Malowanie farbą lateksową czy akrylową?

Data utworzenia: 7 września 2014

remont i wykończenie

ściany i sufity

Malowanie ścian nie powinno ograniczać się wyłącznie do wyboru kolorystyki i zakupu najtańszych dostępnych na rynku farb. Rozwiązanie takie w krótki czasie może skończyć się ponownym remontem. Wiele osób staje przed dylematem wyboru farb lateksowych lub akrylowych.

Wybierając farby do poszczególnych pomieszczeń powinniśmy przede wszystkim przeanalizować warunki mikroklimatu jakie w danych miejscu występują. Dotyczy to w szczególności zawilgocenia oraz stopnia nasłonecznienia powierzchni ścian.

Inne farby bowiem zalecane są do pomieszczeń o zwiększonej wilgotności, jak łazienki, pralnie, suszarnie, a inne z kolei na ściany bezpośrednio narażone na dużą intensywność promieni słonecznych.

Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów farb. Najbardziej popularne są jednak farby akrylowe oraz lateksowe. Po za ceną, różnią się istotnie składem i trwałością.

Czym różni się farba lateksowa od akrylowej?

Wbrew swojej nazwie, farby lateksowe wcale nie zawierają lateksu czy gumy. W porównaniu do farb akrylowych różnią się natomiast zawartością emulsji żywicznych. Zwiększona zawartość żywicy w farbach lateksowych sprawia, że mogą one mieć gładką powierzchnię i bardzo łatwo się nakładać.

Przy wyborze dobrej jakości farb lateksowych możliwe jest nawet malowanie jednokrotne, jednakże aby zapewnić możliwie najdłuższą trwałość ścianie, zaleca się nawet farbami lateksowymi, malowanie dwukrotne.

Zaletą farb lateksowych jest ich znacznie szybsze wysychanie w porównaniu do emulsji akrylowych. W praktyce umożliwia to szybsze zakończenie prac malarskich, gdyż drugą, ostatnią warstwę farby można nanosić po ok. 4-5h od nałożenia pierwszej powłoki lateksowej.

Gdzie warto stosować farby lateksowe, a gdzie akrylowe?

Farby lateksowe są znacznie bardziej odporne na szorowanie i działanie wody w stosunku do farb akrylowych. Z tego względu szczególnie do pomieszczeń narażonych na działanie wilgoci czy miejsc o zwiększonym ryzyku zabrudzenia ścian zaleca się stosowanie farb lateksowych.

Nie oznacza to jednak, że farby akrylowe są całkowicie nie odporne na szorowanie. Emulsje akrylowe nadają ścianie delikatny połysk i również można je zmywać, jednakże nie tak intensywnie i często jak farby lateksowe.

Farby lateksowe są znacznie bardziej odporne na przebarwienia związane z częstym narażeniem na działanie promieni słonecznych. Z tego względu w pomieszczeniach o dużej liczbie okien, np. w salonach, zaleca się malowanie emulsjami lateksowymi. Ściana taka będzie w stanie zachować oryginalny kolor nawet do 7 lat. W przypadku tradycyjnych farb akrylowych czas ten często nie przekracza 3 lat.Szczególnie ważne jest to, jeśli ma to być farba odporna na wilgoć, czyli farba do łazienki oraz specjalna farba do kuchni. W salonie i sypialni istotne jest, aby była to farba zmywalna, która często opisywana jest jako farba do pokoju. Na rynku mamy różne rodzaje farb i warto rozpoznać ile kosztują farby lateksowe. Malowanie farbami lateksowymi nie różni się od malowania farbami akrylowymi. Malowanie ścian jak również malowanie sufitów wymaga doboru odpowiednich materiałów, czyli należy wybrać farby akrylowe lub farby lateksowe. Wiele osób zastanawia się jaka farba do ścian będzie najlepsza, czy będzie to farba lateksowa czy akrylowa.

Z kolei do pokoi o stosunkowo niedużej liczbie okien, lub posiadających okna nie zwrócone bezpośrednio na duże połacie ściany (np. skierowane na drzwi) można z powodzeniem stosować farby akrylowe, co pozwoli zmniejszyć koszty wykończenia wnętrz. Z tego też względu nie ma konieczności stosowania farb lateksowych na sufity (za wyjątkiem kuchni, łazienki itp.).

W pomieszczeniach typu kuchnia czy łazienka należy stosować specjalne farby lateksowe dedykowane do tego typu pomieszczeń. Posiadają one właściwości dodatkowo wzmacniające powłokę malarską przed działaniem wody i pary wodnej.

Decydując się na wybór rodzaju farb należy mieć na uwadze fakt, że farby lateksowe są często kilkakrotnie droższe od emulsji akrylowych. Koszty związane z robocizną przy malowaniu ścian emulsją akrylową i lateksową są identyczne, podobnie jak narzędzia malarskie (pędzle, wałki itp.).

W praktyce jednak, może się okazać, że większe koszty jednorazowe zakupu farb zaprocentują dłuższym odstępem czasu do kolejnego remontu.

Zespół redakcyjny portalu zbudujmydom.pl

Zobacz również...

Jak bezpiecznie montować szkło na elewacji?

Chociaż zawarty w powieści Stefana Żeromskiego motyw szklanych domów był uważany za mit, w rzeczywistości stał się przepowiednią. Jej spełnieniem jest współczesna architektura, w której szklane elewacje przyciągają uwagę odblaskiem światła i nowoczes...

Dla ciała i dla ducha – relaksująca kąpiel w saunie

Sauna to nieodłączny element takich miejsc jak baseny czy strefy Wellness oraz salony SPA. Korzystają z niej młodsi, starsi, mężczyźni i kobiety, znajdując w tych kilku chwilach przebywania w kabinie dużą dawkę relaksu i zastrzyk tak bardzo potrzebne...

5 powodów, dla których warto kupować odkurzacz samojezdny

Dla wielu osób odkurzanie to smutny obowiązek, który kosztuje wiele energii oraz czasu. Toteż coraz więcej osób kupuje odkurzacz samojezdny, który wykonuje całą pracę za nich. Koniecznie poznaj 5 głównych powodów, sprawiających, że kupowanie odkurzac...

Dewalt, makita, bosh – jaki sprzęt powinni wybrać profesjonaliści?

Na rynku dostępnych jest wiele profesjonalnych produktów narzędziowych, które mogą okazać się nieocenione podczas remontu, budowy lub prac w ogrodzie. Zresztą każdy szanujący się profesjonalista i majsterkowicz z zamiłowania ma swoje ulubione marki. ...

Drzwi wejściowe zewnętrzne - wszystko, co musisz wiedzieć przed ich zakupem

Producenci oferują liczne drzwi zewnętrzne, jakie wybrać można do swojego domu czy mieszkania. Zróżnicowanie pod względem cenowym, jak i pod względem poszczególnych parametrów sprawia, że możesz mieć niemały problem ze znalezieniem idealnego rozwiąza...

Kamień dekoracyjny - impregnować czy nie?

Są wszechstronne w zastosowaniu, a przede wszystkim piękne i niezwykle efektowne. Ponadto, bogata kolorystyka, różnorodność faktur i odcieni sprawia, że mogą nadać niepowtarzalnego charakteru każdej stylizacji. Dzięki temu płytki dekoracyjne świetnie...

Rankingi wybieranych marek

Najnowsze galerie

Średnie rynkowe ceny materiałów