnych materiałów - ciekawe projekty i galeria zdjęć

Ile kosztuje malowanie pokoju w mieszkaniu i domu?
Ile kosztuje malowanie pokoju w mieszkaniu i domu?

Malowanie pokoju - ile kosztuje i od czego zależy cena?

Malowanie pokoju - ile kosztuje i od czego zależy cena?

Bezpieczny balkon dla małych dzieci ze strefą zabawy
Bezpieczny balkon dla małych dzieci ze strefą zabawy

Balkon dla małych dzieci - jak stworzyć bezpieczną i atrakcyjną przestrzeń do zabawy?

Balkon dla małych dzieci - jak stworzyć bezpieczną i atrakcyjną przestrzeń do zabawy?

Jaką płytę wybrać do kuchni - ceramiczną czy indukcyjną?
Jaką płytę wybrać do kuchni - ceramiczną czy indukcyjną?

Płyta indukcyjna czy ceramiczna, ile zużywa prądu?

Płyta indukcyjna czy ceramiczna, ile zużywa prądu?

Kalkulator kredytu hipotecznego

Kalkulator kredytu hipotecznegoKalkulator kredytowy

Myślisz o zakupie domu czy mieszkania lub może planujesz rozpocząć budowę? Zobacz ile wyniesie cię orientacyjna rata kredytu hipotecznego.
Cena nieruchomości:
Udział własny: 20 %
(Wiele banków wymaga udziału własnego na poziomie min. 20%.)
5%80%
Okres spłaty: 30 lat
(Im krótszy okres tym wyższa rata miesięczna. Najczęściej wybierany okres to 25 lub 30 lat.)
5 lat35 lat
Szacunkowa rata miesięczna:
0
Powyższa kalkulacja ma charakter orientacyjny i nie stanowi oferty w rozumieniu art. 66 par. 1 Kodeksu Cywilnego. Ostateczne warunki finansowania zależą od decyzji banku i oceny zdolności kredytowej.

Polecane artykuły

Budowa

Więcej artykułów...
Korzystając ze strony, akceptujesz naszą politykę prywatności i wyrażasz zgodę na zapisywanie cookies.