Budowa domu | Zbudujmydom.pl | Logo
Budowa domu | Zbudujmydom.pl | Logo
zbudujmydom.pl
Nowoczesny portal informacyjny

Budowa ścianki wewnętrznej z pustaków szklanych na zaprawie

Źródło: ShutterStock
Pustaki szklane, często mylone z luksferami, pozwalają skutecznie doświetlić wnętrze, szczególnie w małych pomieszczeniach. Omawiamy najważniejsze etapy budowy ściany działowej z pustaków szklanych np. w łazienkach, kuchniach itp.

Na wstępie należy wyraźnie zaznaczyć, że omawiane etapy montażu dotyczą ścianek budowanych z pustaków, a nie z luksferów. Nie są to, wbrew wielu powszechnym opiniom, te same materiały. Pustaki zbudowane są z dwóch szklanych kształtek zgrzanych ze sobą, natomiast luksfer to jednolity szklany odlew. Obecnie znacznie częściej spotyka się ścianki z pustaków, a luksfery były bardzo modne kilkadziesiąt lat temu.

Z pustaków szklanych można budować nie tylko ściany proste lecz również biegnące po łuku. Na rynku bez problemu znajdziemy zarówno pustaki bezbarwne jak również barwione powierzchniowo i w masie, w tym także pustaki z różnymi wzorami. Pozwala to praktycznie dowolnie dobrać rodzaj pustaków do zaplanowanej aranżacji wnętrza.

Największą popularnością cieszą się pustaki o wymiarach 19x19x8cm lecz na rynku można potkać także elementy większe: 24x24x8c, 24x11,5x8cm oraz ustaki 19x9x8cm oraz specjalne pustaki narożnikowe.

 

 

Do budowy ścianki wewnętrznej z pustaków szklanych będziemy potrzebować przede wszystkim poziomicy, kątownika oraz wiertarko-wkrętarki do mocowania profili poziomych i pionowych wraz z wkrętami i odpowiednimi kołkami, przystosowanymi do rodzaju materiału z jakiego wykonana jest ściana (w przypadku posadzek najczęściej jest to beton więc wybór kołka do posadzki jest nieco łatwiejszy).

Ponadto potrzebujemy odpowiedniej zaprawy do materiałów nisko-nasiąkliwych – mogą to być zaprawy dedykowane do klinkieru, kamienia lub specjalne zaprawy do pustaków szklanych.

Do osadzenia pustaków potrzebne są również profile ceowe, najlepiej stalowe lub aluminiowe o wymiarach 90/50x3mm oraz pręty stalowe o średnicy 6-8mm lub specjalne drabinki zbrojeniowe.

 

 

Pierwszym etapem prac jest dokładne wyznaczenie miejsca ustawienia ścianki i sprawdzenie, czy podłoga i ściany w tym miejscu są dokładnie spoziomowane. W razie potrzeby należy odpowiednio wyrównać powierzchnię.

Następnie nawiercamy otwory w posadzce i na ścianie (jeśli pustaki szklane będą przylegać do jednej lub więcej ścian) w celu zamontowania ceowników stalowych lub aluminiowych. Otwory zaleca się nawiercać w rozstawie nie większym niż 50cm. Następnie mocujemy profile do podłogi i ścian kontrolując cały czas, czy są one dokładnie spionowane i spoziomowane oraz czy tworzą dokładnie kąt prosty.

Wewnątrz profili układamy paski dylatacyjne z wełny mineralnej oraz pierwszą warstwę zbrojenia z prętów (np. fi 6mm) lub gotowych drabinek zbrojeniowych.

 

 

Dolną listwę (ceownik) wypełniamy zaprawą i osadzamy w niej pierwszy pustak, ułożony w narożniku. Następnie wkładamy krzyżyk dystansowy i pionowy pręt zbrojeniowy o średnicy fi 6 lub fi8mm.

Kolejno w ten sam sposób układamy pozostałe pustaki pierwszej warstwy kontrolując jednocześnie czy są one ułożone idealnie w poziomie. Pomiędzy pustakami wsadzamy pionowe pręty zbrojeniowe oraz krzyżyki dystansowe.

Po ułożeniu pierwszej warstwy należy zamontować na pustakach zbrojenie poziome w formie prętów fi6mm lub gotowych drabinek zbrojeniowych. Zbrojenie to należy połączyć ze zbrojeniem pionowym drutem wiązałkowym.

Następnie wypełniamy zaprawą szczeliny pionowe w dolnej warstwie pustaków oraz nanosimy warstwę zaprawy na ułożonym zbrojeniu poziomym i przystępujemy do układania kolejnej warstwy pustaków szklanych. W ten sposób układamy wszystkie warstwy aż do górnej krawędzi. Spoiny między pustakami powinny wynosić ok. 3-7cm.

Jeśli zbrojenie poziome wykonujemy z prętów zbrojeniowych to zbrojenie pionowe zaleca się montować od razu o długości równej docelowej wysokości ścianki. Jeśli jednak stosujemy poziome drabinki zbrojeniowe to często wygodniejszym sposobem jest układanie prętów pionowych o długości ok. 1,5m co umożliwi łatwe nakładanie kolejnych drabinek poziomych, szczególnie przy ściankach o długości ponad 2m. Należy jednak pamiętać aby pręty pionowe nie stykały się idealnie ze sobą lecz nachodziły się na siebie na długości ok. 15-25cm, z dodatkowym powiązaniem ich drutem wiązałkowym.

 

 

Po wykonaniu ostatniej warstwy pustaków szklanych należy zamontować górne i boczne listwy obwodowe, jeśli pustaki nie są z każdej strony ograniczone ścianami budynku. Należy również pamiętać o dokładnym oczyszczeniu wszystkich pustaków z resztek zaprawy.

 

Uwagi

 

Ścianka z pustaków szklanych nie stanowi elementu nośnego budynku więc nie powinna ona być obciążana, nawet pomimo zastosowanego w niej zbrojenia.

Nie należy wbudowywać w ściankę pustaków pękniętych gdyż istotnie osłabi to wytrzymałość ścianki i może z czasem doprowadzić do większych jej zniszczeń i pęknięć sąsiednich pustaków.

Zespół redakcyjny portalu zbudujmydom.pl

zbudujmydom.pl
Nowoczesny portal budowlany
Portal zbudujmydom.pl tworzy zespół inżynierów budownictwa, którzy posiadają zarówno podstawy teoretyczne jak i duże doświadczenie praktyczne, zdobyte na budowach w całej Polsce. Część z naszych ekspertów stanowią czynni kierownicy budów, doświadczeni zarówno przy domach jednorodzinnych jak i przy dużych inwestycjach budowlanych. Staramy się w jasny i przejrzysty sposób omawiać cały proces budowlany od fundamentów aż po dach i ostatecznie wykończenie domu. Przedstawiamy również porady związane z kwestiami formalno-prawnymi, aby ułatwić poruszanie się we właściwych przepisach, co wcześniej czy później spotka każdego inwestora.
Korzystając ze strony, akceptujesz naszą politykę prywatności i wyrażasz zgodę na zapisywanie cookies.