Czym łączyć elementy więźby dachowej?

Data utworzenia: 29 lipca 2016

budowa

dachy i rynny

Do łączenia elementów więźby dachowej najczęściej stosuje się trzy podstawowe elementy – złącza ciesielskie, gwoździe krokwiowe lub specjalne wkręty ciesielskie. W artykule omawiamy najważniejsze różnice między tymi połączeniami i staramy się doradzić, w jakich przypadkach wybrać określone elementy łączące.

Jednym z ważniejszych elementów więźby dachowej jest właściwe połączenie krokwi z murłatą i to niestety tutaj dochodzi do największej liczby błędów wykonawczych.

Występuje co najmniej kilka rodzajów konstrukcji więźb dachowych i w każdej mogą występować nieco odmienne siły obciążające. Praktycznie w każdym dachu można wyróżnić obciążenia pionowe od ciężaru własnego konstrukcji i obciążenia użytkowe od ciężaru zalegającego na powierzchni dachu. Dodatkowo w niektórych typach więźby pojawiają się również siły rozporowe oraz podrywanie. Połączenie krokwi z murłatą musi być zatem dobrane zgodnie z wytycznymi projektanta i musi odpowiadać przyjętemu przez niego schematowi statycznemu konstrukcji.

Należy jednak wiedzieć, że łączniki ciesielskie odpowiadają głównie za przeciwstawienie się siłom podrywającym. Nie biorą udziału w przenoszeniu obciążeń od ciężaru własnego konstrukcji – tę rolę pełnią złącza ciesielskie w formie zaciosów wykonywanych na krokwiach.

Odporność połączenia na podrywanie od wiatru

W największym stopniu na podrywanie od wiatru narażone są dachy o małym nachyleniu oraz wykonane z lekkich pokryć. Najmniejsze ryzyko poderwania występuje w dachach skośnych o pochyleniu powyżej 30 stopni i pokrycia z dachówki ceramicznej lub betonowej, czyli elementów dość ciężkich, stawiających duży opór dla siły wiatru.

W przypadku konstrukcji podatnej na siły podrywające zalecamy niestosowanie rozwiązań najtańszych czyli gwoździ krokwiowych. Ich nośność na podrywanie wynosi zaledwie do 3kN. Najlepsze są w tym wypadku systemowe złącza ciesielskie o wytrzymałości powyżej 10-15kN. Ewentualną alternatywą mogą być dobrej jakości wkręty ciesielskie, których nośność na podrywanie wynosi co najmniej 8kN. Jak widać często stosowane gwoździe, choć na pewno najtańsze, mogą z czasem doprowadzić do poważnych uszkodzeń konstrukcji dachu i newralgicznego połączenia krokwi z murłatą. Pamiętajmy, że naprawa tego typu elementów i złączeń jest często bardzo kosztowna, a błędy na tym etapie wykonawstwa mogą skutkować nawet zerwaniem połaci dachowej w czasie bardzo silnych i porywistych wiatrów, które w polskich warunkach klimatycznych zdarzają się coraz częściej.

Siły rozporowe w konstrukcji więźby dachowej

Drugim ważnym problemem jest wykonanie odpowiednio mocnego połączenia krokwi z murłatą, które będzie w stanie oprzeć się siłom rozporowym. Są to siły poziome, które wypychają konstrukcję na zewnątrz budynku. Problem ten pojawia się w większości typowych więźb dachowych w domach jednorodzinnych dlatego tak ważne jest ich prawidłowe wykonanie.

W wielu konstrukcjach siły rozporowe mają wartość ok. 15-20kN. Wielu fachowców uważa, że tradycyjne gwoździe krokwiowe w zupełności wystarczą do przeniesienia takich sił rozporowych. W praktyce jednak tak nie jest. Wytrzymałość na ścinanie typowych gwoździ krokwiowych to ok. 4-6kN, a więc co najmniej trzykrotnie mniej niż wartość działających sił rozporowych. Podobne lub tylko nieznacznie lepsze parametry ma większość powszechnie dostępnych wkrętów ciesielskich. Najmocniejsze połączenie uzyskamy przy zastosowaniu dwóch technologii: systemowych złączy o wytrzymałości na ścinanie na poziomie co najmniej 20kN (a taką zapewnia większość gotowych złączy) lub poprzez odpowiednie wykonanie tradycyjnych połączeń ciesielskich w elementach drewnianych. Druga z metod jest stosowana bardzo rzadko gdyż jest ona bardzo pracochłonna, a większość inwestorów poszukuje ekip ciesielskich kierując się wyłącznie ceną. Za dobrze wykonane połączenia tradycyjne trzeba niestety zapłacić znacznie więcej niż za więźbę montowaną przy użyciu gwoździ czy wkrętów. Rozwiązaniem najbardziej optymalnym może być w tym wypadku zastosowanie złączy ciesielskich systemowych (specjalne kątowniki ciesielskie).

Gwoździe, wkręty czy złącza systemowe – ile kosztują złącza ciesielskie?

Większość osób decyduje się na wybranie tradycyjnych gwoździ krokwiowych lub wkrętów na podstawie zasłyszanych opinii, że złącza systemowe są dużo droższe. Podobnie sprawa wygląda w przypadku pozostawienia tej decyzji ekipie ciesielskiej. Jeśli zależy nam wyłącznie na cenie robocizny i materiałów to ekipa wykonawcza również będzie starała się wszędzie szukać oszczędności.

Jak wygląda to w praktyce, czy złącza systemowe faktycznie są dużo droższe? Jeśli spojrzymy na różnice procentowe to możemy spotkać opinie, że złącza są droższe nawet o 200-300% od zwykłych gwoździ krokwiowych. I tak jest w rzeczywistości.

Problem jednak nie jest w różnicach procentowych lecz w rzeczywistych kwotach. W przypadku typowej więźby w domu jednorodzinnym występuje ok. 50-70 połączeń krokwi z murłatą. Przy takich założeniach koszt zakupu gwoździ krokwiowych to wydatek rzędu 25-40zł (za komplet gwoździ), a koszt wkrętów ciesielskich ok. 100-150zł. Jeśli zdecydujemy się na złącza systemowe musimy liczyć się z wydatkiem na poziomie 200-250zł.

Jak widać różnica między gwoździami a profesjonalnymi złączami wynosi ok. 200zł. Należy zatem zadać sobie pytanie czy faktycznie jest to istotny koszt w odniesieniu do całkowitej ceny budowy domu i czy warto przy tak małych kwotach ryzykować bezpieczeństwo konstrukcji i narażać się na kosztowne i trudne w wykonaniu remonty?

Nie oznacza to, że gwoździe i wkręty powinny całkowicie zniknąć z rynku. Warto jednak dobrze zastanowić się gdzie użyć konkretne rodzaje połączeń i na spokojnie przedyskutować tę kwestię z ekipą ciesielską. Należy szukać oszczędności gdyż budowa domu to duży wydatek lecz róbmy to z rozsądkiem i nie oszczędzajmy na najważniejszych elementach konstrukcyjnych. Warto kierować się ważną zasadą budownictwa – nigdy nie oszczędzaj na tym czego nie widać. Odpadający tynk ze ściany czy płytki ceramiczne łatwo wymienić na nowe, lecz gorzej sprawa wygląda jeśli zajdzie konieczność wymiany elementów więźby dachowej.

Zespół redakcyjny portalu zbudujmydom.pl

Zobacz również...

Jak bezpiecznie montować szkło na elewacji?

Chociaż zawarty w powieści Stefana Żeromskiego motyw szklanych domów był uważany za mit, w rzeczywistości stał się przepowiednią. Jej spełnieniem jest współczesna architektura, w której szklane elewacje przyciągają uwagę odblaskiem światła i nowoczes...

Dla ciała i dla ducha – relaksująca kąpiel w saunie

Sauna to nieodłączny element takich miejsc jak baseny czy strefy Wellness oraz salony SPA. Korzystają z niej młodsi, starsi, mężczyźni i kobiety, znajdując w tych kilku chwilach przebywania w kabinie dużą dawkę relaksu i zastrzyk tak bardzo potrzebne...

5 powodów, dla których warto kupować odkurzacz samojezdny

Dla wielu osób odkurzanie to smutny obowiązek, który kosztuje wiele energii oraz czasu. Toteż coraz więcej osób kupuje odkurzacz samojezdny, który wykonuje całą pracę za nich. Koniecznie poznaj 5 głównych powodów, sprawiających, że kupowanie odkurzac...

Dewalt, makita, bosh – jaki sprzęt powinni wybrać profesjonaliści?

Na rynku dostępnych jest wiele profesjonalnych produktów narzędziowych, które mogą okazać się nieocenione podczas remontu, budowy lub prac w ogrodzie. Zresztą każdy szanujący się profesjonalista i majsterkowicz z zamiłowania ma swoje ulubione marki. ...

Drzwi wejściowe zewnętrzne - wszystko, co musisz wiedzieć przed ich zakupem

Producenci oferują liczne drzwi zewnętrzne, jakie wybrać można do swojego domu czy mieszkania. Zróżnicowanie pod względem cenowym, jak i pod względem poszczególnych parametrów sprawia, że możesz mieć niemały problem ze znalezieniem idealnego rozwiąza...

Kamień dekoracyjny - impregnować czy nie?

Są wszechstronne w zastosowaniu, a przede wszystkim piękne i niezwykle efektowne. Ponadto, bogata kolorystyka, różnorodność faktur i odcieni sprawia, że mogą nadać niepowtarzalnego charakteru każdej stylizacji. Dzięki temu płytki dekoracyjne świetnie...

Rankingi wybieranych marek

Najnowsze galerie

Średnie rynkowe ceny materiałów