Jaki hydrofor do podlewania ogrodu kupić?

Data utworzenia: 26 października 2020

wokół domu

ogród

Źrodło: AdobeStock

Brak bieżącej wody na działce czy w domku letniskowym to duży problem, który jednak można szybko zażegnać, inwestując w zestaw hydroforowy. Sprawnie dostarczy nieduże ilości wody. Wybierając model do podlewania ogrodu, powinniśmy jednak zwrócić uwagę na istotne parametry. O jakich pamiętać?

Hydrofor na działce - kiedy jest potrzebny?

To oczywiście zależy, czy na działce jest dostęp do wody z sieci wodociągowej. Jeśli tak, nie ma sensu kupować hydroforu, bo zawsze mamy ją pod dostatkiem. No chyba że mimo sieci powtarzają się często spadki ciśnienia, które uniemożliwiają niezakłócone, swobodne korzystanie z bieżącej wody. W tej sytuacji można pomyśleć o zakupie hydroforu, sprawdzając jednak wcześniej, czy interesujący nas zestaw nadaje się do tego zadania.

Niektóre z nich niestety nie powinny być połączone z siecią, co mocno podkreśla wielu producentów, nie zalecając, a czasem nawet zabraniając wykorzystywania ich do tego celu. Jakie jest wyjście w tej sytuacji? Najlepiej znaleźć zestaw pompowy, który z jednej strony przeznaczony jest do tłoczenia wody, a z drugiej do podwyższania oraz utrzymywania jej ciśnienia w instalacji.

Hydrofor - na co zwrócić uwagę przed kupnem?

Wiemy już o tym, kiedy hydrofor przyda się na działce, a w jakiej sytuacji nie jest to niezbędne. Teraz możemy przejść dalej, odpowiadając sobie na pytanie, jaki hydrofor do ogrodu wybrać, aby mieć z niego realny pożytek?

Polecane są szczególnie hydrofory kompaktowe, urządzenia o niewielkich rozmiarach, które są dostępne w różnych wersjach, już od kilku litrów. Tego rodzaju urządzenia świetnie sprawdza się w wielu przypadkach, gdy pobieramy wodę ze zbiornika na deszczówkę, czy korzystamy ze studni - kopanej lub wierconej. Dzięki temu, że hydrofor ma kompaktowe wymiary, jest łatwy w transporcie, nawet z napełnionym zbiornikiem. Ma to spore znaczenie, kiedy w ogrodzie przeprowadza się różnego rodzaju prace. Nieduże hydrofory są też mniej hałaśliwe, niż większe modele.

Nim jednak zdecydujemy się na konkretny sprzęt, weźmy szczególnie pod uwagę jeden parametr - częstotliwość załączania pompy. W przypadku kompaktowego hydroforu nie powinna ona być zbyt duża, bo odbija się to negatywnie na żywotności urządzenia. Najlepiej jak pracuje on ciągle. Im mniejsza liczba cykli włączenia/wyłączenia, tym lepiej, gdyż silnik ulega mniejszemu zużyciu.

Hydrofor na działce - dlaczego warto?

Hydrofor na działce to absolutna konieczność, by dbać o swoje zielone okazy. Ma to duże znaczenie także w przypadku automatycznych instalacji nawadniających. Żeby skutecznie działały, potrzebują określonego, wysokiego ciśnienia wody, aby w pełni wykorzystać możliwości przeznaczonych do podlewania roślin sprzętów - deszczownic i zraszaczy. Hydrofor to nie tylko podlewanie upraw, to także dostarczenie wody użytkowej do altanki czy domu letniskowego. Przy odpowiednim wysokim ciśnieniu można z niej korzystać w przypadku umywalek czy pryszniców. Hydrofory pozwalają też efektywnie wykorzystać wodę zgromadzoną w zbiornikach na deszczówkę, na przykład do nawadniania.

Nim kupimy hydrofor, musimy pamiętać, że często nie warto inwestować w zbyt duży zbiornik. Istnieje ryzyko, że pozostawać w nim będzie woda, co na dłuższą metę odbije się niekorzystnie na kondycji hydroforu. W zbiorniku zacznie zachodzić proces zagniwania, który wywołany jest przez kwasy humusowe. Jeśli jednak mamy już taki zbiornik, starajmy się go regularnie opróżniać i przy okazji dokładnie czyścić.

Niezależnie jednak od tego, jak duży mamy hydrofor, warto go konserwować po sezonie, co ma szczególnie znaczenie, gdy urządzenie zainstalowane jest okresowo, a więc w domku letniskowym czy na działce. Nie chodzi tylko o usuwanie z niego zanieczyszczeń, ale przede wszystkim o to, by zgromadzona w nim woda nie zamarzła w zimę. Jeśli tak się stanie, istnieje ryzyko uszkodzenia pompy, jak i pozostałych elementów instalacji.

Po więcej cennych informacji na temat hydroforów, zapraszamy pod adres https://www.dostudni.pl/.

Zobacz również...

Jak bezpiecznie montować szkło na elewacji?

Chociaż zawarty w powieści Stefana Żeromskiego motyw szklanych domów był uważany za mit, w rzeczywistości stał się przepowiednią. Jej spełnieniem jest współczesna architektura, w której szklane elewacje przyciągają uwagę odblaskiem światła i nowoczes...

Dla ciała i dla ducha – relaksująca kąpiel w saunie

Sauna to nieodłączny element takich miejsc jak baseny czy strefy Wellness oraz salony SPA. Korzystają z niej młodsi, starsi, mężczyźni i kobiety, znajdując w tych kilku chwilach przebywania w kabinie dużą dawkę relaksu i zastrzyk tak bardzo potrzebne...

5 powodów, dla których warto kupować odkurzacz samojezdny

Dla wielu osób odkurzanie to smutny obowiązek, który kosztuje wiele energii oraz czasu. Toteż coraz więcej osób kupuje odkurzacz samojezdny, który wykonuje całą pracę za nich. Koniecznie poznaj 5 głównych powodów, sprawiających, że kupowanie odkurzac...

Dewalt, makita, bosh – jaki sprzęt powinni wybrać profesjonaliści?

Na rynku dostępnych jest wiele profesjonalnych produktów narzędziowych, które mogą okazać się nieocenione podczas remontu, budowy lub prac w ogrodzie. Zresztą każdy szanujący się profesjonalista i majsterkowicz z zamiłowania ma swoje ulubione marki. ...

Drzwi wejściowe zewnętrzne - wszystko, co musisz wiedzieć przed ich zakupem

Producenci oferują liczne drzwi zewnętrzne, jakie wybrać można do swojego domu czy mieszkania. Zróżnicowanie pod względem cenowym, jak i pod względem poszczególnych parametrów sprawia, że możesz mieć niemały problem ze znalezieniem idealnego rozwiąza...

Kamień dekoracyjny - impregnować czy nie?

Są wszechstronne w zastosowaniu, a przede wszystkim piękne i niezwykle efektowne. Ponadto, bogata kolorystyka, różnorodność faktur i odcieni sprawia, że mogą nadać niepowtarzalnego charakteru każdej stylizacji. Dzięki temu płytki dekoracyjne świetnie...

Rankingi wybieranych marek

Najnowsze galerie

Średnie rynkowe ceny materiałów