Pierwszym etapem jest dokładne rozplanowanie całego ogrodzenia. Należy dokładnie zmierzyć długości wszystkich boków działki co pozwoli odpowiednio dopasować rozstaw i tym samym ilość słupków stalowych. Zaleca się rozstawy słupków ok. 1,5-2,5m, przy czym w przypadku równego terenu i granicy o długości do 40-50m w zupełności wystarczy rozstaw 2,0-2,5m.
Materiały do wykonania ogrodzenia z siatki
Do wykonania ogrodzenia z siatki stalowej rozciąganej na słupkach będziemy potrzebować przede wszystkim słupków stalowych (np. o średnicy 60mm lub o przekroju 40x60mm) wraz z daszkami zamykającymi je od góry, słupków pośrednich – tzw. zastrzałów, siatki ogrodzeniowej (np. z oczkami 4x4 lub 5x5cm). Potrzebne będą również napinacze oraz druty naprężające, a także beton do wykonania fundamentów. W gruntach sypkich fundamenty zaleca się wyszalować, co pozwoli oszczędzić na betonie. Dobrym rozwiązaniem jest zakup gotowych tub szalunkowych o średnicy 25-30cm, które będzie można pociąć na odpowiednie długości.
Słupki stalowe mogą być zarówno okrągłe jak i o przekroju prostokątnym – wybór zaleca się dostosować do własnego gustu, podobnie jak wielkość oczek w siatce stalowej (najczęściej spotykane są siatki 4x4 lub 5x5cm). Ważne jednak, aby zarówno słupki jak i siatka wykonane były ze stali ocynkowanej, która może być również malowana proszkowo na wybrany kolor. Elementy nieocynkowane szybko zaczną ulegać korozji co znacząco zmniejszy estetykę ogrodzenia.
Osadzenie słupków w fundamentach betonowych
Na początku należy ustawić słupki we wszystkich narożnikach i miejscach załamania granic działki. Fundamenty możemy wykonywać bezpośrednio w wykopie (metoda, która może być stosowana w gruntach spoistych, np. glinie) lub w szalunkach tubowych (zalecana metoda).
Zalecamy wykonywanie fundamentów na głębokość ok. 70-80cm. Niektórzy producenci zalecają nawet fundamenty na 1,2m lecz przy typowych działkach w zupełności wystarczy fundament na 70cm. Głębsze fundamenty zaleca się wykonywać w gruntach o mniejszej nośności.
Zalecamy zalanie szalunków betonem o grubości ok. 10-15cm i wstępne ustawienie słupków. Pozwoli to szybko zalać kilka fundamentów i prawidłowo ustawić słupki narożne. Dodatkowo zaleca się rozciągnięcie między nimi linki lub cienkiego drutu, co jednocześnie ułatwi poziomowanie słupków.
Dopiero po dokładnym sprawdzeniu ich ustawienia można zalać fundamenty do końca. W czasie zalewania szalunków należy cały czas kontrolować, czy słupki nie uległy przesunięciu lub odchyleniu od pionu. W przypadku słupków o przekroju prostokątnym należy również kontrolować, czy prawidłowo są ustawione lica słupków – w jednej linii. Z tego względu dużo łatwiej i szybciej wykonuje się ogrodzenie na słupkach okrągłych.
Kolejnym etapem jest wbudowanie słupków pośrednich, w sposób analogiczny jak montaż słupków narożnych. Ważnym elementem, gwarantującym trwałość i stabilność ogrodzenia jest montaż dodatkowych zastrzałów, czyli słupków pośrednich sytuowanych pod kątem (np. 45 stopni). Montuje je się przy słupkach narożnych oraz na wybranych słupkach na odcinkach prostych, jeśli długość boku działki przekracza 40m.
Podpory należy montować mniej więcej w 2/3 wysokości słupka narożnego poprzez wykorzystanie specjalnych zaczepów montażowych. W gruncie podpory osadzamy w fundamencie betonowym, który może zostać wykonany pod kątem – ułatwieniem jest w tym wypadku użycie szalunków tubowych o średnicy ok. 20cm.
Pielęgnacja fundamentów betonowych wodą
Nie wolno zapominać o pielęgnacji fundamentów poprzez ich polewanie wodą lub przykrycie warstwą piasku lub ziemi utrzymywanej w stanie wilgotnym. Uchroni to fundamenty przed spękaniami związanymi z naturalnymi procesami chemicznymi jakie zachodzą w trakcie twardnienia mieszanki betonowej.
Fundamenty można zalewać aż do poziomu terenu lub zakończyć je ok. 5-7cm poniżej terenu trawnika. Drugi sposób stosowany jest, jeśli nie planujemy wykonywania dodatkowej podmurówki między słupkami. Umożliwi to estetyczne obsianie trawą powierzchni wokół słupków, a jednocześnie ułatwi pielęgnację betonu – możliwe będzie zasypanie fundamentów ziemią o grubości 5cm z polewaniem jej wodą minimum raz dziennie.
Fundamenty betonowe zaleca się pielęgnować wodą przez ok. 5-7 dni i dopiero po tym czasie można przystępować do rozkładania siatki ogrodzeniowej. W czasie montażu siatki musimy ją naciągać na słupkach narożnych, które muszą być trwale osadzone w betonie i nie mogą się przemieszczać w trakcie naprężania drutu napinającego siatkę.
Montaż napinaczy i drutów naciągających
Ważnym etapem prac jest montaż drutu naciągającego siatkę. Zaleca się montowanie minimum trzech drutów na wysokości ogrodzenia – na górze (ok. 5cm od górnej linii siatki), w środku i w części dolnej. Druty warto rozstawić w równych odstępach aby zapewnić optymalne warunki dla naciągu siatki i jednocześnie nie zaburzać estetyki ogrodzenia.
Druty naciągające montuje się na specjalne obejmy wyposażone w oczko i śrubę. Napinacze montuje się tylko na słupkach narożnych. Jeśli długość boku działki przekracza 30m to napinacz warto zastosować również na słupkach co ok. 15-20m.
Drut naciągający przekładamy przez oczka napinaczy i odpowiednio przekręcamy śrubę napinającą, aż do uzyskania właściwego naciągu całego druta. Napinacza wyposażone są przeważnie w specjalne kołowrotki, które zapobiegają możliwości rozprężania drutu dzięki funkcji samoblokowania.
Aby ograniczyć ryzyko zerwania się drutu jego napinanie zaleca się wykonywać jednocześnie z dwóch stron, do czego potrzebne są dwie osoby. Należy jednocześnie powoli napinać drut z obu końców poprzez przekręcanie śruby napinającej aż do uzyskania właściwego naciągu.
Montaż siatki ogrodzeniowej
Ostatnim elementem jest montaż siatki ogrodzeniowej dostarczanej w rolkach o określonej wysokości i długości. Zaleca się dobieranie rolek tak, aby w miarę możliwości dało się wykonać z jednej rolki przynajmniej jeden bok działki (między dwoma słupkami narożnymi).
Siatkę przekładamy przez pręty napinające i zakładamy w przygotowane wcześniej śruby ze specjalnymi oczkami.
Siatkę możemy montować na dwa sposoby. Poprzez jej stopniowe rozwijanie z rolki i montaż do poszczególnych słupków lub poprzez rozwinięcie od razu całej rolki i zamontowanie na skrajnych słupkach narożnych.
Sposób pierwszy jest bardziej pracochłonny lecz pozwala lepiej kontrolować naciągnięcie siatki między sąsiednimi słupkami i jest to zalecana metoda dla osób z małym doświadczeniem w montażu ogrodzeń siatkowych.
Drugi sposób sprawdzi się, jeśli długość boku ogrodzenia nie przekracza 20m. Przy większych długościach często pojawia się problem utrzymania właściwego naciągnięcia siatki w czasie jej mocowania do słupków pośrednich.
Do słupków pośrednich siatkę mocujemy przy użyciu cienkiego drutu do zaplatania, pilnując cały czas równomiernego naciągu siatki na całej wysokości ogrodzenia.
Pamiętajmy również aby na każdym słupku od góry zamontować daszki ochronne.Zespół redakcyjny portalu zbudujmydom.pl