Prawidłowo wykonana izolacja termiczna płyty balkonowej

Data utworzenia: 16 marca 2015

budowa

instalacje

Płyta balkonowa może wprowadzać w konstrukcji budynku bardzo duże mostki cieplne. Wystąpi to przy złym zaprojektowaniu i wykonawstwie balkonu. Szczególnie ważne jest miejsce połączenia balkonowej płyty żelbetowej ze stropem budynku. Omawiamy dwa podstawowe rozwiązania tego problemu.

Właściwa izolacja termiczna na styku ze stropem ma tym większe znaczenie, im szerszy jest balkon. Jednakże nawet przy wąskich płytach (o szerokości do 2m) straty ciepła na mostku termicznym będą odczuwalne.

Najpopularniejsze są dwa rozwiązania tego problemu. Pierwszy polega na odpowiednim wykonaniu tzw. podwójnej izolacji płyty balkonowej, natomiast drugi sposób wymaga zakupu i wmontowania specjalistycznych łączników termo-izolacyjnych.

Podwójna izolacja termiczna (cieplna) płyty balkonowej

Podwójne ocieplenie płyty balkonowej to dość często spotykany sposób radzenia sobie z mostkami termicznymi. Polega on na przymocowaniu od spodu i od góry płyty żelbetowej odpowiedniej izolacji cieplnej. Najlepiej do tego nada się twardy styropian. Na dolną część płyty można stosować płyty EPS, natomiast od góry zaleca się ocieplenie wyłącznie styropianem z polistyrenu ekstrudowanego (XPS). Płyty XPS są znacznie twardsze od „standardowego” styropianu EPS i jednocześnie cechuje je lepsza izolacyjność termiczna (mniejszy współczynnik przewodzenia ciepła).

Styropian od dołu przykleja się za pomocą typowych klejów i kołków, natomiast od góry, przed zamontowaniem ocieplenia, należy zadbać o wykonanie odpowiedniego spadku, najlepiej ok. 1% w kierunku „od budynku”. Spadku nie należy profilować płytami styropianowymi. Najlepiej, jeśli spadek został wyprofilowany od razu w czasie betonowania płyty żelbetowej. Jeśli jednak płyta jest pozioma, spadek można wyprofilować wylewką betonową i dopiero na niej układać izolację ze styropianu. Na twardych płytach XPS możemy następnie wykonać ciekną warstwę wylewki, na której układać będziemy warstwę wykończeniową.

Ważne jest, aby ocieplenie płyty balkonowej (górne i dolne) łączyło się bezpośrednio z warstwą izolacyjną ściany nośnej budynku. W przypadku ściany trójwarstwowej możliwe jest połączenie jedynie dolnej izolacji balkonowej z izolacją ściany. Od góry trzecia, zewnętrzna warstwa ścian nośnych (np. klinkier) spoczywać będą bezpośrednio na płycie żelbetowej.Od dołu może to być styropian zwykły natomiast od góry lepszy będzie styropian xps. Ważne aby płyty styropianowe na ocieplenie balkonu charakteryzowały się dobrymi parametrami izolacyjnymi. Izolacja termiczna płyty balkonowej jest bardzo ważna i zapobiega stratom ciepła. Co zatem będzie lepsze, ocieplenie styropianem czy łączniki termoizolacyjne?

Zastosowanie balkonowych łączników termo-izolacyjnych

Alternatywą dla ocieplania górnej i dolnej części płyty balkonowej jest wmontowanie specjalnych łączników termicznych. Dostępne są na rynku łączniki zarówno do ścian jedno, dwu jak i trójwarstwowych, co znacznie zwiększa możliwości ich stosowania w zabudowie jednorodzinnej.

Łączniki składają się z warstwy izolacyjnej oraz prętów kotwiących. Ich konstrukcja zależy od rodzaju podparcia płyty balkonowej, jej szerokości, długości (wysięgu) oraz grubości. Najczęściej producenci oferują łączniki o długości 1m i wysokościach od 16-22cm.

Połączenie poszczególnych modułów łączników termo-izolacyjnych nie jest trudne i wykonuje się je „na wcisk”. Same łączniki układa się na etapie wykonywania zbrojenia stropu.

Rozwiązanie to zapewnia dobre warunki izolacyjności cieplnej na połączeniu balkonu ze ścianą budynku.

Montaż łączników izolacyjnych to koszt rzędu 350-600zł/1mb łącznika. W praktyce rozwiązanie to nie zawsze będzie tańsze od tradycyjnej podwójnej izolacji płyty balkonowej styropianem, a czasami może być nawet droższe.Płyta balkonowa, najczęściej jako płyta żelbetowa, z miejscu gdzie balkon łączy się ze ścianą powoduje powstanie mostków termicznych. Zatem jak ocieplić balkon aby ocieplenie płyty balkonowej było możliwe tanie i skuteczne? Z pomocą przychodzą specjalne łączniki termiczne, inaczej określane jako łączniki termoizolacyjne. Ocieplenie balkonu styropianem jest równie skuteczne.

Podsumowanie - jaki sposób izolacji cieplnej balkonu wybrać?

Pod względem parametrów izolacyjności budynku i minimalizacji mostków cieplnych oba rozwiązania są podobne.

Zastosowanie łączników termo-izolacyjnych umożliwia skrócenie czasu budowy, gdyż „odchodzi” czas niezbędny na wykonanie izolacji górnej i dolnej części płyty balkonowej. W typowych domach jednorodzinnych najczęściej jednak mamy 1-2 balkony o niewielkich wymiarach, w związku z czym czas potrzebny na ich docieplenie nie będzie istotny dla całej budowy.

Przy zastosowaniu wkładek termo-izolacyjnych unikamy konieczności ocieplania płyty balkonowej i warstwę wykończeniową (najczęściej płytki gresowe) układamy bezpośrednio na płycie lub wylewce profilującej jej spadek (oczywiście po wcześniejszym wykonaniu izolacji przeciwwodnej pod płytkami).Od dołu może to być styropian zwykły natomiast od góry lepszy będzie styropian xps. Ważne aby płyty styropianowe na ocieplenie balkonu charakteryzowały się dobrymi parametrami izolacyjnymi. Izolacja termiczna płyty balkonowej jest bardzo ważna i zapobiega stratom ciepła. Co zatem będzie lepsze, ocieplenie styropianem czy łączniki termoizolacyjne?W przypadku wykonania podwójnego ocieplenia, górna warstwa izolacji na płycie balkonowej (styropian, najczęściej XPS) nie będzie tak sztywna jak żelbet. Jest to niekorzystne dla pracy płytek gresowych, nawet przy zastosowaniu klejów wysoko-elastycznych. Z tego względu, na płytach XPS, zaleca się wykonać dodatkową cienką wylewkę, wzmacniającą i zwiększającą sztywność podkładu pod płytki. Na górną izolację nie należy stosować płyt EPS, ze względu na ich mniejszą sztywność i twardość w stosunku do płyt XPS.

Niezależnie od sposobu wykonania izolacji termicznej pamiętajmy również o odpowiedniej izolacji przeciwwilgociowej pod płytkami wykończeniowymi.

Decydując się na sposób izolacji termicznej płyty balkonowej warto przeanalizować również kwestie finansowe, porównując rzeczywiste koszty płyt styropianowych i łączników termicznych u dostawców w danym rejonie.

Rozwiązanie z podwójną izolacją, po za zwiększonymi nakładami pracy i dłuższym czasem wykończenia całego balkonu, nie różni się istotnie pod względem jakości izolacji od rozwiązań ze specjalnymi łącznikami termicznymi.

Zespół redakcyjny portalu zbudujmydom.pl

Zobacz również...

Jak bezpiecznie montować szkło na elewacji?

Chociaż zawarty w powieści Stefana Żeromskiego motyw szklanych domów był uważany za mit, w rzeczywistości stał się przepowiednią. Jej spełnieniem jest współczesna architektura, w której szklane elewacje przyciągają uwagę odblaskiem światła i nowoczes...

Dla ciała i dla ducha – relaksująca kąpiel w saunie

Sauna to nieodłączny element takich miejsc jak baseny czy strefy Wellness oraz salony SPA. Korzystają z niej młodsi, starsi, mężczyźni i kobiety, znajdując w tych kilku chwilach przebywania w kabinie dużą dawkę relaksu i zastrzyk tak bardzo potrzebne...

5 powodów, dla których warto kupować odkurzacz samojezdny

Dla wielu osób odkurzanie to smutny obowiązek, który kosztuje wiele energii oraz czasu. Toteż coraz więcej osób kupuje odkurzacz samojezdny, który wykonuje całą pracę za nich. Koniecznie poznaj 5 głównych powodów, sprawiających, że kupowanie odkurzac...

Dewalt, makita, bosh – jaki sprzęt powinni wybrać profesjonaliści?

Na rynku dostępnych jest wiele profesjonalnych produktów narzędziowych, które mogą okazać się nieocenione podczas remontu, budowy lub prac w ogrodzie. Zresztą każdy szanujący się profesjonalista i majsterkowicz z zamiłowania ma swoje ulubione marki. ...

Drzwi wejściowe zewnętrzne - wszystko, co musisz wiedzieć przed ich zakupem

Producenci oferują liczne drzwi zewnętrzne, jakie wybrać można do swojego domu czy mieszkania. Zróżnicowanie pod względem cenowym, jak i pod względem poszczególnych parametrów sprawia, że możesz mieć niemały problem ze znalezieniem idealnego rozwiąza...

Kamień dekoracyjny - impregnować czy nie?

Są wszechstronne w zastosowaniu, a przede wszystkim piękne i niezwykle efektowne. Ponadto, bogata kolorystyka, różnorodność faktur i odcieni sprawia, że mogą nadać niepowtarzalnego charakteru każdej stylizacji. Dzięki temu płytki dekoracyjne świetnie...

Rankingi wybieranych marek

Najnowsze galerie

Średnie rynkowe ceny materiałów