Budowa domu | Zbudujmydom.pl | Logo
Budowa domu | Zbudujmydom.pl | Logo
zbudujmydom.pl
Nowoczesny portal informacyjny

Malowanie ścian w domu i mieszkaniu – krok po kroku

Źródło: ShutterStock
Malowanie ścian czy sufitów, wbrew wielu opiniom, wcale nie należy do najłatwiejszych prac wykończeniowych. Jeśli jednak będziemy przestrzegać pewnych zasad, samodzielne malowanie nie sprawi nam bardzo dużych trudności. Omawiamy podstawowe zasady w czasie malowania.

Podstawowym problemem jest właściwe przygotowanie pomieszczenia oraz samych ścian. Jeśli zaniedbamy ten etap, może to szybko skutkować odpadającą farbą i koniecznością ponownego wykonania remontu.

 

Zabezpieczenie mebli, okien i drzwi

 

Jeśli to możliwe, warto usunąć z pokoju wszelkie meble. Szczególnej ochrony wymagają okna drewniane oraz stolarka PCV z okleinami. Wynika to z tego, że zarówno drewno jak i okleiny nie mają idealnie gładkiej powierzchni i posiadają niewielkie mikrorowki, w które farba bardzo łatwo wniknie. Zabrudzenia takie są trudne do usunięcia, szczególnie gdy farba zaschnie.

Z tego względu całą stolarkę okienną i drzwiową zaleca się dokładnie zabezpieczyć np. taśmami malarskimi. Mogą to być standardowe taśmy o szerokości dostosowanej do danych ram okiennych. Pamiętajmy również o zabezpieczeniu elementów sterujących roletami – szczególnie chodzi tutaj o taśmy podnoszące i opuszczające rolety zewnętrzne, które również ciężko wyczyścić z farby.

W miarę możliwości zaleca się wymontowanie wszelkich gniazdek i włączników, aby nie ubrudzić ich w czasie malowania oraz zapewnić dokładne pokrycie farbą całej powierzchni ściany.

Podłoga lakierowana lub z płytek nie wymaga zabezpieczenia, warto jednak wszelkie zabrudzenia od razu czyścić, aby nie zasychały na powierzchni podłogi drewnianej. W przypadku podłogi z desek olejowanych zaleca się zabezpieczenie jej np. poprzez rozłożenie folii malarskiej lub folii budowlanej (mocniejszej, bardziej odpornej na rozerwanie w czasie prac malarskich).

 

Przygotowanie ścian do malowania

 

Przed malowaniem należy dokładnie oczyścić ściany i sprawdzić ich równość. Wszelkie niewielkie ubytki należy uzupełnić tynkiem lub masą szpachlową. Jeśli większe zagłębienia wypełniliśmy tynkiem, zaleca się naniesienie również warstwy gładzi, co zapewni większą gładkość ściany, a tym samym jednorodność całej powłoki malarskiej.

W przypadku prac remontowych należy sprawdzić stan starej farby na ścianach. Jeśli łatwo odchodzi pod wpływem wilgoci lub delikatnych ruchów szpachelką, zaleca się jej usunięcie. Umożliwi to np. zastosowanie tzw. opalarek, które szybko i skutecznie zlikwidują stare farby, bez konieczności pracochłonnego zrywania i skuwania powierzchni ściany.

Należy jednak uważać, aby z dużą ostrożnością stosować opalarki na wszelkich zabudowach gipsowo-kartonowych. W takiej sytuacji zaleca się ręczne usunięcie farby, gdyż zbyt duża temperatura może doprowadzić do uszkodzeń i deformacji płyty gipsowej.

 

Szczególną uwagę należy zwrócić na dokładność wykończenia tynkiem i gładzią wszystkich narożników, zarówno wewnętrznych jak i zewnętrznych. Przy krawędziach zewnętrznych warto upewnić się, że są one dodatkowo wzmocnione profilami aluminiowymi, co zwiększy ich wytrzymałość na ewentualne uderzenie czy inne uszkodzenia.Malowanie ścian to wymagające zajęcie, bardzo ważne jest jednak dobre przygotowanie ścian do malowania. Malowanie ścian porady. Samodzielne malowanie sufitu, podobnie jak inne prace czyli gruntowanie, szpachlowanie ściany czy wypełnienie ubytków w ścianie nie jest bardzo skomplikowane. Ważne jednak jaki grunt wybrać, aby gruntowanie ścian było skuteczne. Problemem jest czasem malowanie na starej farbie.

Gruntowanie ściany przed malowaniem

 

Gruntowanie to jeden z ważniejszych etapów prac malarskich. Należy jednak dobrze przeanalizować stan ściany, co pozwoli dobrać właściwy środek gruntujący.

W przypadku nowych tynków pokrytych gładzią wielu fachowców twierdzi, że gruntowanie nie jest potrzebne. Praktyka pokazuje jednak, że warto mimo wszystko w tej sytuacji zastosować chociażby grunty standardowe. Co prawda na nowych gładziach praktycznie każda farba będzie się trzymać, lecz przy pierwszej próbie jej przemalowania może nas spotkać przykra niespodzianka w postaci odpadających dużych płatów farby. Zastosowanie gruntu zwiększy przyczepność farby do nowej ściany.

Na starych farbach lub zabudowach gipsowo-kartonowych zaleca się stosowanie tzw. gruntów sczepnych, które w większym stopniu poprawiają związanie farby z powierzchnią ściany. Grunty takie zalecane są również przy farbach strukturalnych, dekoracyjnych itp.

Przy zakupie nowego domu czy mieszkania, jeśli to możliwe, to zaznaczmy w umowie, aby ściany zostały jedynie otynkowane i pokryte gładzią, bez jednokrotnego malowania na biało. W większości przypadków takie malowanie deweloperskie kończy się zastosowaniem najtańszych farb, nierzadko dodatkowo rozcieńczanych wodą, czy gruntem. Na odbiorze ściana będzie w ładnym, białym kolorze, lecz pierwsze ruchy wałka z nową farbą doprowadzą do odpadania białej powłoki. W praktyce nierzadko skutkuje to koniecznością pozbycia się owej „farby deweloperskiej” z ponownym wyszpachlowaniem ścian.

 

Jasna farba na starej, ciemnej ścianie

 

W sytuacji prac remontowych często zachodzi problem zmiany kolorystyki pomieszczenia z ciemnego na jasne. W takim przypadku dobrym rozwiązaniem jest wcześniejsze przemalowanie ciemnej ściany na biało, co istotnie zmniejszy ewentualne przebarwienia nowej, jasnej farby.

Można w takim wypadku zastosować specjalne grunty sczepne, które jednocześnie mają biały kolor, co w wielu sytuacjach pozwoli uniknąć konieczności zakupu dodatkowej białej farby. Pamiętajmy, że i mniej powłok malarskich na ścianie tym lepiej dla trwałości i przyczepności farb do tynków i gładzi.

 

Zabezpieczenie sufitów i narożników - taśmy malarskie

 

W przypadku malowania kolejnych ścian w pomieszczeniu na różne kolory zachodzi konieczność odpowiedniego zabezpieczania wszystkich narożników, aby nie doprowadzić do nachodzenia się kolorów na siebie.

Doświadczony malarz potrafi tak prowadzić pędzle i wałki, że nie zajdzie ryzyko zabrudzenia sąsiedniej ściany, jednakże w przypadku większości „domowych malarzy” tego typu zabezpieczenia to konieczność.

W tym celu warto posłużyć się tzw. taśmami malarskimi o szerokości nie mniejszej niż 3-4cm, przy czym szerokość ta powinna być również dostosowana do średnicy używanego wałka malarskiego tak, aby nie mógł on dotknąć sąsiedniej ściany, a jedynie przyklejoną na niej taśmę.

Większość osób spotyka się z problemem odpadania farby podczas zrywania takich taśm zabezpieczających. Z tym problemem można sobie poradzić poprzez przyklejanie taśm „na bieżąco” na kolejnych narożnikach i przy suficie, a po pomalowaniu danej ściany, taśmy od razu usuwać.

Zabieg taki co prawda znacznie zwiększy ilość zużytej taśmy (malujemy często dwukrotnie, co wymusi tutaj również dwukrotne zabezpieczanie taśmą) lecz pozwoli uniknąć odpadającej farby. Taśma, która w ciągu 1-2 godzin zostanie usunięta ze ściany nie zdąży jeszcze tak mocno się z nią zespolić, aby spowodowała odchodzenie nowych farb.

Wybierając taśmę warto zadbać, aby miała ona możliwie małą przyczepność do powierzchni ściany, co zapewni małe ryzyko uszkodzenia farby.

Pamiętajmy jednak, aby taśmy zawsze kleić na dobrze wyschniętych powierzchniach farby. Nie wolno ich przyklejać na zbyt świeżych powłokach, gdyż doprowadzi to do ich odpadania lub odbarwienia.

 

Czym malować ściany - wałek czy pędzel?

 

Do malowania ścian możemy używać zarówno wałków, jak i pędzli. W praktyce jednak łatwiej jest uzyskać jednolitą powierzchnię przy nanoszeniu farby wałkiem. Pędzle często pozostawiają na ścianie ślady włosów, a jednocześnie znacznie trudniej jest zachować jednakową grubość farby na całej ścianie. Może to skutkować różnicami kolorystycznymi w formie plam i odbarwień, które uwidocznią się dopiero po wyschnięciu całej ściany.

Z tego względu zalecamy malowanie wałkiem najlepiej o szerokości ok. 15-30cm, co pozwoli na stosunkowo sprawne nanoszenie farby i dobrą kontrolę jej grubości.

Do wykończenia powierzchni przy narożnikach czy suficie warto zakupić małe wałki. Użycie w tych miejscach pędzla może doprowadzić do powstania wyraźnych odbarwionych pasów, wpływających na estetykę całej ściany.

W przypadku farb akrylowych i lateksowych dobrze sprawdzą się wałki ze stosunkowo krótkim włosiem. Dłuższe włosia zalecane są przy niektórych farbach strukturalnych, np. zawierających drobinki mineralne.

 

W zakresie pędzli starajmy się unikać włosia sztucznego, które bardzo utrudniają nanoszenie farby. Warto zainwestować nieco więcej w dobrej jakości włosie naturalne.W takim wypadku przed malowaniem należy sprawdzić stan starej powierzchni. Pomocne będą specjalne taśmy malarskie oraz narzędzia. Tutaj rodzi się pytanie co lepsze, pędzel czy wałek, czyli czym malować ściany w domu.

Malowanie ścian

 

Malowanie ścian wałkiem wykonujemy pionowymi ruchami, w formie równoległych pasów na powierzchni ściany. Pasy te mogą na siebie nachodzić, lecz należy dokładnie kontrolować ilość ruchów pionowych, aby nie doprowadzić do miejscowych przebarwień na ścianie.

Inaczej sprawa wygląda przy niektórych farbach dekoracyjnych. Przypadek taki dotyczy np. farb typu baranek, którą warto nanosić ruchami nieregularnymi, co zapewni dobre rozłożenie cząstek mineralnych na całej powierzchni.

Przy suficie wykończenie można wykonać małym wałkiem w formie ruchów poziomych. Należy jednak zrobić to możliwie szybko, od razu po naniesieniu farby na ścianę. W przeciwnym wypadku, po wyschnięciu farby przy suficie, wykończenie tych miejsc pędzlem lub wałkiem doprowadzi do różnic kolorystycznych.

Problem ten nie wystąpi, jeśli zastosujemy pasy podsufitowe w kolorze białym (kolorze sufitu) o wysokości ok. 5-10cm. W takiej sytuacji warto zakupić taśmę malarską o szerokości dostosowanej do planowanej wysokości takich pasków. Pozwoli to na swobodne ruchy pionowe wałkiem na całej ścianie i późniejsze malowanie pasków wraz z malowaniem sufitu (z zabezpieczającym oklejeniem nowej farby tuż pod paskiem).

Jeśli zdecydujemy się na takie wykonanie pasków podsufitowych, musimy bardzo dokładnie i precyzyjnie przykleić taśmy, aby zachować równą wysokość pasków na całej długości ściany.

Farby najczęściej nanosimy dwukrotnie. Pierwszą warstwę można malować dopiero po wyschnięciu gruntu, natomiast drugą po wyschnięciu warstwy pierwszej.

Po całkowitych wyschnięciu farby należy ponownie zamontować gniazdka i włączniki oraz zdjąć zabezpieczenia okien i drzwi. Pamiętajmy również o stałej kontroli podłogi, aby nie dochodziło do jej zabrudzenia farbą lub zarysowania (np. w czasie przesuwania drabiny itp.).

Zespół redakcyjny portalu zbudujmydom.pl

(11 czerwca 2015)
Kalkulator kredytu hipotecznego

Kalkulator kredytu hipotecznego

Kalkulator kredytowy

Myślisz o zakupie domu czy mieszkania lub może planujesz rozpocząć budowę? Zobacz ile wyniesie cię orientacyjna rata kredytu hipotecznego.
Cena nieruchomości:
Udział własny: 20 %
(Wiele banków wymaga udziału własnego na poziomie min. 20%.)
5%80%
Okres spłaty: 30 lat
(Im krótszy okres tym wyższa rata miesięczna. Najczęściej wybierany okres to 25 lub 30 lat.)
5 lat35 lat
Szacunkowa rata miesięczna:
0
Powyższa kalkulacja ma charakter orientacyjny i nie stanowi oferty w rozumieniu art. 66 par. 1 Kodeksu Cywilnego. Ostateczne warunki finansowania zależą od decyzji banku i oceny zdolności kredytowej.
śledź nas na Facebook
Ozdoby świąteczne przed domem i w ogrodzie
Ozdoby świąteczne przed domem i w ogrodzie

Dekoracje świąteczne przed domem

Dekoracje świąteczne przed domem

Wiata garażowa bez pozwolenia - jakie formalności i wytyczne?
Wiata garażowa bez pozwolenia - jakie formalności i wytyczne?

Wiata garażowa - wszystko, co musisz wiedzieć o postawieniu wiaty bez pozwolenia

Wiata garażowa - wszystko, co musisz wiedzieć o postawieniu wiaty bez pozwolenia

Odpływ liniowy do prysznica - poradnik.
Odpływ liniowy do prysznica - poradnik.

Jak wybrać odpływ liniowy do prysznica w Twojej łazience?

Jak wybrać odpływ liniowy do prysznica w Twojej łazience?

Wniosek o mieszkanie komunalne - jak dobrze go napisać i uzasadnić?
Wniosek o mieszkanie komunalne - jak dobrze go napisać i uzasadnić?

Jak napisać skuteczny wniosek o mieszkanie komunalne?

Jak napisać skuteczny wniosek o mieszkanie komunalne?

Zalety folii kubełkowej w izolacji fundamentów
Zalety folii kubełkowej w izolacji fundamentów

Folia kubełkowa - jakie korzyści niesie jej stosowanie i ile kosztuje?

Folia kubełkowa - jakie korzyści niesie jej stosowanie i ile kosztuje?

Jak projektować loftowe wnętrza?
Jak projektować loftowe wnętrza?

Loftowe wnętrza: kluczowe zasady aranżacji i inspiracje

Loftowe wnętrza: kluczowe zasady aranżacji i inspiracje

Projekt domu - gotowy czy indywidualny?
Projekt domu - gotowy czy indywidualny?

Gotowy projekt domu czy projekt indywidualny? Zalety i wady obu rozwiązań

Gotowy projekt domu czy projekt indywidualny? Zalety i wady obu rozwiązań

inspiracje na skosy na poddaszu
inspiracje na skosy na poddaszu

Jak zabudować skosy na poddaszu? Pomysły, które odmienią Twoje wnętrze

Jak zabudować skosy na poddaszu? Pomysły, które odmienią Twoje wnętrze

Cebule całoroczne - jak je uprawiać?
Cebule całoroczne - jak je uprawiać?

Cebula w ogrodzie - czy trzeba ją wykopywać na zimę? Sprawdź, czym są cebule całoroczne

Cebula w ogrodzie - czy trzeba ją wykopywać na zimę? Sprawdź, czym są cebule całoroczne

Jak zrobić domową siłownię i strefę jogi?
Jak zrobić domową siłownię i strefę jogi?

Jak urządzić małą siłownię domową i stworzyć przestrzeń do jogi?

Jak urządzić małą siłownię domową i stworzyć przestrzeń do jogi?

Jak dobrać oświetlenie do wnętrza?
Jak dobrać oświetlenie do wnętrza?

Poradnik doboru oświetlenia wewnętrznego: od funkcjonalności po estetykę

Poradnik doboru oświetlenia wewnętrznego: od funkcjonalności po estetykę

Rodzaje materacy - jaki wybrać do sypialni?
Rodzaje materacy - jaki wybrać do sypialni?

Jak wybrać dobry materac?

Jak wybrać dobry materac?

Pomysły i porady na projekt domu dla rodziny czteroosobowej.
Pomysły i porady na projekt domu dla rodziny czteroosobowej.

Dom dla 4-osobowej rodziny - praktyczne porady przy wyborze projektu

Dom dla 4-osobowej rodziny - praktyczne porady przy wyborze projektu

naprawa kostki brukowej na podjeździe
naprawa kostki brukowej na podjeździe

Naprawa kolein i nierówności w kostce brukowej - jak wymienić kostkę brukową?

Naprawa kolein i nierówności w kostce brukowej - jak wymienić kostkę brukową?

Formalności przy zakupi działki budowlanej
Formalności przy zakupi działki budowlanej

Kupno działki budowlanej - formalności i podatki, o których musisz wiedzieć

Kupno działki budowlanej - formalności i podatki, o których musisz wiedzieć

Kalkulator kredytu hipotecznego

Kalkulator kredytu hipotecznego

Kalkulator kredytowy

Myślisz o zakupie domu czy mieszkania lub może planujesz rozpocząć budowę? Zobacz ile wyniesie cię orientacyjna rata kredytu hipotecznego.
Cena nieruchomości:
Udział własny: 20 %
(Wiele banków wymaga udziału własnego na poziomie min. 20%.)
5%80%
Okres spłaty: 30 lat
(Im krótszy okres tym wyższa rata miesięczna. Najczęściej wybierany okres to 25 lub 30 lat.)
5 lat35 lat
Szacunkowa rata miesięczna:
0
Powyższa kalkulacja ma charakter orientacyjny i nie stanowi oferty w rozumieniu art. 66 par. 1 Kodeksu Cywilnego. Ostateczne warunki finansowania zależą od decyzji banku i oceny zdolności kredytowej.
śledź nas na Facebook

Polecane artykuły

Remont i wykończenie

Więcej artykułów...
zbudujmydom.pl
Nowoczesny portal budowlany
Portal zbudujmydom.pl tworzy zespół inżynierów budownictwa, którzy posiadają zarówno podstawy teoretyczne jak i duże doświadczenie praktyczne, zdobyte na budowach w całej Polsce. Część z naszych ekspertów stanowią czynni kierownicy budów, doświadczeni zarówno przy domach jednorodzinnych jak i przy dużych inwestycjach budowlanych. Staramy się w jasny i przejrzysty sposób omawiać cały proces budowlany od fundamentów aż po dach i ostatecznie wykończenie domu. Przedstawiamy również porady związane z kwestiami formalno-prawnymi, aby ułatwić poruszanie się we właściwych przepisach, co wcześniej czy później spotka każdego inwestora.
Korzystając ze strony, akceptujesz naszą politykę prywatności i wyrażasz zgodę na zapisywanie cookies.