Izolacja poddasza wełną mineralną

Data utworzenia: 12 maja 2019

budowa

izolacje

Źrodło: Rockwool

Dobrze wykonana izolacja termiczna poddasza zapewnia nie tylko małe zużycie energii na ogrzewanie lecz również wysoki komfort użytkowania pomieszczeń. Do izolacji cieplnej dachów można stosować styropian, pianki natryskowe, pianki poliuretanowe, ale nadal najczęściej wybieranym materiałem ociepleniowym jest wełna mineralna.

Wełna charakteryzuje się bardzo dobrymi parametrami izolacyjnymi, a jednocześnie jest łatwa w montażu i stosunkowo niedroga. Należy używać wełny o dużej sprężystości i grubości od 10 do 15cm układanej najczęściej w dwóch warstwach. Zapewnia to bardzo dobre warunki izolacyjne i dużą szczelność wypełnienia wszystkich miejsc między krokwiami. Druga warstwa układana pod krokwiami ma często grubość ok. 10cm i jej zadaniem jest zniwelowanie mostków termicznych, które wystąpią w miejscu krokwi gdyby tej warstwy nie było.

Do izolacji termicznej poddasza można używać zarówno wełny mineralnej skalnej jak i szklanej. Wełna skalna charakteryzuje się większą sztywnością co z jednej strony nieco ułatwia jej montaż na skosach dachowych i zmniejsza ilość koniecznych sznurków stabilizujących. Z drugiej strony jednak trudniej ją wcisnąć we wszystkie szczeliny w dachu niż wełnę szklaną, która z kolei wymaga bardzo dokładnego zabezpieczenia sznurkami naciągającymi. Jednakże w praktyce dobra ekipa bez problemu wykona izolację z obu rodzajów wełny, dlatego wybór warto uzależnić od m.in. kwestii finansowej analizując wełny o takich samych parametrach izolacyjnych.

Montaż wełny mineralnej

Wełnę do ocieplenia poddasza najczęściej kupuje się w rolkach, które docina się na wymiar odpowiadający rozstawowi między krokwiami z naddatkiem 2-3cm, dzięki czemu możliwe jest wkładanie wełny na wcisk. Duża sprężystość wełny pozwala na jej dokładne dopasowanie do krokwi.

Jeśli zastosowaliśmy membranę z folii wysokoparoprzepuszczalnej to wełnę możemy docisnąć bezpośrednio do membrany. Nie należy jednak tak robić przy foliach o niskiej przepuszczalności oraz w przypadku deskowania pełnego. W takiej sytuacji należy pozostawić szczelinę ok. 2cm pełniącą funkcję szczeliny dylatacyjnej. Aby to zrobić konieczne jest ułożenie wcześniej dystansów, które uniemożliwią trwałe dociśnięcie wełny do membrany.

Drugą warstwę, tzw. podkrokwiową montuje się do specjalnych profili z wieszakami. Wełnę rozwija się z rolki i nabija na wieszaki. Zaleca się również ułożenie dodatkowego pasa wełny pod każdym profilem.

Miejsca narażone na występowanie mostków termicznych

Szczególnie narażone na mostki cieplne są miejsca przerwania ciągłości izolacji, do których zaliczamy kominy czy okna dachowe. W przypadku okien dachowych zalecamy układnie izolacji w postaci specjalnych kołnierzy izolacyjnych, dostosowanych do konkretnego okna. Większość producentów stolarki okiennej oferuje również tego typu izolacje, np. z wyprofilowanych pasów wełny. Dodatkową zaletą korzystania z gotowych kołnierzy okiennych jest często ich dobra izolacja w postaci folii paroprzepuszczalnej od strony wewnętrznej i folii szczelnej od zewnątrz.

Wszystkie kominy również wymagają bardzo precyzyjnego ocieplenia wełną mineralną z zastosowaniem szczelnych i odpowiednio wyprofilowanych kołnierzy. Przeważnie wykonywane są one jako obróbki blacharskie choć na rynku dostępne są również nowoczesne taśmy przeznaczone właśnie do wykonania kołnierza komina. Ich zaletą jest duża elastyczność i możliwość dopasowania się na całej powierzchni do elementów pokrycia dachowego co gwarantuje dużą szczelność.

Jeśli budujemy poddasze nieużytkowe i nie chcemy go ocieplać grubą warstwą wełny to zadbajmy chociaż o dobrą izolację termiczną w miejscu schodów włazowych. Miejsca te stanowią często istotny punkt wychładzający pomieszczenia ze względu na dużą różnicę temperatur między poddaszem a parterem lub piętrem budynku. Można zakupić również gotowe rozwiązania systemowych schodów strychowych z wbudowaną warstwą izolacji termicznej.

Zespół redakcyjny portalu zbudujmydom.pl

Zobacz również...

Jak bezpiecznie montować szkło na elewacji?

Chociaż zawarty w powieści Stefana Żeromskiego motyw szklanych domów był uważany za mit, w rzeczywistości stał się przepowiednią. Jej spełnieniem jest współczesna architektura, w której szklane elewacje przyciągają uwagę odblaskiem światła i nowoczes...

Dla ciała i dla ducha – relaksująca kąpiel w saunie

Sauna to nieodłączny element takich miejsc jak baseny czy strefy Wellness oraz salony SPA. Korzystają z niej młodsi, starsi, mężczyźni i kobiety, znajdując w tych kilku chwilach przebywania w kabinie dużą dawkę relaksu i zastrzyk tak bardzo potrzebne...

5 powodów, dla których warto kupować odkurzacz samojezdny

Dla wielu osób odkurzanie to smutny obowiązek, który kosztuje wiele energii oraz czasu. Toteż coraz więcej osób kupuje odkurzacz samojezdny, który wykonuje całą pracę za nich. Koniecznie poznaj 5 głównych powodów, sprawiających, że kupowanie odkurzac...

Dewalt, makita, bosh – jaki sprzęt powinni wybrać profesjonaliści?

Na rynku dostępnych jest wiele profesjonalnych produktów narzędziowych, które mogą okazać się nieocenione podczas remontu, budowy lub prac w ogrodzie. Zresztą każdy szanujący się profesjonalista i majsterkowicz z zamiłowania ma swoje ulubione marki. ...

Drzwi wejściowe zewnętrzne - wszystko, co musisz wiedzieć przed ich zakupem

Producenci oferują liczne drzwi zewnętrzne, jakie wybrać można do swojego domu czy mieszkania. Zróżnicowanie pod względem cenowym, jak i pod względem poszczególnych parametrów sprawia, że możesz mieć niemały problem ze znalezieniem idealnego rozwiąza...

Kamień dekoracyjny - impregnować czy nie?

Są wszechstronne w zastosowaniu, a przede wszystkim piękne i niezwykle efektowne. Ponadto, bogata kolorystyka, różnorodność faktur i odcieni sprawia, że mogą nadać niepowtarzalnego charakteru każdej stylizacji. Dzięki temu płytki dekoracyjne świetnie...

Rankingi wybieranych marek

Najnowsze galerie

Średnie rynkowe ceny materiałów