Porównanie popularnych systemów stropowych

Data utworzenia: 8 grudnia 2014

budowa

ściany i stropy

Stropy to jeden z ważniejszych elementów konstrukcyjnych każdego budynku. Omawiamy zalety i wady popularnie stosowanych technologii stropów i doradzamy jaki rodzaj wybrać dla typowego domu jednorodzinnego. W analizie uwzględniamy również aspekt finansowy.

Podstawowe zadania stropu to przeniesienie obciążeń użytkowych (oraz ciężaru własnego) poprzez ściany nośne na fundamenty. Pełnią też funkcję dodatkowego usztywnienia ścian nośnych, a tym samym całej konstrukcji budynku. Dodatkowo stanowią przegrody cieplne i akustyczne między poszczególnymi kondygnacjami.

Analizując parametry danego stropu należy brać pod uwagę miejsce jego wbudowania. W przypadku stropu nad piwnicą bardzo ważnym aspektem jest dobra izolacyjność cieplna stropu (szczególnie jeśli nie planujemy ogrzewać piwnicy w czasie zimy). Dla wyższych kondygnacji parametr ten będzie miał mniejsze znaczenie, lecz jednocześnie wzrośnie znaczenie izolacyjności akustycznej stropu.

W typowym domu jednorodzinnym nie musimy za wszelką cenę wybierać stropu o najwyższej wytrzymałości, mogącego przenosić skrajnie duże obciążenia, gdyż takowe prawdopodobnie nigdy w domu nie wystąpią. Popularne systemy stropowe dostępne na rynku bez problemu sprostają wymaganiom typowych obciążeń w domu jednorodzinnym.

Stropy gęstożebrowe i monolityczne

Do najbardziej popularnych systemów w domach jednorodzinnych należą stropy gęstożebrowe oraz monolityczne. Stropy drewniane projektowane są raczej wyłącznie w domach o całej konstrukcji drewnianej (potocznie określane jako „kanadyjki”). W tradycyjnych domach rzadko stosuje się również tzw. stropy kanałowe (używane raczej w budynkach biurowych, mieszkaniach i budynkach użyteczności publicznej).

Stropy gęstożebrowe to takie, w których głównymi elementami przenoszącymi obciążenia są belki żelbetowe (odpowiednio zbrojone). Są to tzw. żebra, które ustawiane są najczęściej w rostawie ok. 40-60cm (lecz nie więcej niż 90cm). Żebra powinno układać się w kierunku mniejszej rozpiętości między ścianami nośnymi lub podciągami żelbetowymi (chyba, że projekt i obliczenia konstrukcyjne określają inny sposób ułożenia żeber). Przy stropach o dużej rozpiętości stosowane są dodatkowe żebra rozdzielcze, które zmniejszają ryzyko „klawiszowania” stropu i wzmacniają jego konstrukcję.

Między żebrami układane są elementy ceramiczne, keramzytowe czy betonowe, przeważnie w formie tzw. pustaków stropowych.

Każdy strop gęstożebrowy posiada również tzw. nadbeton, czyli płytę betonową, wylewaną nad górną powierzchnią pustaków, o grubości przeważnie do 3-4cm.

Stropy monolityczne są stropami wykonywanymi bezpośrednio na budowie w odpowiednim deskowaniu (szalowaniu). Można je wykonywać w formie płyt żelbetowych zbrojonych i zalewanych betonem na budowie lub stosując częściową prefabrykację (np. stropy Filigran).

W stropach monolitycznych o dużych rozpiętościach nie ma ryzyka klawiszowania (jak w stropach gęstożebrowych). Istotną zaletą stropów monolitycznych jest praktycznie dowolność kształtowania ich wymiarów i geometrii, co może mieć znaczenie przy nieregularnych pomieszczeniach.

Strop typu Fert i Porotherm

Jest to jeden z najbardziej popularnych rodzajów stropów gęstożebrowych z prefabrykowanymi belkami nośnymi. Żebra są fabrycznie zabetonowane w specjalnych kształtkach ceramicznych i mają rozpiętości od 2,70 do 7,20m. Ciężar belek stropowych wynosi od ok. 30-100kg, w związku z czym nie ma konieczności stosowania specjalistycznych dźwigów.

Pustaki ceramiczne produkowane są w kilku szerokościach (40, 45, 50, 60cm) oraz wysokościach (od 16 do 23cm). Wymiary pustaków dobierane są w zależności od rozpiętości i obciążenia stropu. Rozpiętość stropów typu Fert wynosi do 6,0m.Strop Ackermana wymaga dużej liczby podpór, jednakże mniej niż strop filigran czy ceramiczny strop Porotherm. Na wybór wpływa także maksymalna rozpiętość stropu, dlatego wiele osób zastanawia się strop ceramiczny czy żelbetowy. Zatem jaki strop na dom parterowy aby był tani i skuteczny?Konstrukcja stropów Porotherm jest podobna jak stropów Fert, lecz pustaki mają tutaj wysokość od 15 do 23cm a rozstaw belek nośnych wynosi 62,5cm lub 50cm.

Rozpiętość stropów Porotherm wynosi do 8,25m ze skokiem modułowym co 25cm.? Inna kwestia to jaki strop nad piwnicą, gdzie koszt stropu może być większy. Ile kosztuje strop to częste pytanie, na które trudno od razu odpowiedzieć. Budowa stropu wymaga doświadczenia, nie zależnie czy jest to strop lany czy filigran.

Strop Teriva

W stropie Teriva żebra stanowią gotowe prefabrykowane belki, nie wymagające szalowania i betonowania na budowie. Rozpiętości belek w stropie Teriva wynoszą od 2,40 do 7,80m (skok co 30cm). Rozstaw osiowy belek stropowych wynosi od 45 do 60cm, w zależności od odmiany stropu Teriva.

Ciężar belek prefabrykowanych wynosi od ok 30 do 110kg. Przy małych rozpiętościach stropu nie jest zatem wymagane użycie ciężkich dźwigów do podnoszenia i układania belek.

W tradycyjnych budynkach mieszkalnych stosuje się trzy podstawowe odmiany stropu Teriva. Odmiana I ma wysokość całego stropu 24cm, w tym nadbeton grubości 3cm, odmiana I bis – wysokość 26,5cm (nadbeton 3cm) oraz odmiana II o wysokości 34cm, w tym nadbeton grubości 4cm.

Wypełnienie między prefabrykowanymi żebrami stanowią pustaki betonowe lub keramzyto-betonowe (tzw. lekki beton), których wysokość i szerokość dostosowana jest do konkretnej odmiany stropu Teriva.

Stropy Teriva nie wymagają dużej liczby podpór i rygli. W zupełności wystarczy podparcie belek w odstępach ok 1,5m.Niektórzy mają dylemat strop teriva czy żelbetowy, zatem jaki tani strop na garaż? Duży wydatek to również strop na piętrze. W każdym stropie bardzo ważny jest prawidłowy rozstaw belek stropowych.

Strop Ackermana

W stropie Ackermana żebra główne są w całości wykonywane bezpośrednio na budowie. Wiąże się to z koniecznością wykonania dużego zakresu deskowania. W stropie tym rozstaw żeber wynosi 31cm, a same pustaki ceramiczne mają szerokość 30cm, trzy długości: 19,5, 24,5 oraz 29,5. Produkowane są w czterech wysokościach, w zależności od rozpiętości i obciążenia stropu, tj. 5, 18, 20 i 22cm. Zależność jest prosta – im większa rozpiętość lub większe obciążenie stropu, tym wyższe pustaki.

Betonowanie żeber odbywa się jednocześnie z wykonaniem górnej płyty betonowej, tzw. nadbetonu, o grubości przeważnie 3-4cm .

Istotna wadą stropów Ackermana jest duża pracochłonność i wysoki koszt budowy, na który wpływa m.in. konieczność zapewnienia bardzo dużej liczby podpór i rygli. Aby zapewnić dobre podparcie zaszalowanego i wylanego stropu podpory muszą być ustawione w odległościach od kilku do kilkunastu centymetrów.Każdy dom posiada co najmniej jeden strop nad parterem, przeważnie jako strop gęstożebrowy lub strop monolityczny. Popularny jest strop ceramiczny ale równie często stosowany jest strop prefabrykowany. Obecnie tanie pustaki stropowe takie jak teriva czy fert stają się co raz powszechniejsze. Strop Ackermana wymaga dużej liczby podpór, jednakże mniej niż strop filigran czy ceramiczny strop Porotherm.

Strop monolityczny Filigran

Jest to rodzaj stropu monolitycznego z częściową prefabrykacją, gdyż zakupuje się gotowe płyty żelbetowe (o grubości od 5 do 7cm), na których wylewa się dodatkową warstwę betonu, którego grubość jest zależna od rozpiętości i przewidywanego obciążenia stropu.

Gotowe płyty posiadają odpowiednio dobrane zbrojenie, najczęściej w postaci prętów zbrojeniowych ustawianych krzyżowo. Połączenia poszczególnych płyt należy zazbroić siatką, aby nie wystąpiło zjawisko klawiszowania, czyli wzajemnego przemieszczania się w pionie sąsiednich płyt.

Istotną zaletą stropów Filigran jest możliwość zamówienia praktycznie dowolnego kształtu płyty stropowej o rozpiętościach nawet do 12m. Bez problemu zamówimy płyty trapezowe, trójkątne czy nawet półkoliste. Oczywiście wiązać się to będzie z większym kosztem płyty, lecz znacząco przyspieszy prace na budowie.

Beton wylewany nad płytą prefabrykowaną można również dodatkowo zbroić, jeśli wymagają tego duże obciążenia użytkowe (informacja ta powinna zostać umieszczona w projekcie).

Niestety duże wymiary i ciężar prefabrykowanych płyt wymagają stosowania ciężkiego sprzętu do ich podnoszenia (dźwigi), co czasami może istotnie zwiększyć koszt budowy. Decydując się na stropy Filigran zadbajmy również, aby możliwy był dojazd i ustawienie się dźwigu na budowie.Na wybór wpływa także maksymalna rozpiętość stropu, dlatego wiele osób zastanawia się strop ceramiczny czy żelbetowy. Zatem jaki strop na dom parterowy aby był tani i skuteczny? Inna kwestia to jaki strop nad piwnicą, gdzie koszt stropu może być większy. Ile kosztuje strop to częste pytanie, na które trudno od razu odpowiedzieć. Budowa stropu wymaga doświadczenia, nie zależnie czy jest to strop lany czy filigran.

Prównanie popularnych systemów stropowych

Niektórzy mają dylemat strop teriva czy żelbetowy, zatem jaki tani strop na garaż? Duży wydatek to również strop na piętrze. W każdym stropie bardzo ważny jest prawidłowy rozstaw belek stropowych.

Jaki strop wybrac?

Na rynku jest wiele rodzajów stropów, z czego każdy ma swoje wady i zalety. W przypadku pomieszczeń prostokątnych, bez zbyt wielu łuków i wcięć warto zdecydować się na jeden z popularnych stropów gęstożebrowych. Dobrym rozwiązaniem będzie tutaj strop Fert, Porotherm lub Teriva z prefabrykowanymi belkami i pustakami wypełniającymi. Stropy takie posiadają dość duże rozpiętości, nawet do ponad 8m, co z pewnością pozwoli na dobór odpowiedniego rodzaju stropu dla typowych pomieszczeń domowych.

Wybierając strop Ackermana musimy liczyć się z dość dużym zapotrzebowaniem na podpory budowlane, gdyż belki nośne są tutaj wylewane na budowie (w związku z czym konieczne jest też dodatkowe deskowanie).

W przypadku wielu nieregularnych pomieszczeń (łuki w rzucie z góry, wiele załamań itp.) możemy przyspieszyć prace stosując strop monolityczno-prefabrykowany Filigran, gdzie można zamówić praktycznie dowolny kształt geometryczny płyty. Oczywiście im bardziej skomplikowany kształt tym wyższy koszt płyty.

Alternatywą dla Filigrana może być strop żelbetowy wylewany bezpośrednio na budowie. W takim wypadku konieczne jest jednak dokładne zaprojektowanie wszystkich płyt stropowych (ich grubości oraz rodzaju i rozstawu zbrojenia). Strop taki wymaga bardzo dużo pracy, deskowania oraz podpór.

Zespół redakcyjny portalu zbudujmydom.pl

Zobacz również...

Jak bezpiecznie montować szkło na elewacji?

Chociaż zawarty w powieści Stefana Żeromskiego motyw szklanych domów był uważany za mit, w rzeczywistości stał się przepowiednią. Jej spełnieniem jest współczesna architektura, w której szklane elewacje przyciągają uwagę odblaskiem światła i nowoczes...

Dla ciała i dla ducha – relaksująca kąpiel w saunie

Sauna to nieodłączny element takich miejsc jak baseny czy strefy Wellness oraz salony SPA. Korzystają z niej młodsi, starsi, mężczyźni i kobiety, znajdując w tych kilku chwilach przebywania w kabinie dużą dawkę relaksu i zastrzyk tak bardzo potrzebne...

5 powodów, dla których warto kupować odkurzacz samojezdny

Dla wielu osób odkurzanie to smutny obowiązek, który kosztuje wiele energii oraz czasu. Toteż coraz więcej osób kupuje odkurzacz samojezdny, który wykonuje całą pracę za nich. Koniecznie poznaj 5 głównych powodów, sprawiających, że kupowanie odkurzac...

Dewalt, makita, bosh – jaki sprzęt powinni wybrać profesjonaliści?

Na rynku dostępnych jest wiele profesjonalnych produktów narzędziowych, które mogą okazać się nieocenione podczas remontu, budowy lub prac w ogrodzie. Zresztą każdy szanujący się profesjonalista i majsterkowicz z zamiłowania ma swoje ulubione marki. ...

Drzwi wejściowe zewnętrzne - wszystko, co musisz wiedzieć przed ich zakupem

Producenci oferują liczne drzwi zewnętrzne, jakie wybrać można do swojego domu czy mieszkania. Zróżnicowanie pod względem cenowym, jak i pod względem poszczególnych parametrów sprawia, że możesz mieć niemały problem ze znalezieniem idealnego rozwiąza...

Kamień dekoracyjny - impregnować czy nie?

Są wszechstronne w zastosowaniu, a przede wszystkim piękne i niezwykle efektowne. Ponadto, bogata kolorystyka, różnorodność faktur i odcieni sprawia, że mogą nadać niepowtarzalnego charakteru każdej stylizacji. Dzięki temu płytki dekoracyjne świetnie...

Rankingi wybieranych marek

Najnowsze galerie

Średnie rynkowe ceny materiałów