Rodzaje przydomowych elektrowni wiatrowych

Data utworzenia: 11 listopada 2014

budowa

instalacje

Już nawet niewielkie, tzw. przydomowe minielektrownie wiatrowe mogą skutecznie zabezpieczyć potrzeby energetyczne domu jednorodzinnego lub biura. W ostatnich latach stają się one co raz bardziej popularne. Wyróżniamy kilka rodzajów przydomowych turbin wiatrowych.

Główną zaletą minielektrowni wiatrowych zlokalizowanych w sąsiedztwie domu jest możliwość częściowego lub nawet całkowitego uniezależnienia się od zewnętrznych dostawców prądu.

Przydomowa turbina wiatrowa, w zależności od rodzaju i mocy, może dostarczać energię na potrzeby pojedynczych odbiorników (oświetlenie domu, obwód ogrzewania podłogowego itp.) lub na potrzeby całej instalacji energetyczne domu. W takim przypadku dom może być odłączany od sieci energetycznej na czas zabezpieczenia potrzeb energetycznych przez turbinę. Możliwe jest nawet całkowite odłączenie od sieci zewnętrznej i korzystanie wyłącznie z wiatraków przydomowych z magazynowaniem nadmiarów energii w akumulatorach.

Rodzaje przydomowych elektrowni wiatrowych ze względu na moc

Mikroelektrownie wiatrowe o mocy poniżej 100W, które przeznaczone są przeważnie do ładowania baterii akumulatorów stanowiących zasilanie wydzielonych obwodów. Stosuje je się głównie w miejscach, gdzie sieć energetyczna nie występuje lub koszt budowy przyłączenia byłby zbyt wysoki oraz tam, gdzie zależy nam na wprowadzeniu częściowych oszczędności w zużyciu zewnętrznej energii dystrybucyjnej. Minielektrownie stosowane mogą być do zasilania oświetlenia w domu i ogrodzie lub konkretnych pojedynczych urządzeń.

Dostępne są różne rodzaje turbin wiatrowych, jak popularne turbiny wiatrowe pionowe oraz rzadziej stosowane turbiny wiatrowe poziome. Zatem jaka turbina wiatrowa do domu oraz jaka moc turbiny wiatrowej dla potrzeb gospodarstwa. Istotna jest przede wszystkim wydajność turbiny wiatrowej. Małe elektrownie wiatrowe o mocy od 100W do 50000W (50 kW) potrafią zapewnić energię elektryczna niezbędną dla normalnego funkcjonowania gospodarstwa domowego lub małej firmy. W typowych warunkach domowych w zupełności wystarczą turbiny o mocy 3-5kW. Moc takich elektrowni wspomagana jest dodatkowo energią magazynowaną w specjalnych akumulatorach.

Elektrownie o większych mocach stawiane są praktycznie tylko na tzw. farmach wiatrowych, z przeznaczeniem na sprzedaż uzyskanej energii i muszą one spełniać szereg wymagań w tym również wymagań danego odbiorcy energii (operatora sieci wraz z jego zgodą na przyłączenie turbin do sieci, którą zarządza).

Podział elektrowni ze względu na położenie osi obrotu wirnika

Wyróżniamy turbiny z poziomą (HAWT) i pionową (VAWT) osią obrotu wirnika. Oba rozwiązania mają swoje zalety w zależności o warunków terenowych i atmosferycznych w danym miejscu lokalizacji turbin wiatrowych. W Polsce ponad 95% wiatraków stanowią turbiny poziome.

Tradycyjne turbiny poziome posiadają „śmigła” o różnej liczbie łopat, którą projektanci lub dystrybutorzy dobierają dla konkretnych warunków, z uwzględnieniem średnich rocznych prędkości wiatru w danej lokalizacji.

Zalety i wady turbin poziomych i pionowych

Turbiny wiatrowe z poziomą osia obrotu, czyli tradycyjnymi „śmigłami” posiada wyższą sprawność niż turbiny pionowe. Jednakże cechuje je duży poziom hałasu podczas pracy oraz konieczność kontrolowania systemów zabezpieczających przed bardzo silnym wiatrem (mechanizm ograniczający obroty turbiny) oraz specjalny mechanizm naprowadzania na wiatr.

Przydomowa elektrownia wiatrowa to najczęściej mały wiatrak przydomowy lub większe turbiny wiatrowe. Przydomowa turbina wiatrowa czyli tzw. minielektrownia wiatrowa to duża oszczędność. Dostępne są różne rodzaje turbin wiatrowych, jak popularne turbiny wiatrowe pionowe oraz rzadziej stosowane turbiny wiatrowe poziome. Zatem jaka turbina wiatrowa do domu oraz jaka moc turbiny wiatrowej dla potrzeb gospodarstwa. Istotna jest przede wszystkim wydajność turbiny wiatrowej. Z kolei turbiny pionowe cechuje jednakowa praca niezależnie od kierunku wiatru, dzięki czemu nie wymagają specjalnych mechanizmów ustawiających „śmigła na wiatr”. Tego typu konstrukcje mogą być montowane na istniejących budynkach, bez konieczności stosowania specjalnych masztów, co ma miejsce w większości turbin poziomych. Konstrukcja masztu trwale związanego z gruntem, czyli na fundamencie żelbetowym, wymaga uzyskania pozwolenia na budowę i wykonania projektu, co dodatkowo zwiększa koszt turbiny.

Turbiny pionowe charakteryzują się dużo cichszą pracą od turbin poziomych, nawet podczas silnych i porywistych wiatrów. Jednocześnie konstrukcja turbiny zapewnia jej bezpieczną pracę przy silniejszym wietrze, bez konieczności spowalniania i ograniczania prędkości obrotowej.

Turbina pionowa ma prostszą konstrukcję, gdyż nie potrzebuje np. wirnika oraz połączeń ślizgowych, co przekłada się także na łatwiejszy i szybszy montaż.

Niestety istotną wadą elektrowni pionowych jest ich znacznie mniejsza wydajność w porównaniu do turbin poziomych. Z tego względu nie można bezpośrednio porównywać kosztów postawienia turbiny pionowej i poziomej o tych samych gabarytach. Należy bowiem zawsze porównywać turbiny pod względem docelowej energii, jaką otrzymujemy przy określonym wietrze.

Przy wyborze rodzaju turbiny pamiętajmy również, aby dokładnie przeanalizować moc turbiny w różnym zakresie prędkości wiatru, gdyż często moce podawane przez producenta dotyczą silnych wiatrów, które w polskich warunkach nie występują zbyt często.

Zespół redakcyjny portalu zbudujmydom.pl

Zobacz również...

Jak bezpiecznie montować szkło na elewacji?

Chociaż zawarty w powieści Stefana Żeromskiego motyw szklanych domów był uważany za mit, w rzeczywistości stał się przepowiednią. Jej spełnieniem jest współczesna architektura, w której szklane elewacje przyciągają uwagę odblaskiem światła i nowoczes...

Dla ciała i dla ducha – relaksująca kąpiel w saunie

Sauna to nieodłączny element takich miejsc jak baseny czy strefy Wellness oraz salony SPA. Korzystają z niej młodsi, starsi, mężczyźni i kobiety, znajdując w tych kilku chwilach przebywania w kabinie dużą dawkę relaksu i zastrzyk tak bardzo potrzebne...

5 powodów, dla których warto kupować odkurzacz samojezdny

Dla wielu osób odkurzanie to smutny obowiązek, który kosztuje wiele energii oraz czasu. Toteż coraz więcej osób kupuje odkurzacz samojezdny, który wykonuje całą pracę za nich. Koniecznie poznaj 5 głównych powodów, sprawiających, że kupowanie odkurzac...

Dewalt, makita, bosh – jaki sprzęt powinni wybrać profesjonaliści?

Na rynku dostępnych jest wiele profesjonalnych produktów narzędziowych, które mogą okazać się nieocenione podczas remontu, budowy lub prac w ogrodzie. Zresztą każdy szanujący się profesjonalista i majsterkowicz z zamiłowania ma swoje ulubione marki. ...

Drzwi wejściowe zewnętrzne - wszystko, co musisz wiedzieć przed ich zakupem

Producenci oferują liczne drzwi zewnętrzne, jakie wybrać można do swojego domu czy mieszkania. Zróżnicowanie pod względem cenowym, jak i pod względem poszczególnych parametrów sprawia, że możesz mieć niemały problem ze znalezieniem idealnego rozwiąza...

Kamień dekoracyjny - impregnować czy nie?

Są wszechstronne w zastosowaniu, a przede wszystkim piękne i niezwykle efektowne. Ponadto, bogata kolorystyka, różnorodność faktur i odcieni sprawia, że mogą nadać niepowtarzalnego charakteru każdej stylizacji. Dzięki temu płytki dekoracyjne świetnie...

Rankingi wybieranych marek

Najnowsze galerie

Średnie rynkowe ceny materiałów