Budowa domu | Zbudujmydom.pl | Logo
Budowa domu | Zbudujmydom.pl | Logo
zbudujmydom.pl
Nowoczesny portal informacyjny

Fakty i mity na temat instalacji fotowoltaicznej

Autor artykułu: Małgorzata Karpińska
Małgorzata Karpińska
13 września 2023
Źródło: Pixabay
Podczas planowania budowy domu lub modernizacji istniejącej już nieruchomości, należy podjąć wiele ważnych decyzji dotyczących wyboru materiałów i zastosowania nowoczesnych technologii. Niejednokrotnie niesie to za sobą wiele wątpliwości.

W ostatnim czasie dużą popularnością cieszy się instalacja fotowoltaiczna, która umożliwia wykorzystanie energii słonecznej do produkcji prądu elektrycznego. Na jej temat powstało wiele mitów, dlatego czas, aby je zweryfikować i przedstawić fakty.

  • Mit: panele fotowoltaiczne w Polsce mają za mało słońca, aby instalacja PV działała efektywnie.

  • Fakt: instalacje fotowoltaiczne w Polsce od lat cieszą się dużą popularnością. Roczne promieniowanie słoneczne w różnych miastach w kraju jest porównywalne do warunków panujących w Niemczech, gdzie rynek fotowoltaiki jest bardzo dobrze rozwinięty. Dla przykładu, Warszawa posiada roczne promieniowanie wynoszące 1311,62 kWh/m2, podczas gdy w Berlinie to tylko minimalnie więcej - 1321,6 kWh/m2. Te wartości umożliwiają efektywną pracę instalacji o mocy 1 kW, generującą 1 MWh energii elektrycznej rocznie.

Wyjaśnienie: 

Efektywność instalacji fotowoltaicznej zależy od wielu czynników, w tym od jakości komponentów oraz od jej profesjonalnego montażu. Iluminacja słoneczna ma istotny wpływ na wydajność instalacji, gdzie większa ilość promieni słonecznych oznacza większy prąd generowany przez ogniwa.

  • Mit: instalacja PV zawsze wymaga zmian w konstrukcji dachu.

  • Fakt: instalacja fotowoltaiczna może być montowana zarówno na dachach skośnych, jak i płaskich. Oczywiście ważne jest wykorzystanie odpowiednich systemów mocujących, zapewniających stabilność konstrukcji. Dodatkowo możliwe jest umieszczenie paneli na dachach wykonanych z różnych materiałów np. blachodachówki.

Wyjaśnienie:

Montaż paneli słonecznych wymaga przestrzeni bez zacienienia, gdyż ma to znaczenie dla efektywności generowanej energii. W przypadku braku miejsca na dachu, istnieje możliwość montażu na gruncie lub połączenia systemu gruntowego z dachowym.

  • Mit: montaż instalacji PV nie wymaga wielu pozwoleń.

  • Fakt: w Polsce montaż paneli słonecznych o łącznej mocy do 50 kW nie wymaga uzyskania pozwolenia budowlanego. Jednak instalacja fotowoltaiczna to skomplikowany układ elektryczny, szczególnie jeśli moc przekracza 6,5 kW. W takim przypadku projekt instalacji musi być uzgodniony z rzeczoznawcą ds. zabezpieczeń przeciwpożarowych, a także powinien być zawiadomiony organ Państwowej Straży Pożarnej.

Wyjaśnienie:

Aby stać się prosumentem, czyli osobą wytwarzającą i zużywającą energię elektryczną z odnawialnych źródeł energii, konieczne jest złożenie wniosku do operatora sieci dystrybucyjnej. Operator ma 30 dni na przyłączenie instalacji, po czym przystępuje do instalacji licznika dwukierunkowego.

  • Mit: panele fotowoltaiczne szybko tracą wydajność.

  • Fakt: wydajność paneli fotowoltaicznych maleje stopniowo z biegiem lat. Spadek ten wynosi około 0,3-0,8% rocznie. Przykładem jest firma Viessmann oferująca panele fotowoltaiczne o sprawności do 20,92%, z gwarancją zachowania co najmniej 97% mocy po roku oraz 80% po 25 latach.

Wyjaśnienie:

Mimo spadku wydajności przez lata użytkowania to nadal opłacalność instalacji fotowoltaicznej pozostaje na dobrym poziomie, a właściwie dobrany system może zwrócić się po około 9-10 latach.

Instalacja fotowoltaiczna może stanowić efektywne i zdecydowanie opłacalne rozwiązanie, które warto rozważyć podczas planowania budowy lub modernizacji nieruchomości. Biorąc pod uwagę prawdziwe fakty, możliwości i korzyści związane z fotowoltaiką jest to rozwiązanie obiecujące, zarówno dla środowiska, jak i portfela inwestora.

Źródło: Zespół redakcyjny portalu zbudujmydom.pl

(Małgorzata Karpińska)

Porady na co dzień

zbudujmydom.pl
Nowoczesny portal budowlany
Portal zbudujmydom.pl tworzy zespół inżynierów budownictwa, którzy posiadają zarówno podstawy teoretyczne jak i duże doświadczenie praktyczne, zdobyte na budowach w całej Polsce. Część z naszych ekspertów stanowią czynni kierownicy budów, doświadczeni zarówno przy domach jednorodzinnych jak i przy dużych inwestycjach budowlanych. Staramy się w jasny i przejrzysty sposób omawiać cały proces budowlany od fundamentów aż po dach i ostatecznie wykończenie domu. Przedstawiamy również porady związane z kwestiami formalno-prawnymi, aby ułatwić poruszanie się we właściwych przepisach, co wcześniej czy później spotka każdego inwestora.
Korzystając ze strony, akceptujesz naszą politykę prywatności i wyrażasz zgodę na zapisywanie cookies.