Ustawa z 16 grudnia 2016 zmienia wiele ró偶nych ustaw, w tym Prawo Budowlane oraz Ustaw臋 o drogach publicznych. Jest to dobra informacja dla wielu inwestorów planuj膮cych budow臋 i wykonuj膮cych projekty domów ju偶 w roku 2017.
Do 1 stycznia 2017 roku wg Prawa budowlanego pozwolenia na budow臋 wymaga艂y jedynie zjazdy z dróg krajowych, natomiast z dróg lokalnych (gminnych, powiatowych, wojewódzkich) wymaga艂y zg艂oszenia zamiaru ich budowy. Zmiany w Prawie budowlanym od 2017r. znosz膮 obowi膮zek uzyskania zg艂oszenia dla zjazdów z dróg lokalnych (gminne i powiatowe), natomiast zjazd z drogi krajowej wybudujemy wg procedury zg艂oszenia. I tutaj uwaga - zjazdy z dróg wojewódzkich równie偶 wymagaj膮 zg艂oszenia zamiaru ich budowy!
Do tej pory wiele zarz膮dców dróg wymaga艂o jednak mimo wszystko nawet w przypadku dróg lokalnych uzyskania decyzji o warunkach zabudowy, na co pozwala艂a im ustawa o drogach publicznych. Obecnie ustawa z 16 grudnia 2016r. znosi ten obowi膮zek, wskazuj膮c, 偶e do uzyskania rozstrzygni臋cia w zakresie lokalizacji zjazdu nie jest wymagana decyzja o warunkach zabudowy, która by艂a wydawana zgodnie z art. 59 ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym.
Ale czy to oznacza, 偶e z dróg gminnych i powiatowych mo偶emy wybudowa膰 ca艂kowicie samodzielnie zjazd z nikim tego nie uzgadniaj膮c? Otó偶 nie, co wynika m.in. z ogólnych zasad kodeksu cywilnego i Prawa budowlanego. Nale偶y bowiem pami臋ta膰, 偶e zjazd budujemy na nie swojej dzia艂ce, w zwi膮zku z tym musimy to uzgodni膰 z w艂a艣cicielem terenu. Jest to taka sama sytuacja, gdyby nasz s膮siad chcia艂 co艣 wybudowa膰 na naszym terenie – nie mo偶e przecie偶 tego zrobi膰 bez naszej wyra藕nej zgody.
Od 1 stycznia 2017r. dla zjazdów z dróg gminnych i powiatowych nie ma wymogu sk艂adania dokumentacji z urz臋dzie administracji architektoniczno-budowlanej, ale nadal mamy obowi膮zek uzgodnienia jego lokalizacji i parametrów geometrycznych oraz konstrukcyjnych z zarz膮dc膮 drogi, tj. z gmin膮 lub zarz膮dem dróg powiatowych. Zg艂oszenie jest natomiast obowi膮zkowe dla zjazdów z dróg wojewódzkich i krajowych.
Sytuacja nieco komplikuje si臋, gdy偶 偶adna z ustaw, tj. ani Prawo budowlane, ani ustawa o drogach publicznych nie precyzuj膮 jasno jakie dokumenty mo偶e wymaga膰 zarz膮dca drogi na etapie uzgadniania parametrów i lokalizacji zjazdu.
Wielu zarz膮dców ju偶 wcze艣niej zapowiedzia艂o, 偶e planuje realizowa膰 to w formie uzgodnienia uproszczonego projektu. Oznacza to, 偶e w wi臋kszo艣ci przypadków b臋dziemy musieli dostarczy膰 do zarz膮dcy drogi tzw. uproszczony projekt. Powinien on obejmowa膰 szkic wrysowanej proponowanej lokalizacji zjazdu i jego parametrów (szeroko艣膰, promienie 艂uków lub warto艣ci skosów najazdowych, opis konstrukcji nawierzchni i jej obramowania kraw臋偶nikiem, opornikiem itp.).
Szkic warto wykona膰 na mapie nieaktualizowanej, zawieraj膮cej dok艂adne przebiegi granic dzia艂ek, przebiegi sieci uzbrojenia terenu itp. Map臋 tak膮 mo偶emy pozyska膰 z o艣rodka dokumentacji kartograficznej w mie艣cie lub gminie w cenie ok. 20z艂 za jedn膮 kartk臋 A4, co w wi臋kszo艣ci przypadków w zupe艂no艣ci wystarcza. Warto pami臋ta膰, 偶e zarz膮dca drogi nie ma podstaw aby wymaga膰 od nas projektu budowlanego sporz膮dzonego na mapie opracowanej przez uprawionego geodet臋, w zwi膮zku z czym plan taki mo偶emy wykona膰 samodzielnie d艂ugopisem.
Zarz膮dca ma prawo po przeanalizowaniu naszego wniosku narzuci膰 swoje rozwi膮zania geometryczne i konstrukcyjne i poprosi膰 o przedstawienie poprawionego szkicu. Warto zatem map臋 pozyskan膮 z urz臋du skserowa膰, aby mie膰 mo偶liwo艣膰 wykonania ewentualnych poprawek.
Uzyskane uzgodnienie z zarz膮dc膮 drogi dla dróg gminnych, powiatowych i wojewódzkich stanowi podstaw臋 do wykonania zjazdu. Nale偶y jednak pami臋ta膰, 偶e zarz膮dca drogi ma prawo na艂o偶y膰 na nas obowi膮zek zg艂oszenia rozpocz臋cia prac budowlanych i opracowania tzw. projektu sta艂ej i tymczasowej organizacji ruchu.
Wnioskuj膮c o uzgodnienie zjazdu nale偶y równie偶 pami臋ta膰, 偶e zjazd musi spe艂nia膰 wymagania rozporz膮dzenia o drogach publicznych. Dotyczy to w szczególno艣ci jego szeroko艣ci, która nie powinna by膰 wi臋ksza ni偶 szeroko艣膰 jezdni w miejscu zjazdu, cho膰 wielu zarz膮dców wyra偶a zgod臋 na budow臋 szerszych zjazdów. Warto jednak pami臋ta膰, 偶e w przypadku stanowczej odmowy ze strony zarz膮dcy, oficjalnie jedyn膮 drog膮 w celu uzyskania zgody na nienormatywny zjazd jest opracowanie projektu budowlanego i wnioskowanie o uzyskanie decyzji pozwolenia na budow臋, wraz z uzyskaniem odpowiedniego odst臋pstwa od warunków technicznych dla zjazdów z dróg publicznych.
Sta艂a organizacja ruchu drogowego to nic innego jak po prostu oznakowanie pionowe i poziome oraz wszelkiego rodzaju dodatkowe elementy jak progi zwalniaj膮ce barierki, s艂upki itp. W niektórych wypadkach zdarza si臋, 偶e wybudowanie zjazdu b臋dzie wymaga膰 zmiany sta艂ej organizacji ruchu, najcz臋艣ciej w zakresie oznakowania poziomego i likwidacji linii podwójnej ci膮g艂ej z wymalowaniem w jej miejscu linii przerywanej (aby艣my mogli korzysta膰 ze zjazdu z ka偶dego kierunku drogi).
W takim wypadku zarz膮dca drogi mo偶e na艂o偶y膰 na nas obowi膮zek sporz膮dzenia projektu zmiany organizacji ruchu, który nale偶y uzgodni膰 z zarz膮dc膮 drogi oraz zatwierdzi膰 w Starostwie Powiatowym lub Urz臋dzie Miejskim (w miastach na prawach powiatu).
Oddzielnym problemem jest mo偶liwo艣膰 na艂o偶enia na inwestora obowi膮zku sporz膮dzenia projektu tymczasowej organizacji ruchu na czas prowadzonych robót. W projekcie takim zawarte s膮 informacje na temat sposobu wygrodzenia jezdni, wprowadzenia chwilowych ogranicze艅 pr臋dko艣ci itp. Projekt taki równie偶 podlega zatwierdzeniu przez odpowiednie instytucje.
Wszystkie projekty organizacji ruchu mo偶emy wykona膰 samodzielnie gdy偶 nie s膮 do tego wymagane uprawnienia budowlane. W praktyce jednak warto powierzy膰 je projektantowi drogowemu, gdy偶 procedura uzgadniania i wymagania co do zakresu i formy samych projektów s膮 w wielu miastach drastycznie ró偶ne i cz臋sto wymagaj膮 wiedzy znacznie szerszej ni偶 tylko znajomo艣膰 kodeksu drogowego.
Obecnie pozwolenia na budow臋 ani zg艂oszenia nie wymaga przebudowa budynków mieszkalnych jednorodzinnych pod warunkiem, 偶e przebudowa nie dotyczy przegród zewn臋trznych i podstawowych elementów konstrukcyjnych, których uszkodzenie mog艂oby spowodowa膰 katastrof臋 budowlan膮. 呕adnych formalno艣ci nie wymaga równie偶 monta偶 klimatyzacji.
Do tej pory prace te wymaga艂y zg艂oszenia, a w niektórych wypadkach nawet pozwolenia na budow臋, lecz i tak wi臋kszo艣膰 inwestorów tego nie robi艂a. Teoretycznie urz膮d mia艂 prawo pos膮dzi膰 nas o samowol臋 budowlan膮 i na艂o偶y膰 kary finansowe. Zmiany Prawa budowlanego s膮 zatem odpowiedzi膮 na zapotrzebowanie inwestorów i umo偶liwienie przeprowadzania prac, które nie zagra偶aj膮 bezpiecze艅stwu konstrukcji bez 偶adnych formalno艣ci.
W艣ród pozosta艂ych zmian, które dotycz膮 inwestorów prywatnych na uwag臋 zas艂uguje zniesienie obowi膮zku zg艂oszenia i pozwolenia na budow臋 dla budowy parterowych budynków gospodarczych o powierzchni zabudowy nie przekraczaj膮cej 35m2. Nale偶y jednak pami臋ta膰, 偶e dotyczy to powierzchni zabudowy, a nie u偶ytkowej, a wi臋c odnosi si臋 do powierzchni liczonej w rzucie z góry po zewn臋trznym obrysie 艣cian (czyli de facto oznacza powierzchni臋, jak膮 budynek fizycznie zajmuje na dzia艂ce). Jednocze艣nie rozpi臋to艣膰 konstrukcji tych budynków nie mo偶e przekracza膰 4,8m.
Budowa wiat o powierzchni nie wi臋kszej ni偶 35m2 wymaga obecnie jedynie zg艂oszenia, pod warunkiem, 偶e na dzia艂ce znajduje si臋 nie wi臋cej ni偶 dwie takie wiaty w przeliczeniu na ka偶de 500m2 dzia艂ki.
Dobr膮 informacj膮 jest równie偶 fakt, 偶e obecnie budowa przepustów o 艣rednicy do 100cm nie wymaga ani zg艂oszenia, ani pozwolenia. Sytuacja taka dotyczy cz臋sto osób buduj膮cych zjazdy z dróg, przy których znajduj膮 si臋 rowy odwadniaj膮ce. Zarz膮dca drogi mo偶e w tym przypadku narzuci膰 obowi膮zek wykonania przepustu w celu zapewnienia ci膮g艂o艣ci przep艂ywu wód w rowie.
Bez pozwolenia oraz zg艂oszenia mo偶emy równie偶 budowa膰 oczka wodne i przydomowe baseny pod warunkiem, 偶e ich powierzchnia nie przekroczy 50m2. Do tej pory prace te wymaga艂y zg艂oszenia.
Znowelizowane Prawo budowlane znosi równie偶 obowi膮zek zg艂oszenia zamiaru przebudowy obiektów gospodarczych zwi膮zanych z produkcj膮 roln膮 i zagrodowych, je艣li s膮 to budynki parterowe o powierzchni do 35m2 o rozpi臋to艣ci nie wi臋kszej ni偶 4,8m.
Pozwolenia na budow臋 nie wymaga równie偶 budowa silosów na materia艂y sypkie (mieszanki paszowe, otr臋by itp.) je艣li ich wysoko艣膰 nie przekracza 7m. Do ko艅ca 2016r. pozwolenia nie wymaga艂y jedynie silosy o wysoko艣ci do 4,5m. Wymagane jest jednak dla silosów o wysoko艣ci do 7m dokonanie zg艂oszenia zamiaru ich budowy.
Do ko艅ca 2016 roku urz膮d, do którego wp艂yn膮艂 wniosek zg艂oszenia zamiaru wykonania budowy mia艂 30 dni na ewentualne wniesienie sprzeciwu. Obecnie czas ten zosta艂 skrócony do 21 dni, zatem po z艂o偶eniu wniosku musimy odczeka膰 trzy tygodnie i je艣li nie otrzymamy decyzji sprzeciwu to mo偶emy przyst膮pi膰 do prac budowlanych.
Ponadto znowelizowana ustawa daje mo偶liwo艣膰 urz臋dom wydawanie decyzji o braku sprzeciwu przed up艂ywem ww. 21 dni co, szczególnie w mniejszych urz臋dach, pozwoli na znaczne skrócenie czasu potrzebnego na analiz臋 dokumentów i wydanie ostatecznej decyzji.
Ustawa doprecyzowuje zapisy dotycz膮ce istotnego odst膮pienia od zatwierdzonego projektu budowlanego lub innych warunków pozwolenia na budow臋. Zgodnie z przyj臋tymi zmianami, nie jest istotnym odst膮pieniem od projektu budowlanego lub innych warunków pozwolenia na budow臋 zmiana wysoko艣ci, szeroko艣ci lub d艂ugo艣ci obiektu budowlanego nieb臋d膮cego obiektem liniowym, je偶eli odst膮pienie nie przekracza 2 proc. wymiarów okre艣lonych w projekcie budowlanym i spe艂nia równocze艣nie inne warunki (m.in. nie zwi臋ksza zakresu obszaru odzia艂ywania obiektu, nie mie艣ci si臋 w zakresie wskazanych w ustawie odst臋pstw oraz nie narusza przepisów techniczno-budowlanych). Nieistotne odst膮pienie od zatwierdzonego projektu budowlanego lub innych warunków pozwolenia na budow臋 nie wymaga uzyskania decyzji o zmianie pozwolenia na budow臋.
Zespó艂 redakcyjny portalu zbudujmydom.pl