logo
logo
zbudujmydom.pl
Nowoczesny portal informacyjny

Jak wybrać dobre drewno do palenia w kominku?

Autor artykułu: Małgorzata Karpińska
Małgorzata Karpińska
15 marca 2024
Słowa kluczowe: drewno do kominka,czym palić w kominku,kominek w salonie
Źródło: Pixabay
Wieczór, kominek, płomienie tańczące w rytmie spokojnego wieczoru. Brzmi idealnie, prawda? Jednak żeby te chwile były naprawdę magiczne, potrzebujesz do tego dobrego drewna. To nie tylko kwestia ciepła, ale też atmosfery i Twojego bezpieczeństwa. Sprawdź jak wybrać dobre drewno i cieszyć się klimatycznymi wieczorami.

Rodzaje drewna co wybrać?

Do kominka możesz użyć kilka rodzajów drewna.

Drewna twarde:

  • Drewna twarde są idealne do palenia w kominku. Charakteryzują się wysoką wartością opałową, co oznacza, że palą się dłużej i wydzielają więcej ciepła. Są też bardziej efektywne i ekonomiczne w dłuższej perspektywie, mimo że ich cena może być nieco wyższa.

  • Dąb: Król wśród drewna kominkowego. Pali się długo i równomiernie, dając dużo ciepła. Idealny na długie, zimowe wieczory.

  • Buk: Podobnie jak dąb, buk jest świetnym wyborem. Ma wysoką wartość opałową i pali się czystym płomieniem.

  • Jesion: Jesion to kolejny hit. Łatwy do rozpalenia, pali się długo i stabilnie.

  • Brzoza: Choć nieco lżejsza od dębu czy buka, brzoza również jest dobrym wyborem. Dodatkowo jej kora świetnie nadaje się do rozpalania.

Drewna miękkie:

Drewna miękkie, jak sosna czy świerk, palą się szybciej i łatwiej się zapalają, ale nie są tak efektywne jak drewna twarde. Mogą być dobre na rozpoczęcie ognia, ale nie nadają się na długotrwałe palenie, ponieważ szybko się wypalają i mogą tworzyć dużo sadzy. Warto pamiętać, że drewna miękkie są zazwyczaj tańsze, ale ich efektywność energetyczna jest niższa, co oznacza, że będziesz potrzebował ich więcej, aby utrzymać ciepło.

  • Sosna: Szybko się pali i łatwo zapala, ale może iskrzyć i tworzyć sadzę.

  • Świerk: Podobnie jak sosna, świerk jest dobry na rozpoczęcie ognia, ale nie nadaje się na długotrwałe palenie.

Odpowiednia wilgotność i przygotowanie klucz do idealnego ognia


Wilgotność drewna to kluczowy czynnik. Idealne drewno kominkowe powinno być sezonowane, czyli naturalnie wysuszone przez około 2 lata. Drewno o wilgotności poniżej 20% jest najlepsze, ponieważ palenie mokrego drewna jest mniej efektywne i generuje więcej dymu i sadzy. A jak przygotować drewno? Cięcie na odpowiednie kawałki to podstawa. Idealna długość to około 25-30 cm, ale zawsze warto dostosować ją do rozmiaru kominka. Grubość kawałków również ma znaczenie. Zbyt grube mogą palić się zbyt wolno, natomiast zbyt cienkie zbyt szybko.

Ekologia i zrównoważony rozwój

Wybierając drewno, pomyśl też o ekologii. Drewno z lokalnych, zrównoważonych źródeł to dobry wybór, minimalizujący ślad węglowy związany z transportem. Korzystanie z drewna z odpowiedzialnych źródeł zapewnia, że lasy są zarządzane w sposób zrównoważony.

Twój kominek, Twój wybór

Wybór dobrego drewna do palenia w kominku to coś więcej niż zwykła decyzja — to część przygotowań do stworzenia idealnego kącika relaksu w Twoim domu. Pamiętaj o wyborze drewna twardego, odpowiednio sezonowanego, o niskiej wilgotności i odpowiednio przygotowanego. Takie podejście zapewni Ci nie tylko przyjemne ciepło z kominka, ale także pomoże dbać o Twój kominek i środowisko. Nie zapominaj też o regularnym czyszczeniu kominka i komina, co jest ważne dla bezpieczeństwa i efektywności palenia.

Źródło: Zespół redakcyjny portalu zbudujmydom.pl

(Małgorzata Karpińska)

Porady na co dzień

zbudujmydom.pl
Nowoczesny portal budowlany
Portal zbudujmydom.pl tworzy zespół inżynierów budownictwa, którzy posiadają zarówno podstawy teoretyczne jak i duże doświadczenie praktyczne, zdobyte na budowach w całej Polsce. Część z naszych ekspertów stanowią czynni kierownicy budów, doświadczeni zarówno przy domach jednorodzinnych jak i przy dużych inwestycjach budowlanych. Staramy się w jasny i przejrzysty sposób omawiać cały proces budowlany od fundamentów aż po dach i ostatecznie wykończenie domu. Przedstawiamy również porady związane z kwestiami formalno-prawnymi, aby ułatwić poruszanie się we właściwych przepisach, co wcześniej czy później spotka każdego inwestora.
Korzystając ze strony, akceptujesz naszą politykę prywatności i wyrażasz zgodę na zapisywanie cookies.