Budowa domu | Zbudujmydom.pl | Logo
Budowa domu | Zbudujmydom.pl | Logo
zbudujmydom.pl
Nowoczesny portal informacyjny

Jak zabezpieczyć kominy i wentylacje przed ptakami?

Źródło: Pixabay
W kominach dość często dochodzi do gniazdowania różnych ptaków oraz do zakładania gniazd przez osy i pszczoły. W obu przypadkach nie jest to zjawisko pożądane, a czasami nawet niebezpieczne – gdy osy mogą przedostawać się kominem do pomieszczeń mieszkalnych.

Wielu użytkowników domów jednorodzinnych spotkało się z problemem gniazdowania ptaków u szczytu kominów lub z zakładaniem gniazd w pionach kominowych przez osy i pszczoły.

Drugi przypadek dotyczy najczęściej komików wentylacyjnych stanowiących zakończenie pionów wentylacji grawitacyjnej lub mechanicznej. Czasami gniazda os zakładane są również na kanałach wentylacyjnych szamba.

Jeśli ptaki zakładają gniazda na wylocie kominów to mogą prowadzić do znacznego pogorszenia ciągów kominowych, a czasami nawet do zatykania komina. Nie stanowią jednak większego zagrożenia dla bezpieczeństwa ludzi (poza problemem zaburzonej wentylacji i ciągu w kanale kominowym). Większym zagrożeniem są gniazda os, które często próbują przedostawać się do wnętrza domu. Duże zagrożenie dla bezpieczeństwa mieszkańców może stanowić również zatykanie gniazdami kanałów spalinowych.

Zabezpieczenie kominów murowanych i kominków wentylacyjnych

Niektórzy producenci gotowych kominków wentylacyjnych zabezpieczają je przed gniazdowaniem os poprzez montaż specjalnych siatek ochronnych. Podobne siatki można również montować na otworach w tradycyjnych kominach murowanych z klinkieru.

W praktyce jednak siatka z włókien szklanych (typowa giętka siatka w kolorze białym) nie stanowi większej przeszkody dla os, które z łatwością mogą ją przegryźć. Zabezpieczą natomiast przed gniazdowaniem ptaków, które przeważnie są mniej agresywne i nie próbują za wszelką cenę pokonać przeszkody w postaci siatki ochronnej.

Właściwa wentylacja do podstawa w każdym domu – odpowiadają za to kanały wentylacyjne i kominy wentylacyjne (np. gotowy kominek wentylacyjny do dachówek ceramicznych). Można też stosować nasady kominowe obrotowe lub stałe. Doradzamy jakie nasady kominowe wybrać i omawiamy do czego służą nasady kominowe.

Aby skutecznie zabezpieczyć się przed ryzykiem budowy gniazd os w ciągach wentylacyjnych zalecamy ich zabezpieczenie siatkami stalowymi. Takich siatek osy nie będą w stanie przegryźć, a tym samym szybko zrezygnują z dalszych prób budowy gniazda w naszym kominie.

Siatki ochronne można montować do kominów za pomocą kleju montażowego lub przy użyciu łączników mechanicznych. W przypadku kleju należy sprawdzić, czy dany klej montażowy jest odporny na czynniki atmosferyczne (mróz, wysoka temperatura) oraz czynniki mikrobiologiczne.

Gotowe nasady kominowe

Alternatywnym rozwiązaniem jest stosowanie gotowych nasad kominowych. Po za ochroną przed ptakami i osami pozwalają one również zwiększyć sprawność działania wentylacji w domu.

Nasady kominowe montuje się na szczycie kanałów wentylacyjnych zarówno w wentylacji grawitacyjnej jak również przy wentylacji mechanicznej nawiewno – wywiewnej.

Pozwalają one uchronić ciągi wentylacyjne przed zjawiskiem ciągu wstecznego, który przyczynia się do istotnego pogorszenia mikroklimatu w pomieszczeniach. Dodatkową zaletą nasad kominowych jest ochrona wentylacji przed nadmiernym nawiewaniem wiatru oraz chroni kanały kominowe przed deszczem i śniegiem.

Dobre zabezpieczenie komina przed ptakami zapewni właściwy ciąg wentylacji. Doradzimy jak zabezpieczyć komin przed ptakami. Omawiamy też dlaczego niebezpieczne są osy w kominie i jakie jest dobre zabezpieczenie kominów przed osami.

Wysoką skutecznością charakteryzują się nasady kominowe obrotowe, które jednocześnie można ciekawie wkomponować w powierzchnię dachu, przez co budynek nie straci na estetyce.

Warto już na etapie budowy kominów wybrać sposób ich zabezpieczenia przed gnieżdżeniem się ptaków czy os. Jeśli nie chcemy inwestować w gotowe nasady kominowe warto chociażby zamontować siatki stalowe, których nie będą w stanie przegryźć ani ptaki ani osy czy pszczoły.

Źródło: Zespół redakcyjny portalu zbudujmydom.pl

zbudujmydom.pl
Nowoczesny portal budowlany
Portal zbudujmydom.pl tworzy zespół inżynierów budownictwa, którzy posiadają zarówno podstawy teoretyczne jak i duże doświadczenie praktyczne, zdobyte na budowach w całej Polsce. Część z naszych ekspertów stanowią czynni kierownicy budów, doświadczeni zarówno przy domach jednorodzinnych jak i przy dużych inwestycjach budowlanych. Staramy się w jasny i przejrzysty sposób omawiać cały proces budowlany od fundamentów aż po dach i ostatecznie wykończenie domu. Przedstawiamy również porady związane z kwestiami formalno-prawnymi, aby ułatwić poruszanie się we właściwych przepisach, co wcześniej czy później spotka każdego inwestora.
Korzystając ze strony, akceptujesz naszą politykę prywatności i wyrażasz zgodę na zapisywanie cookies.