Zaloguj

Czy możliwe jest układanie płytek bezspoinowo?

Data utworzenia: 19.01.2018

remont i wykończenie

podłogi

Wielu producentów zarówno fug jak i płytek reklamują swoje wyroby jako materiały, umożliwiające układanie podłogi w systemie bezspoinowym. W praktyce jednak rozwiązanie takie nie jest zalecane ze względu nie tyle na same parametry materiałów lecz na pracę podłoża i zaprawy klejowej.

Jeśli planujemy układanie płytek na cienkie spoiny o szerokości poniżej 1,5mm to musimy zdawać sobie sprawę z dwóch podstawowych problemów. Po pierwsze należy zakupić obowiązkowo płytki które mają bardzo małe tolerancje wymiarowe. Standardowe płytki ceramiczne i gresowe charakteryzują się tolerancją na poziomie nawet do 3-5mm co praktycznie uniemożliwia wykonanie cienkich spoin gdyż nie pozwolą na to wymiary płytek. Zdarzają się opinie, że przecież płytki takie można docinać nawet na 1mm. Problem jednak jest nie tyle w samym docinaniu lecz w wyglądzie tak przyciętej krawędzi. W praktyce w warunkach domowych nie ma możliwości idealnego docięcia płytek aby nie wykruszyć w żadnym miejscu warstwy szkliwa. Ponad to na długich płytkach bardzo trudno jest utrzymać idealnie równą linię cięcia. Z tych względów w praktyce nie ma możliwości docinania płytek aby zniwelować różnice wymiarowe.

Jest to możliwe w przypadku docinania wodą pod wysokim ciśnieniem lub cięciem laserowym lecz prace te należy zlecić wyspecjalizowanym firmom, a ponad to usługi takie są dość drogie. W przypadku cienkich spoin należy zatem obowiązkowo zakupić płytki rektyfikowane. Rektyfikacja polega na precyzyjnym laserowym docinaniu płytek po ich uformowaniu co pozwala zachować tolerancje wymiarowe na poziomie 0,1-0,3mm. Płytki te są jednak znacznie droższe od tradycyjnych co istotnie podnosi koszty podłogi.

Istnieje jednak jeszcze drugi, poważniejszy problem. Nawet gdy mamy idealnie przycięte płytki, które hipotetycznie moglibyśmy dopasować bez żadnej spoiny to pojawia się problem rozszerzalności cieplnej zarówno samej ceramiki jak również podłoża. Płytki pracują w czasie użytkowania pomieszczenia i jeśli nie ma między nimi żadnej spoiny to w większości przypadków będą się wykruszać na krawędziach ze względu na zbyt duże naprężenia działające w czasie odkształcania się podłoża i zaprawy klejowej.

W praktyce układanie płytek bezspoinowo jest możliwy tylko przy płytkach marmurowych, które docinanie są w sposób laserowy z bardzo dużą precyzją. Jednakże i tutaj tak naprawdę nigdy nie układa się idealnie jednej płytki do drugiej. Zawsze pozostawia się minimalne szczeliny, które następnie wypełniane są pyłem marmurowym i szlifowanie na gładko co sprawia wrażenie jednolitej powierzchni.

Zalecamy zatem aby w warunkach domowych stosować chociażby minimalne fugi o szerokości 1mm co zapewni możliwość nieznacznego odkształcania się płytki i podłoża. Obowiązkowo należy jednak zakupić specjalne fugi o dużej odkształcalności dedykowane właśnie do rozwiązań z cienkimi spoinami. Fugi takie mają zdolność rekompensowania części naprężeń przez co ograniczymy ryzyko pękania krawędzi płytek.

Zespół redakcyjny portalu zbudujmydom.pl

Rankingi wybieranych marek

Najnowsze galerie

Średnie rynkowe ceny materiałów