Budowa domu | Zbudujmydom.pl | Logo
Budowa domu | Zbudujmydom.pl | Logo
zbudujmydom.plNowoczesny portal budowlany

Szybki montaż listwy progowej na kołki i wkręty

W miejscu, gdzie występuje połączenie podłóg warto zastosować progi podłogowe lub inaczej listwy progowe. Dostępne są progi na kołki co zapewnia szybki i łatwy montaż listwy progowej. Listwy na kołki czy klej? Lepszym rozwiązaniem są kołki, trzeba jednak wiedzieć jak zamontować listwy progowe. Najlepsze będą listwy na kołki szybkiego montażu. Docinanie listew progowych nie wymaga specjalnego sprzętu. Czym docinać listwy progowe i w jaki sposób? – najlepiej pilarką elektryczną z odstępem ok. 1-2mm od ściany. Podłogi o różnych grubościach wymagają zakupu specjalnych listew progowych z różnicą poziomów.
Źródło: ShutterStock
Miejsca połączeń dwóch różnych podłóg warto wykończyć specjalnymi listwami progowymi. Ich montaż jest prosty i bardzo szybki, nie wymagający ani dużego doświadczenia ani specjalistycznych narzędzi. Listwy progowe zakupimy w większości sklepów budowlanych.

Przed zakupem warto jednak dobrze przemyśleć kilka podstawowych kwestii. Przede wszystkim ważne jest jak grube będą sąsiadujące ze sobą podłogi. Często zdarza się, że musimy połączyć podłogi na różnych poziomach. W takich wypadkach należy zakupić odpowiedni rodzaj listew progowych (podłogowych).

 

Jaką listwę podłogową (progową) wybrać?

 

W przypadku jednego poziomu obu podłóg mamy większy wybór listew. Możemy zakupić zarówno listwy płaskie jak i wyokrąglone. Jeśli jednak zdecydowaliśmy się na wykonanie różnych grubości podłóg najlepiej wybrać listwy wyokrąglone, dostosowane właśnie do różnicy poziomów.

Obecnie najczęściej wybieramy listwy progowe aluminiowe lub z tworzywa, które charakteryzują się bardzo łatwym i szybkim montażem.

Na rynku dostępne są listwy montowane „od góry”, czyli takie, które zakłada się po wykonaniu obu podłóg oraz listwy, które należy montować już w czasie układania podłogi.

Drugi rodzaj listew stosuje się raczej wyłącznie w przypadku paneli podłogowych, gdyż szerokość szczeliny wynosi w nich przeważnie 8-10mm, co uniemożliwia wmontowanie listwy w podłodze drewnianej, gdyż deski mają przeważnie grubość 14-25mm. Jednocześnie nie da się taką listwą połączyć podłogi drewnianej z płytkami ceramicznymi.

Najbardziej uniwersalnym rozwiązaniem jest zakup listew montowanych na kołki metodą „od góry”.

 

Montaż listwy progowej na kołki czy na klej/piankę?

 

Istnieją dwa sposoby montażu listew na kołki. Pierwszy polega na tzw. montażu na dobicie, w którym wkręty umieszczane są w specjalnej szynie, znajdującej się w spodniej części progu. W drugim rodzaju listwy przykręcane są bezpośrednio od góry, przez co główki wkrętów pozostają widoczne.

Najlepszym rozwiązaniem są listwy z wkrętami umieszczanymi na szynie, co zapewnia jednolity wygląd całej zewnętrznej powierzchni listwy i bardzo dobre przymocowanie do posadzki (metoda „na dobicie”).

Niektórzy fachowcy montują listwy progowe również na kleje montażowe lub pianki. Rozwiązanie takie nie jest jednak tak wytrzymałe jak montaż na wkręty. Próg przyklejony będzie z czasem ulegał częściowemu odklejaniu od podłoża, np. w czasie uderzania czy zahaczania o listwę (co jest nieuniknione przy normalnym użytkowaniu pomieszczeń). Jednocześnie w przypadku łączenia podłóg drewnianych klejenie uniemożliwi prawidłową pracę podłogi (jest to istotne szczególnie przy podłogach „pływających”). Z tego względu w takich wypadkach zaleca się wyłącznie rozwiązania z montażem listew na kołki (wkręcane lub dobijane).

 

Sposób montażu listwy progowej na kołki

 

Montaż listwy progowej na kołki wymaga jedynie podstawowych narzędzi czyli wiertarki oraz młotka z klockiem drewnianym (metoda „na dobicie”) lub odpowiedniego wkrętaka (metoda przykręcania bezpośredniego).

W obu rozwiązaniach pamiętajmy, aby pozostawić między układanymi podłogami odpowiednią szczelinę, najlepiej ok. 1,5cm, w której umieścimy kołki.

Na początku musimy nawiercić otwory na głębokość ok. 4cm w rozstawie co 30-40cm. Pierwszy otwór warto zlokalizować w odległości 10-15cm od ściany (dotyczy to otworów po obu stronach ściany).

Wiercąc otwory na kołki uważajmy na ewentualne instalacje, np. ogrzewania podłogowego (z tego względu zalecamy wykonać szkic lub zdjęcia ułożonego ogrzewania podłogowego czy innych instalacji podłogowych).

Następnie należy dociąć listwę do określonej długości. W tym celu najlepiej użyć piły ręcznej lub pilarki elektrycznej (ewentualnie ręcznej szlifierki kątowej). Jeśli montujemy listwy przed wbudowaniem ościeżnicy drzwi, warto dociąć je tak, aby pozostawić ok. 4-5mm od ściany. W przypadku braku drzwi w danej wnęce listwę docinamy bardzo precyzyjnie, pozostawiając szczeliny na ok. 1-2mm. Starajmy się unikać „idealnego” wpasowywania listwy, gdyż w czasie użytkowania będzie ona nieznacznie pracować i przemieszczać się. Jeśli zatem nie damy jej możliwości przesunięcia się, może dojść do zjawiska wyboczenia się listwy progowej, a w konsekwencji do jej odrywania (wyrywania się z kołków) lub zniekształcenia.

Kolejnym etapem jest wbicie kołków montażowych. Kołki należy wciskać ręcznie, a w miejscach, gdzie napotkamy wyraźny opór można je dobić młotkiem. Uważajmy jednak, aby nie wbijać kołków zbyt mocno, co doprowadzi do ich uszkodzenia (możliwe, że nawierciliśmy zbyt mały otwór). Uważajmy również, aby nie uszkodzić młotkiem ułożonych podłóg.

 

Metoda "na dobicie"

 

W rozwiązaniu tym w dociętej listwie wsuwamy od dołu wkręty, umieszczając je w specjalnej szynie w spodniej części listwy. Wkręty należy rozmieścić możliwie jak najdokładniej względem nawierconych otworów.

Następnie ostrożnie, aby nie poprzesuwać wkrętów, lekko wciskamy listwę w kołki montażowe. Na ile nam się uda starajmy się ręcznie wcisnąć listwę tak, aby wszystkie wkręty jak najbardziej zagłębiły się w kołkach.

 

Na koniec należy dobić listwę młotkiem (najlepiej gumowym) tak, aby między listwą a podłogą nie występowała duża szczelina. Pamiętajmy, aby dobijanie młotkiem wykonywać poprzez klocek drewniany lub plastikowy (szczególnie jeśli używamy zwykłego młotka). W przypadku młotka gumowego możemy uderzać bezpośrednio w listwę. Listwę należy dobijać od razu na całej długości poprzez stopniowe „ostukiwanie”. Błędem jest wciskanie i dobijanie listwy od jednej strony do drugiej (będzie to prowadzić do „wybijania” się listwy z jednej ze stron w czasie jej montażu).W miejscu, gdzie występuje połączenie podłóg warto zastosować progi podłogowe lub inaczej listwy progowe. Dostępne są progi na kołki co zapewnia szybki i łatwy montaż listwy progowej. Listwy na kołki czy klej? Lepszym rozwiązaniem są kołki, trzeba jednak wiedzieć jak zamontować listwy progowe.

Metoda wkręcania bezpośredniego

 

W rozwiązaniu tym w przyciętej listwie musimy bardzo precyzyjnie zaznaczyć miejsca odpowiadające osadzonym w posadzce kołkom. Następnie nawiercamy w tych miejscach niewielkie otwory (małym wiertłem 1-2mm), co ułatwi przykręcanie listwy.

Listwę z nawierconymi otworami dokładnie układamy na kołkach, a następnie tradycyjnym wkrętakiem lub elektryczną wkrętarką przykręcamy odpowiednie wkręty.

Ważne jest, aby wkręty były wkręcone na odpowiednią głębokość. Nie może ona być ani za mała (wystające wkręty szybko ulegną uszkodzeniu a dodatkowo stwarzają zagrożenie w czasie chodzenia po listwie), ani za duża (co może doprowadzić do odkształcenia listwy, szczególnie aluminiowej i jej wklęśnięcia się).Najlepsze będą listwy na kołki szybkiego montażu. Docinanie listew progowych nie wymaga specjalnego sprzętu. Czym docinać listwy progowe i w jaki sposób? – najlepiej pilarką elektryczną z odstępem ok. 1-2mm od ściany. Podłogi o różnych grubościach wymagają zakupu specjalnych listew progowych z różnicą poziomów.Zespół redakcyjny portalu zbudujmydom.pl

(3 marca 2015)
Kalkulator kredytu hipotecznego

Kalkulator kredytu hipotecznegoKalkulator kredytowy

Myślisz o zakupie domu czy mieszkania lub może planujesz rozpocząć budowę? Zobacz ile wyniesie cię orientacyjna rata kredytu hipotecznego.
Cena nieruchomości:
Udział własny: 20 %
(Wiele banków wymaga udziału własnego na poziomie min. 20%.)
5%80%
Okres spłaty: 30 lat
(Im krótszy okres tym wyższa rata miesięczna. Najczęściej wybierany okres to 25 lub 30 lat.)
5 lat35 lat
Szacunkowa rata miesięczna:
0
Powyższa kalkulacja ma charakter orientacyjny i nie stanowi oferty w rozumieniu art. 66 par. 1 Kodeksu Cywilnego. Ostateczne warunki finansowania zależą od decyzji banku i oceny zdolności kredytowej.
śledź nas na Facebook
Kalkulator kredytowy
Kalkulator kredytowy
Ceny mieszkań w Polsce
Ceny mieszkań w Polsce
Skalniak w domowym ogrodzie - jak wykonać, inspiracje, pomysły
Skalniak w domowym ogrodzie - jak wykonać, inspiracje, pomysły

Skalniak w Ogrodzie: Jak zaprojektować, wykonać i Ile kosztuje?

Skalniak w Ogrodzie: Jak zaprojektować, wykonać i Ile kosztuje?

Czy warto stosować nawóz ze skorupek do jaj?
Czy warto stosować nawóz ze skorupek do jaj?

Nawóz ze skorupek jaj: kiedy stosować i jak wpływa na rośliny?

Nawóz ze skorupek jaj: kiedy stosować i jak wpływa na rośliny?

Wybór grilla węglowego do domowego ogrodu
Wybór grilla węglowego do domowego ogrodu

Jaki grill węglowy wybrać?

Jaki grill węglowy wybrać?

Jak skutecznie i ekologicznie chronić rośliny ogrodowe?
Jak skutecznie i ekologicznie chronić rośliny ogrodowe?

Ekologiczne metody ochrony roślin w Twoim ogrodzie: Praktyczne porady i rozwiązania

Ekologiczne metody ochrony roślin w Twoim ogrodzie: Praktyczne porady i rozwiązania

Nowoczesne komody do małych pomieszczeń
Nowoczesne komody do małych pomieszczeń

Funkcjonalne komody do małych wnętrz - jak najlepiej wykorzystać przestrzeń?

Funkcjonalne komody do małych wnętrz - jak najlepiej wykorzystać przestrzeń?

Choroby drzew - jak z nimi walczyć?
Choroby drzew - jak z nimi walczyć?

Najpopularniejsze choroby drzew owocowych

Najpopularniejsze choroby drzew owocowych

Jak uprawiać i rzodkiewkę w domowym warzywniaku?
Jak uprawiać i rzodkiewkę w domowym warzywniaku?

Rzodkiewka - uprawa, pielęgnacja, choroby i szkodniki

Rzodkiewka - uprawa, pielęgnacja, choroby i szkodniki

Jak uprawiać cukinię we własnym ogrodzie?
Jak uprawiać cukinię we własnym ogrodzie?

Uprawa cukinii w ogrodzie

Uprawa cukinii w ogrodzie

Jak zrobić masę solną do zabawy z dziećmi?
Jak zrobić masę solną do zabawy z dziećmi?

Masa solna krok po kroku. Co można zrobić z masy solnej?

Masa solna krok po kroku. Co można zrobić z masy solnej?

Uprawa ogórków w ogrodzie
Uprawa ogórków w ogrodzie

W jaki sposób uprawiać i pielęgnować ogórki

W jaki sposób uprawiać i pielęgnować ogórki

Materac na wiosnę, jak dobrać wygodny materac do pory roku?
Materac na wiosnę, jak dobrać wygodny materac do pory roku?

Idealny materac na wiosnę - czy zmiana pory roku wpływa na komfort snu?

Idealny materac na wiosnę - czy zmiana pory roku wpływa na komfort snu?

Osa i szerszeń w mieszkaniu - jak je usunąć?
Osa i szerszeń w mieszkaniu - jak je usunąć?

Owady przypominające osy - co warto o nich wiedzieć?

Owady przypominające osy - co warto o nich wiedzieć?

Inwestycje mieszkaniowe na zachodzie Wrocławia WPBM Mój Dom
Inwestycje mieszkaniowe na zachodzie Wrocławia WPBM Mój Dom

Dlaczego zachód Wrocławia przyciąga inwestycje mieszkaniowe?

Dlaczego zachód Wrocławia przyciąga inwestycje mieszkaniowe?

Jak uprawiać szparagi w ogrodzie?
Jak uprawiać szparagi w ogrodzie?

Szparagi - odmiany, uprawa i pielęgnacja w ogrodzie

Szparagi - odmiany, uprawa i pielęgnacja w ogrodzie

Montaż rolet dzień noc
Montaż rolet dzień noc

Jak zamontować rolety dzień noc?

Jak zamontować rolety dzień noc?

Jak uprawiać wrzosy w ogrodzie?
Jak uprawiać wrzosy w ogrodzie?

Wrzosy - pielęgnacja i ich uprawa w ogrodzie

Wrzosy - pielęgnacja i ich uprawa w ogrodzie

Hortensje w ogrodzie - jak dbać i pielęgnować?
Hortensje w ogrodzie - jak dbać i pielęgnować?

Rabata z hortensjami - jak ją zaplanować i jakie rośliny do niej wybrać?

Rabata z hortensjami - jak ją zaplanować i jakie rośliny do niej wybrać?

Zalety i wady mieszkania od dewelopera oraz samodzielnej budowy domu
Zalety i wady mieszkania od dewelopera oraz samodzielnej budowy domu

Mieszkanie od dewelopera czy budowa domu - co wybrać?

Mieszkanie od dewelopera czy budowa domu - co wybrać?

Jak przycinać stare tuje i je odmłodzić?
Jak przycinać stare tuje i je odmłodzić?

Radykalne cięcie: sekret odmładzania starych tui

Radykalne cięcie: sekret odmładzania starych tui

śledź nas na Facebook
Jak pielęgnować i uprawiać kurkumę?
Jak pielęgnować i uprawiać kurkumę?

Kwiat kurkumy: Jaką ziemię wybrać, jak podlewać i pielęgnować?

Kwiat kurkumy: Jaką ziemię wybrać, jak podlewać i pielęgnować?

Mieszkanie z rynku pierwotnego od dewelopera - czy warto kupić?
Mieszkanie z rynku pierwotnego od dewelopera - czy warto kupić?

Czy warto inwestować w mieszkania na rynku pierwotnym?

Czy warto inwestować w mieszkania na rynku pierwotnym?

Tulipany - kiedy sadzić i jak o nie dbać?
Tulipany - kiedy sadzić i jak o nie dbać?

Sadzenie tulipanów - kiedy sadzić tulipany i jak to robić?

Sadzenie tulipanów - kiedy sadzić tulipany i jak to robić?

Pompa głębinowa czy zatapialna?
Pompa głębinowa czy zatapialna?

Czym różnią się pompy zatapialne od głębinowych?

Czym różnią się pompy zatapialne od głębinowych?

Jak uprawiać bratki w ogrodzie?
Jak uprawiać bratki w ogrodzie?

Bratki - uprawa krok po kroku. Jak dbać o bratki?

Bratki - uprawa krok po kroku. Jak dbać o bratki?

Wykańczanie samodzielne czy mieszkanie pod klucz?
Wykańczanie samodzielne czy mieszkanie pod klucz?

Mieszkania w stanie deweloperskim czy pod klucz - co się bardziej opłaca?

Mieszkania w stanie deweloperskim czy pod klucz - co się bardziej opłaca?

Inspiracje na ciekawe schody w domu
Inspiracje na ciekawe schody w domu

Schody z różnych materiałów - ciekawe projekty i galeria zdjęć

Schody z różnych materiałów - ciekawe projekty i galeria zdjęć

Ile kosztuje malowanie pokoju w mieszkaniu i domu?
Ile kosztuje malowanie pokoju w mieszkaniu i domu?

Malowanie pokoju - ile kosztuje i od czego zależy cena?

Malowanie pokoju - ile kosztuje i od czego zależy cena?

Bezpieczny balkon dla małych dzieci ze strefą zabawy
Bezpieczny balkon dla małych dzieci ze strefą zabawy

Balkon dla małych dzieci - jak stworzyć bezpieczną i atrakcyjną przestrzeń do zabawy?

Balkon dla małych dzieci - jak stworzyć bezpieczną i atrakcyjną przestrzeń do zabawy?

Jaką płytę wybrać do kuchni - ceramiczną czy indukcyjną?
Jaką płytę wybrać do kuchni - ceramiczną czy indukcyjną?

Płyta indukcyjna czy ceramiczna, ile zużywa prądu?

Płyta indukcyjna czy ceramiczna, ile zużywa prądu?

Czy warto kupić mieszkanie z rynku pierwotnego?
Czy warto kupić mieszkanie z rynku pierwotnego?

Plusy i minusy kupna mieszkania na rynku pierwotnym

Plusy i minusy kupna mieszkania na rynku pierwotnym

Laminat wysokociśnieniowy nowoczesnym rozwiązaniem do kuchni
Laminat wysokociśnieniowy nowoczesnym rozwiązaniem do kuchni

Laminat wysokociśnieniowy - idealny materiał do kuchni?

Laminat wysokociśnieniowy - idealny materiał do kuchni?

Ocieplenie celulozą - czy warto w to inwestować?
Ocieplenie celulozą - czy warto w to inwestować?

Ile kosztuje ocieplenie domu celulozą, jakie są wady i zalety tej technologii?

Ile kosztuje ocieplenie domu celulozą, jakie są wady i zalety tej technologii?

Agregat na budowie - dlaczego warto kupić?
Agregat na budowie - dlaczego warto kupić?

Dlaczego podczas budowy należy zaopatrzyć się w agregat prądotwórczy?

Dlaczego podczas budowy należy zaopatrzyć się w agregat prądotwórczy?

Zasady dofinansowania Mój Prąd 6 w roku 2025
Zasady dofinansowania Mój Prąd 6 w roku 2025

Program Mój Prąd 6.0 - nowe zasady dofinansowania dla prosumentów

Program Mój Prąd 6.0 - nowe zasady dofinansowania dla prosumentów

Kalkulator kredytu hipotecznego

Kalkulator kredytu hipotecznegoKalkulator kredytowy

Myślisz o zakupie domu czy mieszkania lub może planujesz rozpocząć budowę? Zobacz ile wyniesie cię orientacyjna rata kredytu hipotecznego.
Cena nieruchomości:
Udział własny: 20 %
(Wiele banków wymaga udziału własnego na poziomie min. 20%.)
5%80%
Okres spłaty: 30 lat
(Im krótszy okres tym wyższa rata miesięczna. Najczęściej wybierany okres to 25 lub 30 lat.)
5 lat35 lat
Szacunkowa rata miesięczna:
0
Powyższa kalkulacja ma charakter orientacyjny i nie stanowi oferty w rozumieniu art. 66 par. 1 Kodeksu Cywilnego. Ostateczne warunki finansowania zależą od decyzji banku i oceny zdolności kredytowej.

Polecane artykuły

Remont i wykończenie

Więcej artykułów...
zbudujmydom.pl
Nowoczesny portal budowlany
Portal zbudujmydom.pl tworzy zespół inżynierów budownictwa, którzy posiadają zarówno podstawy teoretyczne jak i duże doświadczenie praktyczne, zdobyte na budowach w całej Polsce. Część z naszych ekspertów stanowią czynni kierownicy budów, doświadczeni zarówno przy domach jednorodzinnych jak i przy dużych inwestycjach budowlanych. Staramy się w jasny i przejrzysty sposób omawiać cały proces budowlany od fundamentów aż po dach i ostatecznie wykończenie domu. Przedstawiamy również porady związane z kwestiami formalno-prawnymi, aby ułatwić poruszanie się we właściwych przepisach, co wcześniej czy później spotka każdego inwestora.
Korzystając ze strony, akceptujesz naszą politykę prywatności i wyrażasz zgodę na zapisywanie cookies.