Budowa domu | Zbudujmydom.pl | Logo
Budowa domu | Zbudujmydom.pl | Logo
zbudujmydom.pl
Nowoczesny portal informacyjny

Dach ekologiczny intensywny czy ekstensywny?

Źródło: ShutterStock
Ogrody dachowe stają się w ostatnich latach coraz bardziej popularne, szczególnie wśród osób ceniących sobie rozwiązania proekologiczne. Zielone dachy mają wiele zalet użytkowych, należy jednak dobrze zastanowić się w jakim celu chcemy wykonać tego typu pokrycie i na tej podstawie ustalić czy lepszy będzie dla nas dach intensywny czy może ekstensywny?

Dachy ekologiczne stanowią ciekawą alternatywę dla pokrycia betonowego, ceramicznego czy z blachodachówki. Zapewniają m.in. dobrą izolacyjność cieplną i bardzo dobrą izolacyjność akustyczną co jest szczególnie istotne w terenach zurbanizowanych gdzie hałas komunikacyjny jest bardzo duży.

Ogólny podział zielonych dachów dotyczy ich przeznaczenia i wyróżniamy tutaj dachy intensywne (użytkowane) i ekstensywne.

 

 

Dach ekstensywny pełni głównie funkcję estetyczną i izolacyjną. Nie jest on jednak przeznaczony do użytkowania więc nie spełni funkcji rekreacyjnej i wypoczynkowej. Zaletą dachu ekstensywnego jest z kolei brak konieczności przeprowadzania częstych zabiegów pielęgnacyjnych i stosunkowo nieduży ciężar przez co można je wykonywać na słabszych konstrukcjach stropodachów.

Pokrycia ekstensywne można także instalować na dachach skośnych o nachyleniu nawet do 35-45 stopni co pozwala stworzyć ciekawą aranżację całej bryły budynku. Możliwe jest także połączenie dachu ekstensywnego na połaciach skośnych z dachem intensywnym w miejscach, gdzie występują stropodachy płaskie, np. nad garażem.

Dachy ekstensywne są bardzo odporne na czynniki atmosferyczne jak silne promienie słoneczne czy dłuższe okresy suszy choć podobnie jak w dachach intensywnych można rozważyć zainstalowanie systemów nawadniających, które pozwolą utrzymać równomierny poziom wilgotności w substracie.

 

 

Pokrycia intensywne określane są często jako ogrody dachowe co wynika z ich funkcji rekreacyjnej i wypoczynkowej. Wymagają one dużo więcej substratu przez co ciężar dachu intensywnego jest znacznie większy. W konsekwencji wymusza to konieczność wykonania mocnego stropodachu.

Jeśli jesteśmy zwolennikami dachów ekologicznych to warto od razu na etapie projektu zaplanować możliwość wykonania płaskiego dachu intensywnego i pod niego przeprowadzić obliczenia konstrukcyjne, nawet jeśli początkowo chcemy wykonać tylko pokrycie ekstensywne. Pozwoli nam to na zmiany rodzaju, a tym samym ciężaru pokrycia w przyszłości bez ryzyka o uszkodzenia i pęknięcia stropów.

Dachy intensywne mogą być instalowane na pokryciach o nachyleniu przeważnie do 10-12 stopni. Pokrycie takie wymaga stałej pielęgnacji podobnie jak tradycyjne ogrody. Intensywność pielęgnacji jest uzależniona od rodzaju zastosowanej roślinności i jej urozmaicenia.

Jeśli nie planujemy zbyt często pielęgnować ogrodu dachowego to warto wykonać na nim trawnik i ewentualnie niewielkie nasadzenia nie wymagające stałej pielęgnacji. Rozwiązanie takie będzie pewnego rodzaju kompromisem między zachowaniem funkcji rekreacyjnej i minimalizacją zabiegów pielęgnacyjnych.

Na dachach intensywnych warto także dobrze rozplanować ścieżki ogrodowe, miejsca na meble ogrodowe itp. Dobrze zaprojektowany dach ekologiczny pozwoli w dużym stopniu zastąpić tradycyjny ogród.

 

 

Planując rodzaj zielonego dachu należy brać pod uwagę przede wszystkim wytrzymałość stropów i maksymalne dopuszczalne obciążenie. Zarówno trawnik jak i większe nasadzenia roślinności wymagają odpowiednio grubej warstwy substratu, w skład którego wchodzą włókna kokosowe czy keramzyt. Zadaniem substratu jest bowiem nie tylko zapewnienie możliwości wzrostu roślin lecz przede wszystkim skuteczne odprowadzenie wody opadowej do drenażu, aby nie zalegała ona na dachu i nie stanowiła dodatkowego ciężaru.

Jeśli więc nie możemy zapewnić odpowiedniej grubości substratu i jednocześnie efektywnego drenażu to lepszym rozwiązaniem będzie wykonanie nasadzeń roślinności sucholubnej czyli wykonanie dachu ekstensywnego.

W przypadku dachów ekstensywnych najczęściej sadzi się rozchodniki, trawy ozdobne czy zioła. Dobrym wyborem dla dachu ekstensywnego są rozchodniki gdyż już po 2-3 miesiącach tworzą na dachu gęste pokrycie i są odporne na niekorzystne warunki gruntowe i klimatyczne. W zależności od wilgotności podłoża rozchodniki mogą przebarwiać się na czerwono, żółto lub fioletowo.

Wybierając dach intensywny pamiętajmy, że w wielu przypadkach utrzymanie gęstego trawnika wymaga podlewania nawet 2-3 razy dziennie. Problem ten można jednak rozwiązać przez instalację automatycznego systemu nawadniania i zraszania.

Zespół redakcyjny portalu zbudujmydom.pl

zbudujmydom.pl
Nowoczesny portal budowlany
Portal zbudujmydom.pl tworzy zespół inżynierów budownictwa, którzy posiadają zarówno podstawy teoretyczne jak i duże doświadczenie praktyczne, zdobyte na budowach w całej Polsce. Część z naszych ekspertów stanowią czynni kierownicy budów, doświadczeni zarówno przy domach jednorodzinnych jak i przy dużych inwestycjach budowlanych. Staramy się w jasny i przejrzysty sposób omawiać cały proces budowlany od fundamentów aż po dach i ostatecznie wykończenie domu. Przedstawiamy również porady związane z kwestiami formalno-prawnymi, aby ułatwić poruszanie się we właściwych przepisach, co wcześniej czy później spotka każdego inwestora.
Korzystając ze strony, akceptujesz naszą politykę prywatności i wyrażasz zgodę na zapisywanie cookies.