Większość samorządów planuje podwyżki opłat za wywóz odpadów od 100 do nawet 300%. Od teraz wszystkich będzie obowiązywać jednakowa opłata gdyż każdy jest zobowiązany do segregowania odpadów.
Dodatkowy pojemnik na bioodpady
Obok dotychczasowych pojemników m.in. na szkło, papier czy plastik musimy zaopatrzyć się również w pojemnik na odpady biodegradowalne. W tym przypadku jednak gminy mogą ustalać własne wytyczne co do formy segregowania tych odpadów.
Najczęściej obowiązkowy będzie dodatkowy pojemnik w kolorze brązowym ze specjalnym oznaczeniem bioodpadów. Nie musi to być jednak specjalistyczny pojemnik do długotrwałego przechowywania odpadów biodegradowalnych. Wystarczy tradycyjny pojemnik o pojemności co najmniej 120 litrów. Pojemnik może mieć fabrycznie naniesione oznaczenie rodzaju odpadów lub może być oznaczony w formie naklejki w widocznym miejscu.
Decyzją samorządu, co zostało podjęte w niektórych gminach, alternatywą dla pojemnika na bioodpady może być własny kompostownik. Przepisy w tym zakresie mogą się jednak istotnie różnić w każdym samorządzie dlatego zalecamy dokładnie przeczytanie wytycznych dla miejsca, w którym odpady będą odbierane.
Co należy wrzucać do pojemników na bioodpady?
Należy uważać z segregacją, gdyż do pojemników tych nie możemy wrzucać wszystkich elementów pochodzenia organicznego. Przez odpady biodegradowalne ustawa rozumie warzywa, obierki, cięte kwiaty, roślinne resztki jedzenia jak ziemniaki, surówki itp. Dodatkowo możemy tu wrzucać jaja, fusy po kawie i herbacie, liście, gałązki czy skoszoną trawę.
Nie wolno natomiast wrzucać kości i resztek zwierzęcych. Tego typu odpady będą musiały wylądować w pojemniku na odpady zmieszane.
Kara za brak segregacji odpadów
Nie mamy już możliwości złożenia deklaracji o braku segregowania odpadów gdyż jest to obowiązkowe dla każdego mieszkańca. W przypadku gdy firma odbierająca odpady notorycznie zauważy brak segregowania i nadmierne wykorzystywanie pojemnika na odpady zmieszane to samorząd ma prawo nałożyć na taką osobę opłatę sankcyjną. Wynosi ona od 2 do nawet czterokrotności opłaty standardowej. W przypadku rodziny kilkuosobowej może to bardzo mocno zwiększyć całkowitą opłatę za wywóz odpadów.
Skąd wynikają zmiany w przepisach o odpadach?
Wpływ przede wszystkim ma tu nowelizacja ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, która jest elementem uszczelniania przez rząd systemu, w którym do tej pory królowała szara strefa.
Po drugie, od 2020 r. zgodnie z nowym prawem gminy będą musiały odzyskiwać z odpadów co najmniej 50 proc. surowców wtórnych, a to wpływa na konieczność zmian w ich odbieraniu i generuje wydatki w związku z nowymi inwestycjami.
Ponadto wzrost cen gospodarowania odpadami (nie tylko w Polsce, ale w całej Europie) wynika z zakazu importu odpadów wprowadzony przez Chiny, które wcześniej były największym światowym odbiorcą odpadów z papieru i plastiku.
Źródło: Zespół redakcyjny portalu zbudujmydom.pl