Wykonanie zielonego dachu nie należy do tanich rozwiązań lecz warto brać pod uwagę wiele zalet użytkowych. Dachy ekologiczne stanowią bardzo dobry bufor dla zatrzymania ciepła wewnątrz budynku w okresie zimowym, a w lecie zapewniają komfortowy mikroklimat. Ich wielkim autem jest także doskonała izolacyjność akustyczna, której nie osiągniemy stosując rozwiązania tradycyjne jak dachówki ceramiczne, cementowe, blachodachówki czy gonty bitumiczne.
Pierwszym warunkiem umożliwiającym wykonanie zielonego dachu jest odpowiednia nośność stropu. Gdy budujemy nowy dom to szacunkowo można przyjąć, że sam strop żelbetowy będzie droższy o ok. 20-30zł/m2 w stosunku do stropu tradycyjnego, bez instalowania na nich pokrycia ekologicznego. W przypadku stropów istniejących konieczne może być ich wzmocnienie. Cena takich wzmocnień waha się średnio od 20 do nawet 40zł/m2 w zależności od nośności i stanu technicznego stropu.
W przypadku dachów skośnych z więźbą drewnianą należy już na etapie projektu zadbać o zaprojektowanie odpowiednio wytrzymałych elementów, które będą w stanie przenieść tak duże obciążenia. Wzmocnienie starej więźby na potrzeby zielonego dachu jest trudnym zadaniem i nie zawsze jest to możliwe i opłacalne finansowo.
W konstrukcji zielonego dachu należy wyróżnić kilka podstawowych warstw izolacyjnych jak termiczna, przeciwwodna, przeciwkorzenna i bardzo ważna warstwa drenażowa. Izolacja termiczna i hydroizolacja to koszt średnio 40-50zł/m2, warstwa przeciwkorzenna ok. 10-20zł/m2 (droższa dla dachów intensywnych), natomiast za warstwę drenażową będziemy musieli zapłacić ok. 15-30zł/m2.
Do tego dochodzi koszt substratu, który zaczyna się od ok. 20zł/m2 (grubość ok. 15cm pod dach ekstensywny) do nawet 50zł/m2 dla dachów intensywnych.
W przypadku dachów ekstensywnych, czyli nie przeznaczonych do użytkowania koszt roślinności to średnio 20-30zł/m2 – najpopularniejsze są tutaj rozchodniki i mchy oraz trawy ozdobne.
Dachy intensywne są przeważnie znacznie droższe ze względu na urozmaiconą roślinność. Średni koszt roślinności w dachach intensywnych to 40-60zł/m2. Należy jednak uwzględnić tutaj również ewentualne koszty ścieżek ogrodowych z elementów betonowych lub kamiennych.
Do podanych powyżej cen należy doliczyć również koszty robocizny oraz transportu poszczególnych materiałów. Średni koszt dachu ekstensywnego wynosi ok. 200-400zł/m2 natomiast dachu intensywnego powyżej 500zł/m2. Nie należy jednak wybierać firmy wyłącznie względem najniższej ceny. Zwracajmy dużą uwagę na zrealizowane przez firmę dachy ekologiczne gdyż bardzo łatwo popełnić tu wiele błędów, które z czasem doprowadzą nie tylko do słabego wzrostu roślinności lecz również do zniszczenia warstw ochronnych, spękania stropów i innych poważnych uszkodzeń.
Warto również wybrać firmę, która wykona projekt konstrukcji i nasadzeń dachu intensywnego co pozwoli już na tym etapie racjonalnie rozplanować całą przestrzeń dachu. Koszt takiego projektu to przeważnie ok. 1000-3000zł.
Źródło: Zespół redakcyjny portalu zbudujmydom.pl