Budowa domu | Zbudujmydom.pl | Logo
Budowa domu | Zbudujmydom.pl | Logo
zbudujmydom.plNowoczesny portal budowlany

Samodzielne cyklinowanie podłogi drewnianej

Podłoga drewniana lub parkiet wymagają, aby od czasu do czasu wykonana była renowacja podłogi drewnianej czyli cyklinowanie podłogi. Oznacza to szlifowanie podłogi lub cyklinowanie parkietu. Jak cyklinować podłogę z desek a także jak cyklinować parkiet aby szlifowanie parkietu nie uszkodziło desek? Trzeba wiedzieć jaki papier do szlifowania parkietu jest najlepszy, oraz jaki trzeba mieć sprzęt do cyklinowania. Zatem czym cyklinować podłogę oraz czym szlifować parkiet aby wykonać prace dokładnie? Istotne jest również dobre przygotowanie podłogi do cyklinowania. Na dużej podłodze nie jest zalecane cyklinowanie szlifierką ręczną, lepsze będzie cyklinowanie bezpyłowe.
Źródło: ShutterStock
Podłogi drewniane są estetycznym wykończeniem wnętrz. Z biegiem lat stają się jednak co raz bardziej matowe. Dodatkowo mają liczne zniszczenia i zarysowania wynikające z normalnego użytkowania. Dobrze wykonane cyklinowanie może przywrócić starej podłodze jej pierwotny wygląd.

Cyklinowanie to nic innego jak odpowiednie szlifowanie powierzchni podłogi drewnianej. Na skutek szlifowania usunięty zostaje lakier i górna warstwa drewna (o grubości przeważnie 1-3mm). Pozwala to usunąć większość niewielkich rys i wgłębień w starej podłodze.

Sprzęt do cyklinowania podłogi drewnianej

Cyklinowanie podłogi zaleca się wykonywać specjalnymi urządzeniami, tzw. cykliniarkami. Niektórzy próbują ręcznego szlifowania z wykorzystaniem papieru ściernego, jednakże stanowczo odradzamy takie rozwiązanie, gdyż uniemożliwia ono dokładną kontrolę grubości cyklinowania i zachowanie prawidłowych kierunków na całej powierzchni.

Na rynku dostępne są zarówno cykliniarki małe, do zastosowań typowo domowych, jak również profesjonalne urządzenia do cyklinowania dużych powierzchni (np. urządzenia firmy Laegler Hummel).

Urządzenia ręczne wyposażone są w odpowiednie mocowania do papieru lub specjalnych tarczy, które należy dosyć często wymieniać podczas prowadzonych prac. Zaleca się zaopatrzenie w tarcze o granulacji od 40 do 120.

Narożniki i inne miejsca niedostępne dla cykliniarki należy wyszlifować ręcznie lub z wykorzystaniem odpowiednich szlifierek lub tzw. urządzeń wielofunkcyjnych z różnego rodzaju nakładkami szlifującymi. Prace te można wykonać również tzw. rantówką.

Przy większych powierzchniach zaleca się wypożyczenie profesjonalnego sprzętu (koszt ok 60-100zł za dobę). Należy jednak bardzo dokładnie przestrzegać zasad pracy z daną cykliniarką i stale ją kontrolować.

Przygotowanie podłogi do cyklinowania

Pamiętajmy, że przy wykorzystaniu cykliniarek domowych w pomieszczeniu będzie bardzo duże zapylenie. Problem ten jest znacznie mniejszy przy wykorzystaniu profesjonalnych cykliniarek, jednakże cechuje je również znacznie wyższa cena.

Z pomieszczenia należy usunąć wszystkie meble. Nie wolno cyklinować podłogi „na raty” z przesuwaniem mebli. Rozwiązanie takie uniemożliwi kontrolę grubości szlifowania i może doprowadzić do dużych różnic w docelowej grubości deski.

Pamiętajmy również, aby przed rozpoczęciem szlifowania zdemontować wszystkie listwy przypodłogowe. Jeśli montowane były gwoździami lub wkrętami to ich usunięcie nie sprawi większych kłopotów. W przypadku listew klejonych zaleca się dużą ostrożność, aby nie doprowadzić do przełamywania się długich odcinków podczas odklejania.

Przed rozpoczęciem szlifowania należy także dokładnie oczyścić podłogę ze wszelkich zabrudzeń, drobin piasku itp., najlepiej poprzez dokładne odkurzenie. Piasek, kamienie itp. mogą doprowadzić do zarysowania i uszkodzenia podłogi oraz samej cykliniarki.

Cyklinowanie podłogi

Cyklinowanie rozpoczynamy grubym papierem, aby szybko i skutecznie usunąć warstwy starego lakieru. Najczęściej cyklinowanie rozpoczyna się papierem o granulacji 24-36.

Należy przestrzegać określonych zasad co do kierunku szlifowania. W przypadku podłogi tradycyjnej z desek powinna ona być cyklinowana równolegle do włókien. Z kolei podłogę z tzw. mozaiki należy szlifować ukośnie do brzegów włókien.Oznacza to szlifowanie podłogi lub cyklinowanie parkietu. Jak cyklinować podłogę z desek a także jak cyklinować parkiet aby szlifowanie parkietu nie uszkodziło desek? Trzeba wiedzieć jaki papier do szlifowania parkietu jest najlepszy, oraz jaki trzeba mieć sprzęt do cyklinowania. Podłoga drewniana lub parkiet wymagają, aby od czasu do czasu wykonana była renowacja podłogi drewnianej czyli cyklinowanie podłogi. Zatem czym cyklinować podłogę oraz czym szlifować parkiet aby wykonać prace dokładnie? Istotne jest również dobre przygotowanie podłogi do cyklinowania. Na dużej podłodze nie jest zalecane cyklinowanie szlifierką ręczną, lepsze będzie cyklinowanie bezpyłowe.

W przypadku podłogi ułożonej w tzw. „jodełkę” istotne jest również ostatnie cyklinowanie. Jeśli zostanie ono wykonane pod kątem do wszystkich desek, pozwoli to uzyskać w miarę równomierny kolor całej podłogi. Jeśli jednak będziemy szlifować równolegle tylko do jednego kierunku klepek, spowodujemy widoczne jaśniejsze i ciemniejsze kolory desek. Częściowo efekt tez można zniwelować na etapie polerowania.

Aby uniknąć istotnych różnic w grubości desek po cyklinowaniu, zaleca się szlifowanie podłogi od razu na całej powierzchni. Lepiej wykonać szlifowanie dwa lub nawet trzy razy ciekną warstwą niż od razu na dużą grubość. Uwaga ta nie dotyczy oczywiście osób z dużym doświadczeniem w cyklinowaniu, które są w stanie dokładnie kontrolować grubość, jednakże wymaga to dużej wprawy i wyczucia urządzenia.

Narożniki i brzegi można cyklinować np. tzw. szlifierkami krawędziowymi lub odpowiednimi urządzeniami wielofunkcyjnymi (narzędzie takie będzie mogło być później wykorzystanie również w wielu innych pracach).

Pamiętajmy, aby cały czas podczas cyklinowania kontrolować stan papieru lub tarcz ściernych, aby nie doprowadzić do uszkodzenia zarówno samej podłogi jak i urządzenia szlifującego.

Uzupełnianie większych ubytków

Czasami zdarzają się sytuacje, że w podłodze występują ubytki na znacznie większą grubość niż cyklinujemy. Jeśli są to pojedyncze miejsca, nie ma potrzeby szlifowania całej podłogi na dużej grubości.

Ubytki takie można wypełnić (po oszlifowaniu całej podłogi) specjalnymi masami lub płynami (dostępne w większości sklepów parkieciarskich i w marketach budowlanych). Masy takie zaleca się łączyć z pyłem powstającym podczas cyklinowania (w odpowiedni sposób podawany przez producenta danej masy lub płynu). Pozwoli to zachować w tych miejscach wygląd wypełnienia ubytku identyczny z pozostałą powierzchnią podłogi.

Wykończenie powierzchni po szlifowaniu - polerowanie

Po wykonaniu szlifowania i uzupełnieniu ubytków, podłogę należy wypolerować, zanim rozpoczniemy jej lakierowanie. W tym celu można wykorzystać cykliniarkę z drobnym papierem (o granulacji 120). Na rynku dostępne są również specjalne papiery i tarcze polerskie, które nadają podłodze dużą gładkość.

Istotne jest, aby polerowanie odbywało się w tym samym kierunku co cyklinowanie, uzależnionym od rodzaju ułożonej podłogi.

Większość podłóg dobrze znosi cyklinowanie, a ich „nowy” wygląd nie różni się istotnie od pierwotnego. Wyjątkiem jednak mogą być podłogi dębowe, które stosunkowo mocno chłoną wszelki brud i zanieczyszczenia, przez co często się odbarwiają na dużej grubości.

Zespół redakcyjny portalu zbudujmydom.pl

(22 września 2014)
Dodaj firmę do katalogu

Stwórz wizytówkę swojej firmy w naszym katalogu:

zdobywaj nowych klientów
lepsza widoczność firmy w google
możliwość dodania linków www i social media
Kalkulator kredytu hipotecznego

Kalkulator kredytu hipotecznegoKalkulator kredytowy

Myślisz o zakupie domu czy mieszkania lub może planujesz rozpocząć budowę? Zobacz ile wyniesie cię orientacyjna rata kredytu hipotecznego.
Cena nieruchomości:
Udział własny: 20 %
(Wiele banków wymaga udziału własnego na poziomie min. 20%.)
5%80%
Okres spłaty: 30 lat
(Im krótszy okres tym wyższa rata miesięczna. Najczęściej wybierany okres to 25 lub 30 lat.)
5 lat35 lat
Szacunkowa rata miesięczna:
0
Powyższa kalkulacja ma charakter orientacyjny i nie stanowi oferty w rozumieniu art. 66 par. 1 Kodeksu Cywilnego. Ostateczne warunki finansowania zależą od decyzji banku i oceny zdolności kredytowej.
śledź nas na Facebook
Kalkulator kredytowy
Kalkulator kredytowy
Ceny mieszkań w Polsce
Ceny mieszkań w Polsce
Dodaj firmę do katalogu

Stwórz wizytówkę swojej firmy w naszym katalogu:

zdobywaj nowych klientów
lepsza widoczność firmy w google
możliwość dodania linków www i social media
Pompa ciepła - jak wybrać dobry model?
Pompa ciepła - jak wybrać dobry model?

Zmiana gazu na pompę ciepła - skrócony poradnik dla inwestora

Zmiana gazu na pompę ciepła - skrócony poradnik dla inwestora

Co należy sprawdzić podczas odbioru mieszkania od dewelopera?
Co należy sprawdzić podczas odbioru mieszkania od dewelopera?

Odbiór mieszkania: na co zwrócić uwagę przy sprawdzaniu nowego lokum?

Odbiór mieszkania: na co zwrócić uwagę przy sprawdzaniu nowego lokum?

Jak podpisać dobrą umowę na roboty budowlane i remontowe?
Jak podpisać dobrą umowę na roboty budowlane i remontowe?

Umowa na roboty budowlane - kiedy warto ją zawrzeć i co powinna zawierać?

Umowa na roboty budowlane - kiedy warto ją zawrzeć i co powinna zawierać?

Jaki dom jest lepszy i praktyczniejszy - parterowy czy piętrowy?
Jaki dom jest lepszy i praktyczniejszy - parterowy czy piętrowy?

Dom parterowy czy piętrowy? Porównanie zalet i wad obu rozwiązań.

Dom parterowy czy piętrowy? Porównanie zalet i wad obu rozwiązań.

Ile kosztuje montaż gniazdek i oświetlenia w domu i mieszkaniu?
Ile kosztuje montaż gniazdek i oświetlenia w domu i mieszkaniu?

Koszty montażu oświetlenia i instalacji gniazdek

Koszty montażu oświetlenia i instalacji gniazdek

Ile kosztuje biały montaż w łazience?
Ile kosztuje biały montaż w łazience?

Koszt montażu armatury łazienkowej - co warto wiedzieć?

Koszt montażu armatury łazienkowej - co warto wiedzieć?

Jak zrobić antyramę?
Jak zrobić antyramę?

Jak zrobić antyramę? Poradnik krok po kroku

Jak zrobić antyramę? Poradnik krok po kroku

Rolety wewnętrzne Fakro
Rolety wewnętrzne Fakro

Rolety wewnętrzne Fakro: idealne rozwiązanie dla Twoich okien dachowych - przegląd

Rolety wewnętrzne Fakro: idealne rozwiązanie dla Twoich okien dachowych - przegląd

Zalety i wady kory sosnowej jako ściółki pod rośliny
Zalety i wady kory sosnowej jako ściółki pod rośliny

Kora sosnowa jako ściółka: Wady, zalety i wybór odpowiedniej opcji

Kora sosnowa jako ściółka: Wady, zalety i wybór odpowiedniej opcji

Jak sadzić i pielęgnować róże w ogrodzie?
Jak sadzić i pielęgnować róże w ogrodzie?

Róże w Ogrodzie: praktyczny poradnik dla początkujących ogrodników

Róże w Ogrodzie: praktyczny poradnik dla początkujących ogrodników

Jak zrobić mulczowanie trawnika na wiosnę?
Jak zrobić mulczowanie trawnika na wiosnę?

Mulczowanie trawy: dlaczego warto to robić wiosną?

Mulczowanie trawy: dlaczego warto to robić wiosną?

Zmiany cen materiałów i robocizny - co na nie wpływa?
Zmiany cen materiałów i robocizny - co na nie wpływa?

Jakie czynniki wpływają na zmiany cen robocizny i materiałów budowlanych?

Jakie czynniki wpływają na zmiany cen robocizny i materiałów budowlanych?

Jak wybrać fachowca do remontu, z polecenia czy z ogłoszenia?
Jak wybrać fachowca do remontu, z polecenia czy z ogłoszenia?

Wybór fachowca do remontu - jak to dobrze zrobić, na co zwracać uwagę?

Wybór fachowca do remontu - jak to dobrze zrobić, na co zwracać uwagę?

Jak zwalczać pędziorki w ogrodzie?
Jak zwalczać pędziorki w ogrodzie?

Skuteczne sposoby na zwalczanie pędziorków w ogrodzie i domu

Skuteczne sposoby na zwalczanie pędziorków w ogrodzie i domu

Skalniak w domowym ogrodzie - jak wykonać, inspiracje, pomysły
Skalniak w domowym ogrodzie - jak wykonać, inspiracje, pomysły

Skalniak w Ogrodzie: Jak zaprojektować, wykonać i Ile kosztuje?

Skalniak w Ogrodzie: Jak zaprojektować, wykonać i Ile kosztuje?

Jak skutecznie i ekologicznie chronić rośliny ogrodowe?
Jak skutecznie i ekologicznie chronić rośliny ogrodowe?

Ekologiczne metody ochrony roślin w Twoim ogrodzie: Praktyczne porady i rozwiązania

Ekologiczne metody ochrony roślin w Twoim ogrodzie: Praktyczne porady i rozwiązania

Czy warto stosować nawóz ze skorupek do jaj?
Czy warto stosować nawóz ze skorupek do jaj?

Nawóz ze skorupek jaj: kiedy stosować i jak wpływa na rośliny?

Nawóz ze skorupek jaj: kiedy stosować i jak wpływa na rośliny?

Wybór grilla węglowego do domowego ogrodu
Wybór grilla węglowego do domowego ogrodu

Jaki grill węglowy wybrać?

Jaki grill węglowy wybrać?

Nowoczesne komody do małych pomieszczeń
Nowoczesne komody do małych pomieszczeń

Funkcjonalne komody do małych wnętrz - jak najlepiej wykorzystać przestrzeń?

Funkcjonalne komody do małych wnętrz - jak najlepiej wykorzystać przestrzeń?

śledź nas na Facebook
Choroby drzew - jak z nimi walczyć?
Choroby drzew - jak z nimi walczyć?

Najpopularniejsze choroby drzew owocowych

Najpopularniejsze choroby drzew owocowych

Jak uprawiać cukinię we własnym ogrodzie?
Jak uprawiać cukinię we własnym ogrodzie?

Uprawa cukinii w ogrodzie

Uprawa cukinii w ogrodzie

Jak uprawiać i rzodkiewkę w domowym warzywniaku?
Jak uprawiać i rzodkiewkę w domowym warzywniaku?

Rzodkiewka - uprawa, pielęgnacja, choroby i szkodniki

Rzodkiewka - uprawa, pielęgnacja, choroby i szkodniki

Jak zrobić masę solną do zabawy z dziećmi?
Jak zrobić masę solną do zabawy z dziećmi?

Masa solna krok po kroku. Co można zrobić z masy solnej?

Masa solna krok po kroku. Co można zrobić z masy solnej?

Materac na wiosnę, jak dobrać wygodny materac do pory roku?
Materac na wiosnę, jak dobrać wygodny materac do pory roku?

Idealny materac na wiosnę - czy zmiana pory roku wpływa na komfort snu?

Idealny materac na wiosnę - czy zmiana pory roku wpływa na komfort snu?

Uprawa ogórków w ogrodzie
Uprawa ogórków w ogrodzie

W jaki sposób uprawiać i pielęgnować ogórki

W jaki sposób uprawiać i pielęgnować ogórki

Osa i szerszeń w mieszkaniu - jak je usunąć?
Osa i szerszeń w mieszkaniu - jak je usunąć?

Owady przypominające osy - co warto o nich wiedzieć?

Owady przypominające osy - co warto o nich wiedzieć?

Inwestycje mieszkaniowe na zachodzie Wrocławia WPBM Mój Dom
Inwestycje mieszkaniowe na zachodzie Wrocławia WPBM Mój Dom

Dlaczego zachód Wrocławia przyciąga inwestycje mieszkaniowe?

Dlaczego zachód Wrocławia przyciąga inwestycje mieszkaniowe?

Jak uprawiać szparagi w ogrodzie?
Jak uprawiać szparagi w ogrodzie?

Szparagi - odmiany, uprawa i pielęgnacja w ogrodzie

Szparagi - odmiany, uprawa i pielęgnacja w ogrodzie

Montaż rolet dzień noc
Montaż rolet dzień noc

Jak zamontować rolety dzień noc?

Jak zamontować rolety dzień noc?

Jak uprawiać wrzosy w ogrodzie?
Jak uprawiać wrzosy w ogrodzie?

Wrzosy - pielęgnacja i ich uprawa w ogrodzie

Wrzosy - pielęgnacja i ich uprawa w ogrodzie

Hortensje w ogrodzie - jak dbać i pielęgnować?
Hortensje w ogrodzie - jak dbać i pielęgnować?

Rabata z hortensjami - jak ją zaplanować i jakie rośliny do niej wybrać?

Rabata z hortensjami - jak ją zaplanować i jakie rośliny do niej wybrać?

Zalety i wady mieszkania od dewelopera oraz samodzielnej budowy domu
Zalety i wady mieszkania od dewelopera oraz samodzielnej budowy domu

Mieszkanie od dewelopera czy budowa domu - co wybrać?

Mieszkanie od dewelopera czy budowa domu - co wybrać?

Jak przycinać stare tuje i je odmłodzić?
Jak przycinać stare tuje i je odmłodzić?

Radykalne cięcie: sekret odmładzania starych tui

Radykalne cięcie: sekret odmładzania starych tui

Jak pielęgnować i uprawiać kurkumę?
Jak pielęgnować i uprawiać kurkumę?

Kwiat kurkumy: Jaką ziemię wybrać, jak podlewać i pielęgnować?

Kwiat kurkumy: Jaką ziemię wybrać, jak podlewać i pielęgnować?

Kalkulator kredytu hipotecznego

Kalkulator kredytu hipotecznegoKalkulator kredytowy

Myślisz o zakupie domu czy mieszkania lub może planujesz rozpocząć budowę? Zobacz ile wyniesie cię orientacyjna rata kredytu hipotecznego.
Cena nieruchomości:
Udział własny: 20 %
(Wiele banków wymaga udziału własnego na poziomie min. 20%.)
5%80%
Okres spłaty: 30 lat
(Im krótszy okres tym wyższa rata miesięczna. Najczęściej wybierany okres to 25 lub 30 lat.)
5 lat35 lat
Szacunkowa rata miesięczna:
0
Powyższa kalkulacja ma charakter orientacyjny i nie stanowi oferty w rozumieniu art. 66 par. 1 Kodeksu Cywilnego. Ostateczne warunki finansowania zależą od decyzji banku i oceny zdolności kredytowej.

Polecane artykuły

Remont i wykończenie

Więcej artykułów...
Korzystając ze strony, akceptujesz naszą politykę prywatności i wyrażasz zgodę na zapisywanie cookies.