Najczęściej decydujemy się na zakup okien dachowych obrotowych lub uchylnych. W przypadku okien obrotowych wielu producentów umożliwia wybór pomiędzy górnym i dolnym otwieraniem.
Okna obrotowe mają istotną zaletę, mianowicie łatwo można je czyścić, bez konieczności wychodzenia na dach. Po całkowitym wychyleniu okna względem najczęściej środkowej osi obrotu, okno „obróci” się do wewnątrz, co umożliwi jego czyszczenie.
Przed podjęciem decyzji warto dobrze przeanalizować warunki w danym pomieszczeniu. Na wybór rodzaju otwierania ma bezpośredni wpływ wysokość ścianki kolankowej oraz sposób zagospodarowania przestrzeni pod oknem.
Wysokość ścianki kolankowej
Jeśli w danym pomieszczeniu mamy niską ściankę kolankową, o wysokości nie większej niż 110-130cm, lepszym rozwiązaniem może być otwieranie górne. Umożliwi to bowiem łatwiejszy dostęp do klamki otwierającej okno.
Przy wysokich ściankach kolankowych, powyżej 130cm, praktyczniejsze będzie otwieranie górne. Ułatwi to użytkowanie okna szczególnie niskim osobom.
Zagospodarowanie przestrzeni pod oknem dachowym
Wszelkie meble umieszczone bezpośrednio pod oknem, jak biurko, komoda itp., mogą znacząco utrudniać otwieranie okna. Z tego względu, w przypadku zagospodarowania przestrzeni pod oknem meblami, zaleca się wybór otwierania górnego. Jeśli jednak mamy bardzo wysoką ściankę działową, ponad 150cm, to nawet przy lokalizacji pod oknem mebli, można wybrać otwieranie dolne.
Jednakże dla zapewnienia łatwego utrzymania okna w czystości, zaleca się rezygnację z umieszczania mebli bezpośrednio pod oknem dachowym. Jeśli jednak mimo wszystko zależy nam aby w tym miejscu znalazło się np. biurko, to należy również przeanalizować z której strony świata okno się znajduje i czy nie wystąpi rano lub po południu zbyt duże nasłonecznienie (nie zaleca się z tego powodu ustawiania np. biurek na ścianach z oknami od strony zachodniej i wschodniej).Zespół redakcyjny portalu zbudujmydom.pl