Budowa domu | Zbudujmydom.pl | Logo
Budowa domu | Zbudujmydom.pl | Logo
zbudujmydom.pl
Nowoczesny portal informacyjny

Farba strukturalna baranek – jak prawidłowo malować?

Źródło: ShutterStock
Farby dekoracyjne stają się co raz bardziej popularne. Pozwalają stworzyć na ścianach ciekawą strukturę a jednocześnie nie wymagają dużego doświadczenia w pracach malarskich i wykończeniowych. Doradzamy kilka wskazówek jak prawidłowo nanosić farby typu „baranek”.

Farba o nazwie handlowej „baranek” posiada w swoim składzie drobne ziarenka, najczęściej odpowiednio dobranego piasku. Pozwala to wykonać powierzchnię ściany, która nie będzie gładka jak przy standardowych farbach, lecz uzyskamy strukturę, podobną do typowych tynków zewnętrznych. Na rynku są dostępne farby z domieszkami mineralnymi zarówno gruboziarniste jak i drobnoziarniste.

 

Zalety i wady farb dekoracyjnych baranek

 

Zaletą farb dekoracyjnych, szczególnie farb typu „baranek”, jest łatwiejsze zniwelowanie niewielkich wgłębień i nierówności na powierzchni gładzi na ścianie. W przypadku typowej farby gładkiej, wszelkie nierówności od razu są widoczne, w przeciwieństwie do farb dekoracyjnych średnio i gruboziarnistych.

Ściany pokryte farbami dekoracyjnymi cechują się ciekawą estetyką i większą „dynamiką” niż zwykłe ściany malowane tradycyjnymi farbami akrylowymi czy lateksowymi.

Niestety ściany takie posiadają również pewne wady użytkowe. Przede wszystkim znacznie trudniej jest utrzymać je w czystości, gdyż drobinki kurzu i pyłów dostają się pomiędzy ziarnami mineralnymi, co utrudnia nawet zwykłe przemycie fragmentu ściany zwilżoną gąbką lub szmatką.

Kolejnym minusem tego typu wykończenia powierzchni ścian jest duże ryzyko podrażnienia skóry w razie przypadkowego uderzenia czy otarcia.

Istotną wadą jest również problem z ponownym przemalowaniem takiej ściany. Co prawda producenci zapewniają, że możliwe jest pomalowanie takiej ściany inną farbą, jednakże w praktyce jest to bardzo trudne. Rozwiązanie takie wymaga dużej dokładności w nanoszeniu farby i malowaniu bez użycia dużych wałków, aby wypełnić nową farbą wszystkie szczeliny.

Najczęściej remont sprowadza się do zeszlifowania istniejącej farby (co oczywiście wiąże się z dużym zapyleniem całego domu) i wykonania całkowicie nowej powłoki malarskiej.

 

Jak nanosić farbę baranek na ścianę?

 

Malowanie farbami dekoracyjnymi nie różni się istotnie od typowych prac malarskich w zakresie przygotowania podłoża. Istotne jest bardzo dokładne oczyszczenie i odpylenie powierzchni ściany przed jej zagruntowaniem oraz później przed malowaniem. Obowiązkowo należy zlikwidować wszelkie tłuste plamy znajdujące się na ścianach.

Dla farb strukturalnych zaleca się stosować grunty szczepne. Są one nieco droższe od gruntów tradycyjnych, jednakże umożliwią bardzo dobre związanie farby i „przyklejenie” ziaren do powierzchni ściany.

Po otwarciu puszki z farbą ważne jest bardzo dokładne wymieszanie jej w całej objętości. W przypadku farb strukturalnych czynność ta ma szczególne znaczenie. Wynika to z faktu, że w czasie dłuższego składowania farb w jednej pozycji (najczęściej pionowej) ziarenka piasku czy inne dodatki mineralne opadają na dno puszki. Dopiero, gdy na górnej powierzchni zobaczymy dużą ilość ziarenek mineralnych, możemy rozpocząć malowanie.

Do malowania należy stosować pędzle lub wałki. W przypadku wałków najlepsze będą wałki o średniej długości włosia. Nie zaleca się stosowania wałków „gładkich” o bardzo krótkim włosiu, gdyż utrudni to równomierne rozłożenie ziarenek mineralnych na ścianie i doprowadzi do zjawiska „skupisk” ziarenek w miejscu pierwszego przyłożenia wałka do ściany.

W przypadku farb tradycyjnych najczęściej nanosimy ją równymi pasami pionowymi, od dołu do góry. Niestety przy farbach typu „baranek” technika ta nie będzie prawidłowa, i spowoduje nieestetyczny rozkład ziarenek dekoracyjnych, tworząc zarówno duże ich skupiska jak i duże powierzchnie gładkie (bez charakterystycznej „struktury”).

Najlepszym rozwiązaniem tego problemu jest wykonywanie ruchów wałkiem w sposób nieregularny (od dołu do góry, po przekątnej itp.). W jednym miejscu starajmy się przejechać wałkiem 2-3 razy tak, aby dokładnie pokryć całą powierzchnię, lecz jednocześnie nie „zbierać” z każdym kolejnym ruchem naniesionych ziarenek mineralnych.

Cały czas kontrolujmy, aby ziarenka były jak najlepiej rozłożone na całej powierzchni ściany. Nieregularne ruchy pozwolą również uniknąć liniowego rozkładania się ziarenek, co stworzyłoby bardzo nieestetyczną ścianę.

Jeśli musimy nanieść również druga warstwę, zaczekajmy aż pierwsza dobrze wyschnie (przeważnie ok. 4-6h).

 

Przed malowaniem techniką nieregularnych ruchów wałka przy nanoszeniu farb z dodatkami mineralnymi musimy zdawać sobie sprawę, że ziarenka te będą w mniejszym lub większym stopniu „rozpryskiwać się” z wałka np. na sufit, meble, okna itp. Z tego względu, szczególnie przy farbach dekoracyjnych, dokładnie zabezpieczmy wszystkie przedmioty. Jeśli w pierwszej kolejności malowaliśmy sufit, to warto również i ten element zabezpieczyć (np. poprzez przyklejenie folii malarskiej).Farba dekoracyjna stanowi ciekawe wykończenie wnętrza, szczególnie farba strukturalna baranek. Jednakże jak malować farbą strukturalną, aby malowanie farbą baranek nie spowodowało, że powstaną gładkie plamy na farbie strukturalnej. Istotne jest także jak zabezpieczyć farbę strukturalną oraz odpowiedni sposób malowania farbą dekoracyjną. Farba strukturalna baranek zawiera domieszki mineralne, ale warto wykonać zabezpieczenie farby dekoracyjnej poprzez właściwe lakierowanie farby strukturalnej na końcu prac.

Zebezpieczanie farby dekoracyjnej baranek

 

Farbę dekoracyjną typu „baranek” można nanosić w jednej warstwie, jeśli będziemy to wykonywać dokładnie, pilnując równomiernego rozłożenia ziaren na powierzchni ściany. Jednakże aby ściana taka w jak najmniejszym stopniu przyciągała kurz i pył oraz była odporniejsza na uszkodzenia (odpadanie ziaren na skutek przypadkowego uderzenia czy otarcia czymś o ścianę) należy ją zabezpieczyć.

W tym celu nanosimy na wyschniętą powierzchnię farby dekoracyjnej odpowiednio dobrany lakier, który powinien być dedykowany do danego rodzaju farby strukturalnej.

Możemy zastosować lakiery matowe, półmatowe lub błyszczące, w zależności od własnego gustu. Lakier wystarczy nanosić w jednej warstwie, pilnując dokładnego wypełnienia wszystkich szczelin w ścianie. Przy mniejszych powierzchniach zaleca się nakładanie lakieru pędzlem, co umożliwi lepsze pokrycie powierzchni ściany.

Pamiętajmy jednak, że każdy lakier nieznacznie zmieni kolorystykę „surowej” farby dekoracyjnej (najczęściej nieznacznie ją przyciemni), w związku z czym nanośmy lakier, podobnie jak wszystkie farby, w jednakowej grubości (ilości warstw) na całej ścianie. Lakiery nakładamy zawsze na całkowicie wyschniętą powierzchnię farby dekoracyjnej.

Zespół redakcyjny portalu zbudujmydom.pl

zbudujmydom.pl
Nowoczesny portal budowlany
Portal zbudujmydom.pl tworzy zespół inżynierów budownictwa, którzy posiadają zarówno podstawy teoretyczne jak i duże doświadczenie praktyczne, zdobyte na budowach w całej Polsce. Część z naszych ekspertów stanowią czynni kierownicy budów, doświadczeni zarówno przy domach jednorodzinnych jak i przy dużych inwestycjach budowlanych. Staramy się w jasny i przejrzysty sposób omawiać cały proces budowlany od fundamentów aż po dach i ostatecznie wykończenie domu. Przedstawiamy również porady związane z kwestiami formalno-prawnymi, aby ułatwić poruszanie się we właściwych przepisach, co wcześniej czy później spotka każdego inwestora.
Korzystając ze strony, akceptujesz naszą politykę prywatności i wyrażasz zgodę na zapisywanie cookies.