Zarówno schody ze spocznikiem, jak i schody zabiegowe mają swoich zwolenników i przeciwników. W większości przypadków o wyborze decyduje jednak ilość miejsca, jaką dysponujemy na wykonanie schodów.
W przypadku małej przestrzeni często lepsze jest zastosowanie schodów zabiegowych, pozwalających istotnie zaoszczędzić miejsce w stosunku do schodów ze spocznikiem.
Koszt budowy i wykończenia schodów
Schody ze spocznikiem są tańsze w budowie w porównaniu do schodów zabiegowych, co wynika głównie z mniejszego nakładu pracy na wykonanie deskowania, zbrojenia stopnic i spoczników. W schodach spocznikowych praktycznie wszystkie stopnice są takich samych wymiarów co istotnie wpływa na szybkość wykonania prac szalunkowych, zbrojeniowych oraz na docelowe zalewanie schodów betonem.
W przypadku schodów zabiegowych nierzadko ponad połowa stopnic ma indywidualne wymiary co utrudnia i spowalnia docinanie szalunków oraz montaż zbrojenia.
W przypadku schodów o konstrukcji całkowicie drewnianej różnice w cenie nie są już tak widoczne. Wynika to z faktu, że w tym wypadku wzrasta jedynie nakład pracy na prawidłowe wykreślenie na drewnie kształtu stopnic i ich wycięcie. Nie ma natomiast problemu zbrojenia i deskowania co występuje przy schodach betonowych.
Jeśli zdecydujemy się na schody betonowe należy jednak brać pod uwagę także ich późniejsze wykończenie drewnem lub płytkami gresowymi. W przypadku schodów spocznikowych prace te są nieco tańsze, co wynika przede wszystkim z mniejszego nakładu pracy na docinanie stopnic drewnianych lub płytek gresowych i kamiennych.
Całkowity koszt wykończenia betonowych schodów spocznikowych i zabiegowych może być jednak porównywalny. Pod względem robocizny schody spocznikowe są tańsze lecz większa jest ilość materiału na wykończenie jednego lub kilku spoczników. W przypadku drewna wykończenie betonowych schodów spocznikowych może być znacznie droższe niż schodów zabiegowych gdyż potrzeba będzie dużo więcej drewno na pokrycie spoczników.
Warto zatem od razu planować docelowe koszty budowy i wykończenia schodów. Nie ma tutaj zastosowania powszechna, często błędna opinia, że schody spocznikowe są zawsze tańsze od zabiegowych.
Komfort użytkowania schodów zabiegowych i spocznikowych
Wchodzenie i schodzenie ze schodów zabiegowych jest dużo mniej komfortowe niż poruszanie się po schodach ze spocznikiem. Wynika to z różnych wymiarów stopnic zabiegowych, w których w najwęższych punktach często nie ma nawet wystarczająco dużo miejsca na postawienie stopy.
Schody spocznikowe mają na całej szerokości równe wymiary stopni przez co możliwe jest wygodne mijanie się dwóch osób, co nierzadko nie będzie wykonalne na wąskich schodach zabiegowych. Oczywiście duży wpływ na to ma także całkowita szerokość stopnic.
Jeśli zdecydujemy się na schody zabiegowe warto rozważyć wykonanie ich szerszych niż minimalne wymagania dla domów jednorodzinnych. Schody zabiegowe o szerokości stopnic ok. 1,2m pozwolą nam w miarę wygodne i bezpieczne poruszanie się między piętrami domu.
Zaletą schodów spocznikowych jest możliwość zagospodarowania spocznika jeśli zaprojektujemy go o odpowiednio dużych wymiarach.
Jakie schody wybrać - spocznikowe czy zabiegowe?
Jeśli dysponujemy dużą ilością miejsca zalecamy wykonanie schodów spocznikowych. Są one dużo wygodniejsze w poruszaniu się i umożliwiają bezpieczne i komfortowe minięcie się dwóch osób.
Kwestią indywidualnego gustu pozostaje sprawa wyglądu i estetyki schodów spocznikowych i zabiegowych. Nie ulega jednak wątpliwości, że schody zabiegowe stanowią konstrukcję „lżejszą estetycznie” niż tradycyjne spoczniki, szczególnie jeśli porównamy schody betonowe.
Koszt budowy i wykończenia obu rodzajów schodów może być podobny dlatego zalecamy indywidualne rozeznanie w cenach u wybranych producentów i wykonawców. Nie ma zastosowania często spotykana opinia, że schody zabiegowe są zawsze droższe od spoczników. Droższe jest na pewno wykonanie elementów betonowych stopnic zabiegowych, lecz ich wykończenie może czasami być nawet tańsze niż obłożenie drewnem dużych spoczników.
Zespół redakcyjny portalu zbudujmydom.pl