Folia w płynie – izolacja pod płytki w łazience

Data utworzenia: 10 grudnia 2014

budowa

izolacje

Obecnie nie stosuje się już do izolacji przeciwwodnej w łazienkach pap. Tego typu hydroizolację najczęściej stanowi odpowiednio nałożona folia w płynie lub specjalne asy uszczelniające. Pozwala to znacząco przyspieszyć prace oraz stworzyć trwałą i elastyczną izolację.

Łazienki narażone są na czasowe działanie podwyższonej wilgoci oraz wody spływającej po powierzchni ścian i podłogi. Z tego względu powierzchnie te należy odpowiednio zabezpieczyć aby woda nie doprowadziła do uszkodzenia i odpadania warstwy dekoracyjnej, najczęściej płytek ceramicznych.

Na rynku jest wiele rodzajów folii w płynie oraz mas uszczelniających. Obie technologie są dobre dla typowej łazienki domowej. Folia charakteryzuje się jednak łatwiejszą i szybszą metodą aplikacji oraz bardzo szybkim wysychaniem. Koszt zarówno folii jak i mas jest bardzo zróżnicowany, w zależności od producenta oraz jakości materiału izolacyjnego.

Jaką folię w płynie wybrać?

Przy wyborze dobrej jakościowo folii w płynie nie możemy kierować się przede wszystkim ceną. Niestety najtańsze produkty są zbyt płynne (niektóre zachowują się nawet praktycznie jak woda) co znacząco utrudnia ich właściwe nanoszenie na ścianę oraz nie zapewnia dobrych właściwości izolacyjnych.

Izolacja wilgociowa powinna mieć grubość ok 1-2mm, co przy najtańszych produktach może często oznaczać konieczność nawet 3-4 krotnego nakładania.

Dobra jakościowo folia w płynie cechuje się lekko gęstą konsystencją, co jednak umożliwia jej łatwe nanoszenie na powierzchnię ściany pędzlem lub wałkiem. Po nałożeniu nie powinna spływać z powierzchni ściany, a po wyschnięciu powinna stworzyć elastyczną warstwę grubości ok 1-2mm. Dobrymi parametrami cechuje się np. folia Atlasa, która jednocześnie tworzy na ścianie po jej nałożeniu warstwę w niebieskim odcieniu (co znacząco ułatwia kontrolę dokładności pokrycia ściany izolacją).

Przygotowanie podłoża pod izolację z folii w płynie

Podłoże przed nanoszeniem folii w płynie należy dokładnie oczyścić i zagruntować. Zaleca się na początku zlikwidowanie wszelkich większych ubytków w powierzchni ściany oraz usunięcie zgrubień itp.

Po nałożeniu i wyschnięciu folii w płynie nie wolno jej uszkadzać, aby np. zlikwidować miejscowe zgrubienie czy nadmiar zaprawy, tynku itp. Uszkodzi to izolację i znacząco osłabi odporność większej powierzchni na działanie wody.

Po oczyszczeniu ściany z większych zabrudzeń warto ją również dokładnie odpylić (np. poprzez umycie zwilżoną szmatką lub przy pomocy odkurzacza). Zwiększy to przyczepność folii do powierzchni ściany.

Kolejnym krokiem jest dokładne zagruntowanie ścian, np. przy wykorzystaniu popularnego unigruntu.

Izolacja pionowa i pozioma taśmą

Przed rozpoczęciem nakładania folii w płynie na całej powierzchni ścian i podłogi warto wykonać dodatkowe uszczelnienie na wszystkich krawędziach i narożnikach. Wykonuje się to specjalnymi taśmami izolacyjnymi (podobnie jak folie, taśmy również dostępne są praktycznie w każdym markecie czy sklepie budowlano-remontowym).

Taśmy „wklejamy” zarówno w krawędziach poziomych jak i pionowych. W tym celu należy lekko posmarować folią w płynie miejsce wklejenia taśmy, następnie docisnąć dokładnie taśmę, aby przylegała całą powierzchnią do ściany i podłogi (lub dwóch ścian przy izolacji pionowej). Kolejnym krokiem jest przemalowanie taśmy ponownie folią w płynie, przez co zostanie ona „wklejona” w narożnik czy krawędź.Podstawowa hydroizolacja łazienki pod płytki to folia w płynie, która określana jest również jako izolacja przeciwwodna czy też izolacja przeciwwilgociowa. Jednakże jaka folia w płynie do łazienki będzie najlepsza? Jaka dobra folia w płynie pod płytki ceramiczne? Problem również stanowi ile warstw folii w płynie układać oraz czy konieczne jest gruntowanie przed folią w płynie. Należy również dobrze wybrać to czym układać folię w płynie, gdyż nie zawsze wałek jest najlepszy. Jak nakładać folię w płynie to częste pytanie osób, które chcą aby izolacja łazienki została wykonana poprawnie.

Izolacja przeciwwilgociowa podłogi i ścian

Właściwą izolację przeciwwodną ścian i podłogi zaleca się wykonywać dopiero po wyschnięciu i dokładnym przyklejeniu taśm uszczelniających. Pozwoli to na kontrolę poprawności wklejenia taśm i ewentualne korekty, gdyby w jakiś miejscach taśma odeszła od ściany. Pamiętajmy, że musimy całą izolację przeciwwodną wykonać szczelnie, gdyż tylko wtedy będzie ona spełniała swoje zadanie.

Folia w płynie sprzedawana jest jako produkt od razu gotowy do użycia. Warto jednak wcześniej dokładnie wymieszać zawartość całego pojemnika, aby wyrównać konsystencję w całej objętości płynnej masy.

Folię w płynie można nakładać pędzlem lub wałkiem. Przy małych powierzchniach zaleca się jednak stosowanie pędzla, który pozwoli na dokładniejsze wypełnienie masą wszystkich szczelin, drobnych pęknięć i niewielkich ubytków w podłożu.

Jeśli zdecydowaliśmy się użyć wałka, to po naniesieniu folii na całej powierzchni ściany i podłogi należy dokładnie sprawdzić i uzupełnić pędzlem ewentualne braki w szczelności izolacji.

Większość sprzedawanych folii w płynie wysycha po ok. 4-6h, choć zdarzają się również produkty schnące nawet ponad 20h. Jednakże aby mieć całkowitą pewność, że nałożona folia wyschła na całej powierzchni i stworzyła szczelną, elastyczną powłokę ochronną, zaleca się odczekać z układaniem płytek ok. 10-15h (chyba, że stosujemy folie wolno schnące, wtedy należy czas zweryfikować z zaleceniami producenta).

Izolacja zabudowy gipsowo-kartonowej

Folię w płynie należy nakładać w jednej lub dwóch warstwach. Wyjątek stanowią bardzo chłonne podłoża jak ściana z lekkich bloczków betonowych czy zabudowy z płyt gipsowo-kartonowych. W tych wypadkach zaleca się obowiązkowo dwukrotne przemalowanie folią w płynie.

Drugie malowanie wykonujemy po wyschnięciu pierwszej warstwy, czyli po ok 4-6h. W przypadku malowania wałkiem, drugie malowanie należy wykonywać w kierunku prostopadłym do pierwszej warstwy. Pozwoli to dokładniej wypełnić wszystkie szczeliny i wgłębienia w ścianie czy podłodze.

W przypadku płyt gipsowo-kartonowych należy pamiętać, że pod wpływem nacisków (np. uderzenie) są one bardziej podatne na niewielkie odkształcenie niż ściana murowana. Z tego względu ważne jest wykonanie grubszej, czyli co najmniej podwójnej warstwy izolacji przeciwwodnej, która będzie w stanie oprzeć się odkształceniom płyt bez ryzyka jej uszkodzenia (przerwania, powstania mikropęknięć itp.). Jednocześnie płyty g-k są bardzo wrażliwe na działanie większej ilości wilgoci (nawet tzw. płyty impregnowane, najczęściej w kolorze zielonym).

Konieczność wykonania na zabudowie gipsowo-kartonowej dwuwarstwowej izolacji wynika również z faktu, że płyty bardzo mocno chłoną zarówno środek gruntujący (który również tutaj stosujemy przed folią) jak i samą płynną folię.

Zespół redakcyjny portalu zbudujmydom.pl

Zobacz również...

Jak bezpiecznie montować szkło na elewacji?

Chociaż zawarty w powieści Stefana Żeromskiego motyw szklanych domów był uważany za mit, w rzeczywistości stał się przepowiednią. Jej spełnieniem jest współczesna architektura, w której szklane elewacje przyciągają uwagę odblaskiem światła i nowoczes...

Dla ciała i dla ducha – relaksująca kąpiel w saunie

Sauna to nieodłączny element takich miejsc jak baseny czy strefy Wellness oraz salony SPA. Korzystają z niej młodsi, starsi, mężczyźni i kobiety, znajdując w tych kilku chwilach przebywania w kabinie dużą dawkę relaksu i zastrzyk tak bardzo potrzebne...

5 powodów, dla których warto kupować odkurzacz samojezdny

Dla wielu osób odkurzanie to smutny obowiązek, który kosztuje wiele energii oraz czasu. Toteż coraz więcej osób kupuje odkurzacz samojezdny, który wykonuje całą pracę za nich. Koniecznie poznaj 5 głównych powodów, sprawiających, że kupowanie odkurzac...

Dewalt, makita, bosh – jaki sprzęt powinni wybrać profesjonaliści?

Na rynku dostępnych jest wiele profesjonalnych produktów narzędziowych, które mogą okazać się nieocenione podczas remontu, budowy lub prac w ogrodzie. Zresztą każdy szanujący się profesjonalista i majsterkowicz z zamiłowania ma swoje ulubione marki. ...

Drzwi wejściowe zewnętrzne - wszystko, co musisz wiedzieć przed ich zakupem

Producenci oferują liczne drzwi zewnętrzne, jakie wybrać można do swojego domu czy mieszkania. Zróżnicowanie pod względem cenowym, jak i pod względem poszczególnych parametrów sprawia, że możesz mieć niemały problem ze znalezieniem idealnego rozwiąza...

Kamień dekoracyjny - impregnować czy nie?

Są wszechstronne w zastosowaniu, a przede wszystkim piękne i niezwykle efektowne. Ponadto, bogata kolorystyka, różnorodność faktur i odcieni sprawia, że mogą nadać niepowtarzalnego charakteru każdej stylizacji. Dzięki temu płytki dekoracyjne świetnie...

Rankingi wybieranych marek

Najnowsze galerie

Średnie rynkowe ceny materiałów