Samodzielny montaż drzwi wewnętrznych

Data utworzenia: 7 sierpnia 2015

budowa

okna i drzwi

Jak prawidłowo zamontować ościeżnicę i osadzić skrzydła drzwi wewnętrznych? Omawiamy krok po kroku zasady samodzielnego montażu drzwi wewnętrznych z płyty. Doradzamy również jaki wybrać rodzaj pianki montażowej i w jaki sposób ją stosować przy montażu drzwi wewnętrznych.

Obecnie dostępne na rynku drzwi wewnętrzne pozwalają na szybki i stosunkowo prosty montaż, nie wymagający drogiego sprzętu ani dużego doświadczenia. Należy jednak przestrzegać kilku ważnych zasad aby zamontować drzwi trwale i solidnie. W artykule omawiamy zasady montażu drzwi z ościeżnicą stałą, bez regulacji.

Kiedy montować drzwi wewnętrzne?

W zasadzie drzwi wewnętrzne można zamontować na każdym etapie budowy. Zalecamy jednak odczekać z tym aż zakończymy większość prac wykończeniowych w domu. Przede wszystkim warto wykonać wcześniej wszystkie wylewki betonowe i tynki na ścianach wewnętrznych.

Zamontowane drzwi nie przeszkadzają istotnie w czasie nanoszenia gładzi na ścianach i ich malowania. Należy jednak dobrze pilnować wykonawców, aby nie uszkodzili zamontowanych już drzwi i bardzo dokładnie zabezpieczyli je przed porysowaniem czy zabrudzeniem.

Warto zatem odczekać możliwie jak najdłużej z montażem drzwi, przez co uchronimy się przed ryzykiem ich uszkodzenia czy zarysowania w czasie prac wykończeniowych.

Przygotowanie otworu pod drzwi wewnętrzne

Pierwszym etapem prac jest przygotowanie otworu pod drzwi wewnętrzne. Większość producentów oferuje wyłącznie drzwi w rozmiarach standardowych, tj. 70, 80 i 90cm. Spotykane są także drzwi wąskie, o szerokości 60cm, lecz nie zalecamy ich stosowania gdyż znacznie obniżają komfort poruszania się, a jednocześnie są w tej samej cenie lub tylko niewiele tańsze od typowych drzwi 70-90cm.

Otwór pod drzwi powinien być o 8-10cm szerszy niż szerokość skrzydła. Jeśli zatem planujemy wstawienie drzwi o szerokości 80cm to otwór należy przygotować o szerokości 88-90cm.

Niektórzy producenci oferują również drzwi o dowolnie wybranej szerokości, lecz produkt taki jest czasami nawet o 30-50% droższy. Warto zatem od razu dobrze przygotować otwory pod konkretną szerokość drzwi. Problem ten nie występuje przy drzwiach drewnianych, zamawianych na wymiar (np. u stolarza).

Narzędzia potrzebne do montażu drzwi wewnętrznych

Do zamontowania ościeżnicy i skrzydła drzwi wewnętrznych potrzebne będą podstawowe narzędzia budowlane jak poziomica, kątownik (najlepiej stalowy lub aluminiowy) wiertarka udarowa, kliny drewniane lub plastikowe. Dodatkowo należy zakupić piankę montażową, przy czym zalecamy piankę niskoprężną, dedykowaną do montażu drzwi. Pianka zbyt mocno zwiększająca swoją objętość w czasie schnięcia może doprowadzić do wyboczenia ościeżnicy.

Ważnym narzędziem są również tzw. rozpory drzwiowe. Rozpórki z regulacją szerokości można zakupić za ok. 60zł/szt. Posiadają one na swoich końcach bezpieczne dla ościeżnicy miękkie podkładki. Do prawidłowego zamontowania ościeżnicy potrzebne będą co najmniej trzy rozpórki. Alternatywnie można posłużyć się np. odpowiednio dociętymi elementami drewnianymi, lecz rozwiązanie takie wymaga dużej wprawy i doświadczenia, dlatego nie zalecamy go początkującym majsterkowiczom (zbyt duże ryzyko wyboczenia i zarysowania ościeżnicy).

Wstępne osadzenie ościeżnicy w otworze

Na początek warto rozłożyć wszystkie elementy ościeżnicy na płaskiej powierzchni, np. na podłodze, zabezpieczonej przed ewentualnym zarysowaniem papierem lub materiałem.

Pierwszym etapem jest wkręcenie zawiasów do belki bocznej ościeżnicy, a następnie składamy całą ościeżnicę z dwóch belek bocznych (pionowych) i jednej poprzecznej (belka górna). Jest to bardzo ważny etap montażu i wymaga szczególnej kontroli kątów prostych na połączeniach belek pionowych z poprzeczną. W tym celu warto posłużyć się kątownikiem sztywnym o długości boku co najmniej 20-30cm. Ważne, aby rozstaw belek pionowych przy belce górnej był identyczny jak ich rozstaw przy belce progowej (montażowej).Omawiamy jaka pianka do drzwi wewnętrznych będzie najlepsza. Ościeżnica wymaga dobrego rozporu, co zapewniają rozpory do ościeżnicy, inaczej rozpory drzwiowe. Tego typu rozpory do montażu drzwi można zakupić w większości marketów budowlanych.

W czasie osadzania ościeżnicy w otworze należy w pierwszej kolejności ustawić poziom na belce górnej, a dopiero później pionować belki boczne. Jednocześnie pamiętajmy o pozostawieniu wolnej przestrzeni między belkami pionowymi a ścianą i między belką poprzeczną a nadprożem. Odstęp ten powinien wynosić ok. 1,5-2,0cm.

Dokładne ustawienie ościeżnicy z zachowaniem odstępu od elementów ściany ułatwią kliny drewniane. Należy je umieszczać tam, gdzie będą zlokalizowane rozpórki, co zabezpieczy ościeżnicę przed niekontrolowanym odkształceniem.

Zalecane jest dodatkowe zwilżenie powierzchni ściany przed zamontowaniem ościeżnicy. Ma to na celu zwiększenie przyczepności pianki montażowej.

Drzwi wewnętrzne wymagają dokładnego montażu. Samodzielny montaż drzwi wewnętrznych nie jest skomplikowany. W artykule doradzamy jak zamontować drzwi w domu. Ważny jest dokładny montaż ościeżnicy oraz montaż skrzydła drzwi. Jak zamontować ościeżnicę stałą? Dobra pianka do drzwi do pianka niskoprężna.

Montaż ościeżnicy na kołki rozporowe

Kolejnym etapem jest trwały montaż ustawionej ościeżnicy drzwi wewnętrznych. W tym celu należy w pierwszej kolejności przymocować ościeżnicę do ściany za pomocą kołków rozporowych, a dopiero później zastosować piankę montażową (nigdy w odwrotnej kolejności).

W pionowych elementach ustawionej ościeżnicy należy znaleźć fabryczne otwory montażowe. Nawiercamy przez nie ścianę tak, aby możliwe było osadzenie kołków rozporowych dostarczonych razem z ościeżnicą.

Śruby montażowe dokręcamy do lekkiego oporu, bez ich docelowego dokręcania. Zrobimy to dopiero po wyschnięciu pianki montażowej i sprawdzeniu, czy skrzydło drzwiowe na pewno prawidłowo się otwiera i zamyka. Zbyt moce dokręcenie śrub może spowodować wygięcie ościeżnicy.

Należy unikać wielokrotnej mocnego dokręcania śrub w kołkach rozporowych i ich wykręcania, gdyż każda taka operacja osłabia wytrzymałość połączenia.

Wypełnienie szczelin niskoprężną pianką montażową

Przed zastosowanie pianki montażowej należy sprawdzić czy drzwi się prawidłowo otwierają i zamykają. W tym celu powinniśmy na tym etapie prac chwilowo osadzić drzwi na zawiasach i kilkakrotnie je otwierać i zamykać.

Jeśli drzwi działają poprawnie, lekko i przy zamknięciu nie ma żadnych odchyleń od pionu, można ustawić rozpórki regulowane. Należy użyć co najmniej trzy rozpory, lecz dla osób nie mających dużego doświadczenia zalecamy stosowanie czterech rozpórek. Ustawiamy je mniej więcej w równych odległościach po wysokości drzwi.

Po zamontowaniu rozporów możemy rozpocząć wypełniania szczelin między ościeżnicą a ścianą niskoprężną pianką montażową. Najpierw warto jednak dokładnie okleić taśmą ochronną widoczne elementy ościeżnicy. Uchroni to ościeżnicę przed zabrudzeniem pianką, którą czasami z niektórych oklein trudno usunąć, szczególnie jeśli zabrudzenia zauważymy dopiero po jej wyschnięciu.Omawiamy jaka pianka do drzwi wewnętrznych będzie najlepsza. Ościeżnica wymaga dobrego rozporu, co zapewniają rozpory do ościeżnicy, inaczej rozpory drzwiowe. Tego typu rozpory do montażu drzwi można zakupić w większości marketów budowlanych.

Końcówka rurki podającej piankę powinna znajdować się wewnątrz szczeliny tak, aby nie wyskoczyła w czasie dozowania pianki. Piankę niskoprężną należy wpuszczać równomiernie na całej wysokości ościeżnicy. W czasie dozowania pianki nie wolno usuwać klinów drewnianych. Wyjmiemy je dopiero gdy pianka wyschnie, po czym w ich miejsce również wciśniemy niewielką ilość pianki niskoprężnej.

Utwardzenie większości popularnych pianek niskoprężnych następuje po ok. 3-6 godzinach. Po tym czasie możemy usunąć kliny, rozpórki i progową listwę montażową. Klinów drewnianych nie wolno wyjmować wcześniej, gdyż doprowadzi to do odkształcenia się bocznych elementów ościeżnicy. Po wyschnięciu pianki i wyjęciu klinów miejsca po nich również wypełniamy taką samą pianką niskoprężną.

Po wyschnięciu pianki jej nadmiar należy ostrożnie ściąć nożykiem, uważając przy tym aby nie uszkodzić widocznych elementów ościeżnicy.

Montaż skrzydła drzwi i elementów wykończeniowych

Po zamontowaniu ościeżnicy warto przykleić dodatkowe listwy przymykowe. Pozwalają one zasłonić wkręty mocujące ościeżnicę do ściany. Listwy przymykowe można przykleić przy użyciu silikonu lub klejów do drewna.

Większość listew posiada również specjalny rowek, w który należy zamontować uszczelkę. Nie jest ona obowiązkowa, lecz zabezpiecza drzwi przed uszkodzeniem przy nagłym zamknięciu (trzaskanie drzwiami).

Ostatnim etapem prac jest docelowe zamontowanie skrzydła drzwi wewnętrznych na zawiasach. Nie ma obowiązku wstawienia drzwi w czasie stosowania pianki montażowej. Zabezpieczenie ościeżnicy przed wyboczeniem gwarantują dobrze ustawione rozpory a nie skrzydło drzwiowe.

W miejscach narażonych na działanie wilgoci, jak łazienki, garaże, kuchnie itp. należy dodatkowo zabezpieczyć silikonem miejsca styku ościeżnicy z podłogą i ścianami.

Montaż klamki w drzwiach wewnętrznych należy wykonać śrubami przelotowymi. Zastosowanie zwykłych wkrętów szybko doprowadzi do ich wypadania. Odpowiednie śruby przelotowe powinny zostać dostarczone razem z klamką lub można je zakupić w większości sklepów budowlanych.

Jeśli producent to umożliwia, warto zakupić również nakładki dekoracyjne na zawiasy, które istotnie wpływają na estetykę drzwi wewnętrznych.

Zespół redakcyjny portalu zbudujmydom.pl

Zobacz również...

Jak bezpiecznie montować szkło na elewacji?

Chociaż zawarty w powieści Stefana Żeromskiego motyw szklanych domów był uważany za mit, w rzeczywistości stał się przepowiednią. Jej spełnieniem jest współczesna architektura, w której szklane elewacje przyciągają uwagę odblaskiem światła i nowoczes...

Dla ciała i dla ducha – relaksująca kąpiel w saunie

Sauna to nieodłączny element takich miejsc jak baseny czy strefy Wellness oraz salony SPA. Korzystają z niej młodsi, starsi, mężczyźni i kobiety, znajdując w tych kilku chwilach przebywania w kabinie dużą dawkę relaksu i zastrzyk tak bardzo potrzebne...

5 powodów, dla których warto kupować odkurzacz samojezdny

Dla wielu osób odkurzanie to smutny obowiązek, który kosztuje wiele energii oraz czasu. Toteż coraz więcej osób kupuje odkurzacz samojezdny, który wykonuje całą pracę za nich. Koniecznie poznaj 5 głównych powodów, sprawiających, że kupowanie odkurzac...

Dewalt, makita, bosh – jaki sprzęt powinni wybrać profesjonaliści?

Na rynku dostępnych jest wiele profesjonalnych produktów narzędziowych, które mogą okazać się nieocenione podczas remontu, budowy lub prac w ogrodzie. Zresztą każdy szanujący się profesjonalista i majsterkowicz z zamiłowania ma swoje ulubione marki. ...

Drzwi wejściowe zewnętrzne - wszystko, co musisz wiedzieć przed ich zakupem

Producenci oferują liczne drzwi zewnętrzne, jakie wybrać można do swojego domu czy mieszkania. Zróżnicowanie pod względem cenowym, jak i pod względem poszczególnych parametrów sprawia, że możesz mieć niemały problem ze znalezieniem idealnego rozwiąza...

Kamień dekoracyjny - impregnować czy nie?

Są wszechstronne w zastosowaniu, a przede wszystkim piękne i niezwykle efektowne. Ponadto, bogata kolorystyka, różnorodność faktur i odcieni sprawia, że mogą nadać niepowtarzalnego charakteru każdej stylizacji. Dzięki temu płytki dekoracyjne świetnie...

Rankingi wybieranych marek

Najnowsze galerie

Średnie rynkowe ceny materiałów