Sposoby otwierania okna dachowego

Data utworzenia: 3 kwietnia 2015

budowa

okna i drzwi

Większość domów z dachem dwu lub wielospadowym posiada okna dachowe. Ich wybór, co do rodzaju i sposobu otwierania, nie jest sprawą prostą. Warto wziąć pod uwagę kilka czynników jak nasłonecznienie czy komfort użytkowania.

Nie mniej istotne są również względy estetyczne oraz koszty zakupu i montażu okna dachowego. Nie ma tutaj złotego środka. Wszystko zależy od danego pomieszczenia oraz naszego gustu.

Okna dachowe obrotowe i wysokoosiowe

Najbardziej popularne i jednocześnie często najtańsze są tradycyjne okna obrotowe. Dostępne są one w otwieraniu górnym i dolnym (temat ten omawialiśmy dokładnie w artykule „Okna dachowe z otwieraniem górnym czy dolnym?”).

Sposób otwierania okna obrotowego oraz jego lokalizację w dachu należy dostosować do wysokości ścianki kolankowej oraz umeblowania, znajdującego się pod oknem. Zaleca się, aby ścianka kolankowa przy takich oknach miała wysokość nie mniejszą niż 1,0-1,1m co zapewni swobodny dostęp do okna oraz możliwość wygodnego umeblowania przestrzeni podokiennej.Ciekawym rozwiązaniem jest okno fasadowe, określane czasem jako okno kolankowe. Problem jakie okna wybrać dotyczy wielu inwestorów. Ważny jest również sposób otwierania okna dachowego oraz jego konstrukcja.Ciekawą alternatywą dla typowego okna obrotowego są okna wysokoosiowe. Otwierają się w podobny sposób jak okna tradycyjne, jednakże oś obrotu umieszczona jest mniej więcej w 3/4 wysokości. Rozwiązanie to sprawia, że znacznie mniej okna „wchodzi do pomieszczenia” podczas jego otwierania.

Przy takim otwieraniu ułatwione jest również utrzymanie okna w czystości, gdyż możliwe jest swobodne mycie okna w pozycji wyprostowanej, znacznie łatwiejsze niż w przypadku zwykłego okna obrotowego. Oczywiście na komfort otwierania i mycia okna duży wpływ ma także jego usytuowanie w dachu względem podłogi, co z kolei związane będzie m.in. z wysokością ścianki kolankowej i umeblowaniem w pomieszczeniu.

Okna wysokoosiowe są nieco droższe od tradycyjnych okien obrotowych. Warto jednak rozważyć taki zakup, aby zwiększyć komfort użytkowania okna.Okno dachowe to często konieczny element budynku, szczególnie jeśli posiada on dach skośny. Najczęściej stosowane jest okno obrotowe lub okno wysokoosiowe. Dostępne jest również specjalne okno wyłazowe dla kominiarza, które istotnie ułatwia wyjście na dach budynku i dostęp do komina.

Okna dachowe wyłazowe

Praktycznie w każdym domu znajduje się co najmniej jeden, a często nawet dwa-trzy kominy. Należy zapewnić możliwość dostępu do kominów z poziomu dachu. Jest to niezbędne dla kominiarza, który powinien przeprowadzać roczne kontrole oraz okresowe czyszczenie szybu kominowego.

W przypadku dachów płaskich możliwe jest zamontowanie specjalnej drabinki na zewnętrznej ścianie budynku, umożliwiającej wejście na dach. Rozwiązania takiego nie stosuje się przy dachach skośnych. Tutaj z pomocą przychodzą specjalne wyłazowe okna dachowe.

Otwierają się one na bok (na prawo lub na lewo) przy pomocy siłowników pneumatycznych. Dzięki temu okno zapewnia swobodne i bezpieczne wyjście na dach, a odpowiednio mocne siłowniki zabezpieczają przed samoistnym zatrzaśnięciem się okna (np. w czasie silniejszego wiatru).

Otwieranie okna wyłazowego na bok utrudnia jego mycie. Z tego względu nie będzie to najlepsze rozwiązanie dla okna w pomieszczeniach mieszkalnych (sypialnie, łazienki). Warto jednak rozważyć ich montaż np. na strychu, który będzie służył do wyjścia na dach budynku.

Dostępne są również okna wyłazowe otwierane klapowo („w górę”), jednakże jest to rozwiązanie mniej komfortowe dla kominiarza.Ciekawym rozwiązaniem jest okno fasadowe, określane czasem jako okno kolankowe. Problem jakie okna wybrać dotyczy wielu inwestorów. Ważny jest również sposób otwierania okna dachowego oraz jego konstrukcja.

Okna dachowe fasadowe (kolankowe)

Okna fasadowe, określane czasami jako okna kolankowe, stanowią ciekawą alternatywę dla typowych okien obrotowych.

Ich istotną zaletą jest bardzo dobre doświetlenie pomieszczenia światłem dziennym, co przy niektórych pokojach może mieć bardzo duże znaczenie. Okna te najczęściej otwierają się klapowo, czyli w formie okna „podnoszonego do góry”. Specjalnie dobrane siłowniki zapewnią bezpieczeństwo przy otwartym oknie, które nie będzie się „samo zamykać”.

Jest to rozwiązanie stosunkowo drogie w porównaniu do okien tradycyjnych, jednakże pozwala, szczególnie w nowoczesnych domach, ciekawie wkomponować się w estetykę i charakter pomieszczenia.

Takie rozwiązanie nadaje pokojom charakter nowoczesności i przestronności co dla wielu osób jest bardzo ważnym aspektem przy wyborze okien.Okno dachowe to często konieczny element budynku, szczególnie jeśli posiada on dach skośny. Najczęściej stosowane jest okno obrotowe lub okno wysokoosiowe. Dostępne jest również specjalne okno wyłazowe dla kominiarza, które istotnie ułatwia wyjście na dach budynku i dostęp do komina. Ciekawym rozwiązaniem jest okno fasadowe, określane czasem jako okno kolankowe. Problem jakie okna wybrać dotyczy wielu inwestorów. Ważny jest również sposób otwierania okna dachowego oraz jego konstrukcja.

Wybór rodzaju okien dachowych vs projekt budowlany domu

Większość projektów, szczególnie „gotowych” podlegających adaptacji, zakłada wbudowanie okien tradycyjnych, czyli obrotowych. Możemy jednak swobodnie dokonać zmiany np. na okno wyłazowe czy też okna fasadowe.

Decyzję o wyborze okien fasadowych (kolankowych) warto jednak zawsze skonsultować z architektem, gdyż okna takie w bardzo dużym stopniu wpływają na estetykę całej elewacji budynku.

Obowiązkowo powinniśmy również skonsultować z projektantem okna, które będą znacząco ingerować z konstrukcję dachu. Dotyczy to najczęściej wbudowania okien większych niż pierwotnie zakładał projekt lub połączonych zestawów kilku okien dachowych.

Bez żadnych konsekwencji i konieczności konsultacji z projektantem możemy zmieniać okna obrotowe na okna wysokoosiowe czy wyłazowe.

Zespół redakcyjny portalu zbudujmydom.pl

Zobacz również...

Jak bezpiecznie montować szkło na elewacji?

Chociaż zawarty w powieści Stefana Żeromskiego motyw szklanych domów był uważany za mit, w rzeczywistości stał się przepowiednią. Jej spełnieniem jest współczesna architektura, w której szklane elewacje przyciągają uwagę odblaskiem światła i nowoczes...

Dla ciała i dla ducha – relaksująca kąpiel w saunie

Sauna to nieodłączny element takich miejsc jak baseny czy strefy Wellness oraz salony SPA. Korzystają z niej młodsi, starsi, mężczyźni i kobiety, znajdując w tych kilku chwilach przebywania w kabinie dużą dawkę relaksu i zastrzyk tak bardzo potrzebne...

5 powodów, dla których warto kupować odkurzacz samojezdny

Dla wielu osób odkurzanie to smutny obowiązek, który kosztuje wiele energii oraz czasu. Toteż coraz więcej osób kupuje odkurzacz samojezdny, który wykonuje całą pracę za nich. Koniecznie poznaj 5 głównych powodów, sprawiających, że kupowanie odkurzac...

Dewalt, makita, bosh – jaki sprzęt powinni wybrać profesjonaliści?

Na rynku dostępnych jest wiele profesjonalnych produktów narzędziowych, które mogą okazać się nieocenione podczas remontu, budowy lub prac w ogrodzie. Zresztą każdy szanujący się profesjonalista i majsterkowicz z zamiłowania ma swoje ulubione marki. ...

Drzwi wejściowe zewnętrzne - wszystko, co musisz wiedzieć przed ich zakupem

Producenci oferują liczne drzwi zewnętrzne, jakie wybrać można do swojego domu czy mieszkania. Zróżnicowanie pod względem cenowym, jak i pod względem poszczególnych parametrów sprawia, że możesz mieć niemały problem ze znalezieniem idealnego rozwiąza...

Kamień dekoracyjny - impregnować czy nie?

Są wszechstronne w zastosowaniu, a przede wszystkim piękne i niezwykle efektowne. Ponadto, bogata kolorystyka, różnorodność faktur i odcieni sprawia, że mogą nadać niepowtarzalnego charakteru każdej stylizacji. Dzięki temu płytki dekoracyjne świetnie...

Rankingi wybieranych marek

Najnowsze galerie

Średnie rynkowe ceny materiałów