W co inwestować przy wysokiej inflacji i niskich stopach procentowych?

Data utworzenia: 21 maja 2021

porady prawne

Źrodło: Rankomat

Obecne warunki makroekonomiczne nie sprzyjają bezpiecznemu inwestowaniu. Osoby posiadające kapitał finansowy mają trudny orzech do zgryzienia, jeśli chcą uchronić jego wartość przed spadkiem. Jak to zrobić w warunkach galopującej inflacji i przy rekordowo niskich stopach procentowych? Poniżej znajdziesz propozycje inwestycji, które warto rozważyć.

Trudne czasy dla bezpiecznych inwestycji

Od wielu lat lokaty były jednym z najpopularniejszych i najbezpieczniejszych sposobów na ochronę kapitału przed spadkiem wartości wynikającym z inflacji. Wystarczyło trzymać pieniądze na lokacie, żeby zapobiec utracie ich realnej wartości, jednak obecnie nie jest to możliwe ze względu na rekordowo niskie, zupełnie nieopłacalne oprocentowanie, które wynika z najniższych stóp procentowych w historii III RP.

W rezultacie trzymanie pieniędzy na lokacie objętej oprocentowaniem 0,1%, bo takie obecnie są standardy, nie daje dosłownie żadnych korzyści i wiąże się wyłącznie ze stratą. Jest ona tym bardziej odczuwalna, że w Polsce w połowie 2021 r. odnotowuje się najwyższą inflację w UE. Jednocześnie kredyty są tanie jak nigdy, o czym można się przekonać, sprawdzając ich oprocentowanie na stronie https://finanse.rankomat.pl/kredyty/hipoteczne/. Podsumowując, bezpieczne lokowanie kapitału w bankach w celu ochrony przed inflacją jest obecnie niemożliwe, w związku z czym pojawia się konieczność alternatywnych inwestycji. Jakich? Nasze propozycje znajdziesz poniżej.

Nieruchomości

To obecnie najpopularniejszy wśród Polaków sposób na lokowanie nadwyżek finansowych. Nie tylko mieszkania, ale również działki budowlane czy lokale użytkowe są w 2021 r. rekordowe drogie, m.in. ze względu na rosnący popyt. Zarówno osoby indywidualne, jak i zorganizowane podmioty, np. fundusze inwestycyjne posiadające kapitał, masowo wykupują nieruchomości w atrakcyjnych lokalizacjach. Mając na uwadze, że ich ceny wzrosły średnio o 10-20% zaledwie w ciągu roku, można stwierdzić, że to zyskowna inwestycja. Ale czy bezpieczna?

W odróżnieniu od lokat nikt nie jest w stanie zagwarantować, że przez wskazany czas ceny nieruchomości będą wzrastać lub przynajmniej pozostaną na podobnym poziomie do obecnego. Co prawda w Polsce sukcesywnie rosną od wielu lat, ale z różnych względów ten trend może się zatrzymać lub zamienić w spadek. Tak może się zdarzyć np. z uwagi na podwyżki stóp procentowych, wprowadzenie podatku katastralnego, ograniczenie akcji kredytowej banków czy wybuch kryzysu gospodarczego. Jeśli mimo to uważasz, że warto kupić nieruchomość w celach inwestycyjnych i chcesz w związku z tym wspomóc się kredytem, w znalezieniu najlepszej oferty pomoże Ci porównywarka finansowa Rankomat.

Fundusze inwestycyjne

W warunkach niskich stóp procentowych i wysokiej inflacji dobre wyniki notują fundusze inwestycyjne. Zgodnie z historycznymi danymi, tego rodzaju inwestycja przynosi zysk na poziomie kilku procent rocznie, jednak trzeba pamiętać, że nie jest on gwarantowany i istnieje ryzyko straty.

Giełda

Czas kryzysu, a z takim obecnie niewątpliwie mamy do czynienia, jest często okazją do taniego zakupu giełdowych akcji, które następnie można sprzedać po wyższej cenie, gdy nadejdzie hossa. Wymaga to jednak wiedzy i znajomości mechanizmów działania giełdy, na których zgłębienie potrzeba czasu i chęci.

Metale

Złoto, miedź, srebro, stal i inne metale osiągają obecnie rekordowo wysokie ceny i wiele wskazuje, że ich wartość wciąż będzie rosła. To dobry pomysł na inwestycję i ulokowanie choćby części nadwyżek finansowych.

Kryptowaluty

Również zakup cyfrowych walut, z Bitcoinem na czele, powinni rozważyć w swoim portfelu inwestorzy, którzy liczą na zysk w trudnych czasach.

Materiały informacyjne firmy Rankomat

Zobacz również...

Jak bezpiecznie montować szkło na elewacji?

Chociaż zawarty w powieści Stefana Żeromskiego motyw szklanych domów był uważany za mit, w rzeczywistości stał się przepowiednią. Jej spełnieniem jest współczesna architektura, w której szklane elewacje przyciągają uwagę odblaskiem światła i nowoczes...

Dla ciała i dla ducha – relaksująca kąpiel w saunie

Sauna to nieodłączny element takich miejsc jak baseny czy strefy Wellness oraz salony SPA. Korzystają z niej młodsi, starsi, mężczyźni i kobiety, znajdując w tych kilku chwilach przebywania w kabinie dużą dawkę relaksu i zastrzyk tak bardzo potrzebne...

5 powodów, dla których warto kupować odkurzacz samojezdny

Dla wielu osób odkurzanie to smutny obowiązek, który kosztuje wiele energii oraz czasu. Toteż coraz więcej osób kupuje odkurzacz samojezdny, który wykonuje całą pracę za nich. Koniecznie poznaj 5 głównych powodów, sprawiających, że kupowanie odkurzac...

Dewalt, makita, bosh – jaki sprzęt powinni wybrać profesjonaliści?

Na rynku dostępnych jest wiele profesjonalnych produktów narzędziowych, które mogą okazać się nieocenione podczas remontu, budowy lub prac w ogrodzie. Zresztą każdy szanujący się profesjonalista i majsterkowicz z zamiłowania ma swoje ulubione marki. ...

Drzwi wejściowe zewnętrzne - wszystko, co musisz wiedzieć przed ich zakupem

Producenci oferują liczne drzwi zewnętrzne, jakie wybrać można do swojego domu czy mieszkania. Zróżnicowanie pod względem cenowym, jak i pod względem poszczególnych parametrów sprawia, że możesz mieć niemały problem ze znalezieniem idealnego rozwiąza...

Kamień dekoracyjny - impregnować czy nie?

Są wszechstronne w zastosowaniu, a przede wszystkim piękne i niezwykle efektowne. Ponadto, bogata kolorystyka, różnorodność faktur i odcieni sprawia, że mogą nadać niepowtarzalnego charakteru każdej stylizacji. Dzięki temu płytki dekoracyjne świetnie...

Rankingi wybieranych marek

Najnowsze galerie

Średnie rynkowe ceny materiałów