Co to jest zielony dach?

Data utworzenia: 18 lipca 2016

budowa

dachy i rynny

Zielone dachy to ekologiczna alternatywa dla betonowych, ceramicznych czy innego rodzaju pokryć. Dachy takie, określane często jako ekologiczne, można najogólniej podzielić na intensywne i ekstensywne. Najczęściej zielone dachy wykonuje się jako dachy płaskie choć mogą być również instalowane na dachach skośnych.

Dachy ekstensywne mogą być można wykonywać na dachach o nachyleniu nawet do 45 stopni choć przy pochyleniu większym niż 12-15 stopni konieczne jest zainstalowanie dodatkowych systemów zabezpieczających roślinność przed zsuwaniem się.

Eko dachy ekstensywne to przeważnie duże powierzchnie, które nie są przeznaczone do użytkowania. Pełnią one głównie funkcję estetyczną i jednocześnie wymagają znacznie mniej zabiegów pielęgnacyjnych niż dachy intensywne. Pokrycia ekstensywne mają również znacznie mniejszą ilość substratu przez co roślinność jest bardziej narażona na trwałe zniszczenie gdyby dach taki był mocno użytkowany.

Ogród dachowy o funkcji rekreacyjnej

Jeśli chcemy wykonać zielone zadaszenie w formie dachu rekreacyjnego to należy zainstalować porycie intensywne. Charakteryzuje się ono zwiększoną ilością substratu i odpowiednim doborem roślinności, odpornej na chodzenie, deptanie itp. Dachy intensywne najczęściej instalowane są na pochyleniach nie przekraczających 10-12 stopni. Na dachach skośnych ich montaż nie miałby sensu gdyż i tak zbyt strome pokrycie nie byłoby użytkowane w celach rekreacyjnych i wypoczynkowych.

Zwiększona ilość substratu umożliwia nasadzenia większej liczby roślinności przez co dachy takie, nazywane często ogrodami dachowymi można obsadzić równie bogato jak tradycyjne ogródki wokół domu.

Zalety stosowania dachów ekologicznych

W większości przypadków na dachy ekologiczne decydują się inwestorzy, którzy mają ograniczoną powierzchnię działki i nie są w stanie wykonać dużego ogrodu w formie tradycyjnej. Drugą grupą zwolenników zielonych dachów są inwestorzy, dla których jednym z priorytetów przy budowie domu są względy ekologiczne, a takie dachy z pewnością idealnie wpisują się w te wymagania.

Poza względami ekologicznymi warto jednak wyróżnić także kilka innych istotnych zalet ekodachów jak chociażby zapewnienie komfortowych warunków mikroklimatycznych oraz efektywne wspomaganie systemu ogrzewania domu. Zielony dach, szczególnie intensywny zapewnia dodatkowe chłodzenie poddasza w okresie letnim i skuteczną izolację cieplną w sezonie zimowym.

Dodatkowo pokrycie intensywne lub ekstensywne zapewnia dobrą izolacyjność akustyczną, znacznie lepszą niż różnego rodzaju stropy oraz izolacje ze styropianu czy wełny mineralnej. Może mieć to szczególne znaczenie w zabudowie miejskiej, gdzie zielony dach umożliwi także dodatkowe naturalne oczyszczenie powietrza wokół domu z pyłów i gazów, jakie najczęściej powstają w rejonie ruchliwych ulic, placów itp.

Trwałość zielonego dachu i jego pielęgnacja

Wielu inwestorów decydujących się na wykonanie zielonego dachu zadaje sobie podstawowe pytanie o jego trwałość i konieczność pielęgnacji. Otóż wbrew niektórym opiniom ekodachy stanowią jeden z trwalszych systemów pokryć. Szacuje się, że dobrze wykonane (i zaizolowane) pokrycie intensywne lub ekstensywne może mieć trwałość nawet ponad 40 lat co pozwala ekodachom konkurować z praktycznie każdym popularnym pokryciem jak dachówki, blacha czy gonty bitumiczne.

Przedwczesne uszkodzenia zielonych dachów najczęściej związane są z niewłaściwie wykonaną hydroizolacją. Należy zwracać uwagę na wiele parametrów warstw izolacyjnych, w tym przede wszystkim na ich odporność na uszkodzenie przez korzenie roślinności. Na rynku dostępne są specjalne izolacje przystosowane właśnie do dachów ekologicznych, które spełniają te wymagania.

Kwestia pielęgnacji uzależniona jest od rodzaju zielonego dachu. W przypadku dachów ekstensywnych zabiegi pielęgnacyjne ograniczone są do minimum i konieczna jest jedynie coroczna kontrola stanu roślinności, wpustów, systemów nawadniających itp.

Ogrody intensywne wymagają podobnej pielęgnacji co tradycyjne ogrody wokół domu. Należy więc dobrze przemyśleć, czy na pewno będziemy chcieli korzystać z dachu intensywnego czy jednak zdecydujemy się na funkcję wyłącznie estetyczną i wykonamy dach ekstensywny.

Intensywna pielęgnacja obu rodzajów dachów konieczna jest w pierwszym etapie po ich wykonaniu i dotyczy głównie nawadniania i ewentualnego uzupełniania roślinności. Dobrym rozwiązaniem jest montaż systemów nawadniających, które pozwalają skutecznie utrzymywać optymalny poziom wilgotności podłoża.

Zespół redakcyjny portalu zbudujmydom.pl

Zobacz również...

Jak bezpiecznie montować szkło na elewacji?

Chociaż zawarty w powieści Stefana Żeromskiego motyw szklanych domów był uważany za mit, w rzeczywistości stał się przepowiednią. Jej spełnieniem jest współczesna architektura, w której szklane elewacje przyciągają uwagę odblaskiem światła i nowoczes...

Dla ciała i dla ducha – relaksująca kąpiel w saunie

Sauna to nieodłączny element takich miejsc jak baseny czy strefy Wellness oraz salony SPA. Korzystają z niej młodsi, starsi, mężczyźni i kobiety, znajdując w tych kilku chwilach przebywania w kabinie dużą dawkę relaksu i zastrzyk tak bardzo potrzebne...

5 powodów, dla których warto kupować odkurzacz samojezdny

Dla wielu osób odkurzanie to smutny obowiązek, który kosztuje wiele energii oraz czasu. Toteż coraz więcej osób kupuje odkurzacz samojezdny, który wykonuje całą pracę za nich. Koniecznie poznaj 5 głównych powodów, sprawiających, że kupowanie odkurzac...

Dewalt, makita, bosh – jaki sprzęt powinni wybrać profesjonaliści?

Na rynku dostępnych jest wiele profesjonalnych produktów narzędziowych, które mogą okazać się nieocenione podczas remontu, budowy lub prac w ogrodzie. Zresztą każdy szanujący się profesjonalista i majsterkowicz z zamiłowania ma swoje ulubione marki. ...

Drzwi wejściowe zewnętrzne - wszystko, co musisz wiedzieć przed ich zakupem

Producenci oferują liczne drzwi zewnętrzne, jakie wybrać można do swojego domu czy mieszkania. Zróżnicowanie pod względem cenowym, jak i pod względem poszczególnych parametrów sprawia, że możesz mieć niemały problem ze znalezieniem idealnego rozwiąza...

Kamień dekoracyjny - impregnować czy nie?

Są wszechstronne w zastosowaniu, a przede wszystkim piękne i niezwykle efektowne. Ponadto, bogata kolorystyka, różnorodność faktur i odcieni sprawia, że mogą nadać niepowtarzalnego charakteru każdej stylizacji. Dzięki temu płytki dekoracyjne świetnie...

Rankingi wybieranych marek

Najnowsze galerie

Średnie rynkowe ceny materiałów