Pustaki ceramiczne z wełną mineralną mogą być stosowane zarówno jako ściany jednowarstwowe jak i w tradycyjnych układach dwuwarstwowych z dodatkową warstwą izolacji cieplnej. Obecnie raczej zalecane jest drugie rozwiązanie z uwagi na to, że pustaki takie są jeszcze stosunkowo nowymi materiałami i nie ma pewności jak zachowają się po wielu latach użytkowania.
Pustaki ceramiczne z wkładkami z wełny mineralnej można murować na zaprawach tradycyjnych lecz w przypadku ścian jednowarstwowych zalecamy stosowanie gotowych piankowych zapraw cienkowarstwowych aby do minimum ograniczyć ryzyko powstawania mostków cieplnych (które najczęściej występują właśnie w warstwie zaprawy).
Pustaki te zapewniają parametry izolacyjne budynków zgodne z obowiązującymi normami, a więc bez problemu można je stosować w budownictwie mieszkaniowym. Ponad to w stosunku do pustaków tradycyjnych, charakteryzuje je zwiększona izolacyjność akustyczna co ma szczególne znaczenie w zabudowie miejskiej, w pobliżu ruchliwych ulic, placów itp.
Wełna zawarta w pustakach pozwala na efektywne rozprowadzanie wilgoci przedostającej się do nich w wnętrza pomieszczeń i jest tak dobrana, aby wilgoć nie wpływała negatywnie na wewnętrzne wkładki termiczne.
Same pustaki ceramiczne mają takie same parametry wytrzymałościowe jak ich odpowiedniki bez wełny mineralnej więc nie trzeba się martwić o ich wytrzymałość, która jest znacznie wyższa od tańszych bloczków betonowych czy wielu innych materiałów.
Bloczki mają stosunkowo duże rozmiary przez co murowanie ścian jest szybkie i proste. Zastosowanie gotowych zapraw cienkowarstwowych pozwala na samodzielnie wznoszenie ścian budynku nawet gdy nie mam dużego doświadczenia w pracach murarskich.
Dla osób ceniących sobie względy ekologiczne pustaki takie również są dobrym rozwiązaniem, gdyż wykonane są całkowicie z naturalnych materiałów.
Ze względu na to, że pustaki takie są jeszcze nowością na polskim rynku budowlanym to ich cena jest znacznie wyższa niż pustaków tradycyjnych. Planując koszty budowy warto zatem rozważyć wszystkie aspekty tj. zakup pustaków z wełną w porównaniu do oddzielnego zakupu pustaków i warstwy ocieplenia, zakup zapraw murarskich oraz koszty prac murarskich lub murarskich i ociepleniowych. W większości przypadków ściany jednowarstwowe z pustaków z wełną mineralną wychodzą taniej, ale nie jest to regułą, dlatego dokładne oszacowanie kosztów pozostawiamy czytelnikom, gdyż ceny znacznie różnią się w wielu regionach kraju, a nawet pomiędzy sąsiednimi miastami.
Zespół redakcyjny portalu zbudujmydom.pl