Budowa domu | Zbudujmydom.pl | Logo
Budowa domu | Zbudujmydom.pl | Logo
zbudujmydom.plNowoczesny portal budowlany

Budowa komina systemowego krok po kroku

Co raz częściej decydujemy się na komin systemowy, z uwagi na to, że budowa komina systemowego jest znacznie szybsza. Podstawowe elementy komina systemowego to przede wszystkim pustaki kominowe i rury.
Źródło: ShutterStock
Kominy systemowe, najczęściej szamotowe, umożliwiają znaczne przyspieszenie budowy i obniżenie kosztów w stosunku do tradycyjnych kominów murowanych. Ich montaż nie jest skomplikowany, należy jednak znać kilka podstawowych zasad. Omawiamy krok po kroku budowę komina systemowego.

Zaletą gotowych systemów kominowych jest znacznie łatwiejszy montaż niż murowanie komina tradycyjnego. Niestety dość często popełniane są na budowach proste błędy, które w przyszłości skutkować mogą niewłaściwą pracą komina lub istotnymi uciążliwościami w czasie korzystania np. z kominków z płaszczem wodnym.

Doradzamy jak powinien wyglądać prawidłowy montaż takiego komina i omawiamy jakich błędów należy się wystrzegać.

Wielu producentów oferuje pustaki kominowe umożliwiająca jednocześnie wykonanie ciągu spalinowego i ciągów wentylacyjnych przy jednym murowaniu. Rozwiązania takie umożliwiają szybkie wykonanie od razu całego komina.Zatem jak murować pustaki kominowe oraz jak wykonać łączenie rur ceramicznych w kominie? Komin szamotowy jest wybierany najczęściej, ważne jest jednak dobre uszczelnienie komina na całej wysokości.

Fundament i pierwsze pustaki kominowe

Stawianie komina należy zacząć w momencie, gdy wykonane są już fundamenty całego budynku oraz ściany nośne i działowe. Warunkiem koniecznym są ściany nośne, które m.in. uchronią nowo wybudowany komin przed działaniem silnego wiatru, co mogłoby doprowadzić (szczególnie tuż po jego postawieniu gdy zaprawa nie osiągnęła jeszcze pełnej wytrzymałości) do wyboczenia i odchyleń od pionu.

Fundament pod komin musi być zgodny z projektem i powstaje on równocześnie z pozostałymi fundamentami budynku.

Najczęściej stawianie komina systemowego rozpoczynamy od ułożenia pierwszego pustaka, który należy wypełnić betonem. W pustaku tym nie umieszcza się żadnych rur ani kształtek.

Pustak ten służy również do dokładnego wypoziomowania podstawy komina, szczególnie jeśli sam fundament nie został wykonany idealnie w poziomie. Pustak układamy na tradycyjnej zaprawie cementowej. Komin można murować również na zaprawę cementowo-wapienną. Dotycz to zarówno pierwszego jak i wszystkich kolejnych pustaków kominowych.

W następnej kolejności ustawiamy drugi pustak, w którym wcześniej jednak musimy wyciąć otwór na tzw. kratkę wywietrznikową. Wycięcia w pustakach kominowych możemy bez problemu wykonywać prostymi narzędziami jak np. zwykła szlifierka kątowa (z tarczą do betonu).

Po ułożeniu wyciętego pustaka na cokole, czyli pierwszym pustaku zalanym betonem, do jego środka należy włożyć centralnie tzw. odkraplacz (lub inaczej ściek kondensatu). Element ten będzie stanowił podstawę dla wszystkich wyżej montowanych elementów ciągu kominowego. Należy dokładnie skontrolować czy odkraplacz został umieszczony idealnie w osi pustaka oraz czy drugi pustak jest dokładnie spionowany (oczywiście uwaga ta dotyczy również wszystkich kolejnych elementów komina).

W kolejnych krokach ustawiamy następne pustaki, przy czym należy również pamiętać o tzw. pustaku z trójnikiem wyczystkowym. Jego wysokość powinna zostać określona w projekcie i nie zaleca się bezpodstawnej zmiany jego położenia.

Pustak pod trójnik wyczystkowy również należy dociąć do wymiarów trójnika i kratki. Zalecane jest łączenie wszystkich elementów ceramicznych komina (rur wkładanych w środek pustaków) przy użyciu specjalnego kitu żaroodpornego. Zapewni to dużą szczelność ciągu kominowego.

Zamontowany trójnik wyczystkowy zaleca się, podobnie jak i wszystkie elementy ceramiczne układane nad nim, obłożyć odpowiednią wełną izolacyjną (docinaną na wymiar). W niektórych systemach kominowych stosowanie wełny nie jest obowiązkowe, jednakże pozwala to istotnie polepszyć parametry izolacyjne komina. Jeśli jednak zdecydowaliśmy się zrezygnować z termoizolacji, to na osadzone w pustakach rury musimy nasunąć specjalne obręcze dystansowe. W zależności od producenta, rozwiązanie z obręczami może być nieco tańsze, jednakże znacznie lepsze użytkowo będzie wykonanie dobrej termoizolacji.Nie mniej ważny jest również dobry fundament pod komin systemowy. Należy wbudować również trójnik wyczystkowy w kominie oraz tz. odkraplacz i trójnik spalinowy. Przycinanie pustaków kominowych nie wymaga drogiego sprzętu, jak i wykonanie obudowy komina.

Na określonej w projekcie wysokości należy ustawić pustak przeznaczony na tzw. trójnik spalinowy. Podobnie jak wcześniej, również ten pustak musimy wcześniej odpowiednio dociąć.

Trójnik, jak i pozostałe elementy ceramiczne, łączymy z sąsiednimi rurami kitem żaroodpornym. Dodatkowo należy pamiętać o specjalnej płycie czołowej, którą mocujemy do trójnika przy użyciu tzw. kitu uszczelniającego.

Pilnujmy, aby przy montażu trójników zwrócić szczególną uwagę na dokładność wykonania wszystkich uszczelnień.

Trójnik spalinowy najczęściej montowany jest bezpośrednio na trójniku wyczystkowym, albo w odsunięciu od niego na wysokość jednego pustaka.

Powyżej trójnika spalinowego należy montować zwykłe pustaki kominowe, do każdego wsadzając otulinę z wełny mineralnej i wsuwając rury ceramiczne.

Pamiętajmy aby kontrolować stan wewnętrznej powierzchni rur, aby nie zostały one zabrudzone np. zaprawą cementową. Nie wolno również wbudowywać rur pękniętych, gdyż doprowadzi to do niekorzystnych zmian ciągu w całym kominie.

Jeśli górnej, zewnętrznej części komina nie planujemy wykańczać cegłą klinkierową, to zaleca się ułożenie specjalnej płyty wspornikowej. Jednocześnie nie należy wykańczać komina cegłą dziurawką, która może doprowadzać do niekontrolowanego przesiąkania wody, w przeciwieństwie do szczelnych cegieł klinkierowych i zwykłych cegieł pełnych.

Ważne jest również, aby ostatnia rura została przycięta nieco wyżej niż pozostałe, aby wystawała po za ostatni pustak na wysokość stożka komina. Kolejnym krokiem jest umieszczenie specjalnego stalowego kołnierza uszczelniającego w płycie przykrywającej komin. Kołnierz zaleca się połączyć z płytą przy użyciu tzw. uszczelniaczy kauczukowych, które zapewnią najlepsze warunki pracy tych elementów.

Nóżki stożka powinny opierać się na płycie przykrywającej tworząc niewielką szczelinę, której zadaniem jest odprowadzenie powietrza zasysanego od dołu, które wentyluje cały komin.

Na końcu musimy zamontować tzw. stożek komina poprzez wciśnięcie go w ostatnią rurę. Warto od razu zamontować także daszek (na rynku dostępnych jest kilka rodzajów daszków, w zależności od potrzeb).

Na koniec należy zamontować elementy dodatkowe jak różnego rodzaju kratki wylotowe i rewizyjne.Co raz częściej decydujemy się na komin systemowy, z uwagi na to, że budowa komina systemowego jest znacznie szybsza. Podstawowe elementy komina systemowego to przede wszystkim pustaki kominowe i rury. Zatem jak murować pustaki kominowe oraz jak wykonać łączenie rur ceramicznych w kominie?

1 – Opieranie o konstrukcję komina elementów nośnych budynku, np. stropy. Nie wolno stosować takiego rozwiązania aby nie doprowadzić do niekontrolowanego wyboczenia komina i zbyt dużych naprężeń oddziałujących na komin.

2 – Zachowujmy zawsze dylatację całego komina od elementów drewnianych konstrukcji dachu, aby zapobiec ryzyku wystąpienia pożaru na skutek zbyt dużego rozgrzania komina od spalin.

3 – Wmontowanie uszkodzonych, najczęściej pękniętych, odcinków rur ceramicznych. Elementy te istotnie zaburzą prawidłowy ciąg w całym kominie. Pamiętajmy również o dokładnym skontrolowaniu wszystkich łączeń między rurami. Na łączeniach zaleca się nakładać kit żaroodporny, który zwiększy „sklejenie” rur i zapewni szczelność połączenia.

4 – Brak dolnego elementu czyli odkraplacza, czyli jakby „syfonu” do odprowadzenia skroplin do kanalizacji. Ma to szczególne znaczenie przy kominkach z płaszczem wodnym i paliwach płynnych. Brak odkraplacza skutkować będzie nieprzyjemnymi zapachami wydobywającymi się do wnętrza pomieszczenia.

5 – Zbyt płytkie lub niedokładne wsuwanie obróbki blacharskiej komina pod pokrycie dachowe, co skutkować będzie występowaniem nieszczelności i może doprowadzić do przecieków.

6 – Wykonanie górnej obudowy komina z cegły dziurawki, która posiada w swojej budowie otwory, którymi woda może przesiąkać w głąb komina. Wykończenia takie należy wykonywać z cegły pełnej lub cegły klinkierowej.

7 – Jeśli komin wystaje ponad dach więcej niż 1,0m to zaleca się dodatkowe zbrojenie pionowe komina. W tym celu należy w pustakach umieścić pręty zbrojeniowe. Większość popularnych pustaków kominowych posiada specjalne otwory przygotowane właśnie do tego celu. Taki komin może wystawać ponad dach nawet do 3m.Komin szamotowy jest wybierany najczęściej, ważne jest jednak dobre uszczelnienie komina na całej wysokości. Nie mniej ważny jest również dobry fundament pod komin systemowy. Należy wbudować również trójnik wyczystkowy w kominie oraz tz. odkraplacz i trójnik spalinowy. Przycinanie pustaków kominowych nie wymaga drogiego sprzętu, jak i wykonanie obudowy komina.Zespół redakcyjny portalu zbudujmydom.pl

(19 stycznia 2015)
Kalkulator kredytu hipotecznego

Kalkulator kredytu hipotecznegoKalkulator kredytowy

Myślisz o zakupie domu czy mieszkania lub może planujesz rozpocząć budowę? Zobacz ile wyniesie cię orientacyjna rata kredytu hipotecznego.
Cena nieruchomości:
Udział własny: 20 %
(Wiele banków wymaga udziału własnego na poziomie min. 20%.)
5%80%
Okres spłaty: 30 lat
(Im krótszy okres tym wyższa rata miesięczna. Najczęściej wybierany okres to 25 lub 30 lat.)
5 lat35 lat
Szacunkowa rata miesięczna:
0
Powyższa kalkulacja ma charakter orientacyjny i nie stanowi oferty w rozumieniu art. 66 par. 1 Kodeksu Cywilnego. Ostateczne warunki finansowania zależą od decyzji banku i oceny zdolności kredytowej.
śledź nas na Facebook
Kalkulator kredytowy
Kalkulator kredytowy
Ceny mieszkań w Polsce
Ceny mieszkań w Polsce
Jak zrobić mulczowanie trawnika na wiosnę?
Jak zrobić mulczowanie trawnika na wiosnę?

Mulczowanie trawy: dlaczego warto to robić wiosną?

Mulczowanie trawy: dlaczego warto to robić wiosną?

Zalety i wady kory sosnowej jako ściółki pod rośliny
Zalety i wady kory sosnowej jako ściółki pod rośliny

Kora sosnowa jako ściółka: Wady, zalety i wybór odpowiedniej opcji

Kora sosnowa jako ściółka: Wady, zalety i wybór odpowiedniej opcji

Zmiany cen materiałów i robocizny - co na nie wpływa?
Zmiany cen materiałów i robocizny - co na nie wpływa?

Jakie czynniki wpływają na zmiany cen robocizny i materiałów budowlanych?

Jakie czynniki wpływają na zmiany cen robocizny i materiałów budowlanych?

Jak wybrać fachowca do remontu, z polecenia czy z ogłoszenia?
Jak wybrać fachowca do remontu, z polecenia czy z ogłoszenia?

Wybór fachowca do remontu - jak to dobrze zrobić, na co zwracać uwagę?

Wybór fachowca do remontu - jak to dobrze zrobić, na co zwracać uwagę?

Jak zwalczać pędziorki w ogrodzie?
Jak zwalczać pędziorki w ogrodzie?

Skuteczne sposoby na zwalczanie pędziorków w ogrodzie i domu

Skuteczne sposoby na zwalczanie pędziorków w ogrodzie i domu

Czy warto stosować nawóz ze skorupek do jaj?
Czy warto stosować nawóz ze skorupek do jaj?

Nawóz ze skorupek jaj: kiedy stosować i jak wpływa na rośliny?

Nawóz ze skorupek jaj: kiedy stosować i jak wpływa na rośliny?

Wybór grilla węglowego do domowego ogrodu
Wybór grilla węglowego do domowego ogrodu

Jaki grill węglowy wybrać?

Jaki grill węglowy wybrać?

Jak skutecznie i ekologicznie chronić rośliny ogrodowe?
Jak skutecznie i ekologicznie chronić rośliny ogrodowe?

Ekologiczne metody ochrony roślin w Twoim ogrodzie: Praktyczne porady i rozwiązania

Ekologiczne metody ochrony roślin w Twoim ogrodzie: Praktyczne porady i rozwiązania

Skalniak w domowym ogrodzie - jak wykonać, inspiracje, pomysły
Skalniak w domowym ogrodzie - jak wykonać, inspiracje, pomysły

Skalniak w Ogrodzie: Jak zaprojektować, wykonać i Ile kosztuje?

Skalniak w Ogrodzie: Jak zaprojektować, wykonać i Ile kosztuje?

Nowoczesne komody do małych pomieszczeń
Nowoczesne komody do małych pomieszczeń

Funkcjonalne komody do małych wnętrz - jak najlepiej wykorzystać przestrzeń?

Funkcjonalne komody do małych wnętrz - jak najlepiej wykorzystać przestrzeń?

Choroby drzew - jak z nimi walczyć?
Choroby drzew - jak z nimi walczyć?

Najpopularniejsze choroby drzew owocowych

Najpopularniejsze choroby drzew owocowych

Jak uprawiać i rzodkiewkę w domowym warzywniaku?
Jak uprawiać i rzodkiewkę w domowym warzywniaku?

Rzodkiewka - uprawa, pielęgnacja, choroby i szkodniki

Rzodkiewka - uprawa, pielęgnacja, choroby i szkodniki

Jak uprawiać cukinię we własnym ogrodzie?
Jak uprawiać cukinię we własnym ogrodzie?

Uprawa cukinii w ogrodzie

Uprawa cukinii w ogrodzie

Jak zrobić masę solną do zabawy z dziećmi?
Jak zrobić masę solną do zabawy z dziećmi?

Masa solna krok po kroku. Co można zrobić z masy solnej?

Masa solna krok po kroku. Co można zrobić z masy solnej?

Materac na wiosnę, jak dobrać wygodny materac do pory roku?
Materac na wiosnę, jak dobrać wygodny materac do pory roku?

Idealny materac na wiosnę - czy zmiana pory roku wpływa na komfort snu?

Idealny materac na wiosnę - czy zmiana pory roku wpływa na komfort snu?

Uprawa ogórków w ogrodzie
Uprawa ogórków w ogrodzie

W jaki sposób uprawiać i pielęgnować ogórki

W jaki sposób uprawiać i pielęgnować ogórki

Inwestycje mieszkaniowe na zachodzie Wrocławia WPBM Mój Dom
Inwestycje mieszkaniowe na zachodzie Wrocławia WPBM Mój Dom

Dlaczego zachód Wrocławia przyciąga inwestycje mieszkaniowe?

Dlaczego zachód Wrocławia przyciąga inwestycje mieszkaniowe?

Osa i szerszeń w mieszkaniu - jak je usunąć?
Osa i szerszeń w mieszkaniu - jak je usunąć?

Owady przypominające osy - co warto o nich wiedzieć?

Owady przypominające osy - co warto o nich wiedzieć?

Jak uprawiać szparagi w ogrodzie?
Jak uprawiać szparagi w ogrodzie?

Szparagi - odmiany, uprawa i pielęgnacja w ogrodzie

Szparagi - odmiany, uprawa i pielęgnacja w ogrodzie

śledź nas na Facebook
Montaż rolet dzień noc
Montaż rolet dzień noc

Jak zamontować rolety dzień noc?

Jak zamontować rolety dzień noc?

Jak uprawiać wrzosy w ogrodzie?
Jak uprawiać wrzosy w ogrodzie?

Wrzosy - pielęgnacja i ich uprawa w ogrodzie

Wrzosy - pielęgnacja i ich uprawa w ogrodzie

Hortensje w ogrodzie - jak dbać i pielęgnować?
Hortensje w ogrodzie - jak dbać i pielęgnować?

Rabata z hortensjami - jak ją zaplanować i jakie rośliny do niej wybrać?

Rabata z hortensjami - jak ją zaplanować i jakie rośliny do niej wybrać?

Zalety i wady mieszkania od dewelopera oraz samodzielnej budowy domu
Zalety i wady mieszkania od dewelopera oraz samodzielnej budowy domu

Mieszkanie od dewelopera czy budowa domu - co wybrać?

Mieszkanie od dewelopera czy budowa domu - co wybrać?

Jak przycinać stare tuje i je odmłodzić?
Jak przycinać stare tuje i je odmłodzić?

Radykalne cięcie: sekret odmładzania starych tui

Radykalne cięcie: sekret odmładzania starych tui

Jak pielęgnować i uprawiać kurkumę?
Jak pielęgnować i uprawiać kurkumę?

Kwiat kurkumy: Jaką ziemię wybrać, jak podlewać i pielęgnować?

Kwiat kurkumy: Jaką ziemię wybrać, jak podlewać i pielęgnować?

Mieszkanie z rynku pierwotnego od dewelopera - czy warto kupić?
Mieszkanie z rynku pierwotnego od dewelopera - czy warto kupić?

Czy warto inwestować w mieszkania na rynku pierwotnym?

Czy warto inwestować w mieszkania na rynku pierwotnym?

Tulipany - kiedy sadzić i jak o nie dbać?
Tulipany - kiedy sadzić i jak o nie dbać?

Sadzenie tulipanów - kiedy sadzić tulipany i jak to robić?

Sadzenie tulipanów - kiedy sadzić tulipany i jak to robić?

Pompa głębinowa czy zatapialna?
Pompa głębinowa czy zatapialna?

Czym różnią się pompy zatapialne od głębinowych?

Czym różnią się pompy zatapialne od głębinowych?

Jak uprawiać bratki w ogrodzie?
Jak uprawiać bratki w ogrodzie?

Bratki - uprawa krok po kroku. Jak dbać o bratki?

Bratki - uprawa krok po kroku. Jak dbać o bratki?

Wykańczanie samodzielne czy mieszkanie pod klucz?
Wykańczanie samodzielne czy mieszkanie pod klucz?

Mieszkania w stanie deweloperskim czy pod klucz - co się bardziej opłaca?

Mieszkania w stanie deweloperskim czy pod klucz - co się bardziej opłaca?

Inspiracje na ciekawe schody w domu
Inspiracje na ciekawe schody w domu

Schody z różnych materiałów - ciekawe projekty i galeria zdjęć

Schody z różnych materiałów - ciekawe projekty i galeria zdjęć

Ile kosztuje malowanie pokoju w mieszkaniu i domu?
Ile kosztuje malowanie pokoju w mieszkaniu i domu?

Malowanie pokoju - ile kosztuje i od czego zależy cena?

Malowanie pokoju - ile kosztuje i od czego zależy cena?

Bezpieczny balkon dla małych dzieci ze strefą zabawy
Bezpieczny balkon dla małych dzieci ze strefą zabawy

Balkon dla małych dzieci - jak stworzyć bezpieczną i atrakcyjną przestrzeń do zabawy?

Balkon dla małych dzieci - jak stworzyć bezpieczną i atrakcyjną przestrzeń do zabawy?

Jaką płytę wybrać do kuchni - ceramiczną czy indukcyjną?
Jaką płytę wybrać do kuchni - ceramiczną czy indukcyjną?

Płyta indukcyjna czy ceramiczna, ile zużywa prądu?

Płyta indukcyjna czy ceramiczna, ile zużywa prądu?

Kalkulator kredytu hipotecznego

Kalkulator kredytu hipotecznegoKalkulator kredytowy

Myślisz o zakupie domu czy mieszkania lub może planujesz rozpocząć budowę? Zobacz ile wyniesie cię orientacyjna rata kredytu hipotecznego.
Cena nieruchomości:
Udział własny: 20 %
(Wiele banków wymaga udziału własnego na poziomie min. 20%.)
5%80%
Okres spłaty: 30 lat
(Im krótszy okres tym wyższa rata miesięczna. Najczęściej wybierany okres to 25 lub 30 lat.)
5 lat35 lat
Szacunkowa rata miesięczna:
0
Powyższa kalkulacja ma charakter orientacyjny i nie stanowi oferty w rozumieniu art. 66 par. 1 Kodeksu Cywilnego. Ostateczne warunki finansowania zależą od decyzji banku i oceny zdolności kredytowej.

Polecane artykuły

Budowa

Więcej artykułów...
Korzystając ze strony, akceptujesz naszą politykę prywatności i wyrażasz zgodę na zapisywanie cookies.