Budowa domu | Zbudujmydom.pl | Logo
Budowa domu | Zbudujmydom.pl | Logo
zbudujmydom.pl
Nowoczesny portal informacyjny

Szron w lodówce - skąd się bierze i jak z nim walczyć?

Autor artykułu: Małgorzata Karpińska
Małgorzata Karpińska
Źródło: Klaudia Rogoża
Szron w lodówce świadczy o tym, że wilgoć nie jest odprowadzana we właściwy sposób. Taka sytuacja może wystąpić także w nowoczesnych lodówkach z systemem No Frost. Jakie są przyczyny powstawania szronu i jak tego uniknąć? Zobacz praktyczny poradnik i łatwo pozbądź się tego problemu!

Najczęstsze przyczyny powstawania szronu

Pojawienie się pojedynczych kropli wody nie powinno być powodem do niepokoju. Co innego, gdy zaobserwujesz szron na tylnej ścianie lodówki! To oznaka, że urządzenie nie działa prawidłowo. Jeśli proces chłodzenia żywności jest zakłócony, wilgoć zaczyna osadzać się na tylnej ścianie, ponieważ to jedno z najzimniejszych miejsc w całej lodówce.

Niedomknięte drzwi lodówki

Gdy chłodziarka nie jest szczelnie zamknięta, ciepłe powietrze podnosi temperaturę, prowadząc do powstawania szronu. Czasem to wynik niedopatrzenia, gdy ktoś zapomina zamknąć drzwi lub robi to niedokładnie (najczęściej dzieci!). Druga opcja to uszkodzenie mechaniczne, w wyniku którego nieprawidłowo działają zawiasy. Zdecydowanie łatwiej uniknąć problemu niedomkniętych drzwi, gdy lodówka wyposażona jest w specjalny alarm dźwiękowy.

Uszkodzona uszczelka

Prawidłowo działająca uszczelka zapewnia izolację cieplną. Gdy w jakimś miejscu jest pęknięta lub do środka dostaną się okruchy i inne zanieczyszczenia, może przestać spełniać swoją funkcję. Widzisz szron w lodówce No Frost? Przyjrzyj się uszczelkom! Gdy zauważysz uszkodzenie, wymień ten element na nowy.

Przechowywanie gorącej żywności w lodówce

Włożenie do lodówki gorącej zupy, pieczonego albo grillowanego mięsa zaraz po zdjęciu z rusztu to błąd. Zbyt duża różnica temperatur występująca w tej sytuacji może doprowadzić do powstania szronu. Żeby tego uniknąć, należy najpierw ostudzić żywność i dopiero potem umieszczać ją w chłodziarce.

Niewłaściwe umiejscowienie chłodziarki

być może szron w lodówce powstaje wskutek podwyższenia temperatury otoczenia przez sąsiadujący z urządzeniem nagrzewający się sprzęt? To mogą być zmywarka, piekarnik albo kuchnia gazowo-elektryczna. Jeśli tylko masz taką możliwość, ustaw sprzęt AGD w inny sposób – aby lodówka była oddzielona od innych urządzeń przynajmniej jedną szafką kuchenną. Masz wątpliwości, jak prawidłowo zaprojektować kuchnię? Przeczytaj poradnik: 

Zbyt duża wilgotność

To kolejny powód, który może sprawić, że niespodziewanie pojawi się szron. Warzywa o dużej zawartości wody powoli parują, nawet w niskiej temperaturze. Chcąc uniknąć problemu, pamiętaj o przechowywaniu ich w odpowiedniej szufladzie. Natomiast jedzenie na później (np. resztki z niedzielnego obiadu) przechowuj w szczelnie zamkniętych pojemnikach na żywność.

Awaria termostatu lub zatkany odpływ No Frost

Szron na tylnej ściance lodówki może powstać w wyniku uszkodzenia urządzenia. W tej sytuacji niezbędna będzie naprawa elementu.

Znasz już najważniejsze powody, dlaczego w lodówce No Frost zbiera się lód albo szron. To rzadka sytuacja, ale dobrze wiedzieć, jak zareagować, by chłodziarka znowu działała prawidłowo.

Szron w lodówce No Frost - dlaczego powstaje?

Fabrycznie nowe lodówki No Frost zapobiegają gromadzeniu się szronu. Jeśli takie zjawisko występuje, jest albo efektem niewłaściwego użytkowania sprzętu, albo uszkodzenia lodówki – najczęściej uszczelki lub drzwi. Nowoczesne chłodziarko-zamrażarki to niezawodne urządzenia, które działają przez długie lata. Dlatego bardziej prawdopodobne od poważnej awarii są drobne błędy, które łatwo wyeliminować, zmieniając swoje nawyki związane z przechowywaniem jedzenia.

Pamiętaj, że rozwiązując problem pojawiającego się szronu, przy okazji możesz też trochę zaoszczędzić. Niedomknięte drzwi czy pęknięta uszczelka lodówki albo zbyt wysoka temperatura emitowana przez piekarnik czy zmywarkę skutkuje przecież większym zużyciem energii!

Warto zrozumieć, dlaczego szron zbiera się w lodówce No Frost i jakie są sposoby, aby temu zapobiec. Przede wszystkim dbałość o szczelność drzwi i uszczelkę oraz unikanie drastycznych zmian temperatur wewnątrz chłodziarki może pomóc utrzymać ją w idealnym stanie. Nowoczesne urządzenia są projektowane, aby działać efektywnie i bezproblemowo, więc drobne błędy użytkownika często są główną przyczyną problemów.

Dbając o swoją lodówkę, nie tylko zachowasz jakość przechowywanej żywności, ale także zaoszczędzisz energię elektryczną, co przekłada się na niższe rachunki. Dlatego warto regularnie sprawdzać stan urządzenia i podejmować odpowiednie kroki, gdy zauważysz problemy z szronem.

Źródło: Zespół redakcyjny portalu zbudujmydom.pl

(Małgorzata Karpińska, 4 października 2023)
zbudujmydom.pl
Nowoczesny portal budowlany
Portal zbudujmydom.pl tworzy zespół inżynierów budownictwa, którzy posiadają zarówno podstawy teoretyczne jak i duże doświadczenie praktyczne, zdobyte na budowach w całej Polsce. Część z naszych ekspertów stanowią czynni kierownicy budów, doświadczeni zarówno przy domach jednorodzinnych jak i przy dużych inwestycjach budowlanych. Staramy się w jasny i przejrzysty sposób omawiać cały proces budowlany od fundamentów aż po dach i ostatecznie wykończenie domu. Przedstawiamy również porady związane z kwestiami formalno-prawnymi, aby ułatwić poruszanie się we właściwych przepisach, co wcześniej czy później spotka każdego inwestora.
Korzystając ze strony, akceptujesz naszą politykę prywatności i wyrażasz zgodę na zapisywanie cookies.