Schody wewnętrzne spocznikowe czy zabiegowe?

Data utworzenia: 20 września 2015

remont i wykończenie

schody

Najczęściej inwestorzy prywatni decydują się na wykonanie schodów wewnętrznych spocznikowych lub zabiegowych. Oba rozwiązania mają swoje zalety w zależności od sytuacji i ilości dostępnego miejsca. Doradzamy jaki wybrać rodzaj schodów wewnętrznych w domu jednorodzinnym.

Zarówno schody ze spocznikiem, jak i schody zabiegowe mają swoich zwolenników i przeciwników. W większości przypadków o wyborze decyduje jednak ilość miejsca, jaką dysponujemy na wykonanie schodów.

W przypadku małej przestrzeni często lepsze jest zastosowanie schodów zabiegowych, pozwalających istotnie zaoszczędzić miejsce w stosunku do schodów ze spocznikiem.

Koszt budowy i wykończenia schodów

Schody ze spocznikiem są tańsze w budowie w porównaniu do schodów zabiegowych, co wynika głównie z mniejszego nakładu pracy na wykonanie deskowania, zbrojenia stopnic i spoczników. W schodach spocznikowych praktycznie wszystkie stopnice są takich samych wymiarów co istotnie wpływa na szybkość wykonania prac szalunkowych, zbrojeniowych oraz na docelowe zalewanie schodów betonem.

W przypadku schodów zabiegowych nierzadko ponad połowa stopnic ma indywidualne wymiary co utrudnia i spowalnia docinanie szalunków oraz montaż zbrojenia.

W przypadku schodów o konstrukcji całkowicie drewnianej różnice w cenie nie są już tak widoczne. Wynika to z faktu, że w tym wypadku wzrasta jedynie nakład pracy na prawidłowe wykreślenie na drewnie kształtu stopnic i ich wycięcie. Nie ma natomiast problemu zbrojenia i deskowania co występuje przy schodach betonowych.Schody wewnętrzne stanowią ważny element komunikacyjny i estetyczny domu. Warto dobrze rozważyć czy lepsze będą schody zabiegowe czy też schody spocznikowe. Tradycyjne schody ze spocznikiem zapewniają wyższy komfort poruszania się po nich.

Jeśli zdecydujemy się na schody betonowe należy jednak brać pod uwagę także ich późniejsze wykończenie drewnem lub płytkami gresowymi. W przypadku schodów spocznikowych prace te są nieco tańsze, co wynika przede wszystkim z mniejszego nakładu pracy na docinanie stopnic drewnianych lub płytek gresowych i kamiennych.

Całkowity koszt wykończenia betonowych schodów spocznikowych i zabiegowych może być jednak porównywalny. Pod względem robocizny schody spocznikowe są tańsze lecz większa jest ilość materiału na wykończenie jednego lub kilku spoczników. W przypadku drewna wykończenie betonowych schodów spocznikowych może być znacznie droższe niż schodów zabiegowych gdyż potrzeba będzie dużo więcej drewno na pokrycie spoczników.

Warto zatem od razu planować docelowe koszty budowy i wykończenia schodów. Nie ma tutaj zastosowania powszechna, często błędna opinia, że schody spocznikowe są zawsze tańsze od zabiegowych.

Komfort użytkowania schodów zabiegowych i spocznikowych

Wchodzenie i schodzenie ze schodów zabiegowych jest dużo mniej komfortowe niż poruszanie się po schodach ze spocznikiem. Wynika to z różnych wymiarów stopnic zabiegowych, w których w najwęższych punktach często nie ma nawet wystarczająco dużo miejsca na postawienie stopy.

Schody spocznikowe mają na całej szerokości równe wymiary stopni przez co możliwe jest wygodne mijanie się dwóch osób, co nierzadko nie będzie wykonalne na wąskich schodach zabiegowych. Oczywiście duży wpływ na to ma także całkowita szerokość stopnic.Ważne także czy wybrać schody betonowe czy drewniane. Doradzamy jakie schody wewnętrze zastosować i co będzie korzystniejsze cenowo – schody zabiegowe czy spocznikowe.

Jeśli zdecydujemy się na schody zabiegowe warto rozważyć wykonanie ich szerszych niż minimalne wymagania dla domów jednorodzinnych. Schody zabiegowe o szerokości stopnic ok. 1,2m pozwolą nam w miarę wygodne i bezpieczne poruszanie się między piętrami domu.

Zaletą schodów spocznikowych jest możliwość zagospodarowania spocznika jeśli zaprojektujemy go o odpowiednio dużych wymiarach.

Jakie schody wybrać - spocznikowe czy zabiegowe?

Jeśli dysponujemy dużą ilością miejsca zalecamy wykonanie schodów spocznikowych. Są one dużo wygodniejsze w poruszaniu się i umożliwiają bezpieczne i komfortowe minięcie się dwóch osób.

Kwestią indywidualnego gustu pozostaje sprawa wyglądu i estetyki schodów spocznikowych i zabiegowych. Nie ulega jednak wątpliwości, że schody zabiegowe stanowią konstrukcję „lżejszą estetycznie” niż tradycyjne spoczniki, szczególnie jeśli porównamy schody betonowe.

Koszt budowy i wykończenia obu rodzajów schodów może być podobny dlatego zalecamy indywidualne rozeznanie w cenach u wybranych producentów i wykonawców. Nie ma zastosowania często spotykana opinia, że schody zabiegowe są zawsze droższe od spoczników. Droższe jest na pewno wykonanie elementów betonowych stopnic zabiegowych, lecz ich wykończenie może czasami być nawet tańsze niż obłożenie drewnem dużych spoczników.schody betonowe czy drewniane co wybrać co tańsze

Zespół redakcyjny portalu zbudujmydom.pl

Zobacz również...

Jak bezpiecznie montować szkło na elewacji?

Chociaż zawarty w powieści Stefana Żeromskiego motyw szklanych domów był uważany za mit, w rzeczywistości stał się przepowiednią. Jej spełnieniem jest współczesna architektura, w której szklane elewacje przyciągają uwagę odblaskiem światła i nowoczes...

Dla ciała i dla ducha – relaksująca kąpiel w saunie

Sauna to nieodłączny element takich miejsc jak baseny czy strefy Wellness oraz salony SPA. Korzystają z niej młodsi, starsi, mężczyźni i kobiety, znajdując w tych kilku chwilach przebywania w kabinie dużą dawkę relaksu i zastrzyk tak bardzo potrzebne...

5 powodów, dla których warto kupować odkurzacz samojezdny

Dla wielu osób odkurzanie to smutny obowiązek, który kosztuje wiele energii oraz czasu. Toteż coraz więcej osób kupuje odkurzacz samojezdny, który wykonuje całą pracę za nich. Koniecznie poznaj 5 głównych powodów, sprawiających, że kupowanie odkurzac...

Dewalt, makita, bosh – jaki sprzęt powinni wybrać profesjonaliści?

Na rynku dostępnych jest wiele profesjonalnych produktów narzędziowych, które mogą okazać się nieocenione podczas remontu, budowy lub prac w ogrodzie. Zresztą każdy szanujący się profesjonalista i majsterkowicz z zamiłowania ma swoje ulubione marki. ...

Drzwi wejściowe zewnętrzne - wszystko, co musisz wiedzieć przed ich zakupem

Producenci oferują liczne drzwi zewnętrzne, jakie wybrać można do swojego domu czy mieszkania. Zróżnicowanie pod względem cenowym, jak i pod względem poszczególnych parametrów sprawia, że możesz mieć niemały problem ze znalezieniem idealnego rozwiąza...

Kamień dekoracyjny - impregnować czy nie?

Są wszechstronne w zastosowaniu, a przede wszystkim piękne i niezwykle efektowne. Ponadto, bogata kolorystyka, różnorodność faktur i odcieni sprawia, że mogą nadać niepowtarzalnego charakteru każdej stylizacji. Dzięki temu płytki dekoracyjne świetnie...

Rankingi wybieranych marek

Najnowsze galerie

Średnie rynkowe ceny materiałów