Drewno wprowadza do wnętrz niepowtarzalny klimat. Z jednej strony stwarza wrażenie luksusu, a z drugiej kreuje ciepłą, przytulną atmosferę – nawet w minimalistycznych
i ascetycznych wnętrzach.
Drewno to niezwykle szlachetny materiał. Na jego wyjątkowy wygląd składają się unikatowy rysunek słojów i niezrównana głębia koloru. Dodatkowo drewno jest aksamitne i przyjemne w dotyku. Jego niebywałego uroku nie są w stanie oddać żadne imitacje.
Wykonane z drewna ramy okienne mogą być niezwykle atrakcyjnym elementem wystroju pomieszczeń. Stanowią też piękną oprawę dla rozciagających się na zewnątrz widoków. Do produkcji nowoczesnych okien drewnianych i drewniano-aluminiowych wykorzystuje się rozmaite rodzaje drewna. Do wyboru są zarówno gatunki krajowe, np. sosnowe, modrzewiowe lub dębu, jak i egzotyczne, takie jak meranti. Każde z nich ma charakterystyczne dla siebie usłojenie, fakturę i barwę. Unikalny wygląd drewna pozwala uzyskać niepowtarzalne efekty.
Ogromną zaletą drewna jest łatwość jego modyfikacji. Można mu nadać praktycznie dowolny wygląd. Drewno doskonale współgra również z innymi materiałami, m.in. szkłem, metalem, kamieniem i tkaninami. Z tego względu jest chętnie wykorzystywane przy tworzeniu aranżacji w różnorodnych stylach, np. nowoczesnym, skandynawskim, loftowym czy klasycznym.
„W przypadku okien drewnianych mamy niebywałą swobodę kształtowania wyglądu ram. Dotyczy to zarówno ich kolorystyki, jak i kształtu. Dzięki temu okna z łatwością zostają dostosowana do najbardziej zindywidualizowanych potrzeb. Drewniane profile można wybarwić na wiele odcieni z zachowaniem naturalnego usłojenia. Do wyboru jest również cała gama lakierów kryjących, pozwalających na uzyskanie jednolitej barwy. Okna drewniane mogą mieć w zasadzie każdy kształt, np. prostokątny, okrągły, wielokątny lub zwieńczony łukiem” – mówi Marek Aniśko, Kierownik ds. Sprzedaży Krajowej Inwido Polska / Sokółka Okna i Drzwi.
Profile okienne występują w różnorodnej stylistyce. Do nowoczesnych aranżacji pasują całkowicie płaskie ramy o prostych liniach, np. takie jak w oknach PURO i PURO PASSIVE marki Sokółka Okna i Drzwi. Dostępne są też profile delikatnie zaokrąglone, zastosowane np. w oknach ELITE 92 i THERMO 80 oraz drzwiach tarasowych podnoszono-przesuwnych THERMO HS.
O popularności drewna w aranżacji wnętrz i architekturze decyduje nie tylko piękny wygląd. Ma ono również wiele innych zalet, m.in. odznacza się niezwykłą wytrzymałością konstrukcyjną, nie zmienia swoich wymiarów pod wpływem zmian temperatur, dobrze tłumi hałas i jest bardzo trwałe. Wszystkie te cechy sprawiają, że drewno znakomicie sprawdza się
w produkcji okien i drzwi tarasowych.
„W nowoczesnej stolarce otworowej ramy wykonuje się z drewna klejonego warstwowo. Zazwyczaj składają się one z trzech lub czterech warstw drewna, z odpowiednio dobranym, naprzemiennym układem słojów. Dzięki takiej konstrukcji profile są niezwykle stabilne. Pozwala to na wykonanie okien i drzwi tarasowych nawet w bardzo dużych rozmiarach,
tak chętnie stosowanych w nowoczesnych projektach domów” – mówi Radosław Dąbrowski, Dyrektor Serwisu i Obsługi Producentów Domów Inwido Polska / Sokółka Okna i Drzwi.
Nowoczesne technologie produkcji sprawiają, że drewniane ramy są bardzo odporne na działanie czynników zewnętrznych. Dodatkowo od zewnętrznej strony budynku profile mogą zostać osłonięte aluminiową nakładką. Zabezpiecza ona drewno przed wpływem słońca, deszczu, śniegu oraz zanieczyszczenia powietrza. W tego typu oknach nie ma potrzeby okresowego odnawiania zewnętrznej powłoki lakierniczej.
Coraz więcej osób wybierając materiały do budowy domu lub elementy aranżacji wnętrz zwraca uwagę nie tylko na ich walory estetyczne i funkcjonalność, ale również na to, czy są one przyjazne dla środowiska naturalnego. W ten trendidealnie wpisują się okna drewniane i drewniano-aluminiowe. Użyte do ich produkcji drewno, podobnie jak szkło i aluminium, można w całości poddać recyklingowi.
Nowoczesne okna drewniane i drewniano-aluminiowe są również bardzo energooszczędne. Umożliwiają one ograniczenie energii zużywanej do ogrzewania domu, co w znaczący sposób przyczynia się do ochrony środowiska. Najlepszą efektywnością energetyczną cechują się okna z pakietem 3-szybowym, ciepłymi ramkami dystansowymi i przestrzenią międzyszybową wypełnioną gazem szlachetnym, np. argonem. Takie wyposażenie stosowane jest standardowo we wszystkich oknach i drzwiach tarasowych marki Sokółka Okna i Drzwi. Dzięki temu mają one wyjątkowo niski współczynnik Uw – wynosi on 0,8-0,9 W/m2K, a w oknach dla budownictwa pasywnego 0,66 W/m2K. Ponadto po wewnętrznej i zewnętrznej stronie pakietu szybowego umieszczona jest szyba niskoemisyjna. Jej powierzchnia pokryta jest niewidoczną warstwą tlenków metali szlachetnych, które odbijają ciepło z powrotem do wnętrza zatrzymując je w budynku. Jednocześnie szyby przepuszczają energię słoneczną, która jest wykorzystywana do dogrzania pomieszczeń.
Źródło: Materiały informacyjne firmy Sokółka Okna i Drzwi