Instalacja alarmowa wymaga bardzo dokładnego rozmieszczenia wszystkich elementów i doboru odpowiednich urządzeń. Warto zlecić to profesjonalnej firmie aby uniknąć problemów podczas użytkowania systemu.
Pierwszym krokiem podczas planowania systemu alarmowego jest wybór klasy alarmu. Klasa określa poziom zagrożenia włamaniem oraz doświadczenie złodzieja. W przypadku domów jednorodzinnych najczęściej wybierane są systemy alarmowe klasy drugiej.
Klasa druga oznacza małe lub średnie zagrożenie włamaniem i jednocześnie przewiduje ograniczoną wiedzę złodzieja na temat systemów alarmowych, ale jednocześnie zakłada, że może on posiadać pewne urządzenia wspomagające włamanie jak mierniki, klucze metryczne, wkrętaki itp.
Klasy trzecia i czwarta stosowane są raczej w obiektach publicznych lub w budynkach o wysokim ryzyku włamania (np. duże wille). Zakłada się w nich, że złodziej posiada dużą wiedzę na temat systemów alarmowych i jest wyposażony w pełny zestaw urządzeń. Systemy je są bardzo drogie ale w większości domów nie warto aż tak inwestować w instalację alarmową.
Kolejną kwestią jest wybór między instalacją przewodową i bezprzewodową. W praktyce większą skutecznością charakteryzują się systemy przewodowe. Sieci bezprzewodowe instaluje się najczęściej w miejscach gdzie montaż tradycyjnego alarmu jest niemożliwy lub bardzo kosztowy. W domach jednorodzinnych najlepiej sprawdzają się typowe systemy przewodowe.
Na dobrze dobrany zestaw składa się centrala alarmowa, czujki ruchu (ilość uzależniona jest od wielkości i ilości chronionych pomieszczeń), klawiatura sterująca, sygnalizator akustyczno-optyczny zewnętrzny, sygnalizator akustyczny wewnętrzny oraz dialer telefoniczny, moduł powiadamiania radiowego odpowiednich służb lub dialer GSM.
Orientacyjne ceny centrali to ok. 1500-3500zł. Czujki ruchu wewnętrzne zakupimy za ok. 50-100zł/szt., natomiast ewentualne kamery mogą kosztować nawet do 1000zł za sztukę.
Decydując się jednak na system kamer należy również uwzględnić dodatkowe urządzenia do analizy obrazu i jego zapisywania (dyski twarde) oraz ewentualną aplikację do podglądu na żywo ze wszystkich lub wybranych kamer. Dodatkowo należy pamiętać, żeby zakupić kamery z możliwością rejestracji nocnej z zachowaniem dobrej jakości obrazu. Najtańsze kamery nie nadają się często do dobrej obserwacji nocnej co praktycznie dyskwalifikuje je jako elementy systemu alarmowego i monitoringu.
Warto jednak rozejrzeć się za gotowymi systemami, składającymi się z centrali i kilku lub kilkunastu czujek ruchu oraz z dialerem GSM. Kupując gotowy zestaw często możemy zaoszczędzić nawet do kilkuset złotych.
Profesjonalny montaż instalacji zakupionej przez nas to wydatek rzędu 1000-2000zł w przypadku typowego domu jednorodzinnego. Koszt ten rośnie wraz ze wzrostem ilości czujek (dodatkowe metry kabli) oraz zaawansowaniem systemu (np. system monitoringu).
Bardzo ważne jednak aby wykonawca instalacji uwzględnił w swojej wycenie również zaprogramowanie całego systemu! Jest to bardzo ważne aby system alarmowy zaczął działać.
Warto jednak przeanalizować oferty firm, które oferują sprzęt od razu z usługą montażu i programowania, co często wychodzi znacznie taniej niż zlecanie wszystkiego na własną rękę.
Nawet najlepsze systemy alarmowe nie będą prawidłowo spełniać swojej roli jeśli będziemy z nich źle korzystać. Jednym z powodów udanych kradzieży jest nie włączony system alarmowy gdy nikogo nie ma w domu. Niektórzy tłumaczą to np. zwierzętami domowymi czy tylko chwilowym wyjściem (skoro na chwilę, to po co uzbrajać alarm...). W praktyce jednak złodzieje tylko czekają na takie okazje.
Problem zwierząt domowych można rozwiązać poprzez odpowiednie zaprogramowanie systemu, w tym czujek ruchu. Obowiązkowo należy jednak pamiętać, aby zawsze uzbrajać system alarmowy.
Ponad to warto również dbać o możliwe zniechęcenie złodzieja, np. poprzez pilnowanie aby brama wjazdowa i furtki były pozamykane, nie pozostawianie na zewnątrz cennych przedmiotów itp.
Jednocześnie, szczególnie w okresie letnim, należy unikać zostawiania na noc uchylonych lub rozszczelnionych okien, gdyż umożliwia to bardzo łatwe włamanie i w wielu przypadkach nie uruchomi to czujki montowanej na oknie.
Na koniec warto pamiętać również, że żaden, nawet najdroższy system alarmowy nie zastąpi dobrych relacji sąsiedzkich. Jeśli planujemy dłuższy wyjazd to zadbajmy aby ktoś w miarę regularnie mógł doglądać naszej posesji.
Zespół redakcyjny portalu zbudujmydom.pl