Budowa domu | Zbudujmydom.pl | Logo
Budowa domu | Zbudujmydom.pl | Logo
zbudujmydom.pl
Nowoczesny portal informacyjny

Ile kosztuje budowa dachu dwuspadowego?

Autor artykułu: Tomasz Sochacki
Tomasz Sochacki
Źródło: ShutterStock
Dachy dwuspadowe posiadają dwie połacie połączone wspólną kalenicą. Rozwiązania takie są dość często spotykane w budownictwie jednorodzinnym ze względu na ich stosunkowo niską cenę, łatwość wykonania i dobre parametry izolacyjne. Dachy wielospadowe charakteryzują się wieloma miejscami, w których mogą występować duże mostki termiczne. W dachach dwuspadowych problem ten jest zredukowany do minimum przez co są one często spotykane w budynkach energooszczędnych.

Budowa dachu przebiega w kilku etapach, zgodnie w odpowiednio przygotowanym projektem domu. Pierwszym etapem jest przymocowanie murłat, do których następnie montuje się krokwie. W zależności od konstrukcji dachu może być również konieczny montaż płatwi czy słupów drewnianych.

Kolejną fazą prac jest położenie folii dachowej, na której układa się łaty i kontrłaty. Jeśli planujemy pokrycie dachu w gontów bitumicznych to należy zastosować pełne deskowanie co zwiększa nieco zużycie drewna lecz dachy takie mogą teoretycznie mieć słabszą konstrukcję. Dlaczego jednak tylko teoretycznie? Otóż gonty bitumiczne mają krótszą trwałość niż dachówki ceramiczne czy cementowe. Z tego względu z biegiem lat konieczny będzie gruntowny remont dachu i w praktyce często zdarza się, że chcielibyśmy zmienić pokrycie na ceramikę. Jeśli zastosujemy zbyt słabą więźbę to zmiana taka nie będzie możliwa gdyż dachówki ceramiczne są nieporównywalnie cięższe niż gonty. Zalecamy zatem zawsze budowę mocnej i solidnej więźby, co umożliwi nam bardziej elastyczne zmiany i remonty w przyszłości.

Kolejnym etapem jest montaż elementów dodatkowych jak rynny, okna dachowe, okapy itp. Po ich zamontowaniu przystępujemy do układania pokrycia dachowego (dachówka, blachodachówka, gonty itp.). Ostatnim etapem prac jest ocieplenie i wykończenie dachu na poddaszu. W tym celu układa się izolację z wełny mineralnej lub styropianu, przykrywa ją folią paroizolacyjną i wykańcza płytami gipsowo-kartonowymi lub innym materiałem stanowiącym podkład pod tynki i farby.

Koszt drewna na więźbę dachową waha się w granicach 800-1200zł/m3 w zależności od jakości drewna i sposobu jego impregnacji. Z jednego metra sześciennego drewna można wykonać ok. 20-25m2 dachu w zależności od rodzaju konstrukcji więźby. Do tego należy doliczyć koszt łat i kontrłat, który wynosi ok. 1,5zł/mb.

Materiały izolacyjne to najczęściej najmniejszy wydatek. Średnia cena foli wstępnego krycia to 4-8zł/m2, folii paroizolacyjnej (montowanej od wnętrza pomieszczenia) 3-5zł/m2. Izolacja termiczna poddasza użytkowego najczęściej jest wykonywana z wełny mineralnej, której oszt to ok. 25-40zł/m2.

Koszt rynny uzależniony jest od jej przekroju i rodzaju materiału, dlatego ceny mogą się tutaj wahać od ok. 25zł/m2 do nawet 80zł/m2.

Pokrycie dachowe stanowi jeden z większych wydatków w konstrukcji dachu. Średnia cena dachówki ceramicznej to ok. 50-130zł/m2 natomiast blachodachówki 35-90zł/m2. Na cenę całego pokrycia istotnie wpływa również ilość dachówek wentylacyjnych, kominków odpowietrzających i innych elementów dodatkowych, których cena jest często kilkakrotnie wyższa niż dachówki zwykłej.

Wykonanie konstrukcji więźby dachowej z deskowaniem i łaceniem to wydatek rzędu 40 – 90zł/m2 w zależności od stopnia skomplikowania konstrukcji. Przy dachach płatwiowych z dużą ilością słupów cena może dochodzić nawet do 100-120zł/m2.

Ułożenie izolacji to wydatek na poziomie 35 – 80zł/m2 w co wliczone jest ułożenie folii dachowej, folii paroizolacyjnej i ocieplenia z wełny mineralnej.

Obróbki przy kominach wymagają precyzyjnego docinania i montażu dodatkowych elementów konstrukcyjnych. Cena obróbki jednego komina to średnio 200-300zł/szt.

Pokrycie dachowe to wydatek rzędu 40-90zł w przypadku dachówki ceramicznej i 20-40zł przy blachodachówce.

Kompleksowe koszty są bardzo różne dla różnych rodzajów konstrukcji dachowej, rozpiętości dachu, rodzaju pokrycia itp. Nie zalecamy zatem analizowania całościowych kosztów podawanych na wielu stronach internetowych lecz samodzielne przeliczenie kosztu budowy dachu na podstawie zestawienia materiałowego z projektu i orientacyjnych cen robocizny podanych w artykule. Na tej podstawie w ciągu kilkunastu minut będziemy w stanie oszacować mniej więcej rząd wielkości.

Jak pokazuje praktyka budowa dachu dwuspadowego o powierzchni ok. 100-120m2 to wydatek rzędu 40-50 tys. zł lecz koszty te mogą istotnie wzrosnąć w przypadku bardziej skomplikowanej konstrukcji, przy wyborze materiałów wysokiej jakości z górnej półki cenowej, występowaniu dodatkowych lukarn dachowych itp.

Źródło: Zespół redakcyjny portalu zbudujmydom.pl

(Tomasz Sochacki, 11 stycznia 2018)
zbudujmydom.pl
Nowoczesny portal budowlany
Portal zbudujmydom.pl tworzy zespół inżynierów budownictwa, którzy posiadają zarówno podstawy teoretyczne jak i duże doświadczenie praktyczne, zdobyte na budowach w całej Polsce. Część z naszych ekspertów stanowią czynni kierownicy budów, doświadczeni zarówno przy domach jednorodzinnych jak i przy dużych inwestycjach budowlanych. Staramy się w jasny i przejrzysty sposób omawiać cały proces budowlany od fundamentów aż po dach i ostatecznie wykończenie domu. Przedstawiamy również porady związane z kwestiami formalno-prawnymi, aby ułatwić poruszanie się we właściwych przepisach, co wcześniej czy później spotka każdego inwestora.
Korzystając ze strony, akceptujesz naszą politykę prywatności i wyrażasz zgodę na zapisywanie cookies.