Zaloguj

Poddasze ocieplane celulozą

Data utworzenia: 6.07.2019

budowa

dachy i rynny

Źrodło: DEROWERK

W ostatnich latach coraz większą popularność zyskuje ocieplanie poddaszy celulozą. Jest to nie tylko dobra jakościowo i trwała izolacja lecz również materiał przyjazny środowisku, pochodzący z recyklingu papieru. Omawiamy najważniejsze aspekty związanie z wykonaniem izolacji termicznej z celulozy.

Celuloza powstaje z rozdrabiania papieru i jego późniejszej impregnacji. Charakteryzuje się współczynnikiem przewodzenia ciepła na poziomie 0,037 do 0,045 W/m*K co jest porównywalne ze współczynnikiem dla wełny mineralnej.

Celuloza charakteryzuje się wysokim ciepłem właściwym przez co w upalne, letnie dni ma zdolność do ograniczenia możliwości przenikania ciepła do wnętrza pomieszczenia co zapewnia wysoki komfort mieszkania.

Istotną zaletą izolacji z granulatu z celulozą jest metoda wdmuchiwania, która zapewnia możliwość wypełnienia wszystkich, nawet najdrobniejszych szczelin co nie zawsze jest osiągalne przy rozwiązaniach tradycyjnych bazujących na wełnie mineralnej czy styropianie. Zapewnia to maksymalne zredukowanie liczby mostków termicznych występujących na poddaszu co bezpośrednio przekłada się na mniejsze zużycie energii na ogrzewanie.

Zaleta izolacji z celulozy jest fakt, że może ona magazynować w sobie aż do 15% wilgoci. Pozwala to na efektywne zarządzanie wilgotnością w pomieszczeniu. W okresie zwiększonej wilgotności we wnętrzu izolacja zbuforuje część wody, aby następnie oddać ją gdy będzie taka potrzeba. Zapewnia to możliwość utrzymania w miarę stałego poziomu wilgotności w pomieszczeniach. Chroni to również konstrukcję dachu przed nadmiernym zawilgoceniem.

Wykonanie izolacji granulatem z celulozą

Izolację z celulozy aplikuje się metodą wdmuchiwania co zapewnia doskonałe rozproszenie materiału izolacyjnego. Możliwe jest wdmuchiwanie granulatu bezpośrednio za folię paroizolacyjną, choć najlepszym rozwiązaniem jest aplikowanie celulozy poprzez wąż wsuwany między krokwie ze stopniowym wypełnianiem wszystkich przestrzeni. Mamy wtedy większą kontrolę nad dokładnością wypełnienia przestrzeni granulatem.

Izolację z celulozy można stosować również na poddaszach nieużytkowych. W tym wypadku granulat rozkłada się bezpośrednio na stropie lub podwieszanym suficie. Jeśli chcemy mieć możliwość poruszania się po izolacji, np. w przypadku zaadaptowania poddasza na strych, to należy zastosować dodatkowe legary z podłogą z desek lub płyt OSB, pod którymi zostanie rozłożona izolacja.

Zespół redakcyjny portalu zbudujmydom.pl

Rankingi wybieranych marek

Najnowsze galerie

Średnie rynkowe ceny materiałów