logo
logo
zbudujmydom.pl
Nowoczesny portal informacyjny

Schody drewniane - olejowane czy lakierowane?

Autor artykułu: Małgorzata Karpińska
Małgorzata Karpińska
16 lutego 2024
Słowa kluczowe: schody wewnętrzne,schody lakierowane,schody olejowane,jakie schody do domu,schody olejowany czy lakierowanie
Źródło: Pixabay
Zastanawiasz się, w jaki sposób zabezpieczyć drewniane schody w Twoim domu? Olejować czy lakierować? Zdecydowanie to nie jest łatwa decyzja, bo od tego zależy nie tylko wygląd, ale i trwałość schodów. Każda opcja ma swoje plusy i minusy, więc zanim podejmiesz decyzję, sprawdź co spełni Twoje oczekiwania.

Wybór odpowiedniej metody zabezpieczenia ma kluczowe znaczenie, gdyż schody to nie tylko element dekoracyjny, ale też kluczowy punkt w Twoim domu, który musi sprostać codziennemu użytkowaniu. 

Olejowanie schodów

Olejowanie to proces, który ma odżywić drewno. Olej wnika w jego wnętrze, chroniąc je od środka i podkreślając naturalne piękno schodów. Dodatkową zaletą olejowania jest bezproblemowa naprawa zarysowań powstających na skutek użytkowania schodów. Wystarczy, że nałożysz niewielką ilość oleju w miejsca wymagające poprawy,

Olejowanie to też świetny sposób na zachowanie naturalnego charakteru drewna, które z czasem nabiera jeszcze głębszego i bogatszego odcienia. Jest to idealne rozwiązanie dla tych, którzy cenią sobie naturalny wygląd i chcą podkreślić unikalny charakter drewnianych schodów, które tworzą w domu przytulną atmosferę.

Lakierowanie schodów

Lakierowanie tworzy twardą, odporną warstwę, która chroni schody przed uszkodzeniami i wilgocią. Dodatkowo sprawia, że są one łatwe w czyszczeniu, co ma szczególne znaczenie w przypadku dzieci. Przed przystąpieniem do lakierowania, należy mieć na uwadze, że lakier nieco zmienia wygląd drewna, dając mu bardziej nowoczesny design. 

Lakierowane schody są również bardziej odporne na plamy i łatwiejsze do utrzymania w czystości, co jest ważne w domach z małymi dziećmi lub zwierzętami.

Porównanie trwałości

Jeśli chodzi o trwałość, obie metody mają swoje mocne strony. Olejowane schody wymagają regularnej konserwacji, ale łatwo naprawić drobne uszkodzenia. Lakierowane schody są bardziej odporne na ścieranie, ale większe naprawy mogą być bardziej kłopotliwe. To, co wybierzesz, zależy od tego, ile pracy chcesz włożyć w utrzymanie i jak intensywnie schody będą użytkowane. Olejowane schody mogą wymagać częstszego odnawiania, ale dają większą kontrolę nad wyglądem i stanem drewna. Z kolei lakierowane schody mogą wytrzymać lata bez konieczności interwencji, ale wymagają większej uwagi przy pierwszym lakierowaniu.

Wygląd i styl

Wybór między olejowaniem a lakierowaniem to też kwestia gustu. Olejowanie podkreśla naturalne piękno drewna, dając mu ciepły, rustykalny wygląd. Lakierowanie daje bardziej jednolitą, gładką powierzchnię, co może lepiej pasować do nowoczesnych wnętrz. Zastanów się, jaki styl pasuje do Twojego domu i co Ci się bardziej podoba. Olejowanie jest idealne dla tych, którzy chcą zachować naturalny wygląd drewna, podczas gdy lakierowanie jest lepszym wyborem dla tych, którzy preferują bardziej połyskujące wykończenie.

Koszty i praktyczność

Koszty obu metod są podobne, ale pamiętaj o długoterminowych kosztach konserwacji. Olejowanie wymaga regularnych prac, co może zwiększyć koszty w dłuższej perspektywie. Natomiast lakierowanie to większy wydatek na początku, ale potem masz spokój na dłużej. Pomyśl, co będzie dla Ciebie bardziej praktyczne i wygodne. 

Olejowanie czy lakierowanie schodów drewnianych? To zależy od Twoich potrzeb, stylu życia i gustu. Oba rozwiązania mają swoje zalety, więc ważne jest, żeby wybrać to, co najlepiej odpowiada Twoim oczekiwaniom. Niezależnie od wyboru, pamiętaj, że regularna konserwacja to klucz do pięknych i trwałych schodów z drewna. To decyzja, która wpłynie na wygląd i funkcjonalność Twojego domu, więc warto dobrze ją przemyśleć.

Źródło: Zespół redakcyjny portalu zbudujmydom.pl

(Małgorzata Karpińska)

Porady na co dzień

zbudujmydom.pl
Nowoczesny portal budowlany
Portal zbudujmydom.pl tworzy zespół inżynierów budownictwa, którzy posiadają zarówno podstawy teoretyczne jak i duże doświadczenie praktyczne, zdobyte na budowach w całej Polsce. Część z naszych ekspertów stanowią czynni kierownicy budów, doświadczeni zarówno przy domach jednorodzinnych jak i przy dużych inwestycjach budowlanych. Staramy się w jasny i przejrzysty sposób omawiać cały proces budowlany od fundamentów aż po dach i ostatecznie wykończenie domu. Przedstawiamy również porady związane z kwestiami formalno-prawnymi, aby ułatwić poruszanie się we właściwych przepisach, co wcześniej czy później spotka każdego inwestora.
Korzystając ze strony, akceptujesz naszą politykę prywatności i wyrażasz zgodę na zapisywanie cookies.