Dachówka naturalna, angobowana czy glazurowana?

Data utworzenia: 11 listopada 2014

budowa

dachy i rynny

Dach to ważny element każdego budynku, który po za funkcją ochronną pomieszczeń pełni także funkcję estetyczną. Atrakcyjność całego domu w dużym stopniu uzależniona jest od wyglądu dachu. Z tego względu należy dobrze wybrać rodzaj oraz kolorystykę dachówek.

Jeśli zdecydowaliśmy się na wykończenie dachu dachówką ceramiczną, stajemy przed dylematem wyboru jej konkretnego rodzaju i kolorystyki. Producenci oferują najczęściej trzy podstawowe typy, tj. dachówkę naturalną, angobowaną oraz glazurowaną. Różnią się one sposobem wykonania i wykończenia zewnętrznej powierzchni, co jednak bezpośrednio przekłada się na cenę.

Niestety nie ma jednej uniwersalnej dachówki dla każdego typu dachu, rodzaju i charakteru domu oraz warunków mikroklimatu w jakich dom się znajduje. Poniżej opisujemy podstawowe cechy każdego typu dachówki i staramy się pomóc w wyborze.

Dachówka ceramiczna naturalna

Naturalna dachówka ceramiczna powstaje w procesie wypalania odpowiednio przygotowanej gliny. Główny nacisk kładzie się na to, aby gotowe dachówki cechowała jak najmniejsza nasiąkliwość oraz aby były one mrozoodporne.

Ponieważ glina nie występuje praktycznie nigdy w całkowicie jednorodnych złożach, wypalone z niej dachówki nie będą miały identycznie tego samego koloru. Dachówki naturalne mają kolor ceglano-czerwony, na co mają wpływ związki żelaza zawarte w glince.

Dachówka naturalna posiada porowatą powierzchnię, co jest powodem jej szybkiego brudzenia się. Jednocześnie nie posiada ona właściwości samoczyszczących, dlatego dach taki będzie wymagał częstszej konserwacji niż pokrycia z dachówki glazurowanej.

Jeśli dom znajduje się blisko terenów leśnych lub bagiennych, musimy liczyć się z ryzykiem szybszego porastania dachówek naturalnych mchem.Dachówka na dach musi być odporna na środowisko, aby nie występował mech na dachu oraz nadmierne zabrudzenia dachu. Zatem jak wybrać dachówkę ceramiczną a więc czym pokryć dach naszego domu. Warto poznać rodzaje dachówek ceramicznych zanim podejmiemy decyzję.

Dachówka ceramiczna angobowana

Technologia angobowania polega na odpowiednim barwieniu powierzchni dachówki w celu uzyskania jednakowej kolorystyki dla całej partii produkcyjnej. W metodzie angobowania nanosi się na dobrze wysuszoną dachówkę (lecz przed rozpoczęciem wypalania) warstwę z tzw. szlachetnej glinki.

Glinka to odpowiednio dobrana ciekła masa bardzo drobno zmielonej gliny z różnymi domieszkami, które mają nadać powierzchni dachówki określoną kolorystykę. Dopiero gdy naniesiona warstwa angoby wyschnie, dachówkę poddaje się procesowi wypalania. Zapewnia to bardzo dobre związane podstawowej glinianej dachówki z warstwą barwionej angoby.

W większości przypadków barwienie poprzez naniesienie cienkiej warstwy angoby dotyczy wyłącznie zewnętrznej, widocznej powierzchni dachówki. Z tego względu wszelkie zarysowania lub cięcia przekrojowe przez dachówkę uwidocznią w jej przekroju bazowy, ceglasto-czerwony kolor.

Problem ten nie występuje przy dachówkach z tzw. barwieniem w masie, gdzie cała dachówka, z każdej strony oraz w przekroju posiada podobny kolor. Technologia ta polega na odpowiednim dodaniu substancji barwiących bezpośrednio do bazowej gliny. Z tak wykonanej mieszanki formowany jest dopiero ostateczny kształt dachówki ceramicznej.

Producenci bardzo precyzyjnie dobierają proporcje poszczególnych pigmentów barwiących w stosunku do zawartości gliny, aby nie pogorszyć właściwości gotowej dachówki. Przeważnie przy dachówkach barwionych w masie, po uformowaniu kształtu dachówki z mieszaniny gliny i barwników, przed wypaleniem i tak nanosi się na zewnętrzną powierzchnię cienką warstwę angoby, jak w metodzie tradycyjnego angobowania.

Dzięki temu dachówki angobowane mają gładszą powierzchnię od dachówki naturalnej. Jednocześnie poszycie dachowe z dachówką angobowaną jest mniej podatne na zabrudzenie oraz na obrastanie mchem.Przy budowie domu istotna jest kwestia jaka dachówka na dach spadzisty, lepsze dachówki ceramiczne jako dachówki angobowane czy może dachówki glazurowane. Niektórzy wolą jednak dachówki naturalne, szczególnie jeśli jest to dachówka na dworek. Opcje tańsze to dylemat dachówka naturalna czy angobowana natomiast w wersji droższej dachówka angobowana czy glazurowana.

Kolorystyka ceramicznych dachówek angobowanych

Większość największych producentów oferuje dachówki angobowane w stosunkowo szerokiej gamie kolorystycznej (odcienie czerwieni, brązów, antracytu, czerni oraz zieleni).

Na rynku spotykane są również dachówki z tzw. angobą szlachetną. W technologii tej cienka warstwa angoby nanoszona na dachówkę przed wypaleniem wzbogacona jest o większe zawartości kwarcu oraz związków powodujących zjawisko zeszkliwienia. Z tego powodu na pierwszy rzut oka wydają się być podobne do dachówek glazurowanych, jednakże nie posiadają jednolitej szklistej powierzchni.

Niektórzy producenci mają w swojej ofercie również tzw. dachówki angobowane cieniowane. Produkowane są one poprzez nanoszenie dwóch rodzajów angoby, co powoduje stopniową zmianę kolorystyki na powierzchni dachówki.

Dla osób ceniących sobie niejednorodną kolorystykę naturalnych dachówek część producentów wprowadziła na rynek także dachówki angobowane, wykorzystujące specjalną angobę bezbarwną. Rozwiązanie to pozostawia pierwotny wygląd dachówki z jej jednoczesnym zabezpieczeniem przed mikroorganizmami i zabrudzeniem.

Dachówka ceramiczna glazurowana

Technologia produkcji dachówki glazurowanej polega na pokryciu wypalonej dachówki cienką warstwą stopionego szkliwa i ponownym wypaleniu tak przygotowanego elementu. W wyniku tych procesów dachówka pokryta jest jednolitym szkliwem, co nadaje jej gładką powierzchnię i jednocześnie zamyka wszystkie pory, występujące po pierwszym wypaleniu dachówki.

Dzięki wypalaniu z warstwą szkliwa dachówka glazurowana charakteryzuje się ładnym połyskiem, co nadaje budynkowi bardzo estetyczny i prestiżowy wygląd.

Gładkie szkliwo przyczynia się do zjawiska samooczyszczania dachówki po opadach deszczu i jednocześnie znacząco utrudnia porastanie powierzchni połaci dachowej mchami czy innymi mikroorganizmami.

Podczas produkcji stopione szkliwo można zabarwić praktycznie na dowolny kolor, przez co dachówki glazurowane cechuje najszersza gama kolorystyczna. Bez większych problemów zakupimy dachówkę różową niebieską, granatową oraz w wielu innych barwach).Dachówka na dach musi być odporna na środowisko, aby nie występował mech na dachu oraz nadmierne zabrudzenia dachu. Zatem jak wybrać dachówkę ceramiczną a więc czym pokryć dach naszego domu. Warto poznać rodzaje dachówek ceramicznych zanim podejmiemy decyzję.

Dachówki ceramiczne - jakie wybrać?

Wybierając rodzaj dachówki powinniśmy kierować się nie tylko względami finansowymi lecz również kryteriami wygody użytkowania i konserwacji dachu.

Jeśli chodzi o koszty to najtańszym rozwiązaniem jest dachówka naturalna. Nieco droższe są dachówki angobowane, jednakże zapewniają znacznie lepsze parametry połaci dachowej pod względem odporności na czynniki atmosferyczne i biologiczne.

Najdroższe są dachówki glazurowane. Cechuje je jednak najlepsza zdolność samooczyszczania po deszczu, a także małe ryzyko porastania mchem czy innymi organizmami biologicznymi. Jednocześnie dachówka ta posiada bardzo ładny połysk, co jest często istotnym argumentem za jej zakupem.

Powinniśmy jednak przeanalizować również warunki klimatyczne w jakich budynek się znajduje. Jeśli budujemy dom w pobliżu lasu, to połać dachowa narażona będzie na intensywne oddziaływanie mikroorganizmów oraz obrastanie mchem. Jeśli zatem w takim wypadku zdecydujemy się na najtańszą dachówkę naturalną, musimy liczyć się z koniecznością konserwacji i oczyszczania dachu co kilka lat.

W większości przypadków najbardziej optymalnym cenowo i jakościowo materiałem będzie zatem dachówka angobowana. Chyba, że zależy nam na kolorystyce nie oferowanej w angobie, to zmuszeni będziemy do zakupu droższej dachówki glazurowanej, dostępnej wielu barwach.

Nie oznacza to jednak, że dachówki naturalne nie znajdą żadnych nabywców. Tego typu dachówki dobrze sprawdzają się podczas renowacji dachów starych budynków, np. dworków czy małych pałacyków. Potrafią znacznie lepiej niż angoba czy glazura oddać historyczny charakter budynku.

Zespół redakcyjny portalu zbudujmydom.pl

Zobacz również...

Jak bezpiecznie montować szkło na elewacji?

Chociaż zawarty w powieści Stefana Żeromskiego motyw szklanych domów był uważany za mit, w rzeczywistości stał się przepowiednią. Jej spełnieniem jest współczesna architektura, w której szklane elewacje przyciągają uwagę odblaskiem światła i nowoczes...

Dla ciała i dla ducha – relaksująca kąpiel w saunie

Sauna to nieodłączny element takich miejsc jak baseny czy strefy Wellness oraz salony SPA. Korzystają z niej młodsi, starsi, mężczyźni i kobiety, znajdując w tych kilku chwilach przebywania w kabinie dużą dawkę relaksu i zastrzyk tak bardzo potrzebne...

5 powodów, dla których warto kupować odkurzacz samojezdny

Dla wielu osób odkurzanie to smutny obowiązek, który kosztuje wiele energii oraz czasu. Toteż coraz więcej osób kupuje odkurzacz samojezdny, który wykonuje całą pracę za nich. Koniecznie poznaj 5 głównych powodów, sprawiających, że kupowanie odkurzac...

Dewalt, makita, bosh – jaki sprzęt powinni wybrać profesjonaliści?

Na rynku dostępnych jest wiele profesjonalnych produktów narzędziowych, które mogą okazać się nieocenione podczas remontu, budowy lub prac w ogrodzie. Zresztą każdy szanujący się profesjonalista i majsterkowicz z zamiłowania ma swoje ulubione marki. ...

Drzwi wejściowe zewnętrzne - wszystko, co musisz wiedzieć przed ich zakupem

Producenci oferują liczne drzwi zewnętrzne, jakie wybrać można do swojego domu czy mieszkania. Zróżnicowanie pod względem cenowym, jak i pod względem poszczególnych parametrów sprawia, że możesz mieć niemały problem ze znalezieniem idealnego rozwiąza...

Kamień dekoracyjny - impregnować czy nie?

Są wszechstronne w zastosowaniu, a przede wszystkim piękne i niezwykle efektowne. Ponadto, bogata kolorystyka, różnorodność faktur i odcieni sprawia, że mogą nadać niepowtarzalnego charakteru każdej stylizacji. Dzięki temu płytki dekoracyjne świetnie...

Rankingi wybieranych marek

Najnowsze galerie

Średnie rynkowe ceny materiałów