Budowa domu | Zbudujmydom.pl | Logo
Budowa domu | Zbudujmydom.pl | Logo
zbudujmydom.pl
Nowoczesny portal informacyjny

Jak wybrać podkład pod deskę trójwarstwową?

Źródło: ShutterStock
Podłogę układamy najczęściej na wiele lat, w związku z czym warto poświęcić więcej uwagi na dobór poszczególnych jej elementów. Bardzo duże znaczenie ma prawidłowy wybór podkładów, w zależności od kilku podstawowych czynników. Pomagamy sprostać temu wyzwaniu.

 

Podłogi trójwarstwowe co raz częściej zdobywają swoich zwolenników. Stanowią one pewien kompromis pomiędzy tańszymi panelami a drogimi pełnymi deskami podłogowymi. W typowych warunkach domowych w zupełności spełnią one swoją funkcję, jednakże należy wraz z podłogą odpowiednio dobrać także i podkład.

 

W tym celu musimy sobie odpowiedzieć na kilka podstawowych pytań:

1. Czy układamy podłogę na piętrze czy na parterze?

2. Czy posadzka betonowa jest na całej powierzchni równa?

3. Czy w pomieszczeniu zainstalowane jest ogrzewanie podłogowe?

4. Czy zależy nam na wyciszeniu pomieszczenia?

5. Jakim dysponujemy budżetem na zakup podkładów?

 

Rodzaj pomieszczenia, w jakim układana będzie podłoga

 

Musimy zdawać sobie sprawę z różnych warunków jakie panują w pomieszczeniach parterowych i na wyższych kondygnacjach. W szczególności dotyczy to wilgotności posadzki położonej na gruncie. Na parterze, lub nad piwnicą, może występować znacznie większa wilgotność podłoża niż w przypadku pomieszczeń na wyższych piętrach. Z tego względu, na parterze lub nad piwnicą (szczególnie jeśli w piwnicy mamy problem z zawilgoceniem), należy stosować podkłady o zwiększonej odporności na działanie wilgoci. Na wyższych kondygnacjach parametr ten nie będzie dla nas już tak istotny.

 

Równość posadzki betonowej pod podłogę pływającą

 

Zazwyczaj dopuszczalne są nierówności posadzki nie przekraczające ok. 3-5mm. W praktyce jednak zaleca się w miarę możliwości zlikwidowanie wszelkich nierówności, jak wybrzuszenia, sfalowania oraz uzupełnienie braków i wykruszeń. Jeśli jednak mimo wszystko nie dysponujemy dostatecznie równą powierzchnią posadzki, należy wybrać podkłady przystosowane do niwelowania różnic wysokościowych, a tym samym podkładów grubszych.

Dla równych powierzchni możemy zakupić podkłady grubości 2mm lub więcej, natomiast dla powierzchni z duża liczbą nierówności zaleca się podkłady grubości min. 5-6mm.

 

Poziom posadzek w pomieszczeniach

 

Przy doborze grubości podkładów i desek warto zwrócić uwagę na poziom posadzki w innych pomieszczeniach i układane tam podłogi. Pozwoli nam to uniknąć występowania kłopotliwych progów między pomieszczeniami.

 

Jaki podkład przy ogrzewaniu podłogowym?

 

Co prawda wielu handlowców uważa, że podłogi z desek trójwarstwowych z powodzeniem mogą być układane na ogrzewaniu podłogowym, to jednak wielu producentów już takiej gwarancji nie daje. Warto w tym momencie zdawać sobie sprawę z faktu, że drewno jest bardziej podatne na działanie temperatury niż płytki ceramiczne. Jeśli jednak zdecydowaliśmy się w takim przypadku na podłogę drewnianą, należy obowiązkowo sprawdzić parametry wybranej deski pod kątem możliwości stosowania na ogrzewaniu podłogowym, oraz dobrać odpowiedni do tego podkład. Zaleca się w tym przypadku zakup podkładów cienkich, aby zapewnić jak najlepszą wydajność ogrzewania podłogowego i jak najmniejsze straty ciepła. Stosowanie tego typu podkładów jest jednak możliwe wyłącznie na równych powierzchniach posadzek, gdyż przy zbyt dużych nierównościach może dojść do uszkodzenia desek (ich przełamania na wybrzuszeniach).

 

 

Podkład wyciszający podłogę w pomieszczeniu

 

Najlepsze parametry akustyczne w przypadku podłogi drewnianej osiągane są na podłogach tradycyjnych, klejonych. Jednakże przy podłogach pływających, z desek trójwarstwowych, możemy również uzyskać zadowalające właściwości dźwiękochłonne. Najlepsze parametry akustyczne osiągane są przy grubszych podkładach, które są przystosowane do dodatkowego pochłaniania dźwięków. Istotny jest tu jednak również materiał, z jakiego podkład został wykonany.

 

Należy jednak pamiętać, że nawet najlepiej dobrany podkład i deska trójwarstwowa nie zapewnią takich parametrów akustycznych jak pełne deski klejone. Dotyczy to w szczególności dźwięków wywoływanych podczas poruszania się po podłodze. Związane jest to z faktem, że w podłodze pływającej zawsze mamy do czynienia z większą lub mniejszą możliwością wzajemnego przemieszczania się w pionie zarówno desek podłogi jak i podkładów.

 

Budżet przeznaczony na zakup podkładów pod podłogę pływającą

 

Obecnie na runku dostępne są zarówno podkłady tanie (koszt rzędu kilkudziesięciu groszy za 1m2) jak i droższe, o lepszych parametrach (rzędu kilku złotych za 1m2). Jednakże, z uwagi na to, że podłogę kupujemy już na wiele lat, nie zaleca się nadmiernego oszczędzania przy zakupie podkładów. Często zdarza się, że kupujemy drogą, ładną deskę za kilkadziesiąt złotych i wybieramy do niej najtańsze podkłady piankowe. W praktyce może skończyć się to dużymi problemami podczas montażu oraz niskim komfortem użytkowania podłogi. Warto zatem dobrze przeanalizować wszystkie parametry podkładów i wybrać najoptymalniejszy dla danych warunków.

 

Rodzaje popularnych podkładów podłogowych

 

Najdroższe są maty kwarcowe, lecz zapewniają dobre parametry. Deski trójwarstwowe mogą być również w pomieszczeniu, gdzie jest ogrzewanie podłogowe, jednakże należy wtedy dobrze wybrać taki podkład pod deskę barlinecką. Zatem jaki podkład przy ogrzewaniu podłogowym?

Podkład z pianki polietylenowej

Przeważnie rozwijane z rolki, grubości ok 2-3mm. Stosowane są często z uwagi na ich bardzo niski koszt, jednakże mają wiele wad. Do najważniejszych należy bardzo niska wytrzymałość, co w praktyce może z czasem doprowadzić do spłaszczenia pianki, a tym samym obniżenia poziomu podłogi. Dotyczy to w szczególności miejsc, w których ustawione są ciężkie meble. W przypadku spłaszczenia podkładu i obniżenia podłogi nawet o 0,5mm, może dojść do „rozjechania się” poszczególnych desek, przez co w konsekwencji widoczne będą miejsca łączeń poszczególnych elementów podłogi. Podkładów tych nie można stosować na nierównych powierzchniach, gdyż nie są one w stanie zniwelować różnic w miejscach wybrzuszeń czy miejscowych ubytków. Pianki są także mało skuteczne jako izolacja akustyczna.

Średnia cena podkładów z pianki wynosi 0,50 – 2,0zł/m2. Dostępne są na rynku również grubsze pianki (4-5mm), których cena wynosi średnio 2,2 – 2,6zł/m2.

 

 

W takim wypadku istotny jest również stan posadzki, gdyż podkład na nierównej podłodze może ulec uszkodzeniu. Jeśli chcemy uzyskać dobre wyciszenie podłogi to niekoniecznie najlepsza będzie pianka podkładowa, która jest najtańsza, lecz podłoga drewniana nie będzie miała dobrej akustyki.

Podkład z korka w rolce

Najczęściej występuje w formie rolek o grubości ok. 2mm. Podkład taki ma dobre właściwości akustyczne, jednakże należy z dużą ostrożnością rozkładać go na posadzce, gdyż ma tendencje do kruszenia się. Nie wolno go stosować na nierównych podłożach – spowoduje to miejscowe wykruszenia podkładu. Dostępne są również podkłady korkowe sprzedawane w płytach, o grubości przeważnie 4-5mm. Pozwala to na łatwiejsze i bezpieczniejsze układanie podkładów oraz zapewnia lepsze parametry akustyczne. Płyty korkowe mogą być stosowane na niewielkich nierównościach (2-3mm), jednakże ilość nierówności nie może być zbyt duża. Należy pamiętać, że nawet grubszy korek i tak ma tendencje do wykruszania się. Podkłady korkowe mają wiele zalet. Jest to materiał naturalny, nie pochłaniający wilgoci, w związku z czym odporny na działanie różnego rodzaju drobnoustrojów. W praktyce daje nam to pewność, że nie rozwinie się w nim pleśń ani grzyb, co jest nie bez znaczenia dla alergików. Płyty korkowe dzięki swojej budowie są odporne na trwałe duże naciski i nie odkształcą się tak jak pianki polietylenowe. Korek jest również bardzo dobrym izolatorem cieplnym i akustycznym.Podłoga drewniana wymaga również, aby wybrać odpowiedni podkład podłogowy. Przeważnie podkład pod deski trójwarstwowe stanowią podkłady ekologiczne lub płyty xps. Znacznie rzadziej stosujemy podkłady korkowe czy tańszy korek w rolce. Podkłady polietylenowe są najtańsze i chętnie stosowane w mieszkaniach, podobnie jak podkłady poliestrowe. Najdroższe są maty kwarcowe, lecz zapewniają dobre parametry. Cena podkładów korkowych w rolce, grubości 2mm wynosi ok 6-7,5zł/m2. Cena płyt korkowych grubości 4-5mm wynosi średnio 18 – 23,5zł/m2.

 

Podkład z płyt ekologicznych

Płyty ekologiczne stanowią dobry kompromis pomiędzy pianką, a płytami korkowymi. Przeważnie mają grubość ok. 5 – 7mm, dzięki czemu mogą dobrze niwelować nierówności podłoża, bez ryzyka kruszenia się jak w przypadku płyt korkowych. Płyty ekologiczne produkowane są z rozdrobnionego, a następnie sprasowanego drewna. Podobnie jak korek są materiałem naturalnym, jednakże charakteryzuje je skłonność do wchłaniania wilgoci. Z tego względu przy stosowaniu ich na parterze, na podłodze na gruncie, należy obowiązkowo ułożyć dodatkową warstwę folii, odcinającej dostęp wilgoci do podkładów. Ekopłyty mają dobre właściwości izolacyjności cieplnej i akustycznej. Płyty ekologiczne podczas cięcia mogą się kruszyć i pylić.

Średnia cena płyt ekologicznych wynosi 4 – 9zł/m2.

 

Deski trójwarstwowe mogą być również w pomieszczeniu, gdzie jest ogrzewanie podłogowe, jednakże należy wtedy dobrze wybrać taki podkład pod deskę barlinecką. Zatem jaki podkład przy ogrzewaniu podłogowym?

Podkład z płyt XPS

Podkłady wykonane z tzw. polistyrenu ekstrudowanego. Charakteryzuje je stosunkowo dobra izolacyjność akustyczna i termiczna. Przeważnie mają grubość ok 3 – 7mm. Płyty są odporne na działanie wilgoci, a ich grubość i elastyczność pozwala na układanie na nierównych podłożach. Dostępne są na rynku płyty o zwiększonej izolacyjności akustycznej ze specjalnymi powierzchniami rowkowanymi (płyty należy wtedy układać rowkami w dół). Większość płyt XPS może być stosowana na ogrzewaniu podłogowym (zalecane jest wtedy stosowanie płyt cieńszych, ok. 3-4mm). Podkłady XPS najlepiej niwelują nierówności, i nie występuje ryzyko ich kruszenia się. Bardzo łatwo także można je docinać, zwykłym nożykiem, bez kruszenia się i pylenia (niektóre płyty można także łatwo precyzyjnie przełamywać, co przyspiesza ich układanie). Średnia cena podkładów XPS wynosi 4 – 8zł/m2.

Podkład poliestrowy na ogrzewanie podłogowe

Niektórzy producenci oferują specjalne podkłady przeznaczone do powierzchni z ogrzewaniem podłogowym. Są one często specjalnie dziurkowane, charakteryzuje je mała grubość. Te dwie cechy zapewniają dobre przewodzenie ciepła do podłogi. Najczęściej podkłady te dostępne są w rolkach. Niestety często podkłady takie nie nadają się na nierówne podłoża.

Średnia cena tego typy produktów wynosi 5 – 9zł/m2.

 

W takim wypadku istotny jest również stan posadzki, gdyż podkład na nierównej podłodze może ulec uszkodzeniu. Jeśli chcemy uzyskać dobre wyciszenie podłogi to niekoniecznie najlepsza będzie pianka podkładowa, która jest najtańsza, lecz podłoga drewniana nie będzie miała dobrej akustyki.

Podkład z mat kwarcowych

Specjalistyczne podkłady, o parametrach pozwalających na ich stosowanie szczególnie na ogrzewaniu podłogowym. Charakteryzuje je duża odporność na obciążenie, co jest cechą istotna przy niewielkiej grubości podkładów 2-3mm. Podkłady mają dobre właściwości akustyczne oraz są wysoko odporne na działanie wilgoci. Są one jednak stosunkowo drogim rozwiązaniem, gdyż ich średnia cena wynosi ok 22 – 29zł/m2, co czyni je najdroższym rodzajem podkładów.

 

 

 

 

Na rynku dostępnych jest bardzo wiele różnorodnych podkładów, których ceny także są mocno zróżnicowane. Warto zatem przed wyborem podkładu dobrze przeanalizować rodzaj pomieszczenia oraz warunki, w jakich podłoga będzie pracować.

Jeżeli układamy podłogę na parterze lub nad piwnicą, zalecane są podkłady o zwiększonej odporności na wilgoć. Można w tym przypadku stosować podkłady korkowe lub płyty XPS. Przy stosowaniu w tej sytuacji ekopłyt, należy obowiązkowo ułożyć również folie paroizolacyjną. Przy równym podłożu można stosować korek w formie rozkładanych rolek, o grubości ok. 2mm.

W przypadku dużych obciążeń na podłogę (np. ustawienie ciężkich mebli, antyków itp.) zaleca się stosowanie bardziej wytrzymałych podkładów. W tym przypadku najlepsze będą podkłady z płyt o grubościach 5-7mm, wykonane z korka lub płyt XPS (przy płytach XPS należy wybrać w tym wypadku jak najtwardsze). Podkłady piankowe lub rolkowe grubości 2-3mm mogą się nie sprawdzić i doprowadzić do ich miejscowych spłaszczeń, co przyczyni się w konsekwencji do obniżenia poziomu podłogi i uszkodzenia połączeń między deskami.

Przy nierównych posadzkach betonowych zaleca się zakup grubych podkładów – ok. 5,5 – 7,0mm. W tym przypadku najlepiej sprawdzą się podkłady XPS, które najlepiej dostosowują się do nierówności. Jeśli zależy nam na podkładzie naturalnym dobrym wyborem będą płyty korkowe grubości min. 5-6mm, w zależności od wielkości nierówności. Jeśli jednak nierówności występują na bardzo dużej części posadzki, lepiej wybrać płyty XPS, gdyż korek ma tendencje do kruszenia się. Podkłady XPS są najłatwiejsze w obróbce (docinanie, przełamanie) w związku z czym zalecane są dla osób bez doświadczenia w układaniu podłóg.

W przypadku ogrzewania podłogowego zaleca się stosować specjalne podkłady polistyrenowe. Dobre efekty daje także ułożenie podkładów z mat kwarcowych, jednakże wiąże się to z dużymi kosztami podkładów.

Nie zaleca się raczej stosowania najtańszych podkładów piankowych grubości 1,5 – 2,0mm, gdyż pianka taka jest bardzo podatna na działanie obciążeń i szybko może dojść do jej spłaszczenia.

Zespół redakcyjny portalu zbudujmydom.pl

 

 

śledź nas na Facebook
Najnowsze
article placeholder
article placeholder
article placeholder
article placeholder
article placeholder
article placeholder
article placeholder
article placeholder
article placeholder
article placeholder
article placeholder
article placeholder
article placeholder
article placeholder
article placeholder
article placeholder
article placeholder
article placeholder
article placeholder
article placeholder
śledź nas na Facebook

Najczęściej czytane

article placeholder
article placeholder
article placeholder
article placeholder
article placeholder
article placeholder
article placeholder
article placeholder
zbudujmydom.pl
Nowoczesny portal budowlany
Portal zbudujmydom.pl tworzy zespół inżynierów budownictwa, którzy posiadają zarówno podstawy teoretyczne jak i duże doświadczenie praktyczne, zdobyte na budowach w całej Polsce. Część z naszych ekspertów stanowią czynni kierownicy budów, doświadczeni zarówno przy domach jednorodzinnych jak i przy dużych inwestycjach budowlanych. Staramy się w jasny i przejrzysty sposób omawiać cały proces budowlany od fundamentów aż po dach i ostatecznie wykończenie domu. Przedstawiamy również porady związane z kwestiami formalno-prawnymi, aby ułatwić poruszanie się we właściwych przepisach, co wcześniej czy później spotka każdego inwestora.
Korzystając ze strony, akceptujesz naszą politykę prywatności i wyrażasz zgodę na zapisywanie cookies.